Pierwszy zacier ze śruty kukurydzianej

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

Autor tematu
Deas
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 6 gru 2016, 21:36

Post autor: Deas »

Witam,
wczoraj zatarłem 7 kg śruty kukurydzianej, ale nie jestem pewien wyniku więc proszę o opinię.

1. wlałem 24l wrzątku do fermentatora 33l, fermentator był ocieplony.
2. Do wody dodałem alfa-amylazę.
3. wsypałem 7kg śruty kukurydzianej. Cukry ze śruty albo od razu się uwodniły albo śruta się nieskleikowała bo od razu była rzadka. Temperatura wody wynosiła coś około 85 stopni.
4. Poczekałem aż temperatura opadnie do 65 stopni, zakwasiłem zacier kwaskiem do ph około 4-5 i dodałem beta-amyzlazę i zostawiłem na noc. Rano temperatura była na poziomie 45 stopni. W zacierze dało się rozróżnić klarowny płyn (próba jodowa negatywna) i takie żółte zmętnienie które dawało pozytywną próbę jodową.
5. Po spadnięciu temp. do 30 stopni dodałem drożdże cobra whisky.
6. Zacier bardzo intensywnie popracował jeden dzień i staną. W smaku był wytrawny i czuć było alkohol jednak po zmierzeniu alkoholomierzem kapilarnym do win, wynik był słaby (około 4 procent).

Co mogło wpłynąć na tak niską wydajność i dlaczego przez taki długi czas działania beta-amylazy próba jodowa cały czas była pozytywna ?

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Pierwszy zacier ze śruty kukurydzianej

Post autor: redhot »

Jakie było blg? Mieszałeś w czasie zacierania?

Autor tematu
Deas
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 6 gru 2016, 21:36
Re: Pierwszy zacier ze śruty kukurydzianej

Post autor: Deas »

blg nie mierzyłem ale zacier w smaku był mało słodki więc myślę, że blg było raczej niskie. Dodałem teraz 4kg cukru żeby dociągnąć do 12 procent i zacier jest dużo słodszy niż wtedy.
Tak, mieszałem co jakiś czas.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Pierwszy zacier ze śruty kukurydzianej

Post autor: Doody »

Zacier z cukrem to taki erzac zacieru. Będziesz miał bimber o smaku kukurydzy ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Pierwszy zacier ze śruty kukurydzianej

Post autor: sargas »

Kolego a w jakiej temperaturze dodałeś enzym zcukrzający? Jak w wyższej jak 65C, to mogłeś go zabić i tak naprawdę tutaj może być pies pogrzebany. Jeżeli chodzi o kleikowanie, to kukurydza pod tym względem jest fajna jeśli nie zmielona na mąkę to zacier jest rzadki. Cukru nie dodawaj bo to mija się z celem. Dodanie do tego 0.5 kg cukru miałoby sens żeby podciągnąć wynik względnie dokarmić drożdżaki ale nie 4kg.

Autor tematu
Deas
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 6 gru 2016, 21:36
Re: Pierwszy zacier ze śruty kukurydzianej

Post autor: Deas »

Enzym scukrzający dodałem przy temp. 65 stopni, następnie po pozytywnej próbie jodowej w 55 i 45 mimo tego próba jodowa cały czas była pozytywna. Enzym scukrzający kupiłem taki http://allegro.pl/enzym-gorzelniczy-glu ... MjY2NDg%3D ale widocznie nie jest on najlepszej jakości bo enzym dodawałem w dawce 4ml i to trzy razy a mimio tego nie zadziałał, może był źle przechowywany. Czy macie jakiegoś sprawdzonego dostawce z allegro którego możecie mi polecić ?
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwszy zacier ze śruty kukurydzianej

Post autor: seneka »

Na przyszłość kupuj ten w szklanych butelkach ze Starowara albo ten w strzykawkach z BH. Moze być że enzym słaby ale też warto co jakiś czas,lepiej krótszy niż dłuższy obrócić temat rzetelnie wiertarą :D
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

Autor tematu
Deas
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 6 gru 2016, 21:36
Re: Pierwszy zacier ze śruty kukurydzianej

Post autor: Deas »

Mieszałem wiertarką. To chyba jednak nie problem enzymu, bo drożdże były z amyloglukozydazą, więc ona też powinna zadziałać. Jak teraz zlewałem zacier i czyściłem zbiornik to stwierdzam, że śruta była za grubo zmielona.
Ostatnio zmieniony piątek, 3 lis 2017, 21:40 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Drobna korekta.
Awatar użytkownika

gaviscon
350
Posty: 383
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 18:36
Krótko o sobie: Ciekawy Świata, miłośnik statków powietrznych :)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniels
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Pierwszy zacier ze śruty kukurydzianej

Post autor: gaviscon »

To musiała być faktycznie grubo zmielona, ja testowałem wiele grubości i praktycznie jedyną różnicę jaką zauważyłem to jak ziarno było rozbite na 3-4 kawałki. Teraz cały czas miele każde zboże w "bąku" i proces zacierania jest super za każdym razem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”