Pierwszy sprzęt

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Shibato
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 8 maja 2018, 23:29
Podziękował: 1 raz

Post autor: Shibato »

Cześć wszystkim,

Od około miesiąca również jestem posiadaczem kolumny Terra LM z DM.
Moja konfiguracja:
- keg 30l
- 1x grzałka 2kW
- wypełnienie zmywaki
- brak vm/ovm
- brak ocieplenia keg/kolumna

Jest to mój pierwszy sprzęt i generalnie moja pierwsza przygoda z warzeniem eliksirów,
ale kilka pierwszy akcji mam już za sobą, stąd pojawiają się też pytania :)
Co prawda, nie mam porównania, ale na chwilę obecną jestem bardzo zadowolony ze sprzętu.

Na razie chcę głównie się skupić na uzyskaniu jak najlepszej jakości spirytusu.
Pierwsze nastawy (cukrówki) zostały już przedestylowane i testowane.
Po tym jak nie do końca byłem zadowolony z pierwszych wyników, wróciłem do lektury i doczytałem,
że uzyskanie dobrej jakości 96% za pierwszy razem jest bardzo trudne.

Połączyłem więc, to co uzyskałem z czystymi alkoholami, które miałem w domu (wódka, bimber, rakija...) i do gara...
Wyszło lepiej, ale też nie idealnie. Jednak żeby przetestować jakość %, przeznaczyłem uzyskany spirytus na nalewki.
Zrobiłem cytrynówkę i czereśniówkę i o ile w garnku nalewki miały ostry zapach, tak po przegryzieniu i wlaniu do kieliszka,
czuć jedynie zapach cytryn/czereśni i w smaku produkt jest wyborny.

Nie będę rozpisywał się o szczegółach jak dokładnie przeprowadziłem powyższe procesy,
bo wiem że popełniłem sporo błędów i chcę podejść do tematu ponownie i właśnie niego będą dotyczyć moje pytania.

Obecnie jestem na etapie przedestylowania nowego nastawu (7kg cukru) metodą stripping.
Przy tej okazji chciałem sprawdzić wydajność swojej kolumny, żeby przy kolejnym etapie wyliczyć reflux ratio.
No i wyszło mi, że przy maksymalnie otwartym zaworku LM odbierałem 100ml na 90 sekund.
Z moich wyliczeń wychodzi, że przy RR 1:5, będę odbierał 1L spirytusu na 75 minut.
Czy to są maksymalne możliwości tej kolumny?

Druga sprawa doczytałem, że warto ocieplić keg, no i to planuję zrobić, jednak w co którymś poście doczytałem,
żeby również ocieplić kolumnę, gdzie w instrukcji z DM jest wyraźnie napisane, żeby kolumny nie ocieplać.
Jak to w końcu jest?

Dzięki z góry za wszystkie podpowiedzi.
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: inblue »

Shibato pisze: No i wyszło mi, że przy maksymalnie otwartym zaworku LM odbierałem 100ml na 90 sekund.
Z moich wyliczeń wychodzi, że przy RR 1:5, będę odbierał 1L spirytusu na 75 minut.
Czy to są maksymalne możliwości tej kolumny?
Zakładam, że nie masz regulatora mocy i grzejesz non stop tym co masz. Tak - to max.
Shibato pisze: Druga sprawa doczytałem, że warto ocieplić keg, no i to planuję zrobić, jednak w co którymś poście doczytałem,
żeby również ocieplić kolumnę, gdzie w instrukcji z DM jest wyraźnie napisane, żeby kolumny nie ocieplać.
Czy zwróciłeś się z tym pytaniem do DM ?
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń

Shibato
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 8 maja 2018, 23:29
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: Shibato »

inblue pisze: Zakładam, że nie masz regulatora mocy i grzejesz non stop tym co masz. Tak - to max.
Tak, jest dokładnie tak jak piszesz, jednak z tego co doczytałem w instrukcji, druga grzałka z regulatorem mocy jest i tak wykorzystywana jedynie do rozgrzania kega, a później się ją odłącza.
Więc w takiej sytuacji, proces odbierania destylatu po rozgrzaniu i stabilizacji i tak odbywa się w identycznej konfiguracji jak ja mam, czyli z jedną grzałką.
W takim razie czy to jest max całkowity tej kolumny, czy jednak można pozostawić drugą grzałkę, ze zmniejszoną mocą, żeby podkręcić tempo?
inblue pisze: Czy zwróciłeś się z tym pytaniem do DM ?
Szczerze, to jeszcze nie. Zauważyłem, że regularnie DM tutaj zagląda, więc po ciuchu liczę, że coś doda od siebie :)
Jeżeli nie to zapewne napiszę... :)

Mod.
Nie cytuj cytatów!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5381
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: Zygmunt »

Odłączanie drugiej grzałki jest swoistym zabezpieczeniem w kolumnach bez wziernika- jedna grzałka tej średnicy na pewno nie zaleje. Jeżeli poczujesz się z procesami bardziej pewnie, to też wszystko masz w Instrukcji- ustalanie mocy grzania również: strona 8, 2 akapit pod fotkami, od słów "Moc grzania [...]". Możesz sobie ją w pewnym zakresie zwiększyć, co wpłynie na wzrost wydajności.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Shibato
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 8 maja 2018, 23:29
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: Shibato »

Dzięki za odpowiedź odnośnie wydajności...
A co z ociepleniem kolumny?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5381
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: Zygmunt »

Strona 12, drugi akapit:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”