Pierwszy nastaw

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Ituriel
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2019, 21:25
Podziękował: 1 raz

Post autor: Ituriel »

Witam,

na wstępie zaznaczam, że jestem całkowitym laikiem i swój pierwszy nastaw robiłem na podstawie strzępków wiedzy przekazywanych w rodzinie i na podstawie opisu z etykiety pojemnika fermentacyjnego Biowinu.

Nastaw wina jest z czerwonych winogron, 18 kilo, zalane 5 litrami wody z rozpuszczonymi 4 kg cukru. Nie dawałem drożdży, bo zawsze mi mówiono, że nie są potrzebne i żeby polegać na osadzie ze skórki winogron (po pobieżnych lekturach paru postów domyślam się, że herezja, ale stało się już).

Nastawiłem to wszystko dziś, i teraz pytanie ode mnie - co dalej? Znalazłem już info, że nastaw czerwonego wina trzeba raz dziennie przemieszać (czapa), ale zupełnie nie wiem co dalej. Czy i kiedy wybrać owoce (ojciec nie wybierał bardzo długo np) itd. Jestem w kropce co do dalszych kroków, muszę więc prosić o pomoc.

Pozdrawiam,
Ituriel
promocja

Robert09
100
Posty: 145
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 11:39
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Robert09 »

Na wiadrze fermentacyjnym są proporcje, fakt. Ale nie znaczy to, że wszystko za jednym razem trzeba ..... Ja nastaw z owocami mieszałem 1-2 razy na dzień, a owoce oddzieliłem po tygodniu / w tym roku/ W ubiegłym roku oddzieliłem je po 2 tygodniach. Porównam które bardziej mi smakuje, ale to za jakiś czas. W każdym przypadku stosuję drożdże szlachetne.
Awatar użytkownika

fo11rest
200
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2018, 10:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własne alko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: fo11rest »

Dlatego trzeba najpierw trochę poczytać, a potem zabrać się do roboty. Owoce jak już się zebrało to jeden dzień nic im się nie stanie jak poleży w chłodnym. A w tym czasie prześledzić forum i działać.
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: czamnian »

Oj tam oj tam, czasem zanim się forum przeczyta to owoce już leżą na ziemi - tu :poklon; w stronę forum proszę :D .
Napisz czy nastaw ruszył i i jak to ma się na dzień dzisiejszy i co zdziałałeś?
Awatar użytkownika

michał.skonieczny
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 9 paź 2019, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: michał.skonieczny »

Witam ja swoje wino z jasnych winogron robię wg. przepisu ze strony browin-u:

"Sprzęt do produkcji wina dokładnie umyj. Polecamy przepłukanie aparatury roztworem pirosiarczynu potasu lub sodu.
Zdrowe, niespleśniałe owoce umyj.
Owoce oddziel od zielonej części.
Przygotowane owoce przełóż do pojemnika fermentacyjnego i rozdrobnij/rozmiażdż.
Owoce zalej litrem wody (ok. 40°C) i pozostaw do ostygnięcia (do temperatury pokojowej).
Koniecznie dodaj Pektoenzym (1 opakowanie), który powoduje rozluźnienie struktury ścian komórkowych owoców, przez co uzyskuje się więszą ilość soku, a na późniejszych etapach lepszą klarowność wina.
Dodaj cukier (0.5 kg - pierwsza z trzech porcji) rozpuszczony w wodzie (1/3 wyliczonej ilości - 0.6 litra ), aby uzyskać odpowiedni procent alkoholu.
Dla wybranych przez Ciebie owoców (jasne winogrona), rodzaju i mocy wina (półsłodkie, średniej mocy - 14-16%) najlepsze drożdze to Fermivin LS2, ilość opakowań: 1. Dodaj drożdże zgodnie z przepisem oraz pierwszą porcję Pożywki z witaminą B1 - (1.1 g)
Odstaw na 4 godziny pod przykryciem. Pamiętaj o rurce fermentacyjnej – pozwala na stałe odprowadzanie powstałego podczas fermentacji dwutlenku węgla, chroniąc jednocześnie nastaw przed dostępem zakażeń z zewnątrz. Do rurki fermentacyjnej wlej niewielką ilość wody (do połowy objętości).
Po tym czasie wytłocz moszcz i przelej z powrotem do pojemnika fermentacyjnego.
Po 5 dniach dodaj drugą porcję cukru w postaci syropu cukrowego (cukier: 0.5 kg, woda: 0.6 litra), oraz drugą porcję Pożywki z witaminą B1 w ilości 1.1 g. Pojemnik przykryj i załóż rurkę fermentacyjną.
Po kolejnych 5 dniach dodaj trzecią porcję syropu cukrowego (cukier: 0.5 kg, woda: 0.6 litra) oraz 1 porcję Pożywki Kombi Vita ( 0.9 g) i pozostaw na ok. 3-4 tygodnie do czasu wyklarowania się wina.
Klarowne wino obciągnij znad osadu i pozostaw do cichej fermentacji. Polecamy przelanie wina do balonu (ważne, aby wino sięgało do szyjki), który ogranicza kontakt wina z powietrzem, co zapobiega jego utlenianiu.
Gdy w winie przestanie wydzielać się gaz i jest ono klarowne, przelej wino do butelek i ciesz się wyprodukowanym przez siebie trunkiem"

Zmierzyłem blg miazgi które wynosiło 15.
Teraz jestem na etapie zaszczepienia drożdżami, -
wczoraj zaszczepiono w nocy nastaww ruszył. Moje pytanie jest teraz takie - kiedy mam oddzielić suchą masę od reszty nastawu? W przepisie jest że po 4h czy to nie za mało? Co jeśli zrobię to po 24h?
Pozdrawiam.

Autor tematu
Ituriel
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2019, 21:25
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Ituriel »

Hej,

ja niestety nic z tym nie robię bo jestem poza domem rodzinnym (praca), ale mama od zeszłej środy mieszała raz dziennie. Żadnych drożdży dalej nie daliśmy, nastaw pracuje. Będę w domu w ten weekend, wybrać owoce?

Pozdrawiam,
Ituriel
Awatar użytkownika

michał.skonieczny
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 9 paź 2019, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: michał.skonieczny »

Hej, pytałem majstrów z Browin-u i dostałem odpowiedź, że w przypadku winogrona jasnego owoce należy trzymać max. do 7 dni.

Ja planuję to zrobić po 5 dniach wtedy też dodam drugą porcję cukru i drugą porcję pożywki z witaminą.

Autor tematu
Ituriel
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2019, 21:25
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Ituriel »

Siemka,

temat jest o winie z ciemnych winogron
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: inblue »

Ituriel pisze:Będę w domu w ten weekend, wybrać owoce?
Tak, wybrać.
Wcześniej poczytaj jak to się robi. Znam takich co sitkiem wyławiali. Tak sobie to jakoś wykombinowali, że będzie prościej :lol:
Zmierz przy okazji Blg, żeby wiedzieć w którym miejscu fermentacji się jest.
Ponieważ fermentację prowadzisz na dzikich drożdżach - nie wiadomo jaką mają tolerancję na alkohol.
Żadnego więc cukru już nie dodawaj, wystarczająco było go w winogronach i w tych 4 kg, które dodałeś.
Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na dalszy rozwój wypadków.
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń

Autor tematu
Ituriel
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2019, 21:25
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Ituriel »

Tak zrobię. Szanse są raczej in plus czy nie? :D

@inblue - możesz wskazać kierunek gdzie szukać info o wyjmowaniu owoców? szybka szukajka nic nie zwraca
Ostatnio zmieniony piątek, 11 paź 2019, 17:48 przez Ituriel, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Ituriel
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2019, 21:25
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Ituriel »

Ahoj, będę się dziś zabierał za wybieranie owoców, ale zadziało się coś ciekawego. Mama nie mieszała tego wina przez ostatnie 2 dni i dziś nieco wykipiło przez rurkę fermentacyjną. Zdaje się, żę to fermentacja burzliwa? Mam czekać z wybieraniem owoców do jutra?
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: inblue »

Ituriel pisze:szybka szukajka nic nie zwraca
Nie zwraca, bo i filozofiji wielkiej tam nie ma.
To co płynne ściąga się wężykiem,
a resztę przeciska się np. przez pieluchę tetrową i dodaje do tego co już zostało zlane.
W pakiecie dostępna jest opcja satysfakcji w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku - polecam z niej skorzystać :)
Ituriel pisze:Mam czekać z wybieraniem owoców do jutra?
Nie, zrób dziś.
Jutro jest niedziela, a stare porzekadło głosi, że niedzielna praca... nie wiem jak tam dalej szło,
bo moja senilis dementia usiłuje mi wmówić, że wie ode mnie lepiej.
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń

Autor tematu
Ituriel
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2019, 21:25
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Ituriel »

Hej, problem jest ten, że mam tylko 10g pirosiarczynu i w brico w moim mieście więcej nie ma. Plus wyszły im też magicznie pojemniki fermentacyjne i niezbyt wiem do czego przelać nawet

edit: widzę też, że zrobiła się już jakaś warstwa osadu. zlewać znad niego czy póki co z nim bo to resztki owoców?
Ostatnio zmieniony sobota, 12 paź 2019, 16:37 przez Ituriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2843
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 545 razy
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Góral bagienny »

Zlewaj bez osadu bo w nim są też martwe drożdże ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
Ituriel
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2019, 21:25
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Ituriel »

No dobra. zrobiłem rzeczy, nie wycisnąłem tych owoców w połowie tak, jak bym chciał bo brakło siły. zostało ~18 litrów nastawu. zmierzyłem blg - ~17. Co robimy dalej? :D
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2843
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 545 razy
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Góral bagienny »

Idż na siłownię potrenuj trochę skoro nie możesz wycisnąć moszczu :D
Nic nie rób jak dla mnie blg jest za wysokie za dużo cukru
Edit Przy nastepnym wyciskaniu wyobraz sobie że to młode piersi może poimoże :D :D :D
Ostatnio zmieniony sobota, 12 paź 2019, 21:34 przez Góral bagienny, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Kosteq86
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 3 paź 2019, 00:59
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Kosteq86 »

Witam. Robię wino w winogron i jest już 5 tydzień. Pracuje cicho Ale w smaku jest jakby za kwaśne co muszę zrobić czy czekać jak zleję je znad osadu.
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: czamnian »

@kosteq
Zrób pomiar cukru, ale skoro kwaśne po 5 tygodniach to pewnie cukier przerobiony więc zlewaj z nad owoców i dodaj partię cukru, i niech pracuje na cichej na spokojnie.
Ostatnio zmieniony środa, 23 paź 2019, 14:01 przez czamnian, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Ituriel
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2019, 21:25
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Ituriel »

Ahoj! Będę zjeżdżał w tym tygodniu do domu, wino podobno dalej pracuje, szykować się na coś poza pomiarem blg?

Autor tematu
Ituriel
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2019, 21:25
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy nastaw

Post autor: Ituriel »

Hej, zjechałem do domu, zmierzyłem na szybko nastaw - niestety muszę lecieć dalej i nie miałem czasu, żeby zostawić do nagrzania się do temperatury pokojowej, wyszło mi 2 blg póki co, wieczorem zmierzę jeszcze raz i dam znać. wygląda, że trzeba będzie dodać cukru? Chyba, że to normalne, że drożdże przejadły cały w miesiąc?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”