Pierwszy nastaw i kilka pytań technicznych

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.
Awatar użytkownika

Mafiej
250
Posty: 268
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Rogaland Norwegia
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy

Post autor: Mafiej »

No i teraz wszystko jasne.....
koncentraty wina

Autor tematu
plol098
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 1 sie 2018, 13:08
Re: Pierwszy nastaw i kilka pytań technicznych

Post autor: plol098 »

Dzięki za pomoc, dziś robię nastaw. Sporo dodatkowych informacji dotyczących moich drożdży znalazłem jeszcze w tym wątku: drozdze-spiritferm-moskva-style-t6746.html

Mam jeszcze pytanie o klarowanie. Prawdopodobnie nastaw będzie musiał poczekać 1-2 tygodnie aż go oporządzę, więc z tego co czytałem to ważny krok. Będę korzystać z Klaru SpiritFerm 24h. W zasadzie jedyna niejasna kwestia dla mnie to zlewanie nastawu. Z tego co czytam na forum i w internecie niektórzy dodają Klar bezpośrednio po fermentacji po wcześniejszym odgazowaniu nastawu, inni po fermentacji najpierw zlewają nastaw z nad osadu i dopiero potem odgazowują i klarują. Może najlepiej zlać przed i po klarowaniu :hammer: ?
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Pierwszy nastaw i kilka pytań technicznych

Post autor: psotamt »

Widać, że masz zamiar robić cukrówkę. Tak więc po zakończeniu pracy drożdży lewaruj - zlej nastaw znad osadu z padniętych drożdży. Dodaj klar i po sklarowaniu nastawu wlej go do kotła i gotuj. To lepsza opcja niż klarowanie cukrówki nielewarowanej.
Gdybyś robił nastaw z glukozy, lewarowanie jest zbędne.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

Autor tematu
plol098
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 1 sie 2018, 13:08
Re: Pierwszy nastaw i kilka pytań technicznych

Post autor: plol098 »

W poniedziałek wieczorem rozpuściłem cukier. Cukromierz Biowin wskazywał na start 25Blg w temp 30stopni.
Przez noc nastaw się wychłodził do 26 stopni, więc wtorek rano dodałem drożdże. Temperatura podskoczyła do 28-29 stopni i na tym poziomie ją utrzymywałem.
Po dobie wskazanie cukromierza spadło już do 12Blg.
Dziś mam 2-3 Blg :odlot:, a nastaw zwolnił, choć słychać że dalej pracuje.

Wiem, że wysoka temperatura sprzyja drożdżom, ale zgodnie z instrukcją z 8kg cukru drożdże powinny pracować ~5dni, a ja już jutro pewnie będę mieć wskazanie na minusie to normalne ?
Może mam źle wyskalowany cukromierz bo zgodnie z obliczeniami powinienem mieć na start 28,4Blg ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”