Pierwsza budowa - prośba o porady

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

Lootzek pisze:od jakiegoś czasu szukam takiego "szpeja"
Szukajcie, a znajdziecie :)
http://www.pneumat.com.pl/zlacza_skreca ... dukty-2978
@Lootzek, stawiasz piwo :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: Lootzek »

radius cholero! :D Ty naprawdę jakieś pozazmysłowe umiejętności posiadasz, albo ze mnie taka :dupa:
Piwo potwierdzam, masz u mnie na rozkładzie :D jeszcze żeby trafiła się okazja spotkać..

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: boxer1981228 »

A tak moja ruda wygląda na kegu :) Początkowo miałem działać w tej szopce po lewej niestety musiałbym z tego mini stilla zrobić więc wracam do swojego laboratorium w domu. Zastanawiam się również czy nie przyciąć bardziej tej rurki od kolumny do zaworka coby jeszcze bardziej zmniejszyć jeziorko?

Obrazek
Awatar użytkownika

david81z
50
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 30 mar 2014, 14:47
Krótko o sobie: ,,Nie ma złej whisky, tylko niektóre są lepsze od innych''
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: david81z »

@boxer, jest piękna, ja bym ją całą wywalił, zostawił tylko tyle co by zaworek zamontować.
Ps. znajdę chyba u siebie rurki miedziane na chłodnice, dokupisz tylko mufy, zawór i bedziesz miał VM/OVM, jak chcesz to Ci przywioze.

Well done! :ok:

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: boxer1981228 »

@david81z dzięki wielkie, materiał na OVM już mam ale wszystko w swoim czasie najpier nauczę się LM-a. Jak już poznam możliwości tej rury wtedy będę usprawniał.

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: boxer1981228 »

Tak się zastanawiam nad tym OVM, na forum jak czytam o sprzętach z OVM to sprzęty mają duże jeziorko w głowicy. Czy przy konstrukcji takiej jak moja i małym jeziorku nie będzie problemu dolutować OVM. Z tego co zrozumiałem to duże jeziorko w głowicy ma służyć do zgromadzenia przedgonów a przy małym będę musiał przedgon odebrać przez LM w głowicy potem nawet zostawić zaworek lekko otwarty tak 1 kropla 5-10 sekund i dopiero później przejść do odbioru przez OVM tak? Czy coś pomieszałem?
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: ramzol »

Obcięcie rurki spowoduje zmniejszenie jeziorka, odbiór LM wskazane, OVM nie bardzo. Z tego co pisałeś to masz 1,1m wypełnienia odlicz 20cm na bufor nad OVM i zostanie 90cm na kolumnę. Nawet jak zasypiesz to sprężynkami to i tak będzie mało (tak piszą nie testowałem). Kup Trójnik Fi54 i zrób wizjer, zasyp go całego sprężynkami i zyskasz 15-20cm. Wtedy pod OVM będziesz miał 1.1cm wypełnienia. Duże jeziorko ułatwia robotę z odseparowaniem przedgonu. Ale na małym też się da tylko potrwa to trochę dłużej.
W moim aabratku z Cu mam 14ml jeziorko i jakoś daje rade. Stabilizacja około 30min potem szybkie opróżnienie 2-3 razy (15min) . Znowu stabilizacja i zrzut jeziorka, potem kropelkowa do odpowiedniego smaku i zapachu. Oczywiście odbiór trwa cały czas razem z odbiorem serca. Tak postępuje przy rektyfikacji surówki.
Rozwiązanie problemu z wysokością http://alkohole-domowe.com/forum/ramzol ... ml#p120992 :lol: palnik ponoć już zmieniłeś ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: boxer1981228 »

Tak się tylko zastanawiałem, chłodnicę i tak polutuję chociażby dla przyjemności, to 15-20 centów mógłbym dołożyć ale to już maks bo musiał bym sufit podnosić :) Chyba że kega bym zmienił na 30 L co tak prawdę mówiąc by mi odpowiadało bo i tak wszystkie nastawy robię w pojemnikach 25 L(wiem do 50 można wlać x 2). I może bym trafił coś przykręcanego a nie na wcisk. Musze się jutro w robocie rozejrzeć za jakąś 30-stką. Ale dobra koniec z wywodami, zastanawianiami itd, odpalę to tak jak jest sprawdzę szczelność i co wykapie jak będzie zadowalające to będzie ok bo i tak księgowy już wypomina mi każdy grosz zainwestowany w nowe hobby.

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: boxer1981228 »

JanOkowita pisze:Temat: Pierwsza budowa - prośba o porady
boxer1981228 pisze:Tak się tylko zastanawiałem, chłodnicę i tak polutuję chociażby dla przyjemności, to 15-20 centów mógłbym dołożyć ale to już maks bo musiał bym sufit podnosić :) Chyba że kega bym zmienił na 30 L co tak prawdę mówiąc by mi odpowiadało bo i tak wszystkie nastawy robię w pojemnikach 25 L(wiem do 50 można wlać x 2). I może bym trafił coś przykręcanego a nie na wcisk. Musze się jutro w robocie rozejrzeć za jakąś 30-stką. Ale dobra koniec z wywodami, zastanawianiami itd, odpalę to tak jak jest sprawdzę szczelność i co wykapie jak będzie zadowalające to będzie ok bo i tak księgowy już wypomina mi każdy grosz zainwestowany w nowe hobby.
Ile tych CENTÓW
dołożysz ? To pieniądze czy miarka ?

Buziaki

JO
Napiszę dla sprostowania bo Pan JanOkowita musiał się doczepić do "CENTÓW"(Pewnie tylko dlatego że przebywam obecnie w Irlandii). Mimo że wszyscy zrozumieli słowo CENTÓW (no poza Panem Jankiem), który potrzebował głębszego wyjaśnienia poprzez PW, to wyjaśniam nie miałem na myśli pieniędzy tylko jednostkę miary jaką jest centymetr.

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: boxer1981228 »

W końcu odnalazłem fi 6 i dzisiaj dolutowałem porty pod termometry :) W sobotę dojadą Plipkowskie sprężyny i można grać. Niestety jeszcze troszkę w ciemno, wujo ślusarz nie wyrobił się z portami termometru do kega:(

Obrazek

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: boxer1981228 »

No to panowie jestem po pierwszej próbie na tym sprzęcie, niestety zaworek do wymiany(przy pełnym otwarciu) leciało 25 ml na 2,5 minuty.
Chciałem zrobić szybki odpęd do właściwej destylacji niestety zaworek na to nie pozwolił i zrobiła się rektyfikacja. Temperatury na 10 półce i w głowicy szybciutko się ustabilizowały, wszystko szczelne nic nie przecieka. Po dzisiejszym doświadczeniu widzę że nie będzie większych problemów żeby zrobić sobie dobry spiritusik. Chciałbym bardzo podziękować za wszelką pomoc w skonstruowaniu tego aparatu w szczególności kolegą @Ramzol, @aronia oraz @eldier za wieczne zawracanie :dupa: (jeżeli kogoś pominąłem to przepraszam) i odpisywanie na moje co niekiedy dziwne pytania. Procent jaki otrzymałem podczas procesu (wkładem był nastaw) to dokładnie 96% :)

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: boxer1981228 »

Dopiero co zamknąłem projekt pierwsza budowa a tu już kolejne modyfikacje :) Latarka w końcu dotarła niestety złączki i uszczelki jeszcze gdzieś sobie jadą. Teraz tylko muszę podklepać rurę co by złączki pozakładać. Chyba że macie jakiś inny pomysł?

Obrazek

Autor tematu
boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: boxer1981228 »

A tak wyglądamy teraz :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolumna dostała nowego kega euro i w końcu mam połączenie wkręcane nie wciskane :punk: a stary gumiak zostanie przerobiony na kadź do zacierania :) . Została doposażona w moduł OLM (Tutaj podziękowania dla Aquila za wykonanie modułu) Niestety warunki lokalowe nie pozwalają na większy zasyp pod i nad (pod 110 cm SP i nad 20 cm SP). Dołożone również zostały sterownik PRM+ oraz termometr 4 kanałowy Pamela. Kolumna będzie jeszcze rozcięta jakoś w pół i będzie łączona poprzez Tri Clampa. Teraz stoi sobie w salonie i czeka na pierwsze wsady :)
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: Lootzek »

No pikno panocku, pikno! :D W salonie urody już była, w butiku też, teraz ją więc dobrze wykorzystaj! :D
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: gr000by »

Przerób głowicę Nixone'a-Stone'a na Aabratka albo puszkową, zyskasz duuużo na wysokości zestawu, akurat bufor powinien się zmieścić bez problemu.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Pierwsza budowa - prośba o porady

Post autor: Szlumf »

A najprościej na młot Thora. Jak jeżeli jesteś zainteresowany to pisz na PW. Prześlę parę zdjęć mojej nowej zabawki jeszcze przed publikacją na Forum. Z przedstawieniem ogółowi kolegów chcę poczekać do pierwszej destylacji by pokazać ją w trakcie pracy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”