Tutaj znajdziecie programy do obliczeń, arkusze kalkulacyjne oraz inne pomocne oprogramowanie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
MASaKrA_Domingo
400
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Pełna biblioteka gorzelnika

Postautor: MASaKrA_Domingo » piątek, 5 lut 2021, 16:53

Witam,
Dziękuję @rozrywek za pomysł.
Na czym on polega? Trzeba zabrać w jedno miejsce komplet informacji, jaką mamy. Tak, aby w razie czego nie trzeba było szukać po całym forum, a żeby każdy mógł sobie szybko i bezproblemowo odnaleźć co trzeba. Linki często wygasają, a tutaj w razie potrzeby będzie to wszystko.

1) książki / pdf związane z tematem
2) programy
3) tabele
4) inne, które w międzyczasie będą pomocne.

Polega to na tym, że biblioteka jest prywatna, są tam zbiory ogólnie dostępne tutaj na forum oraz w internecie. Niestety, za rozmową z prawnikiem, link nie może być ogólnie dostępny, a jedynie jako przesyłany do Was przeze mnie. To mieści się w przepisach.

Innymi słowy - potrzebujesz coś z tej listy?
Napisz do mnie na PW, zawierając koniecznie informację, że korzystasz jedynie w sposób prywatny, bez udostępniania osobom trzecim linku, materiałów z dysku. Wtedy prześlę Ci link do biblioteki lub daną pozycję.
Zastrzegam sobie prawo niewysyłania linku do osób o bardzo małej liczbie postów lub dopiero co zarejestrowanych.

Zestawienie:
a) książki:

Treść ukryta:

b) programy

Treść ukryta:

c) Tabele i wykresy:

Treść ukryta:

d) Inne

Treść ukryta:

Będę aktualizować na bieżąco.
Co już jest - łatwo widać w spojlerach.
Będę wdzięczny za przesłanie Waszych materiałów, których tutaj brakuje.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 lut 2021, 08:14 przez MASaKrA_Domingo, łącznie zmieniany 3 razy.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

jakis1234
250
Ulubiony Alkohol: Każdy dobry.
Status Alkoholowy: Piwowar
Załączniki
Re: Pełna biblioteka gorzelnika

Postautor: jakis1234 » piątek, 5 lut 2021, 19:06

Domingo, nie da się dorzucać "nie masz uprawnień do przesyłania pliku do tego folderu"
Chciałem dorzucić "Destylaty alkoholowe" Pischla
Pozdrawiam z opolskiego :)

Awatar użytkownika

JanOkowita
2000
Krótko o sobie: Parmezan i Ementaler, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: JanOkowita » piątek, 5 lut 2021, 19:10

@jakis1234 - chyba lubisz zapłacić za prawników za jakiś czas, nawet nie będziesz wiedział kiedy. Masz ochotę naruszać prawa autorskie? Pomyśl. Nie boli.
Drożdże Szlacheckie najlepszym przyjacielem człowieka.
Zajrzyj do naszego Forumowego Sklepu. Masz specjalne warunki jako Forumowicz :poklon;
alkohole-domowe.pl

Awatar użytkownika

jakis1234
250
Załączniki

Postautor: jakis1234 » piątek, 5 lut 2021, 19:16

@JanOkowita
W sumie to nie ja udostępniłem pierwotnie, bo sam też ściągnąłem, ale masz rację, jeżeli prześlę, to będę udostępniał, a to już łamanie prawa.
Dzięki, nie pomyślałem :poklon;

Awatar użytkownika

JanOkowita
2000
Załączniki

Postautor: JanOkowita » piątek, 5 lut 2021, 19:21

Jeśli już ściągnąłeś to istnieje prawdopodobieństwo, że kiedyś zapłacisz. Z dużymi odsetkami, za wszystko. Zależy od wydawnictwa i od autora. Ale też takie sprawy czasami idą "z automatu" w kancelariach prawnych. Mam w rodzinie przypadek, który miał sprawę sądową i zapłacił za taki numer po 8 latach od ściągnięcia pliku z sieci. Internet nie zapomina.
Zajrzyj do naszego Forumowego Sklepu. Masz specjalne warunki jako Forumowicz :poklon;
alkohole-domowe.pl

Awatar użytkownika

jakis1234
250
Załączniki

Postautor: jakis1234 » piątek, 5 lut 2021, 19:25

Tu akurat się nie zgodzę, zgodnie z polskim prawem zakazane jest udostępnianie, a nie ściąganie plików.
Jeżeli ściągnąłem książkę, film, piosenkę na własne potrzeby nie udostępniając jednocześnie, to nie jest to łamanie prawa.
Wbrew pozorom, w Polsce pobieranie plików z nieoficjalnych internetowych źródeł nie jest zabronione. Odpowiedzialność karną za udostępnianie pliku ponosi jedynie osoba, która do sieci e-książkę wrzuciła, a nie czytelnicy, którzy pobrali ją na swój czytnik, komputer czy tablet.

https://www.granice.pl/news/ebooki-czy-mozna-sciagac-czy-to-legalne/9719
Oczywiście zawsze zostaje kwestia moralna takiego działania, ale to już inna sprawa.
Ostatnio zmieniony piątek, 5 lut 2021, 19:34 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

JanOkowita
2000
Załączniki

Postautor: JanOkowita » piątek, 5 lut 2021, 19:28

Dopisz sobie coś jeszcze na poprawienie humoru, cokolwiek co znajdziesz w sieci. :smiech: :hammer:
alkohole-domowe.pl

Awatar użytkownika

jakis1234
250
Załączniki

Postautor: jakis1234 » piątek, 5 lut 2021, 19:38

A tego komentarza już nie rozumiem, nie poprawiam sobie humoru, tylko piszę o kwestii prawnej.
Tak jak napisałem, osobną sprawą jest kwestia moralna.
Nie jestem zwolennikiem piractwa sieciowego, chociaż sam święty w tym zakresie nie jestem, ale raczej staram się kupować, a nie ściągać.
Nie zmienia to faktu, że trzeba odróżnić odpowiedzialność karną od moralnej.
Ostatnio zmieniony piątek, 5 lut 2021, 19:50 przez jakis1234, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika

JanOkowita
2000
Załączniki

Postautor: JanOkowita » piątek, 5 lut 2021, 19:52

Rozróżnianie odpowiedzialności karnej od moralnej? Podaj kodeks. Nie przyczepiłem się do Ciebie, ani do Domingo. Puknijcie się w głowę. Aby zakończyć ten "durny" według mnie temat podam prawdziwy przykład z ostatnich lat. Mama mojego kolegi, mocno starsza pani doktor ginekolog na emeryturze opowiedziała o takim przypadku..
- pacjentka (15 lat) Pani doktor, jak mogę się zabezpieczyć przed ciążą?
- doktor (78 lat) a jak się dotąd dziewczynko zabezpieczałaś?
- pacjentka - no w ogóle nie, bo przeczytałam w Google, że pierwsze 6 razy nic nie grozi...
alkohole-domowe.pl

Awatar użytkownika

jakis1234
250
Załączniki

Postautor: jakis1234 » piątek, 5 lut 2021, 20:12

Przykład chyba nie bardzo odnosi się do tej sytuacji, chociaż zabawny :).
Nie jestem osobą naiwną, żeby bez sprawdzenia wierzyć we wszystko co "napisali w internetach", ale dyskusji na ten temat było sporo i wypowiadali się również prawnicy. Aktualny stan prawny jest, jaki jest. Miało to być zmienione prawem unijnym, ale póki co, nie zostało zmienione.
Ja również kończę tę dyskusję, bo jest jałowa, ale skoro chciałeś przepisy, to proszę bardzo:
W art. 23 § 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: pr.a.) wprost wskazano, ze „bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego”.

Należy zwrócić zatem uwagę, że korzystanie z utworu możliwe jest tylko wtedy, gdy:

utwór został już rozpowszechniony - zgodnie z art. 6 ust.1 pkt 3 pr.a. utworem rozpowszechnionym jest utwór, który został udostępniony publicznie w jakikolwiek sposób szerszej i nieograniczonej grupie ludzi, a twórca wyraził zgodę na to udostępnienie, np. wydana książka, którą można już kupić w księgarniach;
korzystamy z niego nieodpłatnie – osoba, korzystająca z utworu nie może czerpać z tego tytułu korzyści majątkowych – jest to zabronione.
„Twórca” powinien w tym być rozumiany jako każdy podmiot autorskich praw majątkowych, a zatem obejmować też następców prawnych twórcy (tak przyjęto w decyzji prezesa UOKiK nr DDK-5/07 z dnia 31 stycznia 2007).

Ponadto, zgodnie z art. 35 pr.a. dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.

Korzystając z utworu w ramach dozwolonego użytku należy wskazać źródło utworu oraz wymienić imię oraz nazwisko twórcy. Oczywiście podanie źródła i twórcy powinno uwzględniać istniejące możliwości (art. 34 pr.a).

Awatar użytkownika

JanOkowita
2000
Załączniki

Postautor: JanOkowita » piątek, 5 lut 2021, 20:16

Brawo. Barany same się pchają.
alkohole-domowe.pl

kondon
150
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Załączniki

Postautor: kondon » piątek, 5 lut 2021, 23:08

Programy, gry, systemy itp. są ścigane z urzędu i za posiadanie ich pirackich kopii można mieć problemy.
Książki, muzyka, filmy itd. są ścigane, jeśli osoba posiadająca do nich prawa gdzieś to zgłosi. Tak więc ryzyko jest niewielkie.
W przypadku udostępniania raczej wszyscy są narażeni, ale nie pamiętam. Na forach wystarczy, że nie są logowane IP, a mail jest gdzieś poza możliwościami naszych organów ścigania. Oczywiście sam plik również musi być poza ich zasięgiem (google pewnie współpracują).

Awatar użytkownika

Autor tematu
MASaKrA_Domingo
400
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Załączniki

Postautor: MASaKrA_Domingo » piątek, 5 lut 2021, 23:10

Pogadam w poniedziałek z kolegą, który zna się na tego typu kwestiach. Wszystkie te pdf są obecne w internecie i zostają zebrane. Sprawdzę, bo nie ukrywam, przydałby się taki temat, ale też trzeba to zrobić z głową.
Nie przyszło mi to do głowy, aczkolwiek jesteśmy dorosłymi ludźmi i trzeba znać niuanse.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Awatar użytkownika

kiwitom23
200
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » piątek, 5 lut 2021, 23:59

Pomysł zacny, ale dowiedzcie się dokładnie. Jakieś 3, 4 lata temu czytałem, że chłopaczek dostał kilkadziesiąt tysięcy kary, za to że ściągnął sobie muzę z netu i słuchał tego w aucie. To była pokazówka, ale nie zmienia to faktu, że odwoływał się od wyroku 2-krotnie i przegrał. Jeżeli by było tak jak pisze @jakiś1234, to wszystkie utwory mógłbyś sobie ściągać do woli, bo przecież zostały gdzieś, kiedyś opublikowane na CD, a tak na pewno nie jest.
Jeśli chodzi o słowo pisane, to córka mojego kupla, która studiowała, zrobiła sobie ksero podręcznika od koleżanki i też miała grube nieprzyjemności, bo sprawa wypłynęła. Jakby było tak, jak pisze @jakiś1234, to wszystko bez wyjątku można byłoby kopiować, bo jak chcesz skopiować coś, co nie zostało nigdy wydane???
Ostatnio zmieniony sobota, 6 lut 2021, 00:01 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 2 razy.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami."

Awatar użytkownika

jakis1234
250
Załączniki

Postautor: jakis1234 » sobota, 6 lut 2021, 08:57

Nie jestem prawnikiem, ale kiedyś przetoczyła się spora dyskusja na ten temat na jednym z forów, zajmującym się między innymi poradami prawnymi. Tyle, że dyskusja była ładnych kilka lat temu, więc coś się mogło zmienić.
I konkluzja była taka jak napisałem. Jest tutaj jedno "ale", trochę to zależy od tego jak były ściągane utwory, jeżeli na przykład z torrentów, to jest to też udostępnianie, bo tak działają te programy.
I tak jak napisał kondon, nie dotyczy to programów komputerowych i wtedy ściganie następuje na wniosek twórcy.
W innych przypadkach jeszcze raz:
W art. 23 § 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: pr.a.) wprost wskazano, ze „bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego”.

Ale jeszcze raz, nie jestem prawnikiem i powinien się na ten temat wypowiedzieć ktoś, kto się zna.
Kiwitom23 uczelnie bardzo nieprzychylnie patrzą na takie kserowanie i może dlatego były problemy. W końcu są to często prace ich pracowników, na których oni zarabiają, a kserowanie to powielanie, nie wiem czy to już nie jest inna kategoria użytku.
I jest oczywiście kwestia "własnego użytku osobistego", tutaj jest miejsce do różnych interpretacji.
W każdym razie sprawa wymaga wyjaśnienia, jeżeli ktoś ma znajomego prawnika orientującego się w tych przepisach, to fajnie byłoby uzyskać aktualną opinię.
Ostatnio zmieniony sobota, 6 lut 2021, 09:18 przez jakis1234, łącznie zmieniany 3 razy.

Wojtek5
350
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Załączniki

Postautor: Wojtek5 » sobota, 6 lut 2021, 17:43

Wprawdzie to nie mój temat, ale jestem pełen podziwu dla udostępniającego - osobiście w chwili obecnej bym się nie odważył udostępniać plików których nie jestem autorem, a w szczególności miejsca na pliki dla szerokiego grona. Pomijam kwestię moralną czy etyczną gdyż z doświadczenia wiem, że to jest dość płynne i zależne od aktualnej potrzeby. Jeśli chodzi o prawa autorskie jest to temat rzeka i o wiele bardziej skomplikowany niż przytaczanie na zimno aktów prawnych - wiem bo miałem kilka sytuacji podbramkowych w życiu z tym związanych, że aż kisiel w majtach był i noce nieprzespane.

Co do książek zamieszczonych - są objęte prawem autorskim i ich zamieszczanie / rozpowszechnianie w sieci jest nielegalne. Nie bardzo wiem, po co wam opinie prawników - od lat tematy są wałkowane w sieci i chyba już dawno temu wszelkiego rodzaju spekulacje na ten temat się wyczerpały. Całość można sprowadzić to prostego rozumowania:
wszystkie pliki i materiały zamieszczone w sieci w tym: teksty, przedruki, kopie etz. są objęte jakimś prawem autorskim. Udostępnianie wszystkiego czego nie jesteśmy sami autorami lub nie mamy na to zgody autora (lub podmiotu jego reprezentującego) jest nielegalne.

Innymi słowy idea super fajna, ale w miarę zyskiwania na popularności dość ryzykowana w szczególności dla osoby tworzącej na to miejsce, o ile materiały byłyby niezgodne z przepisami.
Ostatnio zmieniony sobota, 6 lut 2021, 18:35 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

JanOkowita
2000
Załączniki

Postautor: JanOkowita » sobota, 6 lut 2021, 18:47

jakis1234 pisze:Domingo, nie da się dorzucać "nie masz uprawnień do przesyłania pliku do tego folderu"

Mam nadzieję, że po lekturze powyższych postów dojdziesz do właściwych wniosków i nabierzesz większej świadomości prawnej. Po co w ogóle ta książka w sklepach internetowych? Na dodatek taka droga, prawda?
alkohole-domowe.pl

rozrywek
2000
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Załączniki

Postautor: rozrywek » niedziela, 7 lut 2021, 01:44

Pomysł jest jak najbardziej zacny. Ja jestem jak najbardziej za.

Co do kwestii prawnej to niestety trzeba to jakoś przemyśleć. Aby to miało rece i nogi.

Ale jest jeszcze coś ważniejszego.
My.
I nasze dokonania osiągnięcia i wnioski.

Zawarłbym w tym dysku pełną listę opracowań. Podstaw. Kompediów.
Ale jednak lepiej by było aby do edycji nie miał dostęp każdy.
Czyli panie Masakra będziesz mod.

W każdym razie ja jestem na tak.

A co do praw autorskich to nie jesteśmy gorsi od cieślaka. Ja tam sobie nie roszczę praw do niczego. A inni dzielący się tutaj wiedzą też zapewne nie.

Ode mnie leci szacun w twojà stronę.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Awatar użytkownika

jakis1234
250
Załączniki

Postautor: jakis1234 » niedziela, 7 lut 2021, 15:58

@Wojtek5, masz rację, tylko, że Ty mówisz o udostępnianiu, a co do tego, że to jest nielegalne jesteśmy zgodni.
Dlatego właśnie pomysł Domingo, powinniśmy faktycznie ograniczyć do materiałów, na których udostępnienie zgodzą się autorzy, tak jak proponował @rozrywek.
Kwestią otwartą zostaje ściąganie na tzw. "własny użytek". Jestem temu również przeciwny, ale moim zdaniem, jest to legalne.
A ponieważ są wątpliwości, nadal uważam, że powinien się wypowiedzieć jakiś zorientowany prawnik, jeżeli ktoś ma takiego znajomego.
Przydałoby się to chociażby po to, żeby wiedzieć, co jest legalne, a co nie.

@JanOkowita, to co zrobiłeś to jest manipulacja w czystej postaci.
Skoro zacytowałeś mój pierwszy post
Domingo, nie da się dorzucać "nie masz uprawnień do przesyłania pliku do tego folderu"

to dlaczego nie zacytowałeś drugi, w którym przyznaję, że to był błąd i nie przemyślałem sprawy?:
W sumie to nie ja udostępniłem pierwotnie, bo sam też ściągnąłem, ale masz rację, jeżeli prześlę, to będę udostępniał, a to już łamanie prawa.
Dzięki, nie pomyślałem :poklon;

Czego tutaj nie rozumiesz? Więc może jeszcze raz dużymi literami:
JESTEM PRZECIWNY PIRACTWU I UWAŻAM, ŻE NALEŻY KUPOWAĆ DZIEŁA LEGALNIE!
Tym bardziej, że w rodzinie mam osoby, które też korzystają z praw autorskich.
Mam nadzieję, że tym razem jasno postawiłem sprawę.
Rozumiem, że Ty jako osoba sprzedająca, między innymi, książki chciałbyś, żeby ściąganie też było nielegalne i powiem, że ja też tak uważam, ale "chciejstwo" nie jest prawem, ani nawet jego wykładnią.
Odpuść więc sobie, proszę, ten moralizatorski ton.
Po pierwsze, poglądy mamy podobne, więc nie musisz mnie przekonywać, a po drugie, za stary jestem, żeby mnie ktoś w ten sposób pouczał, zwłaszcza, że nie jesteś jakimś moim guru.

Wojtek5
350
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Załączniki

Postautor: Wojtek5 » niedziela, 7 lut 2021, 16:58

Nie ma czegoś takiego jak ściąganie na własny użytek. Może być mała szkodliwość, ale pozyskiwanie treści w sposób nielegalny pozostaje nielegalny, a tłumaczenie posiadania materiałów pozyskanych w sposób nielegalny "na własny użytek" jest dość mocno wątpliwy w ocenie prawnej czy sądowej a jeszcze mniej wątpliwy dla strony pokrzywdzonej.

Kupując książkę nie kupujemy do niej praw autorskich tylko kupujemy konkretny egzemplarz - taką jedną kopię, którą możemy odsprzedać za dowolną kwotę, możemy pożyczyć, ale w ramach tej jednej kopii.

Obecnie są chyba dwie książki zamieszczone - dwie nielegalnie, bo nikt nie ma do nich praw autorskich w zakresie ich rozpowszechniania! Biorąc pod uwagę, że są udostępnione dla wąskiego grona odbiorców (użytkownicy forum) można domniewać, że jest to niska szkodliwość czynu i raczej nikt nie będzie wszczynał postępowania roszczeniowego (koszt wszczęcia postępowania może przewyższyć kwotę wyegzekwowaną w ramach odszkodowania), ale fakt pozostaje że są udostępnione bez zgody autora czy wydawcy. Gdy takich materiałów przybędzie to już może być różnie. Różnie dla zamieszczających i chyba z największym ryzykiem dla osoby która na to miejsce w sieci zorganizowała.

Nie piszę tego by storpedować pomysł czy przedsięwzięcie, ale po za zamieszczeniem określonych materiałów nie widzę w tym większej przyszłości by pozostać w zgodzie z prawem - w zgodzie mam na myśli bezpieczeństwo prawne i finansowe wszystkich użytkowników, w tym osoby udostępniającej jak i właściciela tej domeny i wynajmującego miejsce na hostingu.

Wg mnie koncepcja jest jak najbardziej słuszna, ale można ją rozwijać bezpiecznie w ramach tego serwisu publikując teksty, artykuły samemu. Tworząc kalkulatory, arkusze do analiz, porównawcze etz. bazując na własnych rozwiązaniach - możliwości jest dużo.

Patrząc na to forum, wielkość bazy wiedzy i użytkowników widzę mnóstwo osób które byłoby w stanie samo napisać nie jedną książkę. Trzeba byłoby tylko wszystko usystematyzować, a być może powstała by wikipedia dla destylatora :)

Wróć do „Download”