Paweł Pawulon

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
Paweł Pawulon
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 23 maja 2020, 15:34

Post autor: Paweł Pawulon »

Witam wszystkich bardzo serdecznie!
Jestem Paweł, ale wszyscy mówią mi Pawulon.
Moje hobby to drzewka Bonsai, muzyka oraz Gwiezdne Wojny.
Od przeszło dwóch miesięcy skrzętnie czytam forum wzdłuż i wszerz w celu pozyskania wiedzy, lecz jak to zwykle bywa, im więcej wyczytałem tym więcej pytań się rodzi.
Odziedziczyłem w spadku po ojcu sprzęt podobny do tego na załączonym obrazku...
Obrazek
... i chciałbym się nauczyć jak najlepszej jego obsługi, mam nadzieję, że mi w tym pomożecie, za co będę bardzo wdzięczny.
Wcześniej nauczyłem się robić zaciery cukrowe i owocowe, lecz nigdy sam nie destylowałem, co mam nadzieję jak najszybciej zmienić ;)
Najbardziej jednak interesuje mnie produkcja whisky, zarówno burbonów jak i słodowych (choć oczywiście nie wykluczam nastawów owocowych). Mam nadzieję, że ten sprzęt się do tego nada... :roll:
W swoim arsenale mam już większość rzeczy potrzebnych do rozpoczęcia tej fascynującej przygody wliczając w to 16 litrową beczkę dębową.
Także raz jeszcze witam wszystkich forumowiczów i lada moment zabieram się do pracy! :)
promocja
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Paweł Pawulon

Post autor: jatylkonachwile »

Pomożemy? Tak, pomożemy.
Jeśli twój sprzęt ma odstojnik tak jak ten na zdjęciu to pierwsze co to musisz się go pozbyć.
Po drugie rozdzielić przepływ wody na palce i chłodnice.
Po trzecieto przeczytać i zrozumieć temat o spirytusie na zimnych palcach.
Jak to uczynisz to już masz podstawy teoretyczne jak pracować na swoim sprzęcie.

Autor tematu
Paweł Pawulon
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 23 maja 2020, 15:34
Re: Paweł Pawulon

Post autor: Paweł Pawulon »

Tak to wygląda u mnie:
Obrazek
Jeśli twój sprzęt ma odstojnik tak jak ten na zdjęciu to pierwsze co to musisz się go pozbyć.
Chodzi o ten środkowy z zaworkiem? Jak miałbym się tego pozbyć i dlaczego jest to takie ważne? Nie chciałbym czegoś schrzanić na dobry początek :roll: :)

Ale od początku gdy zabrałem sprzęt do siebie, zauważyłem, że wężyki są źle podłączone, znalazłem taki schemat:
Obrazek
i się zastanawiam czy lepszy obieg pojedyńczy czy podwójny? Ale zdaje się, że podwójny będzie lepszy...
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Paweł Pawulon

Post autor: jatylkonachwile »

Tak, ten środkowy zbiorniczek z zaworkiem jest do wywalenia, a jak to zrobić? Uciąć rurki przy samym zbiorniczku a te kawałki co zostaną połączyć kawałkiem wężyka sylikonowego (ważne, musi być sylikonowy bo pcv będzie zostawiał smak i zapach). A dlaczego się go pozbyć? Bo to pozostałość po po ewolucji sprzętu destylacyjnego która była tylko niewielkim usprawnieniem (jeśli odpływ z zaworka jest ciągły a nie cykliczny), w dobie rektyfikacji (kolumna ZP to umożliwia) jest zbędnym a wręcz szkodliwym dodatkiem.
Chłodzenie jest najefektywniejsze w przeciwprądzie, czyli zimna woda na zimne palce u góry, a na chłodnicę od dołu. Oczywiście że dwa obiegi są lepsze i łatwiejsze w użytkowaniu.
Jeśli byś chciał w prosty sposób przerobić układ CM na LM to wystarczy dorobić dwie półki pod palcami i będziesz miał coś na miarę bokakoba.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”