Ogrzewanie płaszczowe

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
vanilin
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 30 lip 2011, 20:48

Post autor: vanilin »

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad optymalną metodą dostarczenia ciepła do KEG'a.
Co sądzicie na temat grzałek grzałek mikanitowych?

Zalety grzałek (opinia subiektywna):
*Duża powierzchnia styku grzałki z beczką to jej największa zaleta. Pozwoli szybko dostarczyć ciepło na dużej powierzchni beczki.
*Dodatkowo łatwość w montażu / demontażu.
*Możliwość wykonania zgodnie z zaleceniem zleceniodawcy (można zastosować np. kilka sekcji grzewczych).
*Nie trzeba dziurawić beczki.
*Grzałki występują w umiarkowanych cenach.

przykładowe linki:
http://elektromat.com.pl/produkt/41-grz ... y-otokowy-
http://www.eleg.neostrada.pl/g_mikanitowe.htm
http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... a+opaskowa
http://elektrotermia.com.pl/grzalki-pla ... skowe/blog
promocja
Awatar użytkownika

minclek
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 16 lis 2011, 00:53
Krótko o sobie: Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Ulubiony Alkohol: Wódka 40 % zaprawiona karmelem
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ogrzewanie płaszczowe

Post autor: minclek »

Witam
Moim zdaniem używanie takich grzałek nie wchodzi w grę ponieważ :

a) Wcale nie są tanie a wręcz drogie i to sporo
b) Nie dysponują odpowiednią mocą połączoną z odpowiednią wielkością (są za małe na keg)
c) Nawet gdyby była jakaś która by pasowała to raczej przenikanie ciepła przez ścianki kega nie będzie idealne na pewno wystąpiły by spore straty ciepła gdyż ciężko dopasować idealnie taką grzałkę do beczki.
d) Gdyby był sens montować takie grzałki to już dawno by ktoś z bardziej doświadczonych w dziedzinie destylacji to uczynił a jak widać nikt tu w tej kwestii nie kombinuje specjalnie
e) Grzałka umieszczona w cieczy lepiej oddaje do niej swoją energię gdyż ma bezpośredni kontakt z nią.

To tyle. Jeżeli nie mam racji to mnie poprawcie :piwo:
Pozdrawiam
Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Ogrzewanie płaszczowe

Post autor: kobuszki »

Witam
Cena grzałki mikanitowej 3,5 kW jest powalająca 550 zł.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
vanilin
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 30 lip 2011, 20:48
Re: Ogrzewanie płaszczowe

Post autor: vanilin »

:) a jednak ktoś tego używa :mrgreen: .
Mogę prosić o opinie na jej temat?

W sieci wydziałem ceny w granicach 150-300PLN. Jest też odmiana z wstawką ceramiczną http://www.alex.pl/grzejniki-ceramiczne.html
Awatar użytkownika

minclek
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 16 lis 2011, 00:53
Krótko o sobie: Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Ulubiony Alkohol: Wódka 40 % zaprawiona karmelem
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ogrzewanie płaszczowe

Post autor: minclek »

Ok są, tylko 550 to nie tanio ! No chyba, że dla ciebie tak, to ok.
Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D

Autor tematu
vanilin
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 30 lip 2011, 20:48
Re: Ogrzewanie płaszczowe

Post autor: vanilin »

Jaki jest czas rozgrzewania beczki? Szybciej niż standardową grzałką? Czy liczyłeś jakie są straty ciepła przy ogrzewaniu? I ostatnie pytanie czy testowałeś grzałkę przy gęstych zacierach śliwkowych?
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Ogrzewanie płaszczowe

Post autor: szabix »

Grzałka opaskowa potrzebuje bardzo dobrej izolacji cieplnej. Straty ciepła, nawet w wykonaniu z wewnętrzną wkładką izolacyjną, są duże. W początkowym etapie projektowania bardzo poważnie rozważałem użycie tego rodzaju grzałki. Prowadziłem korespondencję z użytkownikiem grzałki opaskowej. Miał pozytywne opinie.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Ogrzewanie płaszczowe

Post autor: Wald »

Jeśli nawet 300zł czy 200 to tanio, domyślam się że 30zł za 2kW to jak darmo. Ja wybieram prawie darmówkę. Do tego, takie grzanie, jest bardzo podobne do gazowego. Łatwiej przypalić coś w kegu, a to już ogromny kłopot. Grzałką jak przypalę, odkręcam dwie nakrętki i montuję nówkę, nie wspominając nic o łatwości czyszczenia grzałki wewnętrznej. Wystarczy rozgrzać ją bez wody, a sama się opali.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Ogrzewanie płaszczowe

Post autor: kobuszki »

Myślałem, że zniechęci cię cena, ale po kolei. Jest to grzałka z wewnętrzną wkładką izolacyjną. Bez tej wkładki z pewnością byłaby tańsza. Producent zapewniał, że wkładka zmniejsza straty ciepła o 25%.Wysokość grzałki 130 mm tak,by pasowała między dwie obręcze kega 50 ltr. Zasilanie jednofazowe poprzez regulator mocy 5kW.Obwód zewnętrzny grzałki 116cm mógłby być większy o 2 cm. Czas rozgrzewania ok.1godz 20 min przy nieocieplonym kegu czyli porównywalny do dwóch zwyklych grzałek.Używam jej ponad rok i spisuje się dobrz .Nie mam do niej zastrzeżeń. Grzeję cukrówki. Gęstych nastawów nie grzałem. Porównanie: grzałka mikanitowa otokowa za 550zl a dwie grzałki tradycyjne cenowo zdecydowanie wypada na kożyść tych ostatnich.
Awatar użytkownika

minclek
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 16 lis 2011, 00:53
Krótko o sobie: Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Ulubiony Alkohol: Wódka 40 % zaprawiona karmelem
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ogrzewanie płaszczowe

Post autor: minclek »

vanilin pisze:Jaki jest czas rozgrzewania beczki? Szybciej niż standardową grzałką? Czy liczyłeś jakie są straty ciepła przy ogrzewaniu? I ostatnie pytanie czy testowałeś grzałkę przy gęstych zacierach śliwkowych?
Do zacierów np. śliwkowych wydaje się być najlepszy keg z płaszczem olejowym
Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Ogrzewanie płaszczowe

Post autor: szabix »

Kocioł z płaszczem, czy to olejowym czy wodnym, odpycha mnie swoją masą. Szukałem alternatywy dla poprawnego grzania gęstych wsadów. Nie mogłem się zdecydować, więc pozostałem przy grzałce zanurzonej. Dziś temat powraca. Osobiście interesuje mnie grzanie parą wodną z kompaktową wytwornicą pary.

Autor tematu
vanilin
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 30 lip 2011, 20:48
Re: Ogrzewanie płaszczowe

Post autor: vanilin »

Keg olejowy - nie zgadzam się, że jest to jedyne i słuszne rozwiązanie. Jeśli zastosujesz regulator mocy działający np. na zasadzie sterowania kątem włączenia napięcia przemiennego sieci, wówczas można płynnie dostarczać moc do beczki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”