Ogrzewanie kolb szklanych.

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:

Post autor: JanOkowita »

Gajnek pisze:
Kolbe płaskodenną też można wypełnić granulatem ceramicznym lub np. "pierścieniami Raschiga".

Tak jak kolega wyżej pisał kolba 6l z połączeniem szlifowanym to ok 152zł netto,
Ja znalazłem 6-cio litrową ze szlifem po 135 zł brutto ze szkła laboratoryjnego :D , ale nie napiszę gdzie ;P

Pozdrawiam

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

karmelekrakiety89
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 23 mar 2010, 20:15
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: karmelekrakiety89 »

U siebie w sklepie :D

Gajnek
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 15 wrz 2011, 09:58
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: Gajnek »

Ja znalazłem 6-cio litrową ze szlifem po 135 zł brutto ze szkła laboratoryjnego :D , ale nie napiszę gdzie ;P
Jak pisałem szkło szkłu nie równe. Moja cena była ceną cennikową szkła SIMAX.
Napisz producenta szkła to będziemy mogli porównać "cenę do jakości"

Nie ma czegoś takiego jak szkło laboratoryjne. Chodzi prawdopodobnie o szkło Boro3.3.
Ale jak pisałem nie można brać pod uwagę tylko że to szkło laboratoryjne.

Jak chcesz to i za 85zl netto (cennikowo) kupisz, ale to małe żółte rączki robiły.

Różnice w jakości szkła zobaczysz pod polaryskopem lub przy gwałtownych zmianach temperatur. Oprócz tego wykonanie szlifów też ma duże znaczenie.

Produkt .... made in china (bardzo dużo na rynku "koneserskim" - 85zł netto

Produkt .... SIMAX(Czechy) - 152zł netto
Produkt .... DURAN(Niemcy) - 200zł netto

Między pierwsza a dwoma kolejnymi jest wielka przepaść ... "jakościowa"
a wszystkie wykonane z boro3.3.

Więc nie ma co porównywać cen, że chyba porówna się jakość szkła.
Ostatnio zmieniony piątek, 16 wrz 2011, 12:04 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Alienqssak
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 12:02
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: Alienqssak »

Witam posiadam dość podobny sprzęt do Kucyk`a (http://alkohole-domowe.com/destylat/gal ... bf-10.html). Od kolby idzie deflegmator a potem chłodnica. Ogrzewam go czasza grzejna starego typu wraz z regulatorem napięcia. Z racji oszczędności finansów zastanawiam się czy grzanie kolby na nowocześniejszym sprzęcie elektrycznym czyli jak kolega Kucyk na grzałce nie jest tańsze. A także ogrzewania na palniku gazowym (gaz ryczałtowy) Hmm nasuwa mi się pytanie czy kolba wytrzyma i nie wybuchnie po zbyt mocnym nagrzaniu. Dodam że kolba jest ze szkła laboratoryjnego.

kubek925
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 17 kwie 2014, 20:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 7 razy
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: kubek925 »

Witam, Mam pytanie czy mogę zastosować to:
http://www.allegromat.pl/aukcja168654
jako podkładkę pod kolbę na kuchenkę gazową???

Stosowałem siatkę z krążkiem ceramicznym ale mi się rozpadła, pokruszyła i została mi prawie sama siateczka metalowa prosze o odpowiedź.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: gr000by »

Drogie toto nie jest, możesz spróbować jak zastąpi siatkę z ceramiką.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Darek Lab
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 15 mar 2017, 13:52
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: Darek Lab »

Koledzy a jak ma się sprawa z kuchenkami ceramicznymi. Myślicie, że stawianie kolby na szklanej płycie kuchenki to dobry pomysł?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: radius »

W kuchenkach ceramicznych, polami grzewczymi steruje termostat więc włączają się i wyłączają cyklicznie, co przy małej bezwładności cieplnej kolby szklanej dyskwalifikuje je w naszym hobby ;)
Można by ewentualnie położyć na płycie krążek metalowy i spróbować czy bezwładność cieplna krążka zrekompensuje cykliczność grzania pola kuchenki. :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Darek Lab
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 15 mar 2017, 13:52
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: Darek Lab »

To dałem ciała. Kupiłem dobrze, że za śmieszne pieniądze jednak i tak sprawdzę. Najwyżej zainwestuję w adapter indukcyjny może to coś zmieni. Namówie żone do kupna takiego cuda przecież jest jej ono niezbedne w kuchni. ;)

Darek Lab
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 15 mar 2017, 13:52
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: Darek Lab »

Panowie a gdyby wywalić termostat i wstawić regulator napiecia? Ceny na allegro zaczynają sie od 14 zl kompatybilne z watami kuchenki. Trochę mi jej szkoda bo jest estetyczna i pięknie gotuje.

Darek Lab
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 15 mar 2017, 13:52
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: Darek Lab »

Chcialem dokończyć jak juz zacząłem. Kuchenkę ceramiczną, którą kupilem sprzedalem 20 zł drożej niż kupiłem. Nabywając nówkę sztukę bez regulacji Ceramiki z 1981 r. Regulator który kupilem za 14 zł na allegro okazał się dupny. Kupiłem Pamela 3.5 KW super. Moj zestaw to samo szkło o wysokosci 146cm z kegiem. Robię to od tygodnia i 96 to standard. W związku z tym ze mój keg a w zasadzie keguś bo ma zaledwie 2 litry wyobrazcie sobie że ciągne po około 300 ml dobroci w takowe buteleczki i każda z nich ma inny smaczek i zapaszek w zaleznosci od winka. A winka mam dużo bo kiedys miałem taki etap. Panowie urobek z wina po dzikiej róży pachnie suszonymi śliwkami... Mmmmm...
Jestem bardzo zadowolony bo moje ustrojstwo sam zaprojektowalem i jest gites.

Darek Lab
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 15 mar 2017, 13:52
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: Darek Lab »

Mozesz ogrzewać na kuchence Cermika GK 6 z 81 roku mozesz kupić na allegro nowke sztuke za 20 zł + wysylka. Sprzęgnać ją z regulatorem Pamel 3.5 KW za 124 zł z wysyłką i jest bardzo dobrze. Zaczynasz grzanie na 99% mocy przy 60* w naczyniu schodzisz na 25% mocy i dochodzi slicznie do 90* i leci 96 % w zaleznosci od kolumny. Nalezy pamiętać ze grzanie na grzalkach elektrycznych wymaga rozwagi i należy pamiętać o tym że nie schłodzą sie w 10 sekund tylko np jak ta GK6 grzeje dalej przez ok 8 minut.

erhaim
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 6 lis 2014, 11:21
Re: Ogrzewanie kolb szklanych.

Post autor: erhaim »

Cześć,
jestem Świeżak na forum, więc standardowo proszę o wyrozumiałość... Mam identyczny sprzęt /vide foto/... i oczywiście kilka pytań. Do ogrzewania chciałem użyć kąpieli wodnej /garnek 16l - śr. 30 cm/ jednak wydajność jest żenująca (w kąpieli wodnej, chyba nie będą potrzebne porcelanki?)... I tak się pojawiły moje pytania:
1. Czy przedgon zbieram standardowo 50-100ml, czy całość tyfusu zbiera się w odstojniku z parownikiem?
2. Czy dobrym rozwiązaniem będzie kąpiel wodna z płaszczem uszczelniającym, zatrzymującym utratę ciepła na łączeniu z deflegmatorem i na samym deflegmatorze... Czy nie lepiej zainwestować w adapter do płyty indukcyjnej?
3. Czy grzanie należy ustawić na maksa, czy dbamy tylko o podtrzymanie wrzenia?
4. Jakiej wydajności można oczekiwać po tym sprzęcie?

Potrzebuję szybkiej i sprytnej maszynki do małych, eksperymentalnych nastawów (z owoców, zboża, jakieś wina, itd.) i muszę przyznać, że z tym szkłem i strasznie nie po drodze. Ale jak już mam, to żal nie wykorzystać.

Z góry dzięki za pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”