ogrzewanie bojlera słońcem

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
voytek.lewy
50
Posty: 73
Rejestracja: niedziela, 15 sty 2017, 12:45
Krótko o sobie: W podstawówce Ojciec pokazał mi diodę led, tranzystor no i zbudowałem multiwibrator, a potem to już jakoś poszło.
Ulubiony Alkohol: Bushmills Black Bush, Glenfiddich 12YO, dobra śliwowica.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: voytek.lewy »

Cześć wszystkim. Mam pytanie, bo robię darmowe ogrzewanie wody na działce. Mam już bojler 80l z ociepleniem, 6m rury karbowanej dn16 aby zwinąć spiralę na dnie bolera. Mam też stary panel grzejnikowy. trzeba da jakieś naczynie wyrównujące ciśnienie w zamkniętym układzie grzejnik - grzałka. Pojemność układu szacuje na 10 - 15 litrów. Oczywiście zawór bezpieczeństwa też dam.

Projekt jest następujący. Wode zimną o ciśnieniu do 3,8bar podpinam normalnie do boilera na dachu altanki, na wyloci ciepłej montuje zawór upuszczający w przypadku przekroczenia 4 bar (instalacja jest z plastikowych rurek więc wole nie ryzykować ich uszkodzenia).
Ogrzewanie bojlera na podstawie grawitacyjnej wędrówki wody od grzejnika położonego niżej.

A teraz owe pytanie. Jakiej pojemności wystarczy naczynie przeponowe? 5l 8l czy więcej?
buduję kolumnę, głowica thor'a, keg50l, bufor, olm, chłodzenie zamknięte, sterownik PLC, co się da to samemu ;]
promocja
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: ogrzewanie bojlera słońcem

Post autor: szatajoh »

Starczy 5 l.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: ogrzewanie bojlera słońcem

Post autor: johnex »

Ja "solara" zrobiłem bez takich kombinacji. Ze starego bojlera 80l wywaliłem ocieplenie, zaspawałem nieszczelność, zrobiłem stojak do postawienia w ogrodzie, pomalowałem wszystko na czarno i podłączyłem do sieci wodociągowej (kran w ogrodzie). Przyłącze wykonałem rurkami PEX. Na zasilaniu zawór bezpieczeństwa z zaworem zwrotnym. W całej instalacji popełniłem tylko jeden błąd. Na wyjściu ciepłej wody nie założyłem baterii tylko zwykły pojedynczy kran. Nie przypuszczałem że w takim układzie woda w słoneczne dni nagrzeje się do takiego stopnia, że będzie można się poparzyć.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”