Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
zzzz...
20
Załączniki
Odmierzanie destylatu, wody itp - jak ?

Postautor: zzzz... » czwartek, 15 wrz 2022, 08:18

Nie znalazłem podobnego tematu dlatego pytam - po co wyważać otwarte dzrzwi ;-)

1) W jaki sposób odmierzacie wodę do nastawu, żeby uzyskać pożądaną ilość litrów - wiadra, pojemniki a może z węża w l/min ?
2) W jaki sposób dodajecie dodatkową wodę w połowie procesu 2.5 - czy można skorzystać z zaworu spustowego w kegu - taki lużny pomysł - wąż do zaworu spustowego i lejek powyżej poziomu kega i dolewamy wodę aby rozcieńczyć z 55 % do 18 % - może jest prostsza metoda bo rozbieranie całej kolumny to trochę upierdliwe patrząc na temperatury jakie panują w kegu.

pozdr.
zzzz...

koncentraty wina

wawaldek11
2500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Odmierzanie destylatu, wody itp - jak ?

Postautor: wawaldek11 » czwartek, 15 wrz 2022, 12:26

Zakładam wodomierz na ogrodowy wąż i sobie mierzę. A gdy chciałem dokładniej, to wiadro na wagę.
Z dolewaniem wody dobry pomysł, ale lepszym byłoby wspawanie nypla z zakrętką chociażby i wtedy od góry.
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika

Doody
3000
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: Doody » czwartek, 15 wrz 2022, 12:52

Ja mam 2 wiadra wyskalowane na 10l co 1 litr. Taka dokładność w zupełności mnie zadowala. Rozcieńczam do żądanej mocy używając Alkocalca józkowego i zakładkę "mieszanie roztworów".
Pozdrawiam
Darek

HeniekStarr
200
Załączniki

Postautor: HeniekStarr » czwartek, 15 wrz 2022, 13:47

Fermentory, na przykład z forumowego sklepu, mają podziałkę.
Do kega można przez zawór spustowy, można od biedy przez wodowskaz, jak jest. A najprościej przez dodatkowy wlew.

Awatar użytkownika

kiwitom23
1300
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » czwartek, 15 wrz 2022, 15:22

Ja mam taką kuchenny, plastikowy pojemnik z dziubkiem o pojemności 5 litrów, bardzo dobrze się sprawdza, a kosztował chyba coś koło 20 złociszy. Dolewanie wody natomiast realizuję przez wlew w zbiorniku, mam dodatkowy wlew o średnicy 15 cm. Trochę pary dają po oczach przy otwarciu, ale da się.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Awatar użytkownika

Góral bagienny
2000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Załączniki

Postautor: Góral bagienny » czwartek, 15 wrz 2022, 15:32

Ja menzurką z podziałką co by dokładnie było :?
:hahaha: Pół litra w tą czy tamtą nie ma różnicy przecież :mrgreen:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Awatar użytkownika

kamilasta
150
Krótko o sobie: Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Załączniki

Postautor: kamilasta » czwartek, 15 wrz 2022, 16:12

Ja mam konewkę 10 l z podziałką co pół litra. Do rozcieńczania nastawu nie bawię się w aptekę.
Dolewanie wody również przez wlew w kegu.

Awatar użytkownika

nemeto
450
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Załączniki

Postautor: nemeto » czwartek, 15 wrz 2022, 16:34

Jezu Wy tak na poważnie? Mam jakieś nieodparte wrażenie, że tutaj uprawiana jest sztuka dla sztuki co by przeskoczyć akceptację postów ;).
Ale aby nie było offtopu:
1. Przecież to obojętne, litr to litr. Ja osobiście odmierzam menzurka 1l z uchem chyba z ChemLandu że szkła borowo-krzemowego.
2. Dzień przerwy na obniżenie temperatury potem dodatkowym wlewem wężykiem od słuchawki prysznicowej podaje wódkę 0% ;)

rastro
2000
Załączniki

Postautor: rastro » czwartek, 15 wrz 2022, 16:53

nemeto pisze:Jezu Wy tak na poważnie? Mam jakieś nieodparte wrażenie, że tutaj uprawiana jest sztuka dla sztuki co by przeskoczyć akceptację postów ;).

No jakoś trzeba dobić do tych 30 szt. ;) Pytanie tylko czyje to jest multi-konto bo ewidentnie widać, że zasady są obcykane ;)

Swoją drogą ja używam wiadra z Castoramy to większe 15 litrowe ma namalowaną podziałkę co pół litra... co prawda skala kończy się na 12 litrach ale daje radę ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 wrz 2022, 16:54 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

defacto
1900
Krótko o sobie: Nie produkuję, nie sprzedaję - tworzę. Jestem artystą.
Załączniki

Postautor: defacto » czwartek, 15 wrz 2022, 18:04

Woda na zacier?- z kranu ~36L wężem 12mm. Podziałka na plynowskazie kotła.
Odbiór urobku? - z olm poprzez chłodnicę powietrzną z rurki karbowanej 12mm-1m KO. Chłodniczka swoją bezwładność posiada przez co urobek chłodniejszy jest nieco oraz eliminuje w ten sposób, zbędne tworzywa sztuczne na torze odbioru. Wolę KO niż silikon :| Dalej już zbiorczo do damy 5 z podzialką ofkors :ok:
"Gdy chcesz mieć przyjaciół, mów tylko piękne słowa. Mów prawdę prosto w oczy, wtedy poznasz swego wroga"

Awatar użytkownika

jakis1234
1650
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Załączniki

Postautor: jakis1234 » czwartek, 15 wrz 2022, 19:05

Nemeto, rastro, odpowiedzi są od osób, które dawno przeskoczyły próg :). Kolego zzzz... dolewaj jak Ci wygodnie, nie wiemy jakie masz warunki, więc trudno radzić z sensem.
Ja, na przykład, mam wodowskaz, dodatkowy wlew i wodę doprowadzoną wężem. Uważaj tylko na parę unosząca się z kotła. I nie czekam, aż woda ostygnie. Rękawica do odkręcenia nakrętki z wlewu, wąż do kega i leję.
Nastawy robię w beczce, która ma podziałkę. A do obliczenia ile trzeba dolać wody, też używam AlkoCalca.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam z opolskiego.

rastro
2000
Załączniki

Postautor: rastro » czwartek, 15 wrz 2022, 19:32

To raczej chodzi o kolegę zzz... założył już trzy wątki w których aktywnie się udziela ;)

Edit...
Pomyłka... cztery tematy ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 wrz 2022, 19:33 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

wawaldek11
2500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Załączniki

Postautor: wawaldek11 » czwartek, 15 wrz 2022, 19:39

Aktywność zzzzz - to raczej debiutancka euforia ;)
Teraz wiele rzeczy mierzę okciem i palcem :mrgreen: i daję radę :)
Pozdrawiam,
Waldek

rastro
2000
Załączniki

Postautor: rastro » czwartek, 15 wrz 2022, 19:46

O ile pozostałe tematy można uznać - ale temat czym mierzyć... jest tyle różnorakich miarek na rynku, że zakładanie tematu na forum wygląda na mocno naciągane ;)
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

nemeto
450
Załączniki

Postautor: nemeto » czwartek, 15 wrz 2022, 19:57

@jakis1233 jak @rastro zauważył chodzi o autora tematu. Zresztą odnośnie tego tematu mam wręcz zdanie identyczne jak mój przedmówca ;)

Awatar użytkownika

jakis1234
1650
Załączniki

Postautor: jakis1234 » czwartek, 15 wrz 2022, 20:03

Jasne, kolega zzzz jest faktycznie bardzo aktywny, ale swoją drogą fajnie się czyta czym koledzy odmierzają wodę

Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
zzzz...
20
Załączniki

Postautor: zzzz... » czwartek, 15 wrz 2022, 20:34

Koledzy bujam się po forach od 30 lat to zasady mam dawno obcykane.
A to że pytam o tak trywialne rzeczy przekłada sie na lepsze rozeznanie tamatu - wiem że przy cukrówce to nie apteka, ale już druga destylacja wymaga dokładnego odmierzenia.
Radzę sobie butelką 5 L ale to zabawy trochę i myślałem że jest lepsza metoda.
Keg 50 L z wylewką dolną i niestety tylko to jest więc albo demontaż kolumny, albo dziwne pomysły z dolewką. Jak surówka ma 98 stopni to zabawa robi się niebezpieczna, bo otwierając zawór dolny na zasadzie naczyń połączonych zaciągnie do węża (obawiam się jeszcze dodatkowych aromatów gumy więc słabo). Po waszych wypowiedziach najprostsze wyjście to dospawać duży wlew boczny albo czekać jak wszystko ostygnie.
Tematy dzielę bo potem robi się bałagan w wątkach i znalezienie konkretnej odpowiedzi przez kolejnych forumowiczów graniczy z cudem - sam to obecnie przerabiam na bieżąco.
I rację ma kolega pisząc o euforii nowego ;-)

Awatar użytkownika

jakis1234
1650
Załączniki

Postautor: jakis1234 » czwartek, 15 wrz 2022, 21:30

Ok, pytaj, ale też czytaj.

Pozdrawiam z opolskiego.

Awatar użytkownika

nemeto
450
Załączniki

Postautor: nemeto » czwartek, 15 wrz 2022, 21:40

zzzz... pisze: Po waszych wypowiedziach najprostsze wyjście to dospawać duży wlew boczny albo czekać jak wszystko ostygnie.

Ewentualnie rzeźba:
1. Między zaworem spustowym a kegiem dajesz trójnik.
2. Do wolnej odnogi wkrecasz zawór.
3. Do tego zaworu wkrecasz trójnik.
4. Do jednej odnogi trójnika wkrecasz zawór i łączysz go wężykiem z zasilaniem chłodnicy w głowicy.
5. Do drugiej odnogi (ostatniej wolnej) podpinasz zasilanie z sieci.
6. W wężyk zasilający z sieci do trójnika wpinasz się jakimś przepływomierzem, abo innym "czymśiem" który pozwoli zmierzyć cię przepływ.

"Włala" :mrgreen:

Edit:
Za pewnik przyjąłem posiadanie jakiegoś zaworu na rurce z wodą sieciową.
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 wrz 2022, 21:45 przez nemeto, łącznie zmieniany 2 razy.

rastro
2000
Załączniki

Postautor: rastro » czwartek, 15 wrz 2022, 22:42

zzzz... pisze:Koledzy bujam się po forach od 30 lat to zasady mam dawno obcykane.

No to grubo... bo 30 lat temu nieliczni mieli dostęp do internetu... (w 1992 internet dostępny był w zasadzie tylko w instytucjach naukowych, a taki w miarę przystępny dostęp do internetu w tym kraju pojawił się w roku 1996... fora niby pojawiły się w 1994, ale raczej nie te nasze krajowe, wtedy wciąż korzystało się z usenetu ;)
- Terry Pratchett

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”