Ochydny zapach podczas fermentacji wina ze śliwek

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
Pietras1310
10
Posty: 13
Rejestracja: środa, 6 gru 2017, 00:13

Post autor: Pietras1310 »

Witam wszystkich!!! Do sedna... Wino ze śliwek, 7 grudnia nastawiłem w balonie 15 L 2 kg śliwek, jestem zwolennikiem win na "dzikusach" i jak dotąd kombinacja jabłko-czarne winogrono czy nawet dzika róża dają efekty rewelacyjne. Higiena zachowana czyli owoce umyte, balon, lejek itp odkażony. Sprawa wygląda następująco: praca drożdży tak "solidna", że musiałem zamienić rurkę na wężyk bo piana dobijała do korka. Wszystko elegancko oprócz odoru (tego nie da się nazwać zapachem) jaj, typowy zgniły zbuk... Szukałem, czytałem ale nikt jakoś wprost nie opisuje co jest przyczyną. Domyślam się, że nastaw do wylania ale czy możecie podrzucić co robić a raczej czego NIE robić, żeby nie doszło więcej do takich sytuacji??
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Ochydny zapach podczas fermentacji

Post autor: masterpaw2 »

Póki co nie wpadaj w panikę, jeszcze nic straconego, przeczytaj:
http://alkohole-domowe.com/forum/post16 ... ml#p169327
I powodzenia, napisz czy pomogło.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Ochydny zapach podczas fermentacji

Post autor: Pretender »

Podczas fermentacji nastawu niestety nie pachną fiolkami, surowcem. Wylać zawsze zdążysz, dofermentuj do końca, wtedy podejmiesz decyzje.

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Ochydny zapach podczas fermentacji

Post autor: lesu.pl »

Mój wujek mawiał: właduj sliwki do beczki, zakryj szmatą i destyluj wtedy - kiedy będzie tak śmierdziało, że nie będziesz mógł koło beczki przejść. Sliwowicę miał wyborną. Ty robisz wino, ale drożdże te same i smród ten sam. Non plus ultra.

Autor tematu
Pietras1310
10
Posty: 13
Rejestracja: środa, 6 gru 2017, 00:13
Re: Ochydny zapach podczas fermentacji

Post autor: Pietras1310 »

Pretender zrobię tak jak mówisz... Zobaczymy co z tego wyjdzie i na pewno dam znać jako będzie efekt po pierwszym zlaniu. Dzięki wielkie wszystkim za info... Masterpaw2 na pewno przeczytam post :ok:

Autor tematu
Pietras1310
10
Posty: 13
Rejestracja: środa, 6 gru 2017, 00:13
Re: Ochydny zapach podczas fermentacji wina ze śliwek

Post autor: Pietras1310 »

Witam w Nowym roku! Dzisiaj zlałem wino śliwkowe pierwszy raz znad osadu i jeszcze raz wszystkim dziękuję za rady bo już miałem wylać a tu się okazało, że fermentacja pięknie postępowała i po odorze zgniłych jaj pozostało tylko wspomnienie. Oczywiście na tym etapie typowy posmak drożdżowy ale cukier cały przerobiony na alkohol i doskonale wyczuwalne śliwki!!!
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Ochydny zapach podczas fermentacji wina ze śliwek

Post autor: masterpaw2 »

Na jesień, jak już będą owoce zrób wino nie z dwóch, a przynajmniej z 50kg śliwek i puść to na "rurki" - poczujesz prawdziwą ambrozje :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Pietras1310
10
Posty: 13
Rejestracja: środa, 6 gru 2017, 00:13
Re: Ochydny zapach podczas fermentacji wina ze śliwek

Post autor: Pietras1310 »

Jak narazie działam stricte na winach ale kto wie;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”