Ocena projektu - kilka pytan

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Bimber141
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:29
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Bimber141 »

Witam wszystkich.
Planuje stworzyć swoją pierwszą aparaturę do pędzenia. Większość materiałów już posiadam. A więc opisze wam mój projekt.
Robiony będzie pod-stil na owocowki (po wykorzystaniu wszystkich starszych kompotów, dżemów, owoców itp polecą pewnie nastawy zbożowe)
Keg zakupiony -przrrobiony na szeroki wlew. Do zamknięcia wspawam rurę fi 60,2 nierdzewną z krzyrzakiem na dole w celu poparcia dla wypełnienia. Następnie na wysokości ok 70 cm dam złącze SMS (dla łatwego zrobienia wypełnienia) następnie odcinek 30 cm na którym będzie 20cm deflegmatora.Nastepnie kolano 90 stopni ok 10 cm prostki i znowu kolano 90 stopni w dół, prostka zadeklowana i wspawam rurkę bądź też zwężke na wężyk do chłodnicy. Chłodnica albo zakupiona szklana albo sam zwinę ale raczej to pierwsze.
Wypełnienie kolumny to ok 10 cm wióry nierdzewne ode mnie z pracy, następnie litr może więc sprezynek miedzianych wykonanych przeze mnie (drut z transfotmatorow itp wypalony na drewnie i wygotowany w kasku cytrynowym i sodzie oczyszczonej) następnie do samego złącza SMS będą wióry nierdzewne.
Termometry szt 2 jeden do kega drugi na kolanie.
Grzanie - dwie grzałki 1,5 kw z regulatorem mocy.
Dołączam rysunek odręczny.
Za wszystkie rady, porady, zjebki będę wdzięczny
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina

Muaddib
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 25 kwie 2020, 21:22
Podziękował: 6 razy
Re: Ocena projektu - kilka pytan

Post autor: Muaddib »

Na początku roku miałem podobną koncepcję samoróbki. Po literaturze forum skończyłem na aabratku. Jednak mimo dostępu do materiału odpadowego że stali, nie zdecydował bym się na to. Sprężynki na wypełnienie, ewentualne zmywarki.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Ocena projektu - kilka pytan

Post autor: jatylkonachwile »

Pierwsze co to nie kupuj szklanej chłodnicy, są strasznie wrażliwe na jakiekolwiek uderzenia, lepiej zrobić np chłodnice Liebiga miedzianą.
Po drugie, spawania i tak masz sporo żeby zrobić taki sprzęt, a co jak najdzie cię ochota albo będzie taka sytuacja że będziesz potrzebował spirytusu? Aabratek albo jakakolwiek inna kolumna nie jest bardziej skomplikowana w budowie a daje więcej możliwości, destylację prostą też przeprowadzisz jak będziesz chciał robić brandy czy inny calvados.
A po trzecie, nie zwijaj sam sprężynek, katorga, przechodziłem przez to, chyba że zrobisz sobie maszynkę do tego. Zamiast wiórów z tokarki zastosuj normalnie zmywaki lub sprężynki nierdzewne. Wióry mają jedną zasadniczą wadę, potrafią mieć mikropęknięcia (do zauważenia goły okiem) które potrafią zakumulować przedgony, i zamiast 200ml smrodów będziesz odbierał litr, nie jest to regułą ale zdarza się.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”