Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:

Post autor: jatylkonachwile »

lesgo58 pisze: Do dzieła... Nie zapomnij się podzielić wynikami. ;)
Chciałbym lecz niestety nie mam warunków aby to uczynić. Ale wierzę (no bo są powody) w twoje słowa.
Co ja bym wyczyniał gdybym tylko miał więcej czasu i kasy.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 mar 2019, 12:28 przez jatylkonachwile, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

land75
100
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 6 wrz 2018, 14:03
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i chyba zostanę taki jaki jestem
Ulubiony Alkohol: domowy trunek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: land75 »

Czyli panowie odbiór przedgonów w jak najwyższej temperaturze refluksu tak żeby bufor nad OLM spełnił swoje zadanie w 100% czyli myślę że temperatura powinna być w granicach min od 60 stopni do 72stopni jeśli się mylę to mnie poprawcie.

zastanawia mnie że większość pisze że odbiór przedgonu powinno się robić w wysokiej temperaturze refluksu pisze o tym nawet nasz forumowy kolega lesgo58 parę postów wyżej zaś ja otrzymałem od Akasa instrukcję obsługi w której jest napisane że temperatura powrotu wody powinna mieć 50 stopni Celsjusza , także jeśli większość uważa że temperatura do odbioru przedgonów powinna być wyższa myślę że Akas powinien to w swojej instrukcji obsługi kolumny z obniżonym odbiorem poprawić chyba że są to dwie inne temperatury .Myślę że nawet jeśli temperatura powrotu wody będzie wynosić 50 stopni to temperatura refluksu będzie minimalnie wyższa od temperatury powrotu wody .
Ostatnio zmieniony piątek, 1 mar 2019, 21:25 przez land75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Doody »

W praktyce temp. na wyściu z chłodnicy 65-67 stopni jest ok. Wyżej to już ryzyko, zwłaszcza jak się odchodzi od sprzętu.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

land75 pisze:... zaś ja otrzymałem od Akasa instrukcję obsługi w której jest napisane że temperatura powrotu wody powinna mieć 50 stopni Celsjusza , także jeśli większość uważa że temperatura do odbioru przedgonów powinna być wyższa myślę że Akas powinien to w swojej instrukcji obsługi kolumny z obniżonym odbiorem poprawić ....
Akas nie poprawi bo instrukcja jest napisana metodą - żartobliwie pisząc - dla " no dummies". :D
Instrukcja ta pozwoli przeprowadzić proces rektyfikacji w poprawny i bezkonfliktowy sposób. Jednak nie pozwoli wyciągnąć z kolumny maksimum jej możliwości.
Na to jak kolumna będzie pracowała u każdego z nas ma wpływ tak wiele czynników, że po wstępnej nauce każdy z osobna musi znaleźć swój najbardziej optymalny sposób. Oczywiście po włączeniu trybu myślenia.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: rozrywek »

W imieniu mam nadzieje całej braci Leszku dziękuję serdecznie za następne, konkretne, rzeczowe i przejrzyste opracowanie. :respect:

Jednocześnie kol Manowar chciałbym prosić w/w opracowanie do dodania w dziale Pierwsze Kroki-Kompedium tematów.

Dziale który jest zablokowany i moderowany, bardzo słusznie zresztą. :klaszcze: Szczególnie że jest pozycjonowany na samej górze, co jest doskonałym ułatwieniem.

W natłoku tematów, tysięcy postów znalezienie potrzebnych podstawowych info jest naprawdę trudne.
Przykład? Zadanie: proszę wyszukać opis metody 2,5. W szukajce wyskoczy 1500 postów, nawet stałym doświadczonym userom zejdzie naprawdę dobra chwila zanim to odnajdą, o nowych nie wspominając.

Przepraszam jeśli trochę nie w temacie, ale lepiej nie zaśmiecać niepotrzebnie forum.
Zachęcam również innych do zgłaszania swoich propozycji do kompedium tematów.

Leszku jeszcze raz dzięki, Manowar da się?

Pozdrawiam serdecznie Rozrywek.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: wkg_1 »

@rozrywek
2,5 4,5 6,5 - trzeba doszukiwać. Choć to trochę jak z via ferratami - umieszcza się je tak, żeby trzeba było doskoczyć. Jak ktos nie jest na tyle sprawny,zeby na nią wejść to może sobie potem nie dać rady ; D

@land75
Akas pisze dokładnie tak, jak @Leszek powiedział, można przecież odbierać przedgony z odpowietrzenia na bardzo gorącym powrocie ale wymaga to bardzo precyzyjnej kontroli przepływu wody chłodzącej.
No i jeszcze jedno - co innego temperatura wody chłodzącej na wyjściu a co innego temperatura refluksu : ) Nie ma wymienników ciepła działających ze 100% sprawnością.

@Kula
Chyba nie trzeba cały czas odbierać przedgonów z głowicy a już na pewno nie podczas rektyfikacji doczyszczającej. Zbierają się w szczycie wypełnienia i w jeziorku i tyle.

Tak naprawdę rola temperatury refluksu nigdzie jezscze nie została ze 100% pewnością udowodniona. Chłodniejszy reflux ogrzewa się na samym szczycie wypełnienia nad OLM, traci się może z cm, góra 2 (za Szlumf-em).

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Szlumf »

wkg_1 pisze:...............
Tak naprawdę rola temperatury refluksu nigdzie jezscze nie została ze 100% pewnością udowodniona. Chłodniejszy reflux ogrzewa się na samym szczycie wypełnienia nad OLM, traci się może z cm, góra 2 (za Szlumf-em).
Im chłodniejszy refluks tym "korek" z chłodniejszej strefy dłuższy i tym trudniej przedgonom dotrzeć do głowicy gdzie je odbieramy. Moim zdaniem wystarczająco udowodnił to Maria-n z "białego forum" http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 73#p160973. Zacytuję część jego wypowiedzi.
"... Piszę i dzisiaj bo kilka godzin temu robiłem test na wpływ temperatury refluxu na temperaturę głowicy. Nawiasem pisząc nie wiem czemu dopiero dzisiaj ten test, bo trzeba go było zrobić z 5 lat temu. Test robiłem w najważniejszym miejscu procesu, znaczy w czasie odbioru przedgonów. Przebiegał on następująco; pokręcając zaworem wody chłodzącej zmieniałem jej temp. na wylocie w zakresie 65 - 71*C obserwując jednocześnie temp. gł. Zrobiłem tych prób kilka (chyba 7 czy 8 ) i za każdym razem kiedy z chodziłem do 65* stabilizowała się na jakimś, co raz wyższym poziomie (w moim przypadku pierwsze podejście to 77,66*C), po podniesieniu do 71* osiągała różnie, od 0,05*- do 0,02* MNIEJ. Różnie ponieważ przyrosty na początku były większe potem, czym dłużej odbierałem mniejsze. Co jest chyba logiczne. Wniosek nasuwa się taki: CHŁODNE WYPEŁNIENIE BLOKUJE DROGĘ DOJŚCIA PRZEDGONOM DO CHŁODNICY co ma wpływ na JAKOŚĆ a zarazem na długość procesu odbioru przedg (to z kolei ekonomika prowadzenia procesu). To szczególnie podczas ich odbioru woda chłodząca powinna mieć możliwie najwyższą temperaturę. Zjawisko to bardzo łatwo wykryć za pomocą pomiaru temp. o rozdzielczości większej niż 0,1* Przy tej ostatniej można w ogóle tych zmian nie zauważyć. Pytaniem zasadniczym w tej kwestii, to pytanie, czy przedłużony pobyt stężonych przedgonów w jakimś miejscu kolumny. Nie tworzy sprzyjających warunków do wiązania ich w azeotrop z etanolem?"

Stąd też wniosek, że koledzy nie mający obniżonego odbioru lub mający mało wypełnienia nad obniżonym odbiorem powinni odbierać przedgony z jak najwyższą temperaturą refluksu. Wręcz na granicy wydmuchu z odpowietrzenia.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: wkg_1 »

OK, ale ja jeszcze tego nie ogarniam.
Oczywiste jest, że chłodny refluks odbiera nam kawałek kolumny na górze. Tam pary zamiast odparowywać refluks muszą go ogrzać.
Oczywiste jest, że chłodny refluks powoduje straty ekonomiczne na zużyciu prądu (i jakieś tam symboliczne straty na wodzie).

Ale dalej już nie pasuje. Zakładam, że kolega maria-n podczas eksperymentu cały czas odbierał z głowicy bo pisze: "Różnie ponieważ przyrosty na początku były większe potem, czym dłużej odbierałem mniejsze." Czyli odbierał.

Jeżeli odbierał, to naturalne jest, że w trakcie eksperymentu temperatura rosła (tu piszę o temp w głowicy po zmniejszeniu temperatury wody do 65 stopni) - po prostu z odbiorem przedgonów zmieniał się skład cieczy w głowicy na korzyść frakcji o wyższej temperaturze parowania.
Nie do końca rozumiem co pisze o temperaturze w głowicy podczas zwiększania temp wody chłodzącej
a) czy była niższa o te 0,05-0,02 od gdy zwiększaliśmy temperaturę wody chłodzącej ?
b) czy tez była wyższa ale te przyrosty (w stosunku do temperatury w głowicy przy chłodnej wodzie chłodzącej) malały z każdym pomiarem.
Jeżeli b to również może wynikać ze zmiany składu cieczy w głowicy spowodowanym ciągłym odbiorem.
a) wydaje się nieprawdopodobne analizując wymiennik ciepła jakim jest skraplacz. Ale ok, nie upieram się, nie wiem jaka miał głowicę i co i gdzie dokładnie mierzył.

Ale jednego nie rozumiem najbardziej: "CHŁODNE WYPEŁNIENIE BLOKUJE DROGĘ DOJŚCIA PRZEDGONOM DO CHŁODNICY". Jak to możliwe ? Czyli chłodne wypełnienie blokuje dojście do głowicy przedgonom o niższej temperaturze parowania (łatwiej parującym) a nie blokuje alkoholowi etylowemu o wyższej temperaturze parowania ? Powinno być odwrotnie. Chłodne wypełnienie powinno blokować alkohol a potem wodę. Czy mi się zupełnie pomerdało ?

No i na koniec: azeotropy. Analizując krzywe rozpuszczalności azeotropy (nie piszę tu o wodzie) tworzą się w stężeniach 30-50%. Z takimi stężeniami mamy czasem do czynienia w KEG-u a nie na szczycie kolumny, gdzie stężenie jest bardzo bliskie 96,6 (przecież przedgonów mamy w nastawie mniej niz 1% alkoholu).

Muszę się z tym przespać.
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 mar 2019, 00:44 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Szlumf »

Nie wiem na ile słuszne są moje przemyślenia ale zacznę od końca.

Maria-n w innym miejscu napisał, że w jakimś opracowaniu naukowym znalazł informację, że azeotropy tworzą się w parach. Nic nie pisze o temperaturze ale jeśli para to temperatura raczej wysoka. Ja nie znalazłem takich informacji ale nie widzę powodu by mu nie wierzyć.

"CHŁODNE WYPEŁNIENIE BLOKUJE DROGĘ DOJŚCIA PRZEDGONOM DO CHŁODNICY". Myślę, że trzeba uwzględnić rozkład temperatury w poziomym przekroju wypełnionej kolumny. To odwrócona parabola a stopień jej spłaszczenia zależy m.in. od temperatury refluksu. Ponadto czysty etanol paruje mniej lub bardziej intensywnie w każdej temperaturze powyżej zamarzania więc chłodne wypełnienie tylko zmniejsza jego ilość.

"a) czy była niższa o te 0,05-0,02 od gdy zwiększaliśmy temperaturę wody chłodzącej ?". To ten przypadek opisuje Maria-n. Parabola, o której napisałem powyżej podniosła się i więcej przedgonów dotarło do głowicy obniżając panującą w niej temperaturę. Być może zaobserwowałeś podobne zjawisko u siebie pomimo gorszych termometrów. U mnie po pierwszym zrzucie jeziorka temperatura rośnie ale, dosyć często, przy długiej stabilizacji i stałej temperaturze refluksu zdarza się, że znowu spada. Czyli do głowicy dotarło na tyle dużo przedgonów by obniżyć temperaturę. Jest to szczególnie wyraźne przy rektyfikacji odpadów.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: wkg_1 »

Hmmm ...
Też wierzę Maria-n, to nie kwestia niewiary - zastanawiam się tylko czy wyciągnął słuszne wnioski. I sam nie jestem pewien swoich, po prostu dzielę się wątpliwościami.
Szlumf pisze:Nie wiem na ile słuszne są moje przemyślenia ale zacznę od końca.

Maria-n w innym miejscu napisał, że w jakimś opracowaniu naukowym znalazł informację, że azeotropy tworzą się w parach. Nic nie pisze o temperaturze ale jeśli para to temperatura raczej wysoka. Ja nie znalazłem takich informacji ale nie widzę powodu by mu nie wierzyć.
"Mieszanina azeotropowa (azeotrop) – ciekła mieszanina (roztwór) dwóch lub więcej związków chemicznych, która jest w równowadze termodynamicznej z parą nasyconą powstającą z tej mieszaniny. Skład pary i cieczy jest taki sam."

Azeotropy tworzą się w cieczach i parach będących w równowadze więc można dla uproszczenie powiedzieć, że w parach : ) , w temperaturze odpowiadającej składowi tych par w stanie nasyconym (przecież w otwartych konstrukcjach jakimi są kolumny nie ma mowy o parze przegrzanej, suchej - mamy dwa płyny: ciecz i parę nasyconą).W temperaturze którą mamy w kolumnie jedyny znany mi azeotrop alkohol tworzy z wodą. Bliskim kandydatem jest także octan etylu o temperaturze wrzenia 78 - tworzy azeotrop z alkoholem etylowym w temperaturze 72 stopnie a więc spokojnie można go oddzielić przy temperaturach panujących w głowicy. Także o azeotropach możemy zapomnieć : ) No, czasem można wspomnieć w poście bo jako słowo "mądrobrzmiące" nadaje mu naukowego poloru : D

Krzywe rozpuszczalności (zupełnie inna kwestia niż azeotropy) interpretuję tak, że pewne zanieczyszczenia (załóżmy, że amyl) parują Z KOTŁA razem z alkoholem w stężeniu - załóżmy - 45%. W mniejszym stężeniu jest przedgonem, w większym pogonem. Dostają się do kolumny, tam panuje stężenie załóżmy 96 % i są oddzielane. To oddzielenie oczywiście wymaga czasu dlatego lepszy alkohol, mniej piekący otrzymujemy przy wolnym odbiorze. Przy szybkim po prostu kolumna nie zdąży tego przykładowego amylu odseparować co wcale jednak nie oznacza, że tworzy azeotrop. Po prostu podczas odbioru gonu pracujemy cały czas na kolumnie zdestabilizowanej. No, ale to detal - męczy mnie ten zimny korek.
Szlumf pisze: "CHŁODNE WYPEŁNIENIE BLOKUJE DROGĘ DOJŚCIA PRZEDGONOM DO CHŁODNICY". Myślę, że trzeba uwzględnić rozkład temperatury w poziomym przekroju wypełnionej kolumny. To odwrócona parabola a stopień jej spłaszczenia zależy m.in. od temperatury refluksu. Ponadto czysty etanol paruje mniej lub bardziej intensywnie w każdej temperaturze powyżej zamarzania więc chłodne wypełnienie tylko zmniejsza jego ilość.
Oczywiście rozkład temperatury w poprzek kolumny nie jest płaski ale nie tylko alkohol ale i zanieczyszczenia (szczególnie przedgony) parują w każdej temperaturze. Dlatego trudno mi się zgodzić z tym stwierdzeniem i powiedziałbym: "CHŁODNE WYPEŁNIENIE BLOKUJE DROGĘ DOJŚCIA ALKOHOLOWI DO CHŁODNICY BARDZIEJ NIŻ PRZEDGONOM SPRZYJAJĄC W TEN SPOSÓB SEPARACJI PRZEDGONÓW". Ale nie wiem, czy ta blokada ma duże znaczenie.
Szlumf pisze:"a) czy była niższa o te 0,05-0,02 od gdy zwiększaliśmy temperaturę wody chłodzącej ?". To ten przypadek opisuje Maria-n. Parabola, o której napisałem powyżej podniosła się i więcej przedgonów dotarło do głowicy obniżając panującą w niej temperaturę.
O jakiej temperaturze mówimy ? Ja mam termometr w głowicy UFO (gdzieś w płaszczyźnie symetrii) i tam zupełnie nie mam pojęcia co on mierzy - pewnie pary. Zachowuje się dziwnie - od 29 do 37 stopni - im większa temperatura wody chłodzącej tym i większa tam. Wykorzystuję ten pomiar do zabezpieczenia przed przegrzaniem i brakiem chłodziwa. Działa ; )) Ale to pewnie nie o tą temperaturę chodzi. Drugi mam w wypełnieniu nad OLM. Nie prowadziłem obserwacji korelacji tej temperatury z woda chłodzącą ale mogę to zrobić bo i tak długo stabilizuję. Tylko podczas tych obserwacji prowadzić odbiór przedgonów ?? Przecież to wszystko zaburza.

Definitywnie, żeby wyciągnąć jakieś wnioski trzeba najpierw powiedzieć gdzie ten termometr jest - pod czy nad "zimnym korkiem". Nie wiem, gdzie miał go Maria-n.
Szlumf pisze:Być może zaobserwowałeś podobne zjawisko u siebie pomimo gorszych termometrów. U mnie po pierwszym zrzucie jeziorka temperatura rośnie ale, dosyć często, przy długiej stabilizacji i stałej temperaturze refluksu zdarza się, że znowu spada. Czyli do głowicy dotarło na tyle dużo przedgonów by obniżyć temperaturę. Jest to szczególnie wyraźne przy rektyfikacji odpadów.
Tak, oczywiście ale to jest normalne zjawisko. Po zrzucie jeziorka temperatura rośnie z oczywistych względów. Potem kolejne przedgony wygotowują się z kotła, idą do góry i obniżają temperaturę. Tyle, że to się dzieje niezależnie od temperatury wody chodzącej.

Ufff .... edytowałem posta kilka razy bo chciałem go uczynić bardziej zrozumiałym - przepraszam, jeżeli ktoś już zaczął go czytać.
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 mar 2019, 13:35 przez wkg_1, łącznie zmieniany 5 razy.

Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Seba9401 »

Więc Panowie może troszkę odświeżam, żeby nie było tylko pustego pisania podczas kolejnego puszczania kolumny postaram się podczas odbioru przedgonów złapać dwie próbki . Jedna na jednej zbije temperaturę wody w skraplaczu, a w drugiej przykręcę zaworek żeby była dosyć wysoka. A potem próbki oddam do analizy. To samo zrobię z sercem... To da nam obraz jakie frakcje są w jakich temperaturach refluxu.

Jako że jetem przez modernizacją kolumny, jak uważacie taki OLM będzie dobry jak na zdjęciu poniżej, czy jest o małej przepustowości ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Szlumf »

Seba9401 pisze:............ A potem próbki oddam do analizy. To samo zrobię z sercem... To da nam obraz jakie frakcje są w jakich temperaturach refluxu...........
Gdzie je zbadasz?
OLM ze zdjęcia ma mniejszą przepustowość niż przyściankowy i czasami nie wyrabia z odbiorem. Herbata kiedyś o tym pisał. Przeszli z Akasem na przyściankowe.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: michal278 »

Szlumf masz rację. Ja miałem trzy rodzaje olm. Rynienka wkręcana w ovm, fajka na środku no i ściankowy. Przy fajce trzeba mocno zcentrować flegmę, czy to wężykiem czy też pierścieniami centrującymi.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

aakk
1150
Posty: 1164
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: aakk »

Przy rurze 63.5mm i OLM z odwróconej dennicy 42.4mm trzeba stosować jakieś pierścienie? Ktoś testował takie rozwiązanie? No i ile wypełnienia nad OLM co najmniej? 30cm?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

aakk pisze:Przy ...OLM z odwróconej dennicy 42.4mm trzeba stosować jakieś pierścienie?
Aby poprawić efektywność - jak najbardziej wypadałoby.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Seba9401 »

Szlumf pisze:Gdzie je zbadasz?
Oddam do laboratorium, wrzucą w maszynę i wszystko będzie wiadomo. Tylko produkt 90%. W tej chwili mogę taki test zrobić tylko na LM. Chyba że szybko przerobię kolumnę dodając bufor i OLM to wtedy wykonam to z wszystkich możliwych sposobów...

Mógł by mi ktoś podesłać jak najefektywniejszy OLM na rurze 60.5mm wewnątrz ?

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Szlumf »

Seba9401 pisze:...........
Oddam do laboratorium, wrzucą w maszynę i wszystko będzie wiadomo..................
Przypuszczałem, że dasz do laboratorium a nie "ekspertom" z ławeczki pod sklepem. Jeżeli to nie tajemnica to do jakiego laboratorium, za ile od próbki i jaki zakres badań?

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: bociann2 »

Przy rurze 63.5mm i OLM z odwróconej dennicy 42.4mm trzeba stosować jakieś pierścienie?

Zamówiłem w Kitaju dwie kapy miedziane na OLM, 35 i 38 mm średnicy wewnętrznej. Pójdzie to do rury Cu fi 54 mm zewnętrznej. Która bedzie lepszą? Sklaniam się do 35 mm. Chcę zrobić OLM sposobem @Spawacza z "bialego" forum.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: gary1966 »

DSCF1960.JPG
Chyba chodzi Ci o rozwiązanie kolegi Spirta.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: bociann2 »

Tak, oczywiście. Pomyliłem się. Urażonych przepraszam.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: .Gacek »

Ja miałem tak zrobiony OLM, działał bez problemu gdy od spodu miałem wbity kawałek zmywaka. Przy pełnym zasypie sprężynkami wydawało mi się że robi się tam miejscowe zalanie. Odwrócona kapa fi 35 ale z dodatkową rurką przelewu. W chwili obecnej mam zrobione skośne półki ala Bokakob, ale zastanawiam się czy nie zrobić z jedną półką...
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: radius »

.Gacek pisze:Ja miałem tak zrobiony OLM, działał bez problemu gdy od spodu miałem wbity kawałek zmywaka. Przy pełnym zasypie sprężynkami wydawało mi się że robi się tam miejscowe zalanie.
Miałem podobnie, gdy zasypując kolumnę sprężynkami, użyłem zmywaka jako swoistej zapory dla sprężynek i docisnąłem go za bardzo do przelewu z głowicy grzybkowej. Następowało w tym miejscu zalewanie. Gdy zmywak obniżyłem o 2 cm zostawiając w tym miejscu pustą przestrzeń, problem zniknął :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

aakk
1150
Posty: 1164
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: aakk »

A zastosowanie podparcia z KO nad i pod dennicą spełni swoje zadanie? Na wysokości dennicy nie będzie żadnych sprężynek więc nic tu nie powinno zalewać.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: .Gacek »

Osobiście podparć używam tylko w buforze, ale wg mnie Twoje rozwiązanie powinno jak najbardziej działać.
Pozdrawiam Gacek.

astromax@wp.pl
20
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 5 lut 2018, 16:19
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: astromax@wp.pl »

Koledzy dobrze by było jak by każdy swoją wersję poparł rysunkiem

Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Seba9401 »

Szlumf pisze:
Seba9401 pisze:...........
Oddam do laboratorium, wrzucą w maszynę i wszystko będzie wiadomo..................
Przypuszczałem, że dasz do laboratorium a nie "ekspertom" z ławeczki pod sklepem. Jeżeli to nie tajemnica to do jakiego laboratorium, za ile od próbki i jaki zakres badań?
Niestety nie mogę ujawnić takich informacji. Mogę powiedzieć tyle że to labo jest związane z produkcja alkoholi.
Tutaj podrzucam zdjęcie wyników moich próbek z przed roku. Nie już co to było nr2, nr3. Numer 4 rozcieńczony.

Jak myślicie tak powinno wyglądać? U góry wziernik żeby widzieć zalewanie kolumny. OLM poniżej 30cm. Denniczka 42mm rura 60.5mm wew.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Amigo33
20
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 2 maja 2020, 21:39
Podziękował: 6 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Amigo33 »

Nawiązując do posta kolegi szlumfa o wyższości olm przyściankowego chciałbym poprosić o radę. Do kolumny z rury 60,3 chciałbym wstawić olm, w którym rura dla par miałaby średnicę 33,7mm. Odpowiada to przekrojowi przelotu dla par ok 7 cm2. Wielkość jednostkowa mocy (gdzieś wyczytałem na forum) dla zalania wynosi 400-450 W/cm2 przekroju, zatem przy rurce 33,7mm można operować mocą w zakresie 2,8-3,2kW. Zakres ten odpowiada granicznym parametrom mocy dla sprężynek pryzmatycznych wynoszącej ok 115 W/cm2. Przy rurze 60,3 daje to moc ok. 2,9kW. Czyli z gruba moce korespondują ze sobą, zostawić tą rurkę 33,7mm czy dać 42,4mm? Konstrukcja i proporcje zgodnie z OLM andrzejag11,.

Nefahrius
50
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 12:20
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Nefahrius »

A dlaczego wziernik na gorze kolumny zeby bylo widac zalewanie? Zalewanie zaczyna sie od dolu, to tam raczej powinien byc wziernik zeby nie dopuscic do zalania kolumny

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Szlumf »

Nefahrius pisze:...............Zalewanie zaczyna sie od dolu, to tam raczej powinien byc wziernik zeby nie dopuscic do zalania kolumny
Zalanie może się zacząć w dowolnym miejscu kolumny, w którym przekrój dla przepływu par jest najmniejszy. Może też wystąpić w pełnym przekroju gdy spływ flegmy jest nierównomierny i zwiększony spływ flegmy spotka się w kolumnie ze zwiększonym strumieniem par z kotła. Może to nastąpić np. przy wahaniach napięcia w sieci.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: michal278 »

Aby lepiej zwilżyć wypełnienie właśnie się zalewa. Potem zmniejsza moc ma moc roboczą. Po to jest wziernik u góry.
I oczywiście tak jak mówi Szlumf może nastąpić w każdym miejscu.
Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 lis 2021, 09:33 przez michal278, łącznie zmieniany 2 razy.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Nefahrius
50
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 12:20
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: Nefahrius »

Ale zalewanie kolumny nastawem, to bardzo nie pozadana rzecz w kolumnie zasypowej, po kazdym takim zalaniu trzeba by calosc wyciagac i czyscic,
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: lesgo58 »

Kolumna nie jest zalewana nastawem jako takim. Jest zalewana alkoholem, który odparował z nastawu. Nic się nie brudzi.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

Post autor: michal278 »

Leszku niech kolega przeczyta Twoje kompendium to może mu się coś tam głowie rozjaśnij.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”