Nowy destylator

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...
Awatar użytkownika

Autor tematu
artur.jakubczyk
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 30 sty 2019, 19:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)

Post autor: artur.jakubczyk »

Witam wszystkich, jestem zainteresowany kupnem nowego destylatora, ponieważ mój stary zrobiony z kanki i słoików już się zniszczył.
Jaki sprzęt powinienem zakupić?
Potrzebuje czegoś takiego na którym zrobię dobry Bimber na cukrze oraz kiedyś owocówki, mam trochę krzewów malin, więc w wakacje będzie przydatny. Moja kwota to około 900 zł, wiem że to nie zbyt dużo, dlatego na razie potrzebuje coś do Bimbru, ale żebym mógł to też rozbudować aby kiedyś robić owocówki itp.
http://archi.inosak.org/db/item7635697690_1.html zastanawiałem się nad takim czymś.
Chciałbym się też dowiedzieć, jaka część w destylatorze do czego służy, np: Kolumna długa i krótka, jakie ma zadanie?
Interesuje mnie bardziej gotowy a przede wszystkim elektryczny sprzęt więc śmiało można podesłać linki.
Dzięki :poklon; ;)
promocja
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Nowy destylator

Post autor: masterpaw2 »

@artur.jakubczyk, sprzęt który podlinkowałeś to najprostrzy z możliwych aabratek, co nie znaczy, że zły. Przy odrobinie wprawy i cierpliwosci da Ci zadawalajacy urobek, w postaci spirytusu nie bimbru. Choć ten drugi, zarówno jak i smakówki też na tym sprzęcie zrobisz.
Ale....., musisz nieco dołożyć, mianowicie złącza sms w kegu jak i glowicy, katalizator (wskazany do smakówek), grzałki 1500/2000W, keg lepiej 50l, no i port termometru jakieś 30cm od zbiornika (10ta półka) choć przy zmywakach będzie to nieco wyżej. Generalnie nie podpalaj się za bardzo i dobrze przemyśl zakup. Poczytaj sobie kolumna-a-rektyfikacja-kompendium-wiedz ... t9284.html, znajdziesz tu podstawowe informacje.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Nowy destylator

Post autor: .Gacek »

Witaj Arturze.
Master już napisał kilka słów wstępu. Nie jestem tutaj żadnym autorytetem ale pozwolę sobie dodać kilka słów.
Aabratek jest bardzo uniwersalnym sprzętem ale... jest kilka rzeczy, które to właśnie czynią go uniwersalnym.
Po pierwsze każda kolumna musi być dzielona. Dzięki temu możemy ją używać do trunków, które zamierzamy produkować. Master to opisał dokładnie. Najlepiej jak jest łączona złączami; tri clampy, sms-y, kryzy...
Bimber to takie określenie mocnej wódki śmierdzącej drożdżami. .. nie tego oczekujemy po naszych maszynach. Przed pochopnym zakupem poczytaj forum a na pewno z wielu informacji wydobedziesz te, które Cię interesują. Nie śpiesz się... dowiedz się na spokojnie co to jest rektyfikacja a co to destylacja prosta.
Gotowanie cukru i owoców to dwa całkowite zagadnienia.
Według mnie powinieneś zacząć od kega z grzałkami i potstilla z refluksem. Pozwoli Ci to złapać bakcyla i obczaić o co w ogóle kaman. A porządny potstill zostanie z Tobą na lata. A co do kolumny, przyjdzie na nią czas...
Jeżeli już koniecznie chcesz coś poczynić to zrób nastaw cukrowy.. A w między czasie poczytaj ☺
Życzę powodzenia i trzymam kciuki aby złapało Cię to piękne hobby.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 lut 2019, 22:49 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Nowy destylator

Post autor: masterpaw2 »

Według mnie powinieneś zacząć od kega z grzałkami i potstilla z refluksem. Pozwoli Ci to złapać bakcyla i obczaić o co w ogóle kaman.
Arturo z tego co pisze, już chyba nieco liznął tematu, i skoro zaproponował aabratka, to nawet mu nie proponowałem PS'a. Jednak faktycznie jeśli jego oczekiwania to DOBRY bimber, i owocówki, to porządny PS może być rozwiązaniem. miedziany-destylator-do-zbozowek-t7313-280.html#p196154
Albo coś ze stajni Zygmunta destylatorymiedziane.pl
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Nowy destylator

Post autor: .Gacek »

Master i właśnie o to mi chodziło...
Sam wiesz, że prawdziwy miedziany Pot Still a destylator z odstojnikiem ze słoika to dwa różne sprzęty.
Na prawdziwym PS-ie (wystarczy 50cm) można zrobić na prawdę dobry trunek, jest tylko jeden warunek - Cierpliwość.
Niestety ale w tych czasach gdy dasz komuś kawał rury ze zmywakiem i jeden zaworek do regulacji wody to Cię wyśmieje i zapyta się gdzie jest bufor... :hahaha:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Nowy destylator

Post autor: masterpaw2 »

Dlatego właśnie saksofon wrócił u mnie do łask, i z całą pewnością już się go nie pozbędę, a to tylko kawałek rury z zaworkiem :bezradny: :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

qgabriel
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 2 kwie 2019, 18:09
Re: Nowy destylator

Post autor: qgabriel »

Witam serdecznie. Planuje zakupić nowy sprzed i wrócić do psocenia. Wcześniej używałem banki na mleko + szklaną aparature. I własnie chce się do waz zwrócić z prośbą o poradę co będzie lepsze i bardziej Uniwersalne, zainteresowały mnie 2 pozycje


https://allegro.pl/oferta/destylator-na ... 6792343748

Oraz

https://destylatorymiedziane.pl/pl/dest ... laczace_do

Drugi sprzęt myślałem żeby poszerzyć o refluks oraz o dodatkowe przedłużenie kołnierza

https://destylatorymiedziane.pl/pl/dest ... 62438.html

https://destylatorymiedziane.pl/pl/akce ... na_4_sruby

Cenowo wychodzi podobnie. lecz osobiście jestem przekonany do 2 zestawu wydaje mi się ze po rozbudowie będzie działał podobnie jak aabtatek i uda się uzyskać wysoki procent i do tego jest miedziany co wydaje mi się dużym plusem przy owocówkach i zbożówkach.
A wy jak uważacie ?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Nowy destylator

Post autor: Góral bagienny »

Witaj kolego na tym zacnym forum :D . Mam Pot still od Zygmunta (destylatory miedziane) i jestem mega zadowolony ale ja robię tylko owocówki. Spirytusu na tym nie uzyskasz ale dobry bimberek jak najbardziej Pozdrawiam :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

qgabriel
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 2 kwie 2019, 18:09
Re: Nowy destylator

Post autor: qgabriel »

Tak też myślałem. Choć jestem ciekawy czy rozbudowa pot stilla o refluks i kolumne 50 cm zadziałała na moc i może wtedy udało by się uzyskać spyrytusik.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Nowy destylator

Post autor: Góral bagienny »

Sam refluks podbije procenty do 90 ale stracisz na aromatach no chyba ze zrobisz cukrówkę :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

qgabriel
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 2 kwie 2019, 18:09
Re: Nowy destylator

Post autor: qgabriel »

A co myślisz o pomyślę dodania do kolumny jeszcze 50 cm

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Nowy destylator

Post autor: wkg_1 »

A co Ty właściwie chcesz na tym robić ?
Zbożówki i owocówki - hmmm ... super ale tu raczej kocioł z płaszczem by się przydał.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Nowy destylator

Post autor: Góral bagienny »

Wyższa kolumna czystszy destylat. Sam musisz dojść do tego co chcesz kupić bo to zależy jakie masz oczekiwania co do wyrobu. Na Pot Still uzyskasz bardzo dobre owocówki plus mocny bimberek. Na temat kolumn nie wypowiadam się to nie moja bajka Pozdrawiam
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”