Znaleziono 31 wyników

autor: noname2327
środa, 21 mar 2018, 20:18
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wino pachnie olejem
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3765

Re: Wino pachnie olejem

Obawiam się, że wino pójdzie na rurki. Kiedyś próbowałem z wężykiem i wodą w butelce po kubusiu tylko miałem problem bo prawdopodobnie wodę zasysało do gąsiora bo po nocy potrafiło być pusto w butelce. Przelałem je do czystego gąsiora i zobaczymy co z tego będzie.
autor: noname2327
wtorek, 27 lut 2018, 13:32
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wino pachnie olejem
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3765

Wino pachnie olejem

Witajcie, Mam problem z nastawem. Z racji ograniczonego dostępu do mojego nastawu aby nie martwić się, że woda wyparowała z rurki fermentacyjnej nalałem do niej oleju roślinnego jak kiedyś wyczytałem na forum. Tylko teraz mam problem bo wino smakuje malinką ale zapach ma olejowy. Czy da się to napra...
autor: noname2327
poniedziałek, 10 sie 2015, 09:00
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Cofanie się alkoholu w chłodnicy i ciśnienie w szybkowarze.
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 12381

Re: Cofanie się alkoholu w chłodnicy i ciśnienie w szybkowarze.

Aha, a ja wystraszony, że będzie to za mało załatwiłem sobie jeszcze pięć takich dużych 50A :D Ehh boje się odpalać aparat jakoś za dużo wrażeń jak na jeden weekend/jedno pędzenie ;-)
autor: noname2327
niedziela, 9 sie 2015, 19:51
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Cofanie się alkoholu w chłodnicy i ciśnienie w szybkowarze.
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 12381

Re: Cofanie się alkoholu w chłodnicy i ciśnienie w szybkowarze.

Koledzy czy wystarczy 5 szt. bezpieczników topikowych tych małych ? Mój szybkowar ma pojemność 18 litrów i mam ten sam problem z ciśnieniem i szybkim "wyrzucaniu" alkoholu z chłodnicy. Uprzedzając uwagi o miedzi informuję, że gdy gotuję pierwszy raz przed tym szklanym deflegmatorem wstawia...
autor: noname2327
wtorek, 16 cze 2015, 15:15
Forum: Przechowywanie i dojrzewanie wina
Temat: Przechowywanie wina
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 14423

Re: Przechowywanie wina

Najlepiej byłoby zrobić zdjęcie jednak mam burdel na strychu :P i będę dopiero w domu koło weekendu. Wymagania w sumie żadne abym mógł utrzymać w miarę stabilną temperaturę zimą oraz aby dało się zrobić kilka stopni mniej w wakacje.
autor: noname2327
wtorek, 16 cze 2015, 11:03
Forum: Przechowywanie i dojrzewanie wina
Temat: Przechowywanie wina
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 14423

Re: Przechowywanie wina

Na strych mam doprowadzony jedynie prąd. Jak źródło ciepła mógłbym dać elektryczny grzejnik olejowy podłączony do włącznika czasowego. A orientujesz się jaki byłby koszt materiałów na takie pomieszczenie 2x2 maks 2x3?
autor: noname2327
poniedziałek, 15 cze 2015, 18:35
Forum: Przechowywanie i dojrzewanie wina
Temat: Przechowywanie wina
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 14423

Re: Przechowywanie wina

Na zimę myślałem aby wstawić tam grzejnik olejowy oraz w tańszej wersji włącznik czasowy a droższej jakiś sterownik temperatury ale to już droższa zabawa. A na wakacje nie mam czym schłodzić chyba że wstawię lodówkę stroną chłodzącą do środka a grzejącą na zewnątrz :D Tak pół na pół w ścianie.
autor: noname2327
poniedziałek, 15 cze 2015, 11:51
Forum: Przechowywanie i dojrzewanie wina
Temat: Przechowywanie wina
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 14423

Re: Przechowywanie wina

Wiem że nie jest to najlepszy pomysł. Nie mam jednak miejsca w piwnicy - rodzice mnie ganiają :P Zastanawiałem się czy nie poprawiłoby sytuacji zbicie z płyt osb "budy" i ocieplenie jej styropianem 5cm. Myślę że ustabilizowałoby to temperaturę zarówno w zimę jak i w wakacje. Jak postawię s...
autor: noname2327
czwartek, 11 cze 2015, 14:38
Forum: Przechowywanie i dojrzewanie wina
Temat: Przechowywanie wina
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 14423

Przechowywanie wina

Witajcie :) Mam do was pytanie. Czy ujemne temperatury mogą mocno zaszkodzić dla wina? Nie mam gdzie go składować tylko na strychu a tam zimą temperatura potrafi spaść do -10 stopni a w mroźne dni chyba nawet bardziej. Czy takie wino straci mocno na walorach smakowo-zapachowych? Może wystarczy tylko...
autor: noname2327
wtorek, 30 gru 2014, 15:00
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Długość życia drożdży
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6328

Re: Długość życia drożdży

Rzeczywiście jak posiedziałem przy tym winie z 5 min to raz czy dwa razy zabulgotało. Cały czas pracuje :) Zostawię je w spokoju niech pracuje:)
autor: noname2327
sobota, 20 gru 2014, 18:40
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Długość życia drożdży
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6328

Długość życia drożdży

Witajcie, Mam do Was pytanie :) Czy ktoś mi wytłumaczy co mogłem źle zrobić z winkiem z wiśni? Nastawiłem takowe wino pod koniec lipca. Zlałem je od tego czasu już 2 razy (raz oddzieliłem od owoców, drugi raz już z nad drożdży). Mój problem polega na tym, że po prawie pół roku czuć drożdże w tym win...
autor: noname2327
sobota, 9 sie 2014, 20:48
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

To będę czekał. A co ile należy lub co ile wy otwieracie butelki aby przewietrzyć naszego single malta?
autor: noname2327
sobota, 9 sie 2014, 15:40
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Właśnie teraz tak sobie myślę, że może za dużo przedgonu dałem. Zazwyczaj przedgonu mam około 200 ml z 15 litrów to chyba trochę za mało. Ale ładnie ten początek pachnie dlatego dodaje go do serca ;-)
autor: noname2327
sobota, 9 sie 2014, 14:09
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Szybkowar 17l + deflegmator ( wypełnienie miedziane ) + chłodnica. Raz destylowane bez dzielenia, za drugim razem dziele na przedgony, serce i pogony.
autor: noname2327
piątek, 8 sie 2014, 22:30
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Nom tak, ale ja nic nie dodawałem, a właśnie taki syntetyczny posmak czuję. To nic, będę cierpliwy i poczekam ;). Codziennie ją "wietrzę", bo sprawdzam czy może czuć coś nowego, lepszego ;).
autor: noname2327
piątek, 8 sie 2014, 20:46
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Jak piłeś kiedyś wódkę to czuć czasami taki syntetyczny posmak szczególnie jak się " odbije" albo na drugi dzień. To tutaj jest dokładnie tak samo.
autor: noname2327
czwartek, 7 sie 2014, 21:35
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Koledzy,
Czy wasze trunki też mają taki posmak jakby syntetyczny/ sztuczny ?
Nie wiem może trochę przy krótko to leży ale destylację prowadziłem 09.07 wszystko to leży ze szczapką dębową. Dzisiaj wstępne próbowanie i rozczarowanie smakiem ;/
autor: noname2327
wtorek, 15 lip 2014, 10:52
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

W sumie masz rację, ale lepiej się upewnić ;-) Ostatnio zajrzałem do mojego pierwszego wyrobu ze słodu, który leżał z dębem to zapach był już przyjemniejszy taki "dębowy" ;-)
autor: noname2327
poniedziałek, 14 lip 2014, 08:36
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Mi ostatnio wyszło z 4 kilo słodu jakieś 1,5 litra 63%. Używałem tylko słodu pilzneńskiego. Niepokoi mnie tylko jedna rzecz: jakoś zalatuje mi bimbrem ten single malt. Poczekam może czas trochę złagodzi ten zapach. Wy też tak macie czy może coś z moim procesem produkcyjnym jest coś nie tak ?
autor: noname2327
sobota, 21 cze 2014, 12:17
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Oki, jakoś od lipca planuje ruszyć z produkcją więc będę próbował abym tylko się nie zraził :P

A tak nawiasem co do czasu odstania masz racje ;-) Ostatnio przedestylowałem nieudane wino z jabłek. Śmierdziało takim pospolitym bimbrem, stoi już z miesiąc w dębie i robi się jakoś mniej śmierdzące.
autor: noname2327
sobota, 21 cze 2014, 09:08
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Czyli zostawiam tylko ten deflegmator z miedzią, skracam wężyki i jazda ? Tak się właśnie zastanawiałem że może za dużo tego szkła bo dużo wracało do gara i się chyba robił "ala refluks " bo przez większość procesu zazwyczaj leci mi 90 a później nagle spada szybko do 20.
autor: noname2327
piątek, 20 cze 2014, 21:35
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Witajcie ponownie ;-). Mam do was pytanie. Przegoniłem drugi raz mój destylat, ale jestem niezadowolony :(. Pierwszym razem wyszło tego około 1,5 litra. Rozcieńczyłem to do około 20 % i do gara. Pierwsze 100 ml miało być na metanol, ale ma zapach słodu wędzonego. Druga setka ma zapach jakby acetonu ...
autor: noname2327
sobota, 14 cze 2014, 11:03
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

No i stało się, pierwszy raz przegoniłem przez rurki zacier ze słodu ;-) Na wielki plus, podoba mi się zapach destylatu. Gdy dodaje się cukier czuć taki specyficzny zapach bimbru, tutaj zaś nie czuć takich zapachów. Strasznie czuć wędzony słód, ale jest on taki jakby kwaśny ;O Następny nastaw zrobię...
autor: noname2327
poniedziałek, 9 cze 2014, 21:57
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Mały wypadek miałem przy fermentacji słodu, za mały gąsior się okazał i część jęczmienia wylądowała na suficie :D
autor: noname2327
piątek, 6 cze 2014, 11:16
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 396
Odsłony: 191282

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Wczoraj pierwszy raz zatarłem słód na Whisky :) Dałem 3 kilo słodu pilzneńskiego oraz 1 kg słodu wędzonego średniego. W całym mieszkaniu czuć wędzonym oscypkiem :D Drożdże pracują raźnie zobaczymy co z tego wyjdzie. BLG wyszło około 22. Fermentuję to bez filtracji. Następną porcję może spróbuję ferm...
autor: noname2327
wtorek, 22 kwie 2014, 14:40
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwsza destylacja cukrówki - coś poszło nie tak
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 10671

Re: Pierwsza destylacja cukrówki - coś poszło nie tak

Przegoniłem to raz przez rurki zajęło to około 4 godziny i wyszło mi 0,7 litra około 65-70% oraz kolejne 0,7 już takich brzydko pachnących pogonów. Zapach wszystkiego trącał lekkim bimberkiem, po przefiltrowaniu przez węgiel aktywny stała się magia wszystko "pachnie " czyściochą ;-) W sobo...
autor: noname2327
środa, 16 kwie 2014, 14:58
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwsza destylacja cukrówki - coś poszło nie tak
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 10671

Re: Pierwsza destylacja cukrówki - coś poszło nie tak

Witam, Sporządziłem kolejny nastaw : 8 litrów wody oraz 2kg cukru i do tego dodałem jeszcze kubeczek półtoralitrowy zboża wg przepisu kolegi CalyX. Nastaw sklarował się tylko czeka do piątku aż go przez rurki puszczę. Dam znać jakie będą tego efekty. Mam nadzieję że 0,5 40% flaszeczki wyjdzie chocia...
autor: noname2327
poniedziałek, 7 kwie 2014, 13:47
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwsza destylacja cukrówki - coś poszło nie tak
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 10671

Re: Pierwsza destylacja cukrówki - coś poszło nie tak

Może masz rację, najpierw "poćwiczę" na cukrówce aby nie zmarnować winka. Odnośnie winka to nie chce się klarować chyba turboklara użyję.
autor: noname2327
niedziela, 6 kwie 2014, 13:53
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwsza destylacja cukrówki - coś poszło nie tak
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 10671

Re: Pierwsza destylacja cukrówki - coś poszło nie tak

Czytałem dość dużo ale wiecie jak to jest między teorią a praktyką ;-) Wężyki mam silikonowe. A zapach tego co wyszło był duszący jak rozpuszczalnika albo i gorzej. Sam nastaw w garze nie jestem w stanie określić zapachu ale na wymioty zbierało się. Teraz nastawię cukrówkę lub coś ze zboża i sklaruj...
autor: noname2327
sobota, 5 kwie 2014, 18:42
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwsza destylacja cukrówki - coś poszło nie tak
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 10671

Pierwsza destylacja cukrówki - coś poszło nie tak

Witam wszystkich psotników. ;-) Dzisiaj nastąpił mój pierwszy raz i klapa. ;/ Kupiłem sobie zestaw: deflegmator ze szklanym wypełnieniem, dalej podłączyłem deflegmator ze sprężynkami miedzianymi, a następnie chłodnice. Zestaw złożyłem no i jazda. Wlałem do gara nie do końca sklarowaną cukrówkę około...

Wyszukiwanie zaawansowane