Znaleziono 13 wyników

autor: neptun
niedziela, 18 gru 2016, 12:23
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino winogronowe kiedy gotowe
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 8702

Re: wino winogronowe kiedy gotowe

Narazie nie zamierzam zlewać do butelek. Czy klarowanie w balonie zlane pod korek przez kilka miesięcy bardziej upewni o tym że drożdże nie żyją i nie będzie ryzyka "granatu"?
autor: neptun
sobota, 17 gru 2016, 15:14
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino winogronowe kiedy gotowe
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 8702

Re: wino winogronowe kiedy gotowe

Od burzliwej fermentacji minął już pewnie miesiąc. Jak wtedy mierzyłem cukromierzem to było kilka na minusie(pewnie ze wzgledu na alkohol). Dosypałbym jeszcze cukru "na zaś dla drożdży" ale domownicy stwierdzili że było by za słodkie.
autor: neptun
piątek, 16 gru 2016, 13:19
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino winogronowe kiedy gotowe
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 8702

Re: wino winogronowe kiedy gotowe

Rozumiem, że należy zlać pod korek. Znaczy bulgnie czasem ale to raz na kilka godzin. Gdyby drożdże żyły to przy tej słodkości powinno raczej mocno bulgać
autor: neptun
czwartek, 15 gru 2016, 21:35
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino winogronowe kiedy gotowe
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 8702

wino winogronowe kiedy gotowe

Witam We wrześniu postawiłem wino z winogron czerwonych, zlałem już je znad osadu. Moc ma całkiem sobie jak na dzikie drożdże. Jest słodkie. Gdy dosypałem 20dag cukru to bulgnęło raz na jakiś czas, teraz wcale. Czy to oznacza że drożdże padły? Chciałbym mieć pewność i zacząć je klarować w miarę możl...
autor: neptun
niedziela, 23 paź 2016, 13:44
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino gronowe białe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 9927

Re: wino gronowe białe

Młode wino zlałem i zasiarkowałem. W jakiej temperaturze powinno teraz stać? Lepiej w cieple (25oC) czy chłodzie (10-15oC) ?
autor: neptun
czwartek, 22 wrz 2016, 21:51
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino gronowe białe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 9927

Re: wino gronowe białe

Cukromierz idzie pocztą... Więc na razie fermentuję sam sok bez cukru. Jak przyjdzie cukromierz to wtedy będe dodawał. Cukier policzyłem/oszacowałem nie dokładnie żeby wiedzieć ile objętości mniej więcej zajmie. Widziałem gdzieś tabelkę, że w 1l soku (lub moszczu bo nie pamiętam) jest 155g cukru a ż...
autor: neptun
wtorek, 20 wrz 2016, 12:07
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino gronowe białe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 9927

Re: wino gronowe białe

Czy mogę fermentować wino w butli 10l jeśli sok+matka=5l i po dosypaniu cukru będzie Ok 6.2l ? Czy moze lepiej dolać wody ze względu na dużą wolną przestrzeń?
I jeśli bez dodatku wody to cukier trzeba rozpuszczać w soku ale wtedy ta cześć soku do rozpuszczenia tylko lekko podgrzać?
autor: neptun
czwartek, 15 wrz 2016, 16:06
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino gronowe białe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 9927

Re: wino gronowe białe

Po zasiarkowaniu nastaw może poczekać 48h do wyciskania soku?
autor: neptun
środa, 14 wrz 2016, 20:21
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino gronowe białe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 9927

Re: wino gronowe białe

Dlaczego Blg przed dodaniem drożdży jest takie ważne? Wiadomo jak dam za dużo cukru to mogą nie ruszyć a jak wcale to chyba nie powinno być problemu. Siatka się nie zda bo ktoś zrobił to winogrono na odwal i puścił pęd na drzewo a dużego drzewa siatką nie okryję. Sporo już szpaczory zjadły bo dzisia...
autor: neptun
środa, 14 wrz 2016, 14:35
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino gronowe białe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 9927

Re: wino gronowe białe

Pektoenzym... Nie mają tego w sklepie winiarskim. Szczelnie tzn. jakimś płótnem czy hermetycznie ma być bez dostępu tlenu? Mam nadzieję, że dodanie cukru na oko lub wcale i zaszczepienie drożdżami nie będzie wielkim grzechem bo cukromierz dopiero chce kupic, tylko czy taki z Allegro za kilka złotych...
autor: neptun
wtorek, 13 wrz 2016, 11:50
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino gronowe białe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 9927

Re: wino gronowe białe

Czy zastosowanie pirosiarczynu przy samym soku jest wskazane?
autor: neptun
poniedziałek, 12 wrz 2016, 22:35
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino gronowe białe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 9927

Re: wino gronowe białe

Kolor jutro sprawdzę. Napisałem przejrzałe bo są miękkie, słodkie i zaczynają się robić jakby czerwone ( a to białe winogrono )
Co do wina to chcę zrobić słodkie.
Więc czy fermentacja w miazdze jest wskazana czy sam sok mam fermentować?
autor: neptun
poniedziałek, 12 wrz 2016, 19:31
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino gronowe białe
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 9927

wino gronowe białe

Witam Postanowiłem zrobić winko białe z winogronu, już jest miejscami nawet przejrzały, słodki dosyć. Tylko mam taki dylemat: swojego czasu wyczytałem, że białe robi się z soku bo niby gorycz przechodzi z wygniotów. I w przepisach na tym forum widziałem przepisy ,że miazga fermentowała 3-4 dni w prz...

Wyszukiwanie zaawansowane