Nastaw z truskawek

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy

Post autor: lesgo58 »

teofil20 pisze:Fakt nie pomyślałem o redestylacji:)
Nazwałbym to bardzie ekstrakcją. Bardzo popularny sposób na wódeczki smakowe wszelkiego rodzaju.

http://alkohole-domowe.com/forum/post90238.html#p90238
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
alembiki

kastet1500
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2014, 12:11
Re: Zacier z truskawek

Post autor: kastet1500 »

Zamierzam nastawić pierwszy raz zacier z truskawek i nie bardzo wiem jakich proporcji użyć. Truskawek mam pod dostatkiem ze swojej plantacji, drożdże już kupilem i sa to piekarnicze Uni Aktiva po pól kg. Beczkę mam 120l. Proszę o doradzenie w jakich proporcji mam użyć. Pozdrawiam

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zacier z truskawek

Post autor: wawaldek11 »

Nastawu (nie zacieru) z truskawek nie robiłem, ale myślę, ze tak jak inne owocówki należy załadować beczkę truskawkami, lekko rozdrobnić, dodać drożdże i czekać aż przerobią zawarty w nich cukier. W celu zwiększenia ilości urobku możesz dodać cukru lub glukozy w ilości do 10% wagi truskawek. Przydałby się cukromierz do pomiarów zawartości cukru w soku truskawkowym i ogólnie w nastawie - jest to jeden z naszych podstawowych przyrządów. Drożdże piekarnicze nie są najlepszym wyborem - lepsze winne. Nie napisałeś jakim sprzętem dysponujesz i czego oczekujesz z takiego nastawu?
Bo jeśli masz spirytus, to może lepiej zrób nalewkę truskawkową - niezła i bardziej przewidywalna.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Zacier z truskawek

Post autor: Pretender »

Piekarnicze odpuść, truskawi odszypółkować, do beczki, troszkę wody i mieszadło+wiertarka. Nie zapomnij o pekto. Cukru im mniej tym lepiej, ale bez cukru wydajność będzie licha. Z drugiej strony to tak jak waldej napisał - jak masz odpowiedni sprzęt to rób cukrówkę, następnie nalewkę i dopiero przegoń. Aromat będzie bardziej truskawkowy. Oczywiście w trybie ps.

martin2101
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 9 cze 2014, 15:05
Zacier truskawkowy

Post autor: martin2101 »

Witam wszystkich Psotników

Wiem, że może temat był wałkowany ale nie mam praktyki w takim nastawie, tylko zwykłe cukrówki na T3 robiłem. Zostało mi 3 kg truskawek, które leżały zalane spirytem na nalewke. po odsączeniu szkoda owoców wywalić, oprócz tego mam jeszcze 2 kg normalnych owoców. Pojemnik na zacier 25 l i mam pytanie, czy wszystko wrzucić rozdrobnione do pojemnika, zalać wodą, drożdże do nastawu owocowego dodać, czy coś z tego sensownego może wyjść, chodzi mi o bimberek o posmaku truskawek. Dzięki z góry za pomoc, pzdr wszystkich
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Zacier z truskawek

Post autor: Pretender »

Jak dla mnie truskawki wyjałowione, nie warto. Zresztą 3 kg to mało troszkę na 25l. Ale próbować zawsze możesz.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Odp: Zacier z truskawek

Post autor: klodek4 »

Jeśli masz truskawki po nalewce, to radzę Ci zrobić redestylacje /użyj wyszukiwarki/, możesz z tego uzyskać bardzo dobry smakowo alkohol, do nastawow nie polecam.

vasteq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 22 lip 2014, 21:04
Re: Zacier z truskawek

Post autor: vasteq »

A czy może ktoś podać jakąś sprawdzoną proporcje na redestylacje z truskawek? Ile truskawek, ile destylatu? I czy aby na pewno 70% gotować? Mam jeszcze sporo czereśni, może by tak nimi urozmaicić?

vasteq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 22 lip 2014, 21:04
Re: Zacier z truskawek

Post autor: vasteq »

Chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie odnośnie proporcji truskawek-destylatu.Czy ma to być 1kg truskawek i 1 litr destylatu 70% a później to rozcieńczyć do 18% i zagotować? Czy pozostałości truskawek po winie też mogą się przydać?
Awatar użytkownika

mitts
10
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2017, 23:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
mieszczuch ze wsi :D
Ulubiony Alkohol: PolishGrappa :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: obywatel świata
Podziękował: 16 razy
Re: Zacier z truskawek

Post autor: mitts »

Tak z małego doświadczenia na jabcach .
Nastawy owocowe proponuję robić bez drożdży z dodatkiem cukru do 20-22 BLG , wtedy mamy pewność że dzikie będą pracowały bez zarzutu .
Efekt jest niesamowity .
Cukier dodajemy według praktyki winiarskiej , 10g cukru na litr nastawu =1BLG .
Można to robić z rurką jak i bez ( dekiel z gwintem , nakrywamy nie dokręcamy ) meszanie nastawu wskazane ( przy fermentacji otwartej , dotyczy bardziej śliwowicy , nie mieszamy ) Mieszanie zapobiega ewentualnemu sparzeniu i zepsuciu nastawu ( to nie wino że zalewamy po korek sam moszcz) z resztą jak nastawicie i zacznie pracować to sami się przekonacie jaka różnica temperatur występuje między moszczem a pulpą . Ja mieszam ręką raz dziennie .
Taki nastaw pracuje max 14 dni , przy przeźroczystych pojemnikach można bez cukromierza za obserwować koniec fermentacji ( nastaw przestaje się rozwarstwiać ) :)
Wtedy jest czas na gotowanie :)
Przy jabcach tą metodą , średnio 1L na każde 10 L nastawu 55% urobku wychodzi , no i jakieś 0.5L pogonu na każde 10L nastawu .
Przegonu ( pierwsza frakcja) to jakieś 100-120g na każde 10L nastawu idzie na rozpałkę do grilla :D

Przemek88
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 20 wrz 2016, 09:17
Re: Zacier z truskawek

Post autor: Przemek88 »

Witam kolegów ja mam pytanie czy konieczne jest odszypułkowanie truskawek czy można dać całe owoce?. Dostałem 100kg truskawek i tylko mam jeden pomysł na to co z nimi zrobić, tylko nie wiem czy się bawić z taką ilością czy prosto do beczki mieszadło i drożdże?. Sprzęt to pot-stil i aabratek (nowy nabytek) proszę kolegów o poradę co w tym temacie. Pozdrawiam P
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Zacier z truskawek

Post autor: Pretender »

Zdecydowanie odszypułkować, docenisz później swoją pracę

A tak na poważnie, nastaw na destylat zmiksował bym mieszadłem. Oczywiście lepiej odszypułkować.

Przemek88
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 20 wrz 2016, 09:17
Re: Zacier z truskawek

Post autor: Przemek88 »

Hm oceńcie sami czy coś zepsułem to po 1. Nie odszypułkowałem bo truskawki już rozpadały się w rękach 2. na 40kg dałem 3kg cukru. Towar przerobiony na pot-stilu 1 raz i śmierdzi podczas pracy jak zapach azotu mieszany z truskawkami. Moc około 40% i mętne , przerobie 2 raz i ocenie jak smakuje jak będzie bee to idzie na kolumnę. Czy zapach azotu to efekt dużego nawożenia truskawki? Czy to ja dałem ciała i mam się bić w pierś? Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Zacier z truskawek

Post autor: radius »

Tak z czystej ciekawości zapytam. Jak pachnie azot? :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Zacier z truskawek

Post autor: ramzol »

Odpowiadam na pytanie: Azot pachnie azotowo, biorąc głęboki wdech da się go wyczuć na samym końcu wdechu. Ważne by wczesniej oczyścić powietrze w pomieszczeniu z wszelkich innych gazów bo mogą zakłócić próbę i fałszować odczucia. :)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zacier z truskawek

Post autor: wawaldek11 »

A najlepiej pachnie w amoniaku ;)
Pozdrawiam,
Waldek

Przemek88
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 20 wrz 2016, 09:17
Re: Zacier z truskawek

Post autor: Przemek88 »

Ok może wyraziłem się nie jasno albo źle:) Pachnie jakbym pochylił się nad nawozem z worka albo naturalnym nawozem. To były truskawki z plantacji a nie moje, więc nie wiem ile dali dopalacza:) Po urlopie cdn i zobaczę co z tego wyszło. Pozdrawiam

Markusek
30
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 2 sty 2018, 23:36
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zacier z truskawek

Post autor: Markusek »

Witam. Mam własne truskawki i stosuje nawożenie i opryski standardowo. Końcem maja nastawiłem dwa patainery nastawu z truskawek. Miałem 20 kg truskawek bo były upiaszczone z młodej plantacji i nie udało mi się ich sprzedać na rynku. Były dobrze dojrzałe i twarde bez oznak zepsucia. Odszypułkowałem, mieszadłem rozdrobniłem na pulpę i dodałem nieco wody i glukozy aby otrzymać blg ok 20.W każdym zbiorniku było ok 20l nastawu. Dodałem drożdże STRAWBERRY WINE YEAST. Po tygodniu gdy przestało pracować blg zeszło do 0 dołożyłem do nastawu glukozy do blg 12. Nastaw ruszył. Po następnym tygodniu już nie pracowało i blg 0. Jeden zbiornik przepuściłem na ZP i otrzymałem 3l surówki 82% o delikatnym zapachu truskawek. Po rozcieńczeniu do 50% i próbie gębowej czuć w smaku truskawki. Drugi zbiornik zostawiłem jako winko o bardzo wyrazistym aromacie truskawek. Jako, że było wytrawne zostało lekko dosłodzone wedle gustu mojej połówki. Jeżeli truskawki rozpadały się w palcach nie były odpowiedniej jakości. Były zbyt długo na polu lub już zaczęły się psuć (zgnilizna gdzie nie widać żadnej pleśni czy nalotu a owoce są miękkie i 'przelatują' przez palce).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”