Nastaw z Malt Extraktu ciemnego piwa

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
Junior74
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 16 mar 2012, 00:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) , jak wszyscy tutaj jak sąszę :))
Ulubiony Alkohol: Dobry single malt oraz wyroby domowe
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: County Wexford, Irlandia

Post autor: Junior74 »

Udało mi się popełnić nastaw experymentalny na leniwą whisky.
Leniwą bo z gotowego extraktu Malt Donker (ciemne), 45 EBC Brewferm

Puszka 1.5 kg 100% maltextract rozpuszczona w 22.7 litrach (5 galonów) ciepłej wody plus 3 kg cukru.

Użyłem drożdży whisky tylko, że temperature wody mierzyłem na palec.... a na palec to można sobie obrączke założyć ;) coś mnie tkneło i po 10 minutach sprawdziłem było 44 C.... ;/
Mimo wszystko odczekałem parę dni, jakiś lekki szumek był ale nic nie bomblowało. Znaczy się zabiłem chłopaków. Dosypałem paczkę nowych też whisky i zaczeła się leniwa praca, tak leniwa , że miałem wrażenie, iż nic się nie dzieje, nie bomblowało, ale szumiało. pracowało to z 10-12 dni pachniało piwem. Kiedy szumek przycichł wyraźnie, sprawdziłem zawartość cukru i mi cukromierz utonął prawie :D a alkomierz, który nie czyta cukrówek pokazał około 10 procent.

Odpiąłem zimne palce i na palnik !

Psociłem przy 83-88 C - wlatało tak około 70%

Zapach taki sobie ale inny od typowego bimbrowego, jednak mało przyjemny, smaczek niespodziewanie przyjemny (po wąchaniu :) )

Teraz zabutelkowane z kawałkami surowego i odrobiną podpalanego dębu.
Butelki podzielone na etapy pędzenia (przedgon zlany do butelki przedgonowej wspólnej dla wszystkich pędów, still i pogon podzielony)

Jeżeli ktoś wie jak się pozbyć zapachu złego nie tracąć tego dobrego i smaku to go ozłocę :D

pozdrawiam Junior74
promocja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”