Nalewka malinowa

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy

Post autor: masterpaw2 »

adamus1 pisze:Jak wyklarować nalewkę ? Mam pyszniutką naleweczkę malinową. Zawsze u góry tworzy się "galareta".
Zalewasz owoce, czy sok, jakim stężeniem alko?
Przy zalewaniu soku wysoko% alko zawsze zachodzi ryzyko wytrącenia się "galaretki".
manowar pisze:Mi przy galarecie w aroniowej na soku pomógł pektoenzym - kilka kropli i galaretka się rozpuściła.
Ale mówisz o soku, czy o nalewce?
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
koncentraty wina

sylcia
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 24 paź 2016, 08:52
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nalewka malinowa

Post autor: sylcia »

Również polecam pektoenzym. Rozbił mi galaretkę w truskawce i śliwce, nalewka z powrotem stała się płynna.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Nalewka malinowa

Post autor: manowar »

masterpaw2 pisze:
manowar pisze:Mi przy galarecie w aroniowej na soku pomógł pektoenzym - kilka kropli i galaretka się rozpuściła.
Ale mówisz o soku, czy o nalewce?
Mówię o nalewkach robionych na sokach/morsach gdy do wcześniej wyciśniętego soku dodaje się alkohol. Galaretka tworzy się, gdy dodany zbyt mocny alkohol ścina pektyny. Kilka kropli pektoenzymu na butelkę dodanych przed wlaniem alkoholu niweluje problem a jak już się galaretka utworzyła rozpuszcza ją. Zresztą gęsty sok/moszcz - potraktowany pektoenzymami też staje się rzadszy i mniej lepki.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

adamus1
100
Posty: 138
Rejestracja: piątek, 29 gru 2017, 10:38
Krótko o sobie: Pędze i wędze. Warze i smaże
Ulubiony Alkohol: Ten wytworzony w domu
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nalewka malinowa

Post autor: adamus1 »

Owoce zalałem destylatem ok 85%
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Nalewka malinowa

Post autor: masterpaw2 »

Adamus, zdecydowanie za mocny dałeś koncentrat, w zależności od wydajności sokowej danego owocu (no i upodobań) daje się 60 do 70%.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

adamus1
100
Posty: 138
Rejestracja: piątek, 29 gru 2017, 10:38
Krótko o sobie: Pędze i wędze. Warze i smaże
Ulubiony Alkohol: Ten wytworzony w domu
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nalewka malinowa

Post autor: adamus1 »

Dzięki za sugestię. Troszkę rozrobiłem w późniejszym etapie nalewkę. Ale teraz będę wiedział żeby rozrobić spirytus

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Nalewka malinowa

Post autor: arTii »

No to ja się pochwalę. Dzisiaj była pierwsza tura produkcji nalewki malinowej :)
20180828_184912.jpg
20180828_205021.jpg
20180828_214442.jpg
Ale malin jest tyle, że jeśli tylko będę miał czas je zebrać, to będę sukcesywnie przerabiał je na nalewki
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Nalewka malinowa

Post autor: masterpaw2 »

Artii, toś chłopaku ruszył z kopyta, tylko pozazdrościć dostępności owocu, pewnie z własnej uprawy :scratch:, a tu człek musi krocie za malyny płacić :angry:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Nalewka malinowa

Post autor: arTii »

Ale ja mam raptem z 40 metrów bieżących rządka malin :D
Ale owocują cudownie - jak chcesz sobie nazbierać - przyjeżdżaj bo opadają i nie ma ich kto zebrać :(
A po drugie nie mam ich czym zalać bo za mały sprzęt hihi ;) i nie wyrabia na przetwory
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

zając_poziomka
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2015, 16:57
Krótko o sobie: Fan broni, książek i alkoholu.
Ulubiony Alkohol: Smakuje mi wszystko, co sam zrobię.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Nalewka malinowa

Post autor: zając_poziomka »

arTii pisze:No to ja się pochwalę. Dzisiaj była pierwsza tura produkcji nalewki malinowej :)
[...]
Ale malin jest tyle, że jeśli tylko będę miał czas je zebrać, to będę sukcesywnie przerabiał je na nalewki
Powiedz proszę, jak smakuje nalewka z tych białych malin w porównaniu do zwykłej?

EDYCJA: Na zdjęciu widać, że masz ponad 50L nalewki z samych malin. Jak Ty to wszystko filtrujesz? :respect:

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Nalewka malinowa

Post autor: arTii »

Z białych malin jest słodsza, ale to może być tez kwestia ilości cukru który użyłem do zasypania malin.
Na pewno wprowadza degustujących w błąd. Pomimo, że czuć ją w jakimś stopniu malinami, to jest jasna i ludzie wymyślają z czego to może być.
Słyszałem już, że z pigwy, z jabłek, ze śliwek i sam już nie pamiętam z czego. Jedna osoba tyko nieśmiało zapytała czy to nie jest z białych malin :D

Jak filtruję? W zasadzie niewiele jest filtrowania. Tę partię malin co widać nalewki, zasypałem cukrem i poczekałem aż puszczą sok. Wtedy dodałem alkohol i odczekałem.
Maliny całkiem ładnie pływały po wierzchu, więc wystarczyło ściągnąć nalewkę z dołu.
A owoce przelałem niedużą ilością gorącej wody w celu wypłukania resztek, wrzuciłem do worka filtracyjnego do moszczu i trochę pozwoliłem żeby odciekło, a trochę (byle jak) odcisnąłem. Zapewne gdybym dobrze to odcisnął to bym miał jeszcze z 0,5l nalewki :)
Samą nalewkę przepuszczam tylko przez 3 gaziki na lejku i tyle. Jest wystarczająco klarowna. Jak gaziki się zapchają, to je wymieniam. Gaziki są tanie - za 100szt zapłaciłem 8zł
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

zając_poziomka
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2015, 16:57
Krótko o sobie: Fan broni, książek i alkoholu.
Ulubiony Alkohol: Smakuje mi wszystko, co sam zrobię.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Nalewka malinowa

Post autor: zając_poziomka »

Właśnie to przepuszczanie przez gaziki mnie interesuje. Wydaje mi się, że na 50 litrów nalewki, musi to trwać w nieskończoność.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Nalewka malinowa

Post autor: arTii »

Wbrew pozorom - nie trwa to długo. Jeśli maliny nie są uszkodzone, to nie masz cząstek owoców które zamulą filtr.
Odciśnięcie (odcieknięcie) samych owoców, to i owszem - 2 dni wisiało w worku i kapało.
A sama nalewka - te 40l z czerwonych malin - około 2 godzin.
Białe maliny były trudniejsze, ponieważ jak pisałem w innym wątku zrobiła mi się galaretka i trochę przytykała filtr. Ale po 2 dniowym odstaniu, ściągnąłem czystą nalewkę i przefiltrowałem już bez problemu, a galaretkę koniec-końców zebrałem (po różnych próbach upłynnienia) do oddzielnej butelki i teraz wypijam (wyjadam) ją sam :)
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Nalewka malinowa

Post autor: kmarian »

arTii pisze:... Ale owocują cudownie - jak chcesz sobie nazbierać - przyjeżdżaj bo opadają i nie ma ich kto zebrać :( ...
Faktem jest, że nie mnie zapraszasz na "malinozbieranie", ale i ja bym przytulił parę litrów (tak z 4 -jeden słój) malin. Jakbyś tą 40-to metrową grządkę miał blisko, to bym przyjechał do ciebie z jakąś flaszeczką.
Wiem, ze jesteś z Podkarpacia i ja też. Podaj bliższą lokalizację, ja jestem prawie z Krosna. Chyba, że jednak szkoda Ci tych malin. :twisted:

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Nalewka malinowa

Post autor: arTii »

Na PW poszło
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Nalewka malinowa

Post autor: kmarian »

Byłem, zobaczyłem, nazbierałem. Gość z tego arTi. Powiedział, że ma 40 metrów rządka malin i tak było. Plamę dałem bo do połowy nie doszedłem i do domu wracać musiałem. Com nazbierał, nazbierałem. Com skosztował, skosztowałem.
Dzięki Ci serdeczne Kolego arTi za maliny i ugoszczenie.
Maliny zasypane cukrem, puszczają sok.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Nalewka malinowa

Post autor: arTii »

Cała przyjemność po mojej :)
Również miło było poznać.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Frank78
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 21 mar 2019, 13:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Re: Nalewka malinowa

Post autor: Frank78 »

Nalewka malinowa to moja ulubiona, choć sam jej nigdy nie robiłem. Przeczytałem Wasze przepisy i dochodzę do wniosku, że to nic trudnego. Czas spróbować zrobić...
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 mar 2019, 16:53 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”