Multitermometr M v.1.0

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: Ardusense.io »

Cześć wszystkim! Na początek warto wspomnieć o genezie tego urządzenia, które powstało na rodzinne potrzeby destylacji już w zeszłym roku. W założeniu: prosty czujnik z czterema sondami oparty o Arduino, wyświetlacz oraz bardzo popularny DS18B20. Wersja ta podawała surowe wyniki, podłączenia były nieestetycznie zlutowane kabelkami i nie posiadało dedykowanej obudowy. Oczywiście w pełni spełniało swoje zadanie ale uznałem, że może to działać i wyglądać znacznie lepiej więc przystąpiłem do pracy.


Obecnie urządzenie posiada między innymi:
  • - dedykowaną płytkę obwodu drukowanego;
    - wygodne złącza JST XH2.5 do 4 czujników;
    - czujniki o długości 2x2m, 2x1m;
    - obudowę z wydruku 3D;
    - uniwersalne mocowanie na szynę DIN 35mm;
    - wtyk zasilania Micro-USB 5V.

Ale najważniejsze jest oprogramowanie!
  • - czas kolejnych odczytów skrócono z 1s do 750ms;
    - przeprogramowano rozdzielczość podawanych odczytów zamiast co 0.0625°C na 0.05°C. Ułatwia to wygodny, szybki odczyt i kontrolę temperatur przez użytkownika;
    - dodano wskaźnik trendu informujący o rosnącej/spadającej/utrzymującej się temperaturze dla szybszego wychwycenia znaczących zmian;
    - czujniki są wypoziomowane do temperatury 80°C;
    - istnieje możliwość podłączenia innych czujników DS18B20;
    - wykrywa i sygnalizuje problem z odczytem czujnika/brakiem połączenia.

Dzięki tym ulepszeniom poprawiono działanie w stosunku do powszechnie oferowanych rozwiązań z poradników dostępnych w internecie oraz również tych sprzedawanych na allegro.

Części powinno mi wystarczyć na cztery dodatkowe urządzenia wraz z czujnikami i mocowaniem do ewentualnej odsprzedaży gdyby ktoś był zainteresowany.

Na podstawie Waszych rad chciałbym dodatkowo stworzyć ulepszoną wersję 2. Oczywiście pierwotne założenie jest takie samo, ma to być proste urządzenie spełniające najważniejsze zadanie jakim jest mierzenie temperatury. Mam też w planach bardziej zaawansowane ale to temat na oddzielny post.


Zastanawia mnie między innymi:
  • - czy potrzeba więcej czujników niż cztery w takiej wersji, czy dopiero w zaawansowanej rozszerzyć to do sześciu (wiąże się to z potrzebą użycia większego wyświetlacza)?
    - czy oferowane złącza (JST XH2.5) są najlepszym rozwiązaniem czy wolelibyście inne?
    - czy opcja dodawania własnych czujników ma sens, osobiście nigdy nie doświadczyłem awarii DS18B20 (oczywiście najczęściej były to chińskie odpowiedniki ale spełniały minimalne wymagania katalogowe - dla przykładu dodam, że mam takie czujniki które działają nieprzerwanie już od dwóch lat);
    - co jeszcze warto ulepszyć, dodać?

Pozdrawiam serdecznie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: chprzemo »

Cześć!

Jak przy odczycie 750 ms uzyskałeś rozdzielczość 0.05*C?

Jak często odświeża się odczyt na LCD?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

aakk
1150
Posty: 1156
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 99 razy
Kontakt:
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: aakk »

Jak dla mnie to takie gołe przewody sond przy gniazdach są za delikatne na dłuższą metę. Nawet niewielkie szarpnięcie może skutkować wyrwaniem. Wyświetlacz będzie wyglądał bardziej estetycznie jeśli będzie widoczna sama część wyświetlająca. Obrazek
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 55 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: prolog1975 »

A to reklama spytam nowego termometru?

Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Szlumf »

Dla mnie za mało czujników. Sześć to minimum. Brakuje też ustawianych alarmów i jakiegoś wyjścia przekaźnikowego do wyłączenia grzania.

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

chprzemo pisze: Jak przy odczycie 750 ms uzyskałeś rozdzielczość 0.05*C?
Jak często odświeża się odczyt na LCD?
Odpowiednio zmodyfikowałem bibliotekę DallasTemperature.h. Odświeżanie wyświetlacza jest również ustawione na 750ms. Przy zastosowanej bibliotece bez problemu jest w stanie odświeżać wyniki w takim przedziale.

aakk pisze:Jak dla mnie to takie gołe przewody sond przy gniazdach są za delikatne na dłuższą metę. Nawet niewielkie szarpnięcie może skutkować wyrwaniem. Wyświetlacz będzie wyglądał bardziej estetycznie jeśli będzie widoczna sama część wyświetlająca.
Wprawdzie ten typ wtyku nie jest tak łatwo wypiąć, przy mocnym szarpnięciu może to dobrze zadziałać rozpinając urządzenie zamiast go wyrwać. Podpięcie ich na sztywno do układu wydaje się rozsądnym pomysłem (znacznie wygodniejszym w produkcji) ale czy urządzenie nie straci na mobilności? Bardziej ukryty wyświetlacz faktycznie wygląda lepiej!

prolog1975 pisze:A to reklama spytam nowego termometru?
Tak, choć tutaj chciałbym go jeszcze bardziej dopracować.

Szlumf pisze:Dla mnie za mało czujników. Sześć to minimum. Brakuje też ustawianych alarmów i jakiegoś wyjścia przekaźnikowego do wyłączenia grzania.
Rozważam takie rozwiązanie w wersji zaawansowanej (większa ilość czujników, awaryjne wyłączenie grzania). Natomiast alarmy z brzęczykiem chciałbym zastosować już w tej ulepszonej v1.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 55 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: prolog1975 »

Przede wszystkim to co pisze Szlumf czujniki 6 minimum
- zbiornik, bufor, 10, OLM, głowica, woda chłodząca.
Ja u siebie mam jeszcze czujnik przed 10 półką i na 2/3 kolumny.
Dodatkowo zabezpieczenia:
- dźwiękowe skok temp na czujniku możliwość ustawienia alarmu
- wyłączanie grzania przy przegrzaniu głowicy przynajmniej jeden czujnik.
No i taki luksus brak możliwości załączenia grzałek na sucho przy braku wsadu. Tego nie mam.
Mam już różne 4 termometry razem z SKN i Wifi ten mi nie leży używam do wędzarni z racji tego, że uważam iż kolumna musi być pod nadzorem. Sam termometr w dzisiejszych czasach to mało. Są mistrzowie co już ogarnęli ten temat termometry, wifi, przekaźniki itp. By się przebić musisz dodać jakąś inowacje.
Jak? destyluj, rektyfikuj, poznaj potrzeby ludzi co to robią. Jak się tym nie zajmujesz to zmień forum bo nadal będziesz myślał, że 2 zera po przecinku to recepta na sukces.
Pozdrawiam

aakk
1150
Posty: 1156
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 99 razy
Kontakt:
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: aakk »

@prolog1975 a co nie tak z dwoma miejscami po przecinku? Znając swój sprzęt chyba wystarczy taki pomiar?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: pepe59 »

Maksymalna rozdzielczość DS18B20 to 12 bitów, daje to rozdzielczość w stopniach C równą 0,0625. Jakim cudem ??? udało Ci się uzyskać większą.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: .Gacek »

aakk pisze:@prolog1975 a co nie tak z dwoma miejscami po przecinku? Znając swój sprzęt chyba wystarczy taki pomiar?
Podbijam pytanie... tzn pytam o to samo.
Pozdrawiam Gacek.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 55 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: prolog1975 »

Bardziej chodziło mi o to że tedwa zera po przecinku bardziej cieszą operatora niż realnie wpływają ja jakość rektyfikacji. Na koniec serce przestajemy odbierać na wzrost temperatury i raczej większość kończy na 0,2 -0,3* a nie na 0,02. Mnie właśnie czasem denerwują dwa zera po przecinku gdyż przy zmianach ciśnienia potrafią skakać wprowadzając pewien dyskomfort do stabilnego procesu.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: RE: Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: robert4you »

pepe59 pisze:Maksymalna rozdzielczość DS18B20 to 12 bitów, daje to rozdzielczość w stopniach C równą 0,0625. Jakim cudem ??? udało Ci się uzyskać większą.
To tylko chwyt marketingowy.

Takie termometry to kolega @radius sprzedawał że cztery lata temu i to znacznie ładniej wykonane.
Życzmy koledze powodzenia bo długa droga przed nim

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 29 sie 2020, 08:43 przez robert4you, łącznie zmieniany 1 raz.
************************************************************************

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

@prolog1975 Ja rozumiem, że prawdziwi wirtuozi potrzebują 6 a nawet więcej punktów kontroli ale uważam, że osobom rozpoczynającym tą przygodę w zupełności wystarczą cztery cyfrowe plus jeden własny analogowy. Nie każdemu od razu potrzebne tak zaawansowane urządzenie. O zabezpieczeniach alarmowych już wspominałem, że to ważna rzecz i będzie dodana. Podzielam zdanie, że kolumna musi być pod nadzorem jeśli chodzi o rozwiązania wfi (co do tych mam kilka więcej wątpliwości ze względu na bezpieczeństwo i zastosowane elementy). A co powiesz na to aby była możliwość wyboru rozdzielczości pracy? Każdy ma swoje preferencje, jednemu potrzeba 0.05, innemu wystarczy stabilne odczyty na poziomie 0.1? To urządzenie nie ma być innowacyjne, ma być kompletne dla osób początkujących. Nie zamierzam rozpoczynać masowej produkcji, co więcej w przyszłości mam plan udostępnienia wszystkiego za darmo aby każdy mógł sobie taki na start zbudować.

pepe59 Jak już wcześniej wspomniałem. Zmodyfikowałem bibliotekę Dallas. Skoro jest to urządzenie cyfrowe to opiera się na kodzie który został zmodyfikowany. Nie znalazłem takiego rozwiązania w internecie więc zrobiłem to sam.

robert4you W jakim sensie chwyt marketingowy? Urządzenie działa, podaje zgodne wyniki, co więcej ma mniejszy dryf w przeciwieństwie do standardowej biblioteki.


Ja rozumiem, tą lekką niechęć do mnie. Pojawia się jakiś świeżak na forum który nie ma żadnego doświadczenia etc. No to wspomnę tylko, że swój pierwszy bimber zrobiłem w wieku lat około szesnastu a obecnie dawno już po trzydziestce jestem... ale to zupełnie na marginesie.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: robert4you »

@pepe59 napisał wszystko. Żadne grzebanie w bibliotekach nie poprawi rozdzielczości DSa

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

aakk
1150
Posty: 1156
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 99 razy
Kontakt:
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: aakk »

"Nie zamierzam rozpoczynać masowej produkcji, co więcej w przyszłości mam plan udostępnienia wszystkiego za darmo aby każdy mógł sobie taki na start zbudować. "

W czym problem aby na bieżąco udostępniać kod źródłowy? No oczywiście nie chcesz tylko wsparcia w kwestii 'jak to ma działać i co musi robić' po czym się zmyć i wprowadzić go do masowej sprzedaży..
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

@aakk A to mamy tutaj dział teorii spiskowych?

Po pierwsze - primo, wciąż aktualizuję kod, jaki sens jest dawać tutaj każdą poprawkę work in progress, to nie github. Po drugie - primo, nie widzę sensu podawania na tacy takiego rozwiązania obecnie bo z tego co zauważyłem niektórzy mają tu jakieś niezdrowe parcie na produkcję i chyba podebrałem im kilku klientów. A po trzecie - primo suprimo, mam już specyfikację do wersji ulepszonej i raczej potwierdziła moje wcześniejsze plany niż dodała coś nowego. I nie, nie zamierzam stąd nagle się zmywać i zawładnąć rynkiem.

Pozdrawiam serdecznie :)

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: patrzal »

Prawdziwym wirtuozom właśnie mam wrażenie wystarczy jeden-dwa termometry prowadzące, bo znają doskonale swój sprzęt. Na aparat rektyfikacyjny dopiero zbieram, ale z mojej perspektywy właśnie, osoby, która będzie się dopiero uczyć procesu, istotniejsza jest większa liczba punktów pomiarowych. Co się dzieje kiedy, co z czego wynika - to będę chciał wiedzieć, poznając swój sprzęt. Dopiero czas pokaże, co można "olać", czemu można poświęcić mniejszą uwagę,i z których termometrów można zrezygnować. Także właśnie początkującemu trzeba sześciu termometrów, a dawanie ich dopiero jako "wersji premium" nieładnie mi (bez urazy!) pachnie.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: radius »

patrzal pisze:właśnie początkującemu trzeba sześciu termometrów
Ty tak na serio :o
Początkującemu, pracującemu na podstawowym sprzęcie (bez bufora i obniżonego odbioru), w zupełności wystarczą dwa termometry w kolumnie i ewentualnie jeden w zbiorniku.
Oczywiście pod warunkiem, że najpierw pozna zasady rektyfikacji i przeczyta dokładnie instrukcję obsługi kolumny :czytaj:
Pisanie o "co najmniej sześciu" termometrach i to najlepiej z rozdzielczością do jednej setnej stopnia, zakrawa na jakąś paranoję i gonieniem za własnym ogonem :shock:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: chprzemo »

Prawda jest taka (przynajmniej według mnie)- jeśli zna się sprzęt to można spokojnie pracować na 1 (słownie jednym) termometrze w wypełnieniu + opcjonalnie w Kociołku drugi, wiem bo sam tak pracuje choć nie uważam się oczywiście za profesjonalistę lecz raczej za amatora, jeśli już ktoś potrzebuje 6 sztuk bo bufor bo coś tam i jeszcze coś tam to już wymaga więcej i zapewne wie więcej o sprzęcie i ma ten sprzęt bardziej zaawansowany- i tu sedno, jeśli już ktoś ma armatę ze wszystkimi ulepszaczami i wszystkimi opcjonalnymi ‚bajerami’ to nie kupi Twojego termometru chyba, ze dobudujesz obsługę EZ, do tego alarmy, sterowanie grzalkami Itp. Ja na Twoim miejscu Skupiłbym się na niezawodności, optymalizacji kodu i Doprowadzeniem do perfekcji tego co masz i celuj w klienta z podstawowym sprzętem- takiemu wystarczą 4 termometry bez dodatków.

Co zyskasz? Mniej się napracujesz, Sprzęt będzie tańszy i łatwiej będzie Ci go sprzedać bo uważam, ze większą grupą docelową jest odbiorca z prostą kolumną niż Ci z rozbudowanymi konstrukcjami bo konstruktorzy zaawansowanych maszynek albo mają swoje docelowe rozwiązania albo współpracują z kimś kto to produkuje. Nikt rozsądny nie kupuje sprzętu za 5-7 koła i rezygnuje ze sterownika u sprzedawcy kolumny któremu zawierzył w pewien sposób wydając harmonię pieniędzy :)

I jedna uwaga- bez urazy- nie pisz proszę takich rewelacji jak te o odczycie z rozdzielczością 0.05*C i odświeżaniu 750 ms bo jest tu kilka osób które się znają na tym i nie wciśniesz mi, ani innym takiej rewelacji (czyt. Ściemy) :)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: robert4you »

Ja na swojej kolumnie mogę prowadzić proces bez żadnego termometru. I wiem że nie jestem jedyny na tym forum.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

aakk
1150
Posty: 1156
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 99 razy
Kontakt:
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: aakk »

@robert4you widelcem też idzie zupę zjeść.. Ale chyba nie o to chodzi prawda? Po co sobie utrudniać?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: robert4you »

To tylko podsumowanie bezproduktywnej dyskusji o ilości termometrów.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: patrzal »

@radius Tak, ja tak serio. Kto powiedział, że bez bufora i OO? Ja w każdym razie z takiego założenia wychodzę. Jak już przesiądę się z potstilla na kolumnę to będę chciał poznać specyfikę jego działania od podszewki. I dlatego będę chciał mieć 6 punktów pomiarowych, jak pomyśleć, to 7 też byłoby spoko. Ale ja to byłem zawsze inni niż pozostałe dzieci.

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

Zgodnie z kartą katalogową czujnik powinien działać z dokładnością ±0.5°C w zakresie -10°C do +85°C. Podanie końcowego wyniku co 0.062 lub 0.05 mieści się w jego granicy domniemanego błędu. Dlatego wprowadzenie dodatkowej warstwy korygującej odczyt nie zaburza jego dokładności ani powtarzalności pracy. Co więcej na podstawie przeprowadzonych testów jego fałszywy dryf skoków ± o jedną podziałkę jest często niwelowany. Pamiętajmy, że jest to urządzenie cyfrowe a wyniki interpretowane o kod który można modyfikować. Nigdzie nie twierdzę, że czujniki zyskały supermocne dodatkowych bitów z kosmosu. A jedynie "Ułatwia to wygodny, szybki odczyt i kontrolę temperatur przez użytkownika" zastosowany na własnym przykładzie.

@chprzemo dziękuje za najbardziej merytoryczną odpowiedź. Nie trzeba się w 100% zgadać z kimś by móc z przyjemnością dyskutować :klaszcze:

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: rastro »

Ardusense.io pisze: Po pierwsze - primo, wciąż aktualizuję kod, jaki sens jest dawać tutaj każdą poprawkę work in progress, to nie github. Po drugie - primo, nie widzę sensu podawania na tacy takiego rozwiązania obecnie bo z tego co zauważyłem niektórzy mają tu jakieś niezdrowe parcie na produkcję i chyba podebrałem im kilku klientów. A po trzecie - primo suprimo, mam już specyfikację do wersji ulepszonej i raczej potwierdziła moje wcześniejsze plany niż dodała coś nowego. I nie, nie zamierzam stąd nagle się zmywać i zawładnąć rynkiem.
Pozdrawiam serdecznie :)
Tak więc - napracowałeś się masz, masz prawo do swojego kodu i możesz z nim robić co sobie chcesz, ale ponieważ przyznałeś się do tego...
Ardusense.io pisze: Jak już wcześniej wspomniałem. Zmodyfikowałem bibliotekę Dallas. Skoro jest to urządzenie cyfrowe to opiera się na kodzie który został zmodyfikowany. Nie znalazłem takiego rozwiązania w internecie więc zrobiłem to sam.
To np. ja bardzo chciał bym poznać cóż takiego zmodyfikowałeś w tej bibliotece. Bo widzisz rzeczona biblioteka jest na licencji GNU LGPL - tak więc możesz jej dowolnie używać w zamkniętym kodzie, ale jeżeli zmodyfikowałeś bibliotekę to mam prawo się domagać kodu źródłowego zmodyfikowanej biblioteki.

Swoją drogą zawsze jeżeli projekt jest taki tajny, to zawsze można posłać go na gitlaba i udostępniać tylko dla zainteresowanych... tam można tworzyć teamy i projekty bez większych ograniczeń co do liczby użytkowników.

PS. Koledzy mają rację, nie da się wycisnąć więcej niż 12bit z czujników DS, chyba że zastosuje się oversampling ale to kosztuje czas... dodatkowy bit kosztuje cztery kolejne odczyty - kolejny zyskany bit 16 odczytów generalnie 4^n gdzie n jest liczbą bitów o jaką chcemy poprawić rezultat. Tak wiem można to uśrednianie zrobić dynamiczne... ale no właśnie nadal pomiar z przed x-czasu będzie miał wpływ na aktualne wskazanie.

PS2. Nie do końca wierzę że można coś poprawić w tej bibliotece ponieważ czas oczekiwania na konwersję - jest używany tylko w przypadku kiedy czujniki są zasilane pasożytniczo, w przeciwnym przypadku biblioteka czeka na sygnał od czujnika, że konwersja się zakończyła. A to w jaki sposób są podłączone czujniki biblioteka też wykrywa sama.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 sie 2020, 20:19 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

@rastro ale panowi pomyliły się licencje...
Najważniejsza różnica pomiędzy licencją LGPL i GPL sprowadza się do tego, że licencja LGPL nakłada ograniczenia określane jako copyleft tylko na poszczególne pliki źródłowe (nie na cały program). To oznacza, że – w przeciwieństwie do licencji GNU GPL – obowiązkiem użytkownika jest udostępnienie tylko kodu źródłowego (plików źródłowych) w wersji pierwotnej bez dzieł pochodnych (a zatem inaczej niż w przypadku licencji GNU GPL).
https://lookreatywni.pl/baza-wiedzy/lic ... ramowania/

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: pepe59 »

Kolego Ardusense.io maksymalna rozdzielczość czujnika wynosi 0,0625 stopnia. Kolejne wskazania pomiarów mogą być takie same jak poprzedni albo większe lub mniejsze o wielokrotność 0,0625 myślę, że jest to zrozumiałe. Minimalny czas odpowiedzi czujnika to 750 ms. O ile mi wiadomo, nie ma możliwości uzyskania ani większej rozdzielczości np. 0,05 stopnia, ani szybszej odpowiedzi tego czujnika. Modyfikacja kodu może wprowadzić jedynie dodatkowe zaokrąglenie wyniku, a więc wprowadzić dodatkowy błąd (nie wiem, czy jest to satysfakcjonujące, nie zależy nam przecież na okrągłych wynikach, bo w takiej sytuacji, zamiast wyświetlacza możemy sobie narysować pożądany wynik i cieszyć z jego niezmiennością, zależy nam raczej na miarodajnym wskazaniu rzeczywistej temperatury, z jak najmniejszym opóźnieniem i błędem) Nie da się również przyspieszyć odczytów z Dallasa, niż rzeczone 750 ms, poza powtórzeniem w tym czasie poprzedniego wyniku.

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: rastro »

Ardusense.io pisze:@rastro ale panowi pomyliły się licencje...
Najważniejsza różnica pomiędzy licencją LGPL i GPL sprowadza się do tego, że licencja LGPL nakłada ograniczenia określane jako copyleft tylko na poszczególne pliki źródłowe (nie na cały program). To oznacza, że – w przeciwieństwie do licencji GNU GPL – obowiązkiem użytkownika jest udostępnienie tylko kodu źródłowego (plików źródłowych) w wersji pierwotnej bez dzieł pochodnych (a zatem inaczej niż w przypadku licencji GNU GPL).
https://lookreatywni.pl/baza-wiedzy/lic ... ramowania/
Nie nie pomyliłem się, ale kolega wspomniał że modyfikował bibliotekę... ja chciał bym obejrzeć zmodyfikowany kod biblioteki... bo i owszem możesz bibliotekę zlinkować ze swoim programem, ale jeżeli zmodyfikowałeś bibliotekę (a tak napoisałeś we wcześniejszym poście) - to cóż ten kod jest też LGPL a więc mam prawo domagać się jego upublicznienia.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

Panie @rastro, dodanie kolejnego pliku do biblioteki dallasa i przez niego odpytywanie wyników jest owym "działaniem pochodnym", nawet integracja tego w pliku oryginalnym zabezpiecza dodatkową część a obowiązkiem użytkownika jest przedstawienie pierwotnej wersji biblioteki którą chyba wie pan gdzie znaleźć. Trochę ten temat robi się już męczący. Zadzwoń pan do prokuratury i niech oni się tym zajmują.

@pepe59 No faktycznie nie każda chińszczyzna jest w stanie działać z 750ms. Mój kod wyłapuje to i informuje, że dany czujnik się nie nadaje. Należy mieć też na względzie czas który program poświęca na wykonanie pozostałych zadań. I tak z 750ms działania całego programu faktycznie może się rozciągnąć do 900ms albo i 1s a działa to tak w każdym z oferowanych tutaj rozwiązań DIY, multitaskingu tutaj nie zaobserwowałem (trochę wpadacie w obsesje sprzętu laboratoryjnego którym to ani żadne urządzenie w tej cenie nie jest i nigdy nie będzie).


Dodam tylko, żeby zbulwersować specjalistów, że na jednym czujniku da się odczytać kolejne nowe wyniki dla rozdzielczości 0.5 co 5ms zamiast 94ms pozbywając się biblioteki Dallasa. Oszczędzamy czas, ram i wielkość programu.

I w sumie muszę podziękować za wasze wytrwałe trzymanie się tej prawdy objawionej. Dzięki niej jeszcze bardziej zgłębiłem tajniki tego czujnika i znalazłem jeszcze ciekawsze rozwiązania.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: pepe59 »

Gratuluję odkrycia Ameryki i szczerze zalecam opatentowanie kodu. DS18B20 dzięki temu zyska nowe życie, chociaż jego masa, a tym samym opóźnienie reakcji na zmianę temperatury, jest na tyle znaczące, że zdecydowanie wpływa na rzetelność zwracanego wyniku ( wyrównanie temperatury gołego czujnika z temperaturą otoczenia trwa ładnych parę sekund i przebiega dłużej, w zależności od tego, w jak bardzo siermiężną obudowę zamknięty jest czujnik.
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 sie 2020, 18:09 przez pepe59, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: rastro »

Ardusense.io pisze:Panie @rastro, dodanie kolejnego pliku do biblioteki dallasa i przez niego odpytywanie wyników jest owym "działaniem pochodnym", nawet integracja tego w pliku oryginalnym zabezpiecza dodatkową część a obowiązkiem użytkownika jest przedstawienie pierwotnej wersji biblioteki którą chyba wie pan gdzie znaleźć.
Jeżeli modyfikacja była w bibliotece... cóż to wygląda na dzieło pochodne... nie ma znaczenia że to stało się w pliku obok. Sam stwierdziłeś że zmodyfikowałeś bibliotekę. Inna sprawa to biblioteka jest linkowana statycznie... więc jest ostatecznie integrowana z kodem wynikowym... co znaczy że cały kod jest na LGPL. W licencji jest zapis na temat integracji kodu w swoim produkcie. W świecie embedded ciężko o linkowanie dynamiczne więc uznawanie że użycie biblioteki LGPL nie powoduje że produkt finalny nie jest LGPL jest grubymi nićmi szyte.
Ardusense.io pisze: Trochę ten temat robi się już męczący. Zadzwoń pan do prokuratury i niech oni się tym zajmują.
To sprawa dla prawnika, nie dla prokuratury jeżeli już.

Ale bardziej jestem ciekaw jakie to usprawnienie pozwala czytać lepiej niż ta biblioteka. Bo zaglądam w kod już któryś raz i widzę że wewnętrznie ona czeka na sygnał od czujnika z informacją o zakończonej konwersji - więc czyta tak szybko jak to możliwe. Dodatkowo może ona działać asynchronicznie i w trakcie oczekiwania na wynik możliwe jest realizowanie innych zadań przez uC.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: RE: Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: robert4you »

Ardusense.io pisze:Panie @rastro,

/.../

Należy mieć też na względzie czas który program poświęca na wykonanie pozostałych zadań. I tak z 750ms działania całego programu faktycznie może się rozciągnąć do 900ms albo i 1s a działa to tak w każdym z oferowanych tutaj rozwiązań DIY, multitaskingu

/.../
Poczytaj Pan forum i przestań pieprzyć bzdury.

Niestety wiedza programistyczna jest daleko niewystarczająca ażeby tworzyć elementy automatyki kolumn rektyfikacyjnych, wielu już próbowało iść tą drogą. Wielu się wydawało że do stworzenia tego typu urządzenia wystarczy klawiatura komputera.

Jak czytam twoje posty to po prostu śmiech mnie ogarnia. Masz młotek i umiesz nim nawalać z całych sił. Teraz jeszcze musisz się nauczyć gdzie.

Twoje wpisy o przejmowaniu klientów to już jest pełen kabaret.

Chyba zapomniałeś jak mikroskopijna jest grupa docelowa.
Mogę cię zapewnić że jest tak mała że nigdy nie doczeka się prawdziwie profejonalnego sterownika ponieważ proces jego tworzenia nie ma szansy się zwrócić, a próby omijania tego problemu poprzez tworzenie sterownika super uniwersalnego kończą się takimi gniotami jak widać na rynku.

Jest również na tyle mała że nie ma szans na tworzenie biznesu w oparciu o taki produkt.
Ciężko w takiej sytuacji mówić o jakiejkolwiek konkurencji.


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sie 2020, 08:29 przez robert4you, łącznie zmieniany 1 raz.
************************************************************************

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

@robert4you Gdzie Pan wyczytał, że to ma być urządzenie automatyki kolumn?? To, że pan takie coś buduje nie znaczy od razu, że muszę robić to samo. Prosty termometr z przydatnymi funkcjami DIY, na obecną chwilę to wszytko co mnie interesuje i to głównie na własne potrzeby. Jakoś nie zawalam forum informacjami o entej wariacji tego samego urządzenia i zupełnie nie rzucającymi się w oczy propozycjami sprzedaży...

Forum przeczytałem już dość dokładnie, i mogę stwierdzić, że eksperci którzy faktycznie się na tym fachu znają nie stali się z automatu programistami i elektronikami bo przeczytali wiele poradników na internecie. Tworzenie na gotowcach typu Blynk oraz ESPEasy to jeszcze nie programowanie. Co więcej, odsprzedaż rozwiązań opartych o Blynk wyraźnie łamie ich regulamin i może się niespodziewanie skończyć kasacją takich kont.

Druga sprawa, przekaźniki SSR które są tutaj oferowane to podróbki, jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie i może się skończyć kiedyś nieszczęściem!

Proszę, zachowujmy się poważnie i trzymajmy się tematu tego postu. Bo faktycznie przeradza się to w kabaret przepychanek słownych.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: robert4you »

Wow !

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sie 2020, 12:34 przez robert4you, łącznie zmieniany 1 raz.
************************************************************************

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: rastro »

Tak panie Robercie ;) Zaczęły się kończyć argumenty - ja wciąż czekam na informacje jak można szybciej odczytać DS'a niż jest to zrealizowane w bibliotece - bo jeżeli to możliwe to chętnie bym z tej metody skorzystał.

Swoją drogą, aż wczoraj uległem pokusie i sprawdziłem w rozwiązaniu, którego ja używam w swoim projekcie. Więc sampluje czy DS już dokonał konwersji co 50ms - wynik pojawia się mniej więcej po 11 takich okresach, od wydania komendy zlecającej konwersję, czyli można przyjąć że po 550ms + narzuty na odczyt, zmianę kontekstu przez RTOS'a. Nawet jak przyjmiemy że wynik pojawia się zaraz na początku ostatniego okresu to w najlepszym razie wynik mamy po 500ms + narzuty które nie były mierzone. Czyli jakieś 25-30% mniej w stosunku do 750ms podawanych w DataSheet - co by się zgadzało z teorią i praktyką jeżeli chodzi o marginesy bezpieczeństwa. Tak więc nie wierzę że można czytać z czujnika co 5ms przy najniższej rozdzielczości... może co 60-70ms w to bym był skłonny uwierzyć.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: robert4you »

Że niby mnie skończyły się argumenty?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: lesgo58 »

Autorowi tematu.
Dyskusja, której się z boku "przyglądam" może wydawać się na atak "starszych' kolegów na autora tematu. Jestem ew tym całkowicie zielony, dlatego nie ustosunkuję się do tej całej dyskusji.
Jednak uważam, że koledzy przedstawili dość rzeczowe argumenty, które każą wątpić w możliwości rodzącego się termometru.
Myślę, że spór zakończyłby się z chwilą przedstawienia przez @Ardusense.io argumentów, którymi obroniłby wiarygodność swojego projektu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sie 2020, 14:55 przez lesgo58, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: rastro »

@robert4you
Ależ to jest nieporozumienie... to była raczej reakcja na Pański ;) komentarz do poprzedniego wpisu szanownego założyciela tematu. Raczej od Ciebie nie oczekuję kodu, który który drastycznie przyspiesza odczyty z czujników.

PS. Przepraszam za to panowanie... ale jakaś taka maniera w tym wątku powstała ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sie 2020, 15:48 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: robert4you »



Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

Największym nieporozumieniem w tym temacie jest to, że szanowne grono samo wymyśliło sobie temat schodzenia poniżej 750ms a ja niepotrzebnie podjąłem temat, że nie jest to niemożliwe. Nie mam powodu by specjalnie udowadniać to, pisać kod, wykonać badanie a dodatkowo przygotować z tego raport aby każdy mógł się z nim zapoznać. Cieszy jednak, że pan @rastro sam już stwierdził, że jednak da się obniżyć czas.

O zmianie podziałki już pisałem najprościej jak się chyba da i nie potrzeba do tego dodatkowych dowodów przecież(?).
Zgodnie z kartą katalogową czujnik powinien działać z dokładnością ±0.5°C w zakresie -10°C do +85°C. Podanie końcowego wyniku co 0.0625 lub 0.05 mieści się w jego granicy domniemanego błędu. Dlatego wprowadzenie dodatkowej warstwy korygującej odczyt nie zaburza jego dokładności ani powtarzalności pracy. Co więcej na podstawie przeprowadzonych testów jego fałszywy dryf skoków ± o jedną podziałkę jest często niwelowany. Pamiętajmy, że jest to urządzenie cyfrowe a wyniki interpretowane o kod który można modyfikować. Nigdzie nie twierdzę, że czujniki zyskały supermocne dodatkowych bitów z kosmosu. A jedynie "Ułatwia to wygodny, szybki odczyt i kontrolę temperatur przez użytkownika" zastosowany na własnym przykładzie.
Czyli jeszcze raz. Oba wyniki 0.05 oraz 0.0625 są błędne ponieważ wynika to z konstrukcji czujnika i posiadanego egzemplarza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”