Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
Ardusense.io
20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Załączniki
Multitermometr M v.1.0

Postautor: Ardusense.io » czwartek, 27 sie 2020, 17:13

Cześć wszystkim! Na początek warto wspomnieć o genezie tego urządzenia, które powstało na rodzinne potrzeby destylacji już w zeszłym roku. W założeniu: prosty czujnik z czterema sondami oparty o Arduino, wyświetlacz oraz bardzo popularny DS18B20. Wersja ta podawała surowe wyniki, podłączenia były nieestetycznie zlutowane kabelkami i nie posiadało dedykowanej obudowy. Oczywiście w pełni spełniało swoje zadanie ale uznałem, że może to działać i wyglądać znacznie lepiej więc przystąpiłem do pracy.

Obecnie urządzenie posiada między innymi:

- dedykowaną płytkę obwodu drukowanego;
    - wygodne złącza JST XH2.5 do 4 czujników;
    - czujniki o długości 2x2m, 2x1m;
    - obudowę z wydruku 3D;
    - uniwersalne mocowanie na szynę DIN 35mm;
    - wtyk zasilania Micro-USB 5V.

Ale najważniejsze jest oprogramowanie!

- czas kolejnych odczytów skrócono z 1s do 750ms;
    - przeprogramowano rozdzielczość podawanych odczytów zamiast co 0.0625°C na 0.05°C. Ułatwia to wygodny, szybki odczyt i kontrolę temperatur przez użytkownika;
    - dodano wskaźnik trendu informujący o rosnącej/spadającej/utrzymującej się temperaturze dla szybszego wychwycenia znaczących zmian;
    - czujniki są wypoziomowane do temperatury 80°C;
    - istnieje możliwość podłączenia innych czujników DS18B20;
    - wykrywa i sygnalizuje problem z odczytem czujnika/brakiem połączenia.

Dzięki tym ulepszeniom poprawiono działanie w stosunku do powszechnie oferowanych rozwiązań z poradników dostępnych w internecie oraz również tych sprzedawanych na allegro.

Części powinno mi wystarczyć na cztery dodatkowe urządzenia wraz z czujnikami i mocowaniem do ewentualnej odsprzedaży gdyby ktoś był zainteresowany.

Na podstawie Waszych rad chciałbym dodatkowo stworzyć ulepszoną wersję 2. Oczywiście pierwotne założenie jest takie samo, ma to być proste urządzenie spełniające najważniejsze zadanie jakim jest mierzenie temperatury. Mam też w planach bardziej zaawansowane ale to temat na oddzielny post.

Zastanawia mnie między innymi:

- czy potrzeba więcej czujników niż cztery w takiej wersji, czy dopiero w zaawansowanej rozszerzyć to do sześciu (wiąże się to z potrzebą użycia większego wyświetlacza)?
    - czy oferowane złącza (JST XH2.5) są najlepszym rozwiązaniem czy wolelibyście inne?
    - czy opcja dodawania własnych czujników ma sens, osobiście nigdy nie doświadczyłem awarii DS18B20 (oczywiście najczęściej były to chińskie odpowiedniki ale spełniały minimalne wymagania katalogowe - dla przykładu dodam, że mam takie czujniki które działają nieprzerwanie już od dwóch lat);
    - co jeszcze warto ulepszyć, dodać?

Pozdrawiam serdecznie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

alembiki
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

chprzemo
750
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki
Re: Multitermometr M v.1.0

Postautor: chprzemo » czwartek, 27 sie 2020, 22:30

Cześć!

Jak przy odczycie 750 ms uzyskałeś rozdzielczość 0.05*C?

Jak często odświeża się odczyt na LCD?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

aakk
650
Status Alkoholowy: Konstruktor
Załączniki

Postautor: aakk » piątek, 28 sie 2020, 04:08

Jak dla mnie to takie gołe przewody sond przy gniazdach są za delikatne na dłuższą metę. Nawet niewielkie szarpnięcie może skutkować wyrwaniem. Wyświetlacz będzie wyglądał bardziej estetycznie jeśli będzie widoczna sama część wyświetlająca. Obrazek
Wykonam kolumnę aabratek w dowolnej konfiguracji. Rura 60,3 - 101,6mm, zbiorniki 30-500L. Ponadto każdy podzespół kolumny.
Zapraszam do kontaktu :freak:

Awatar użytkownika

prolog1975
350
Załączniki

Postautor: prolog1975 » piątek, 28 sie 2020, 06:21

A to reklama spytam nowego termometru?

Szlumf
1800
Załączniki

Postautor: Szlumf » piątek, 28 sie 2020, 07:52

Dla mnie za mało czujników. Sześć to minimum. Brakuje też ustawianych alarmów i jakiegoś wyjścia przekaźnikowego do wyłączenia grzania.

Autor tematu
Ardusense.io
20
Załączniki

Postautor: Ardusense.io » piątek, 28 sie 2020, 10:27

chprzemo pisze:Jak przy odczycie 750 ms uzyskałeś rozdzielczość 0.05*C?
Jak często odświeża się odczyt na LCD?

Odpowiednio zmodyfikowałem bibliotekę DallasTemperature.h. Odświeżanie wyświetlacza jest również ustawione na 750ms. Przy zastosowanej bibliotece bez problemu jest w stanie odświeżać wyniki w takim przedziale.

aakk pisze:Jak dla mnie to takie gołe przewody sond przy gniazdach są za delikatne na dłuższą metę. Nawet niewielkie szarpnięcie może skutkować wyrwaniem. Wyświetlacz będzie wyglądał bardziej estetycznie jeśli będzie widoczna sama część wyświetlająca.

Wprawdzie ten typ wtyku nie jest tak łatwo wypiąć, przy mocnym szarpnięciu może to dobrze zadziałać rozpinając urządzenie zamiast go wyrwać. Podpięcie ich na sztywno do układu wydaje się rozsądnym pomysłem (znacznie wygodniejszym w produkcji) ale czy urządzenie nie straci na mobilności? Bardziej ukryty wyświetlacz faktycznie wygląda lepiej!

prolog1975 pisze:A to reklama spytam nowego termometru?

Tak, choć tutaj chciałbym go jeszcze bardziej dopracować.

Szlumf pisze:Dla mnie za mało czujników. Sześć to minimum. Brakuje też ustawianych alarmów i jakiegoś wyjścia przekaźnikowego do wyłączenia grzania.

Rozważam takie rozwiązanie w wersji zaawansowanej (większa ilość czujników, awaryjne wyłączenie grzania). Natomiast alarmy z brzęczykiem chciałbym zastosować już w tej ulepszonej v1.

Awatar użytkownika

prolog1975
350
Załączniki

Postautor: prolog1975 » piątek, 28 sie 2020, 19:01

Przede wszystkim to co pisze Szlumf czujniki 6 minimum
- zbiornik, bufor, 10, OLM, głowica, woda chłodząca.
Ja u siebie mam jeszcze czujnik przed 10 półką i na 2/3 kolumny.
Dodatkowo zabezpieczenia:
- dźwiękowe skok temp na czujniku możliwość ustawienia alarmu
- wyłączanie grzania przy przegrzaniu głowicy przynajmniej jeden czujnik.
No i taki luksus brak możliwości załączenia grzałek na sucho przy braku wsadu. Tego nie mam.
Mam już różne 4 termometry razem z SKN i Wifi ten mi nie leży używam do wędzarni z racji tego, że uważam iż kolumna musi być pod nadzorem. Sam termometr w dzisiejszych czasach to mało. Są mistrzowie co już ogarnęli ten temat termometry, wifi, przekaźniki itp. By się przebić musisz dodać jakąś inowacje.
Jak? destyluj, rektyfikuj, poznaj potrzeby ludzi co to robią. Jak się tym nie zajmujesz to zmień forum bo nadal będziesz myślał, że 2 zera po przecinku to recepta na sukces.
Pozdrawiam

aakk
650
Załączniki

Postautor: aakk » piątek, 28 sie 2020, 19:42

@prolog1975 a co nie tak z dwoma miejscami po przecinku? Znając swój sprzęt chyba wystarczy taki pomiar?
Wykonam kolumnę aabratek w dowolnej konfiguracji. Rura 60,3 - 101,6mm, zbiorniki 30-500L. Ponadto każdy podzespół kolumny.

pepe59
200
Załączniki

Postautor: pepe59 » piątek, 28 sie 2020, 20:10

Maksymalna rozdzielczość DS18B20 to 12 bitów, daje to rozdzielczość w stopniach C równą 0,0625. Jakim cudem ??? udało Ci się uzyskać większą.

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » piątek, 28 sie 2020, 20:40

aakk pisze:@prolog1975 a co nie tak z dwoma miejscami po przecinku? Znając swój sprzęt chyba wystarczy taki pomiar?

Podbijam pytanie... tzn pytam o to samo.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

prolog1975
350
Załączniki

Postautor: prolog1975 » sobota, 29 sie 2020, 06:53

Bardziej chodziło mi o to że tedwa zera po przecinku bardziej cieszą operatora niż realnie wpływają ja jakość rektyfikacji. Na koniec serce przestajemy odbierać na wzrost temperatury i raczej większość kończy na 0,2 -0,3* a nie na 0,02. Mnie właśnie czasem denerwują dwa zera po przecinku gdyż przy zmianach ciśnienia potrafią skakać wprowadzając pewien dyskomfort do stabilnego procesu.

Awatar użytkownika

robert4you
800
Załączniki
Re: RE: Re: Multitermometr M v.1.0

Postautor: robert4you » sobota, 29 sie 2020, 07:43

pepe59 pisze:Maksymalna rozdzielczość DS18B20 to 12 bitów, daje to rozdzielczość w stopniach C równą 0,0625. Jakim cudem ??? udało Ci się uzyskać większą.
To tylko chwyt marketingowy.

Takie termometry to kolega @radius sprzedawał że cztery lata temu i to znacznie ładniej wykonane.
Życzmy koledze powodzenia bo długa droga przed nim

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 29 sie 2020, 07:43 przez robert4you, łącznie zmieniany 1 raz.

Zamówienia i zapytania o sterownik MOONSHINER RGAP proszę pisać na : moonshiner.rgap (małpa) gmail.com

Opis tu: https://alkohole-domowe.com/forum/post233272.html#p233272

Autor tematu
Ardusense.io
20
Załączniki

Postautor: Ardusense.io » sobota, 29 sie 2020, 10:35

@prolog1975 Ja rozumiem, że prawdziwi wirtuozi potrzebują 6 a nawet więcej punktów kontroli ale uważam, że osobom rozpoczynającym tą przygodę w zupełności wystarczą cztery cyfrowe plus jeden własny analogowy. Nie każdemu od razu potrzebne tak zaawansowane urządzenie. O zabezpieczeniach alarmowych już wspominałem, że to ważna rzecz i będzie dodana. Podzielam zdanie, że kolumna musi być pod nadzorem jeśli chodzi o rozwiązania wfi (co do tych mam kilka więcej wątpliwości ze względu na bezpieczeństwo i zastosowane elementy). A co powiesz na to aby była możliwość wyboru rozdzielczości pracy? Każdy ma swoje preferencje, jednemu potrzeba 0.05, innemu wystarczy stabilne odczyty na poziomie 0.1? To urządzenie nie ma być innowacyjne, ma być kompletne dla osób początkujących. Nie zamierzam rozpoczynać masowej produkcji, co więcej w przyszłości mam plan udostępnienia wszystkiego za darmo aby każdy mógł sobie taki na start zbudować.

pepe59 Jak już wcześniej wspomniałem. Zmodyfikowałem bibliotekę Dallas. Skoro jest to urządzenie cyfrowe to opiera się na kodzie który został zmodyfikowany. Nie znalazłem takiego rozwiązania w internecie więc zrobiłem to sam.

robert4you W jakim sensie chwyt marketingowy? Urządzenie działa, podaje zgodne wyniki, co więcej ma mniejszy dryf w przeciwieństwie do standardowej biblioteki.

Ja rozumiem, tą lekką niechęć do mnie. Pojawia się jakiś świeżak na forum który nie ma żadnego doświadczenia etc. No to wspomnę tylko, że swój pierwszy bimber zrobiłem w wieku lat około szesnastu a obecnie dawno już po trzydziestce jestem... ale to zupełnie na marginesie.

Awatar użytkownika

robert4you
800
Załączniki

Postautor: robert4you » sobota, 29 sie 2020, 11:55

@pepe59 napisał wszystko. Żadne grzebanie w bibliotekach nie poprawi rozdzielczości DSa

Zamówienia i zapytania o sterownik MOONSHINER RGAP proszę pisać na : moonshiner.rgap (małpa) gmail.com

aakk
650
Załączniki

Postautor: aakk » sobota, 29 sie 2020, 12:17

"Nie zamierzam rozpoczynać masowej produkcji, co więcej w przyszłości mam plan udostępnienia wszystkiego za darmo aby każdy mógł sobie taki na start zbudować. "

W czym problem aby na bieżąco udostępniać kod źródłowy? No oczywiście nie chcesz tylko wsparcia w kwestii 'jak to ma działać i co musi robić' po czym się zmyć i wprowadzić go do masowej sprzedaży..

Autor tematu
Ardusense.io
20
Załączniki

Postautor: Ardusense.io » sobota, 29 sie 2020, 13:18

@aakk A to mamy tutaj dział teorii spiskowych?

Po pierwsze - primo, wciąż aktualizuję kod, jaki sens jest dawać tutaj każdą poprawkę work in progress, to nie github. Po drugie - primo, nie widzę sensu podawania na tacy takiego rozwiązania obecnie bo z tego co zauważyłem niektórzy mają tu jakieś niezdrowe parcie na produkcję i chyba podebrałem im kilku klientów. A po trzecie - primo suprimo, mam już specyfikację do wersji ulepszonej i raczej potwierdziła moje wcześniejsze plany niż dodała coś nowego. I nie, nie zamierzam stąd nagle się zmywać i zawładnąć rynkiem.

Pozdrawiam serdecznie :)

Awatar użytkownika

patrzal
100
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Załączniki

Postautor: patrzal » sobota, 29 sie 2020, 15:00

Prawdziwym wirtuozom właśnie mam wrażenie wystarczy jeden-dwa termometry prowadzące, bo znają doskonale swój sprzęt. Na aparat rektyfikacyjny dopiero zbieram, ale z mojej perspektywy właśnie, osoby, która będzie się dopiero uczyć procesu, istotniejsza jest większa liczba punktów pomiarowych. Co się dzieje kiedy, co z czego wynika - to będę chciał wiedzieć, poznając swój sprzęt. Dopiero czas pokaże, co można "olać", czemu można poświęcić mniejszą uwagę,i z których termometrów można zrezygnować. Także właśnie początkującemu trzeba sześciu termometrów, a dawanie ich dopiero jako "wersji premium" nieładnie mi (bez urazy!) pachnie.
Miedziany mini-still na samowarze 7tl* *tl - litry tureckie

Awatar użytkownika

radius
6000
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: radius » sobota, 29 sie 2020, 15:43

patrzal pisze:właśnie początkującemu trzeba sześciu termometrów

Ty tak na serio :o
Początkującemu, pracującemu na podstawowym sprzęcie (bez bufora i obniżonego odbioru), w zupełności wystarczą dwa termometry w kolumnie i ewentualnie jeden w zbiorniku.
Oczywiście pod warunkiem, że najpierw pozna zasady rektyfikacji i przeczyta dokładnie instrukcję obsługi kolumny :czytaj:
Pisanie o "co najmniej sześciu" termometrach i to najlepiej z rozdzielczością do jednej setnej stopnia, zakrawa na jakąś paranoję i gonieniem za własnym ogonem :shock:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

chprzemo
750
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: chprzemo » sobota, 29 sie 2020, 16:58

Prawda jest taka (przynajmniej według mnie)- jeśli zna się sprzęt to można spokojnie pracować na 1 (słownie jednym) termometrze w wypełnieniu + opcjonalnie w Kociołku drugi, wiem bo sam tak pracuje choć nie uważam się oczywiście za profesjonalistę lecz raczej za amatora, jeśli już ktoś potrzebuje 6 sztuk bo bufor bo coś tam i jeszcze coś tam to już wymaga więcej i zapewne wie więcej o sprzęcie i ma ten sprzęt bardziej zaawansowany- i tu sedno, jeśli już ktoś ma armatę ze wszystkimi ulepszaczami i wszystkimi opcjonalnymi ‚bajerami’ to nie kupi Twojego termometru chyba, ze dobudujesz obsługę EZ, do tego alarmy, sterowanie grzalkami Itp. Ja na Twoim miejscu Skupiłbym się na niezawodności, optymalizacji kodu i Doprowadzeniem do perfekcji tego co masz i celuj w klienta z podstawowym sprzętem- takiemu wystarczą 4 termometry bez dodatków.

Co zyskasz? Mniej się napracujesz, Sprzęt będzie tańszy i łatwiej będzie Ci go sprzedać bo uważam, ze większą grupą docelową jest odbiorca z prostą kolumną niż Ci z rozbudowanymi konstrukcjami bo konstruktorzy zaawansowanych maszynek albo mają swoje docelowe rozwiązania albo współpracują z kimś kto to produkuje. Nikt rozsądny nie kupuje sprzętu za 5-7 koła i rezygnuje ze sterownika u sprzedawcy kolumny któremu zawierzył w pewien sposób wydając harmonię pieniędzy :)

I jedna uwaga- bez urazy- nie pisz proszę takich rewelacji jak te o odczycie z rozdzielczością 0.05*C i odświeżaniu 750 ms bo jest tu kilka osób które się znają na tym i nie wciśniesz mi, ani innym takiej rewelacji (czyt. Ściemy) :)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Awatar użytkownika

robert4you
800
Załączniki

Postautor: robert4you » sobota, 29 sie 2020, 17:35

Ja na swojej kolumnie mogę prowadzić proces bez żadnego termometru. I wiem że nie jestem jedyny na tym forum.

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”