Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

aakk
700
Status Alkoholowy: Konstruktor
Załączniki
Re: Multitermometr M v.1.0

Postautor: aakk » sobota, 29 sie 2020, 17:36

@robert4you widelcem też idzie zupę zjeść.. Ale chyba nie o to chodzi prawda? Po co sobie utrudniać?
Wykonam kolumnę aabratek w dowolnej konfiguracji. Rura 60,3 - 101,6mm, zbiorniki 30-300L. Ponadto każdy podzespół kolumny.
Zapraszam do kontaktu :freak:

alembiki
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

robert4you
850
Załączniki

Postautor: robert4you » sobota, 29 sie 2020, 18:02

To tylko podsumowanie bezproduktywnej dyskusji o ilości termometrów.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Zamówienia i zapytania o sterownik MOONSHINER RGAP proszę pisać na : moonshiner.rgap (małpa) gmail.com

Opis tu: https://alkohole-domowe.com/forum/post233272.html#p233272

Awatar użytkownika

patrzal
100
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Załączniki

Postautor: patrzal » sobota, 29 sie 2020, 18:04

@radius Tak, ja tak serio. Kto powiedział, że bez bufora i OO? Ja w każdym razie z takiego założenia wychodzę. Jak już przesiądę się z potstilla na kolumnę to będę chciał poznać specyfikę jego działania od podszewki. I dlatego będę chciał mieć 6 punktów pomiarowych, jak pomyśleć, to 7 też byłoby spoko. Ale ja to byłem zawsze inni niż pozostałe dzieci.
Miedziany mini-still na samowarze 7tl* *tl - litry tureckie

Autor tematu
Ardusense.io
20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Załączniki

Postautor: Ardusense.io » sobota, 29 sie 2020, 18:08

Zgodnie z kartą katalogową czujnik powinien działać z dokładnością ±0.5°C w zakresie -10°C do +85°C. Podanie końcowego wyniku co 0.062 lub 0.05 mieści się w jego granicy domniemanego błędu. Dlatego wprowadzenie dodatkowej warstwy korygującej odczyt nie zaburza jego dokładności ani powtarzalności pracy. Co więcej na podstawie przeprowadzonych testów jego fałszywy dryf skoków ± o jedną podziałkę jest często niwelowany. Pamiętajmy, że jest to urządzenie cyfrowe a wyniki interpretowane o kod który można modyfikować. Nigdzie nie twierdzę, że czujniki zyskały supermocne dodatkowych bitów z kosmosu. A jedynie "Ułatwia to wygodny, szybki odczyt i kontrolę temperatur przez użytkownika" zastosowany na własnym przykładzie.

@chprzemo dziękuje za najbardziej merytoryczną odpowiedź. Nie trzeba się w 100% zgadać z kimś by móc z przyjemnością dyskutować :klaszcze:

rastro
1000
Załączniki

Postautor: rastro » sobota, 29 sie 2020, 19:12

Ardusense.io pisze:Po pierwsze - primo, wciąż aktualizuję kod, jaki sens jest dawać tutaj każdą poprawkę work in progress, to nie github. Po drugie - primo, nie widzę sensu podawania na tacy takiego rozwiązania obecnie bo z tego co zauważyłem niektórzy mają tu jakieś niezdrowe parcie na produkcję i chyba podebrałem im kilku klientów. A po trzecie - primo suprimo, mam już specyfikację do wersji ulepszonej i raczej potwierdziła moje wcześniejsze plany niż dodała coś nowego. I nie, nie zamierzam stąd nagle się zmywać i zawładnąć rynkiem.
Pozdrawiam serdecznie :)

Tak więc - napracowałeś się masz, masz prawo do swojego kodu i możesz z nim robić co sobie chcesz, ale ponieważ przyznałeś się do tego...

Ardusense.io pisze:Jak już wcześniej wspomniałem. Zmodyfikowałem bibliotekę Dallas. Skoro jest to urządzenie cyfrowe to opiera się na kodzie który został zmodyfikowany. Nie znalazłem takiego rozwiązania w internecie więc zrobiłem to sam.

To np. ja bardzo chciał bym poznać cóż takiego zmodyfikowałeś w tej bibliotece. Bo widzisz rzeczona biblioteka jest na licencji GNU LGPL - tak więc możesz jej dowolnie używać w zamkniętym kodzie, ale jeżeli zmodyfikowałeś bibliotekę to mam prawo się domagać kodu źródłowego zmodyfikowanej biblioteki.

Swoją drogą zawsze jeżeli projekt jest taki tajny, to zawsze można posłać go na gitlaba i udostępniać tylko dla zainteresowanych... tam można tworzyć teamy i projekty bez większych ograniczeń co do liczby użytkowników.

PS. Koledzy mają rację, nie da się wycisnąć więcej niż 12bit z czujników DS, chyba że zastosuje się oversampling ale to kosztuje czas... dodatkowy bit kosztuje cztery kolejne odczyty - kolejny zyskany bit 16 odczytów generalnie 4^n gdzie n jest liczbą bitów o jaką chcemy poprawić rezultat. Tak wiem można to uśrednianie zrobić dynamiczne... ale no właśnie nadal pomiar z przed x-czasu będzie miał wpływ na aktualne wskazanie.

PS2. Nie do końca wierzę że można coś poprawić w tej bibliotece ponieważ czas oczekiwania na konwersję - jest używany tylko w przypadku kiedy czujniki są zasilane pasożytniczo, w przeciwnym przypadku biblioteka czeka na sygnał od czujnika, że konwersja się zakończyła. A to w jaki sposób są podłączone czujniki biblioteka też wykrywa sama.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 sie 2020, 19:19 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
Ardusense.io
20
Załączniki

Postautor: Ardusense.io » niedziela, 30 sie 2020, 09:34

@rastro ale panowi pomyliły się licencje...
Najważniejsza różnica pomiędzy licencją LGPL i GPL sprowadza się do tego, że licencja LGPL nakłada ograniczenia określane jako copyleft tylko na poszczególne pliki źródłowe (nie na cały program). To oznacza, że – w przeciwieństwie do licencji GNU GPL – obowiązkiem użytkownika jest udostępnienie tylko kodu źródłowego (plików źródłowych) w wersji pierwotnej bez dzieł pochodnych (a zatem inaczej niż w przypadku licencji GNU GPL).
https://lookreatywni.pl/baza-wiedzy/licencje-otwartego-oprogramowania/

pepe59
200
Załączniki

Postautor: pepe59 » niedziela, 30 sie 2020, 10:09

Kolego Ardusense.io maksymalna rozdzielczość czujnika wynosi 0,0625 stopnia. Kolejne wskazania pomiarów mogą być takie same jak poprzedni albo większe lub mniejsze o wielokrotność 0,0625 myślę, że jest to zrozumiałe. Minimalny czas odpowiedzi czujnika to 750 ms. O ile mi wiadomo, nie ma możliwości uzyskania ani większej rozdzielczości np. 0,05 stopnia, ani szybszej odpowiedzi tego czujnika. Modyfikacja kodu może wprowadzić jedynie dodatkowe zaokrąglenie wyniku, a więc wprowadzić dodatkowy błąd (nie wiem, czy jest to satysfakcjonujące, nie zależy nam przecież na okrągłych wynikach, bo w takiej sytuacji, zamiast wyświetlacza możemy sobie narysować pożądany wynik i cieszyć z jego niezmiennością, zależy nam raczej na miarodajnym wskazaniu rzeczywistej temperatury, z jak najmniejszym opóźnieniem i błędem) Nie da się również przyspieszyć odczytów z Dallasa, niż rzeczone 750 ms, poza powtórzeniem w tym czasie poprzedniego wyniku.

rastro
1000
Załączniki

Postautor: rastro » niedziela, 30 sie 2020, 11:50

Ardusense.io pisze:@rastro ale panowi pomyliły się licencje...
Najważniejsza różnica pomiędzy licencją LGPL i GPL sprowadza się do tego, że licencja LGPL nakłada ograniczenia określane jako copyleft tylko na poszczególne pliki źródłowe (nie na cały program). To oznacza, że – w przeciwieństwie do licencji GNU GPL – obowiązkiem użytkownika jest udostępnienie tylko kodu źródłowego (plików źródłowych) w wersji pierwotnej bez dzieł pochodnych (a zatem inaczej niż w przypadku licencji GNU GPL).
https://lookreatywni.pl/baza-wiedzy/licencje-otwartego-oprogramowania/

Nie nie pomyliłem się, ale kolega wspomniał że modyfikował bibliotekę... ja chciał bym obejrzeć zmodyfikowany kod biblioteki... bo i owszem możesz bibliotekę zlinkować ze swoim programem, ale jeżeli zmodyfikowałeś bibliotekę (a tak napoisałeś we wcześniejszym poście) - to cóż ten kod jest też LGPL a więc mam prawo domagać się jego upublicznienia.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
Ardusense.io
20
Załączniki

Postautor: Ardusense.io » niedziela, 30 sie 2020, 12:23

Panie @rastro, dodanie kolejnego pliku do biblioteki dallasa i przez niego odpytywanie wyników jest owym "działaniem pochodnym", nawet integracja tego w pliku oryginalnym zabezpiecza dodatkową część a obowiązkiem użytkownika jest przedstawienie pierwotnej wersji biblioteki którą chyba wie pan gdzie znaleźć. Trochę ten temat robi się już męczący. Zadzwoń pan do prokuratury i niech oni się tym zajmują.

@pepe59 No faktycznie nie każda chińszczyzna jest w stanie działać z 750ms. Mój kod wyłapuje to i informuje, że dany czujnik się nie nadaje. Należy mieć też na względzie czas który program poświęca na wykonanie pozostałych zadań. I tak z 750ms działania całego programu faktycznie może się rozciągnąć do 900ms albo i 1s a działa to tak w każdym z oferowanych tutaj rozwiązań DIY, multitaskingu tutaj nie zaobserwowałem (trochę wpadacie w obsesje sprzętu laboratoryjnego którym to ani żadne urządzenie w tej cenie nie jest i nigdy nie będzie).

Dodam tylko, żeby zbulwersować specjalistów, że na jednym czujniku da się odczytać kolejne nowe wyniki dla rozdzielczości 0.5 co 5ms zamiast 94ms pozbywając się biblioteki Dallasa. Oszczędzamy czas, ram i wielkość programu.

I w sumie muszę podziękować za wasze wytrwałe trzymanie się tej prawdy objawionej. Dzięki niej jeszcze bardziej zgłębiłem tajniki tego czujnika i znalazłem jeszcze ciekawsze rozwiązania.

pepe59
200
Załączniki

Postautor: pepe59 » niedziela, 30 sie 2020, 16:59

Gratuluję odkrycia Ameryki i szczerze zalecam opatentowanie kodu. DS18B20 dzięki temu zyska nowe życie, chociaż jego masa, a tym samym opóźnienie reakcji na zmianę temperatury, jest na tyle znaczące, że zdecydowanie wpływa na rzetelność zwracanego wyniku ( wyrównanie temperatury gołego czujnika z temperaturą otoczenia trwa ładnych parę sekund i przebiega dłużej, w zależności od tego, w jak bardzo siermiężną obudowę zamknięty jest czujnik.
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 sie 2020, 17:09 przez pepe59, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
1000
Załączniki

Postautor: rastro » niedziela, 30 sie 2020, 18:29

Ardusense.io pisze:Panie @rastro, dodanie kolejnego pliku do biblioteki dallasa i przez niego odpytywanie wyników jest owym "działaniem pochodnym", nawet integracja tego w pliku oryginalnym zabezpiecza dodatkową część a obowiązkiem użytkownika jest przedstawienie pierwotnej wersji biblioteki którą chyba wie pan gdzie znaleźć.

Jeżeli modyfikacja była w bibliotece... cóż to wygląda na dzieło pochodne... nie ma znaczenia że to stało się w pliku obok. Sam stwierdziłeś że zmodyfikowałeś bibliotekę. Inna sprawa to biblioteka jest linkowana statycznie... więc jest ostatecznie integrowana z kodem wynikowym... co znaczy że cały kod jest na LGPL. W licencji jest zapis na temat integracji kodu w swoim produkcie. W świecie embedded ciężko o linkowanie dynamiczne więc uznawanie że użycie biblioteki LGPL nie powoduje że produkt finalny nie jest LGPL jest grubymi nićmi szyte.

Ardusense.io pisze:Trochę ten temat robi się już męczący. Zadzwoń pan do prokuratury i niech oni się tym zajmują.

To sprawa dla prawnika, nie dla prokuratury jeżeli już.

Ale bardziej jestem ciekaw jakie to usprawnienie pozwala czytać lepiej niż ta biblioteka. Bo zaglądam w kod już któryś raz i widzę że wewnętrznie ona czeka na sygnał od czujnika z informacją o zakończonej konwersji - więc czyta tak szybko jak to możliwe. Dodatkowo może ona działać asynchronicznie i w trakcie oczekiwania na wynik możliwe jest realizowanie innych zadań przez uC.
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

robert4you
850
Załączniki
Re: RE: Re: Multitermometr M v.1.0

Postautor: robert4you » poniedziałek, 31 sie 2020, 07:29

Ardusense.io pisze:Panie @rastro,

/.../

Należy mieć też na względzie czas który program poświęca na wykonanie pozostałych zadań. I tak z 750ms działania całego programu faktycznie może się rozciągnąć do 900ms albo i 1s a działa to tak w każdym z oferowanych tutaj rozwiązań DIY, multitaskingu

/.../

Poczytaj Pan forum i przestań pieprzyć bzdury.

Niestety wiedza programistyczna jest daleko niewystarczająca ażeby tworzyć elementy automatyki kolumn rektyfikacyjnych, wielu już próbowało iść tą drogą. Wielu się wydawało że do stworzenia tego typu urządzenia wystarczy klawiatura komputera.

Jak czytam twoje posty to po prostu śmiech mnie ogarnia. Masz młotek i umiesz nim nawalać z całych sił. Teraz jeszcze musisz się nauczyć gdzie.

Twoje wpisy o przejmowaniu klientów to już jest pełen kabaret.

Chyba zapomniałeś jak mikroskopijna jest grupa docelowa.
Mogę cię zapewnić że jest tak mała że nigdy nie doczeka się prawdziwie profejonalnego sterownika ponieważ proces jego tworzenia nie ma szansy się zwrócić, a próby omijania tego problemu poprzez tworzenie sterownika super uniwersalnego kończą się takimi gniotami jak widać na rynku.

Jest również na tyle mała że nie ma szans na tworzenie biznesu w oparciu o taki produkt.
Ciężko w takiej sytuacji mówić o jakiejkolwiek konkurencji.

Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sie 2020, 07:29 przez robert4you, łącznie zmieniany 1 raz.

Zamówienia i zapytania o sterownik MOONSHINER RGAP proszę pisać na : moonshiner.rgap (małpa) gmail.com

Autor tematu
Ardusense.io
20
Załączniki

Postautor: Ardusense.io » poniedziałek, 31 sie 2020, 11:18

@robert4you Gdzie Pan wyczytał, że to ma być urządzenie automatyki kolumn?? To, że pan takie coś buduje nie znaczy od razu, że muszę robić to samo. Prosty termometr z przydatnymi funkcjami DIY, na obecną chwilę to wszytko co mnie interesuje i to głównie na własne potrzeby. Jakoś nie zawalam forum informacjami o entej wariacji tego samego urządzenia i zupełnie nie rzucającymi się w oczy propozycjami sprzedaży...

Forum przeczytałem już dość dokładnie, i mogę stwierdzić, że eksperci którzy faktycznie się na tym fachu znają nie stali się z automatu programistami i elektronikami bo przeczytali wiele poradników na internecie. Tworzenie na gotowcach typu Blynk oraz ESPEasy to jeszcze nie programowanie. Co więcej, odsprzedaż rozwiązań opartych o Blynk wyraźnie łamie ich regulamin i może się niespodziewanie skończyć kasacją takich kont.

Druga sprawa, przekaźniki SSR które są tutaj oferowane to podróbki, jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie i może się skończyć kiedyś nieszczęściem!

Proszę, zachowujmy się poważnie i trzymajmy się tematu tego postu. Bo faktycznie przeradza się to w kabaret przepychanek słownych.

Awatar użytkownika

robert4you
850
Załączniki

Postautor: robert4you » poniedziałek, 31 sie 2020, 11:34

Wow !

Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sie 2020, 11:34 przez robert4you, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
1000
Załączniki

Postautor: rastro » poniedziałek, 31 sie 2020, 12:22

Tak panie Robercie ;) Zaczęły się kończyć argumenty - ja wciąż czekam na informacje jak można szybciej odczytać DS'a niż jest to zrealizowane w bibliotece - bo jeżeli to możliwe to chętnie bym z tej metody skorzystał.

Swoją drogą, aż wczoraj uległem pokusie i sprawdziłem w rozwiązaniu, którego ja używam w swoim projekcie. Więc sampluje czy DS już dokonał konwersji co 50ms - wynik pojawia się mniej więcej po 11 takich okresach, od wydania komendy zlecającej konwersję, czyli można przyjąć że po 550ms + narzuty na odczyt, zmianę kontekstu przez RTOS'a. Nawet jak przyjmiemy że wynik pojawia się zaraz na początku ostatniego okresu to w najlepszym razie wynik mamy po 500ms + narzuty które nie były mierzone. Czyli jakieś 25-30% mniej w stosunku do 750ms podawanych w DataSheet - co by się zgadzało z teorią i praktyką jeżeli chodzi o marginesy bezpieczeństwa. Tak więc nie wierzę że można czytać z czujnika co 5ms przy najniższej rozdzielczości... może co 60-70ms w to bym był skłonny uwierzyć.
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

robert4you
850
Załączniki

Postautor: robert4you » poniedziałek, 31 sie 2020, 13:29

Że niby mnie skończyły się argumenty?

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » poniedziałek, 31 sie 2020, 13:53

Autorowi tematu.
Dyskusja, której się z boku "przyglądam" może wydawać się na atak "starszych' kolegów na autora tematu. Jestem ew tym całkowicie zielony, dlatego nie ustosunkuję się do tej całej dyskusji.
Jednak uważam, że koledzy przedstawili dość rzeczowe argumenty, które każą wątpić w możliwości rodzącego się termometru.
Myślę, że spór zakończyłby się z chwilą przedstawienia przez @Ardusense.io argumentów, którymi obroniłby wiarygodność swojego projektu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sie 2020, 13:55 przez lesgo58, łącznie zmieniany 2 razy.

rastro
1000
Załączniki

Postautor: rastro » poniedziałek, 31 sie 2020, 13:54

@robert4you
Ależ to jest nieporozumienie... to była raczej reakcja na Pański ;) komentarz do poprzedniego wpisu szanownego założyciela tematu. Raczej od Ciebie nie oczekuję kodu, który który drastycznie przyspiesza odczyty z czujników.

PS. Przepraszam za to panowanie... ale jakaś taka maniera w tym wątku powstała ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sie 2020, 14:48 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

robert4you
850
Załączniki

Postautor: robert4you » poniedziałek, 31 sie 2020, 14:56

Autor tematu
Ardusense.io
20
Załączniki

Postautor: Ardusense.io » poniedziałek, 31 sie 2020, 14:59

Największym nieporozumieniem w tym temacie jest to, że szanowne grono samo wymyśliło sobie temat schodzenia poniżej 750ms a ja niepotrzebnie podjąłem temat, że nie jest to niemożliwe. Nie mam powodu by specjalnie udowadniać to, pisać kod, wykonać badanie a dodatkowo przygotować z tego raport aby każdy mógł się z nim zapoznać. Cieszy jednak, że pan @rastro sam już stwierdził, że jednak da się obniżyć czas.

O zmianie podziałki już pisałem najprościej jak się chyba da i nie potrzeba do tego dodatkowych dowodów przecież(?).

Zgodnie z kartą katalogową czujnik powinien działać z dokładnością ±0.5°C w zakresie -10°C do +85°C. Podanie końcowego wyniku co 0.0625 lub 0.05 mieści się w jego granicy domniemanego błędu. Dlatego wprowadzenie dodatkowej warstwy korygującej odczyt nie zaburza jego dokładności ani powtarzalności pracy. Co więcej na podstawie przeprowadzonych testów jego fałszywy dryf skoków ± o jedną podziałkę jest często niwelowany. Pamiętajmy, że jest to urządzenie cyfrowe a wyniki interpretowane o kod który można modyfikować. Nigdzie nie twierdzę, że czujniki zyskały supermocne dodatkowych bitów z kosmosu. A jedynie "Ułatwia to wygodny, szybki odczyt i kontrolę temperatur przez użytkownika" zastosowany na własnym przykładzie.

Czyli jeszcze raz. Oba wyniki 0.05 oraz 0.0625 są błędne ponieważ wynika to z konstrukcji czujnika i posiadanego egzemplarza.

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”