Znaleziono 25 wyników

autor: moryske
piątek, 11 sie 2023, 13:40
Forum: Problemy zacierowe
Temat: Co daje -4blg lub -5blg
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1061

Co daje -4blg lub -5blg

Co daje wyczekiwanie na - 4 lub -5 przy nastawach cukrowych
autor: moryske
poniedziałek, 20 sty 2020, 18:53
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: nalewki na bimbrze
Odpowiedzi: 0
Odsłony: 2927

nalewki na bimbrze

Dobry wieczór. Dopiero od kilku lat bawię się wytwarzaniem bimbru głownie z nastawu cukrowego i sporządzaniu nalewek miodowowych. Z pierwszej próby uzyskałem najlepszy trunek-nalewka miodowa o łagodnym posmaku i lekko ciągnącego się płynu-trunku przy nalewaniu do kieliszka. I to było tylko raz, przy...
autor: moryske
poniedziałek, 20 sty 2020, 18:42
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Nalewka miodowa - gęstości trunku
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2859

Nalewka miodowa - gęstości trunku

Dobry wieczór. Dopiero od kilku lat bawię się wytwarzaniem bimbru głownie z nastawu cukrowego i sporządzaniu nalewek miodowowych. Z pierwszej próby uzyskałem najlepszy trunek-nalewka miodowa o łagodnym posmaku i lekko ciągnącego się płynu-trunku przy nalewaniu do kieliszka. I to było tylko raz, przy...
autor: moryske
poniedziałek, 4 lut 2019, 17:33
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Wojtek231
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1937

Re: Wojtek231

Witam Od niedawna zaczołem eksperymentować nalewki na bimbrze. mam trochę te urobku o mocy 72-75% po podwójnej destylacji i po przepuszczeniu przez węgiel i jako surowiec jest ok. Próbowałem sporządzać nalewki na miodzie -mam tego pod dostatkiem ale zamierzam zrobić też trochę likieru cytrynowego wg...
autor: moryske
wtorek, 13 lis 2018, 09:13
Forum: Problemy zacierowe
Temat: nastaw z dundru po gruszkach - nastaw słabo pracuje
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3319

Re: pirosiarczyn

Nastaw był przygotowany 7 bm dziś praktycznie już drugi tydzień; blg przed dodaniem cukru wynosiło 6-7; natomiast po dodaniu cukru i teraz wynosi 17 blg; Temperatura tak jak pisałem, przy zamieszaniu dość mocno się pieni. Z tym blg to na dwóch miernikach jest inaczej, jeden wskazuje ok 3-4 natomiast...
autor: moryske
poniedziałek, 12 lis 2018, 11:07
Forum: Problemy zacierowe
Temat: nastaw z dundru po gruszkach - nastaw słabo pracuje
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3319

nastaw z dundru po gruszkach - nastaw słabo pracuje

Witam Przygotowałem nastaw z dundru po gruszkach, w którym pozostało nieco cukru, 7 litrów wody i 8 kG cukru razem ok 44 litry nastawu. Przed dodaniem 2 saszetek drożdży ENOVINI BAYA w celu ustabilizowania nastaw dodałem 3-4 grama pirosiarczynu potasu a po upływie kilkunastu godzin wspomniane drożdż...
autor: moryske
piątek, 2 lis 2018, 21:23
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Czekając na -4blg w nastawie
Odpowiedzi: 68
Odsłony: 26233

Re: Czekając na -4blg w nastawie

co daje czekanie na blg po niżej 0 ?
autor: moryske
czwartek, 18 paź 2018, 11:17
Forum: Fun Forum
Temat: Dobrze nie jest z mózgami
Odpowiedzi: 190
Odsłony: 14648

Re: Dobrze nie jest z mózgami

debilizm może nie ale brak logiocznego rozumowania z pewnością tak, a stres ? wydaje mi się, że to żadne tłumaczenie. Uważam, że głowną przyczyną jest fakt braku w szkołach właściwego programu nauczania-wychowywania, choć nie tylko bo i czas w jakich przyszło się nam żyć - "prędkość codziennego...
autor: moryske
wtorek, 16 paź 2018, 16:44
Forum: Zaciery i Nastawy
Temat: problem z destylatem z jabłek i gruszek
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 7724

klarowanie gotowego nastawu z gruszek i jabłek

Mam już prawie gotowy nastaw z gruszek i jabłek, fermentacja na ukończeniu. Ale zaczynam się martwić jak go sklarować tak aby był czysty i gotowy do gotowania. W sumie ok. 55 litrów z rozdrobnionymi gruszkami i nieco jabłek które nadal pływają tworząc mniejszą już czapę z gruszkami a raczej z ich mu...
autor: moryske
sobota, 17 lut 2018, 21:43
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Czekając na -4blg w nastawie
Odpowiedzi: 68
Odsłony: 26233

Re: Czekając na -4blg w nastawie

Witam .....czytam i czytam o tym blg -4 a tak naprawdę co to daje te czekanie ?, ja nastaw cukrowy zrobiłem 13 stycznia br, pracę rozpoczął bardzo wolno, później przyspieszył po dodaniu parę litrów wody, dziś już "leci" drugi miesiąc a on pracuje dalej ( rurka ferm.) ale wolno na minutę mo...
autor: moryske
piątek, 9 lut 2018, 21:04
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Czekając na -4blg w nastawie
Odpowiedzi: 68
Odsłony: 26233

Re: Czekając na -4blg w nastawie

Moja cukrówka z wykorzystaniem dundru pracuje już od 13 stycznia a dziś 9 luty i dalej odbywa się fermentacja. Co ok. 15-25 sek, po sprawdzeniu blg, wskazanie 0, posmak wina wytrawnego no i "widać", że i % alk jest. Natomiast wczytuję się w forum, że cukrówki fermentują max 7 dni - coś tu ...
autor: moryske
środa, 7 lut 2018, 12:18
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: druga destylacja
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 5900

Re: druga destylacja

A do ilu % max można rozcieńczyć - są bardzo różne opcje jedni sugerują 30-35% inni nawet do 45 %, ja optuję max 30% mimo, że wzrasta zużycie energii, co o tym sądzić ?
autor: moryske
czwartek, 1 lut 2018, 22:51
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: druga destylacja
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 5900

druga destylacja

Witam Otóż zamierzam przepuścić destylat przez węgiel aktywny a czytałem gdzieś na forum, że destylat należy nie tylko schłodzić ale też rozcieńczyć do ok 30%, tym czasem w instrukcji stosowania węgla pisze się, że max do 40-50 % i teraz nie wiem jak postąpić. Jestem jednak zdania ażeby stosować się...
autor: moryske
sobota, 27 sty 2018, 14:07
Forum: Czy zacier/nastaw jest już gotowy?
Temat: klarowanie się nastawu
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 5565

klarowanie się nastawu

Dzień dobry Wiele się pisze na forum o klarowanie się nastawu po przerobieniu się cukru ale czy nie jest czasami strata czasu bowiem już po zakończeniu się fermentacji nastaw jest już powiedzmy częściowo sklarowany. Podobnie jest z tym Blg do - 4. Skoro cukier został przerobiony na alk. to cóż więce...
autor: moryske
sobota, 27 sty 2018, 09:43
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Czekając na -4blg w nastawie
Odpowiedzi: 68
Odsłony: 26233

blg - 4

Witam nie bardzo rozumiem co daje oczekiwanie na zmniejszenie się blg do -4. Mam już gotowy wypracowany nastaw i po zmierzeniu blg okazuje się, że już drugi dzień moje pomiary wykazują albo zero albo 2 blg (pomiar dwoma cukromierzami). Podejrzewam, że któryś z nich pewnie przekłamuje lub .... . Wcze...
autor: moryske
środa, 24 sty 2018, 14:41
Forum: Czy zacier/nastaw jest już gotowy?
Temat: gotowy nastaw
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 5864

gotowy nastaw

Dzień dobry Przygotowany 13 stycznia br nastaw ok. 54 L (1/2 wody i dunder pracował dość burzliwie, dziś jego blg wynosi ok. 2, jego smak trąci winem wytrawnym, jest też bardzo lekko gorzkawy a % alkoholu jak wyczuwam i też oceniam jest dość wysoki (zużyłem ok 14 kg cukru). Natomiast fermentacja pra...
autor: moryske
poniedziałek, 15 sty 2018, 22:55
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: praca drożdży w nastawie
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 3340

praca drożdży w nastawie

Zrobiłem nastaw w sumie ok. 52 L z 13 kg cukru,wody i częściowo pozostałości z ostatniej destylacji dodając ok. 2 L starego dobrego dżemu plus drożdże gorzelnicze Turbo-Grapa do nastawu owocowego. Początkowe Blg wyszło wysokie ok. 26 st, fermentacja ruszyła dobrze. Na trzeci dzień spadło do ok 10 Bl...
autor: moryske
poniedziałek, 15 sty 2018, 16:44
Forum: Problemy zacierowe
Temat: Nastaw stanął w miejscu
Odpowiedzi: 44
Odsłony: 17153

NOWY NASTAW

Zrobiłem nastaw w sumie ok. 52 L (10 kg cukru + woda i dunder oraz starego dobrego ok. 2 L dżemu oraz drożdże Turbo-Grapa do nastawu owocowego) Początkowe Blg wyszło wysokie ok.26 st, fermentacja ruszyła b. dobrze. Na trzeci dzień już ok 10 Blg i temp 24,6 st. Dodałem 3 kg rozpuszczonego cukru i Blg...
autor: moryske
sobota, 16 gru 2017, 22:10
Forum: Problemy zacierowe
Temat: Nastaw stanął w miejscu
Odpowiedzi: 44
Odsłony: 17153

Re: Nastaw stanął w miejscu

Zrobiłem nastaw z jabłek, blg O ale po zdjęciu pokrywy dziś rano góra nastawu wyraźnie odczułem, że jest ciepła i pojawiają się drobne bobelki tak jakby się pienił, teraz wieczorem to samo zjawisko ale górna warstwa nastawu po między jabłkami szklista jakby następowało klarowanie. Owoce parę dni tem...
autor: moryske
sobota, 16 gru 2017, 22:01
Forum: Nastawy owocowe
Temat: nastaw z jabłek
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 12122

nastaw z jabłek

Zrobiłem nastaw z jabłek, blg O ale po zdjęciu pokrywy dziś rano góra nastawu wyraźnie odczułem, że jest ciepła i pojawiają się drobne bobelki tak jakby się pienił, teraz wieczorem to samo zjawisko ale górna warstwa nastawu po między jabłkami szklista jakby następowało klarowanie. Owoce parę dni tem...
autor: moryske
piątek, 15 gru 2017, 19:59
Forum: Mętny produkt
Temat: destylat z jabłek - przepuścić przez węgiel ?
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 6674

Re: destylat

Tak właśnie rozumowałem; jabłka ciąłem w plastry 1/8-12 ; nastaw po przefiltrowaniu przez worek i grzanie w typowym 18 litrowym kociołku z użyciem dwóch termometrów i destylatora; smak ok, ale zapach mógł być lepszy, gdzieś popełniłem błąd, może trochę za szybko goniłem. Dziękuję za podpowiedź. Czy ...
autor: moryske
piątek, 15 gru 2017, 17:44
Forum: Mętny produkt
Temat: destylat z jabłek - przepuścić przez węgiel ?
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 6674

destylat z jabłek - przepuścić przez węgiel ?

Uzyskałem destylat sporządzony z jabłek z dodatkiem minimalnej ilości wody; jego posmak jest jabłkowy. Zamierzam przepuścić przez węgiel aktywny gdyż jest trochę mętny. Ale boję się, że zginie jego posmak i zapach i nie wiem jak go sklarować przed drugą destylacją, może ktoś podpowie, oczekuję rady,...
autor: moryske
sobota, 25 lis 2017, 11:24
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: jabłka z 1-go nastawu
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 3186

jabłka z 1-go nastawu

kiedy można użyć jabłek z pierwszego do kolejnego nastawu- przefiltrowałem jabłka z pierwszego nastawu a było ich w pierwszym n ponad 22 kG. Częśc z nich jest jeszcze w "dobrym" stanie ale zawarty jest w nich jeszcze jakiś procent alkoholu-dość wyczuwalny. Trochę szkoda mi ich wurzycać. My...
autor: moryske
poniedziałek, 20 lis 2017, 22:02
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Kożuch na nastawie z jabłek
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 4576

Re: Kożuch na nastawie z jabłek

masterpaw2 dziękuję za podpowiedź, jestem trochę spokojniejszy, jestem tu nowy, pierwszy raz robię ten nastaw jak mówisz. Po zakończeniu fermentacji należy to co wyjdzie sklarować? Jabłka chyba przeznaczyć do kolejnego nastawu czy razem do destylacji? Jeśli możesz podpowiedzieć będę wdzięczny.
autor: moryske
poniedziałek, 20 lis 2017, 17:38
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Kożuch na nastawie z jabłek
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 4576

Kożuch na nastawie z jabłek

Witam Zrobiłem nastaw z jabłek renet w proporcji 23 kg drobno pokrojonych jabłek; 9 kg cukru, 15-16 litrów wody na drożdżach turboGrappa w 50 l pojemniku ze stali nierdzewnej i przykryłem pokrywą. Wszystko ładnie pracuje z tym, że na wierzchu powstał kożuch z tych owoców, no i blg spadło na razie z ...

Wyszukiwanie zaawansowane