Moj Pierwszy Pot Still "Jacob T-1000"

Podstawowe, klasyczne destylatory.
Awatar użytkownika

Autor tematu
medowski
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 19 paź 2013, 20:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowikiem :) Szeregowym Psotnikiem ;]
Ulubiony Alkohol: prawie wszystkie
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Londyn Wood Green

Post autor: medowski »

Witam.
Chciałbym przedstawić Wam Drodzy Koledzy i Koleżanki mój pierwszy sprzęt (nieliczące kilku prób garnek+miska), którym chcę zacząć karierę psotnika.
Pomysł pochodzi z tego forum. Skrzynka wykonana jest z płyty MDF pomalowanej olejną farbą więc łatwo umyć lub zetrzeć co nakapie. Brzeg pokrywki pokryty akwarystycznym silikonem. Termometr elektroniczny ze wskaźnikiem temperatury co 0,1 stopnia chyba każdy zna, jak i szkło z eurowinu. Połączenie garnek deflegmator - rurka silikonowa oraz deflegmator z chłodnica. Rurki z zimną i odpływ z ciepłą elastyczna rurka PCV.
Przez sprzęcik przepuściłem destylat, który przepędziłem jakieś miesiąc wcześniej 2x metodą rodem z PRL-u (garnek+miska). Wynikiem był destylat ilości 2,4 litra o mocy około 35%, oczywiście nie było mowy o dzieleniu wyrobu na przedgony i pogony itd :) to były moje "pierwsze razy".
Tak wiec dzisiaj w ramach przeczyszczenia i rozdziewiczenia sprzętu ten destylat rozcieńczyłem do 20% i zacząłem gotowanie, które przedstawiam następująco :
17:30 Postawione na gaz 2,5l 20% temp. 20 stopni
17:56 Zaczyna parować, 81 stopni. Pierwsze kapy ponad 100ml (ilość jaka wchodzi do papugi", około 70%
18:05 - 83 stopnie, nadal około 70%
18:20 - 85 stopnie, 65% (woda wylatująca z chłodnicy - 7 stopni
18:24 - 85 stopni, 65%
18:26 - Zatrzymałem proces ponieważ garnek się rozszczelnił i zaczęła uciekać para. Próbowałem przekładać klipsy ale z nerwów i ze stresu straciłem cenne opary jak i temperaturę i dałem sobie spokój. Proces trwał 1h i parę min, w garnku zostało płynu około 1 litra, które poszło w kanał... :(. Destylacji nie dzieliłem, wszystko zlałem do butelki i jest tego około 0,5 litra około 70% pachnie ładnie i smakuje też w sumie ok. Gdybym miał chociaż jakiś odnośnik to mógłbym coś więcej powiedzieć a tak, pierwsze koty za płoty choć muszę przyznać, że to co teraz wyszło w porównaniu do tego co zrobiłem metodą PRL-owska to podziemie a niebo :].

PS. oczywiście chciałbym się pochwalić, że papugę wykonałem sam i oczywiście cyna jest bezołowiowa, podstawa wykonana z drewna dębowego materiał na "worktop" czyli blat kuchenny czysty nielakierowany.

Proszę o wszelkie komentarze. Pozdrawiam i Zdrówko!

Mod.
Następny, tak napisany post, pójdzie do kosza
:!:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Moj Pierwszy Pot Still "Jacob T-1000"

Post autor: kamilos ms »

Zmień wypełnienia deflegmatora na miedziane uzyskasz lepsze efekty smakowe jak i %. Miedź działa jako katalizator.
Awatar użytkownika

Autor tematu
medowski
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 19 paź 2013, 20:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowikiem :) Szeregowym Psotnikiem ;]
Ulubiony Alkohol: prawie wszystkie
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Londyn Wood Green
Re: Moj Pierwszy Pot Still "Jacob T-1000"

Post autor: medowski »

Drogi Kolego.
O miedzi wiem, ale jako, że to mój pierwszy sprzęt na razie zostanę przy oryginalnym wypełnieniu.
Dzięki za komentarz. Pozdrawiam
Jakub.

Sorry piszę z telefonu
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 gru 2013, 16:16 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Moj Pierwszy Pot Still "Jacob T-1000"

Post autor: Szlumf »

Pierwsze koty za płoty. Dalej może być tylko lepiej.
1. Gar uszczelnij za pomocą rurki silikonowej przeciętej wzdłuż. Nałóż ją na rant gara (miejsce styku tnij ukośnie) i wstrzyknij pod nią silikon tak aby u góry rantu utworzyła się poduszka silikonu na całym obwodzie. Przykryj pokrywa i lekko dociśnij gdy silikon będzie świeży. Przed zastygnięciem nie zapinaj klipsów. Jeżeli krawędź pokrywy ma jakieś nierówności to na wszelki wypadek zaznacz położenie pokrywy w stos. do gara byś mógł później identycznie ja układać. Można też zamiast silikonu dać 2-3 warstwy przeciętej rurki o różnych średnicach.
2. O miedzi w deflegmatorze już koledzy napisali. Ja bym jeszcze wstawił przed deflegmatorem jak najdłuższy kawałek zwykłej miedzianej rury o możliwie dużej średnicy. Możesz do niej wrzucić kłaczki pociętych zmywaków z Lidla (nie ubijaj). Najwyżej całą instalację podwiesisz wyżej.
3. Termometr w obecnej lokalizacji nic nie obrazuje. Daj go w pokrywie lub nisko w kotle (jeżeli gar jest tylko do naszego hobby). Wtedy z wykresu
wykres-temperatur.pdf
będziesz wiedział co Ci zostało w kotle. Drugi możesz (ale nie musisz) dać na wlocie par do chłodnicy.
4. Papuga trochę za niska dla dokładniejszych alkoholomierzy ale skoro sam robiłeś to łatwo ją przedłużysz jak zechcesz zmienić alkoholomierz.
Powodzenia i czytaj FORUM.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
medowski
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 19 paź 2013, 20:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowikiem :) Szeregowym Psotnikiem ;]
Ulubiony Alkohol: prawie wszystkie
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Londyn Wood Green
Re: Moj Pierwszy Pot Still "Jacob T-1000"

Post autor: medowski »

Hej Szlumf
Na początku Bardzo Ci dziękuje za odpowiedź ale :
1.Gar doszczelniłem dokupując dodatkowe 5 sztuk klipsów biurowych i w sumie podczas gotowania miałem chwilowy problem ale to była kwestia ustawienia tych klipsów i jest jak na razie Ok.

2. O Miedzi  wiem, ale na razie zostanę przy oryginalnym wypełnieniu bo mieszkam na wyspach i na to szkło długo czekałem i było też trochę zachodu ze ściągnięciem a nie chciałbym zepsuć.

3. Termometr w tym miejscu pokazuje mi temperaturę w deflegmatorze i przyznam, że to mi wystarcza. Na podstawie tego wiem mniej więcej jak bardzo wrze. Może i nie jest to precyzyjne tym bardziej, że mam silikonowa rurkę od garnka do deflegmatora o długości  około 40cm. Mimo wszystko termometr traktuje opcjonalnie bo głównie odczyt robie z papugi...

4.Papuga,  nie wiem dlaczego twierdzisz, że papuga jest za niska?  Fakt w projekcie podana była długość rury 300mm o średnicy 22  ja mam 230mm i powiem szczerze, że zatapiam w mojej papudze cały alkoholomierz  a ma on skalę do 100 i raczej nie przewiduję  aż takiego stężenia zrobić na tym sprzęcie co mam, bo to niemożliwe hehe

Dzięki jeszcze raz za propozycje i komentarz

Zdrówko !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Pot-Still”