Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim

Post autor: Andrewosw91 »

Witam. Buduję swój pierwszy destylator do pędzenia eliksiru. Destylator nie jest profesjonalny za to optymalnie niedrogi.

Posiadam:
1. Keg 30l obrany z gumy i zrobionymi wgięciami dna pod taboret gazowy (stoi stabilnie)
2. Rura ss fi 48 120cm z wbudowanymi 6 zimnymi palcami fi 8 (ZP przekątnie)
3. Taboret gazowy (w budowie)
4. Wypełnienie kolumny - katalizator miedziany z przewodów -zmywaki (nie rdzewiejące)
5. Termometr tarczowy (do wędzarni) do kega
6. Termometr cyfrowy do kolumny

Pytania:
1. Kolumna będzie przyspawana do fitingu. Fiting ma średnicę wewnętrzną o 1cm mniejszą od kolumny. Wytoczyć otwór na szerokość kolumny?

2. Niestety dostałem tylko rurki fi 8 i puki co taki mam wylot par. Czy to nie grozi jakimś przeciążeniem?

3. Chłodnica szklana będzie wystarczająca?

4. Czy mógł by mi ktoś opisać budowę taboreta gazowego samoróbki? (puki co mam tylko stojak)

5. Jak i czym zrobić wytrawianie kolumny?

6. Pompka akwariowa 10w wystarczy do obiegu wody w chłodnicy i ZP? (oczywiście woda z lodem)

Z góry bardzo dziękuję :)

Obrazek
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: wiking »

Na pewno nie ustabilizujesz kolumny typu ZP na zamkniętym obiegu wody.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: pokrec »

Pytania:
1. Kolumna będzie przyspawana do fitingu. Fiting ma średnicę wewnętrzną o 1cm mniejszą od kolumny. Wytoczyć otwór na szerokość kolumny?
2. Niestety dostałem tylko rurki fi 8 i puki co taki mam wylot par. Czy to nie grozi jakimś przeciążeniem?
3. Chłodnica szklana będzie wystarczająca?
4. Czy mógł by mi ktoś opisać budowę taboreta gazowego samoróbki? (puki co mam tylko stojak)
5. Jak i czym zrobić wytrawianie kolumny?
6. Pompka akwariowa 10w wystarczy do obiegu wody w chłodnicy i ZP? (oczywiście woda z lodem)
Odpowiem tylko na to, na co potrafię:
1. Jak masz taka mozliwość, to wytocz. Jednak kolumna powinna być odłaczalna od kega via kołnierz, gwint albo śrubunek, inaczej system będzie MOCNO niepraktyczny.
2. Spoko. Ja na takich działałem i nie było najmniejszych problemów.
3. Zalezy od mocy grzania. najwyżej będziesz musiał ją zmniejszyć albo zbudowac chłodnice z miękkiej rurki miedzianej we wiaderku.
4. Tego sie chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie podejmie. Za duże ryzyko, że samoróbka wybuchnie. Taboret gazowy mozna kupic w komplecie za 150 PLN.
5. Nie wiem - podobno to sie Antoxem robiło.
6. Zimne palce, wybacz, ale to nie jest sprzęt na którym dasz rade dostać bezzapachowy absolut. One mają problem ze stabilizacja nawet przy zasilaniu z kranu, juz nie mówie o obiegu zamkniętym, z którym ze wzgledu na rozgrzewanie się czynnika chłodzącego NIGDY ich nie ustabilizujesz.
Zimne palce to jeden z systemów NIE POLECANYCH na tym (i sąsiednim) forum, nawet jako sprzęt dla początkującego. Na Allegro one królują, bo sa łatwe w zrobieniu i tańsze od kolumn LM/VM (Aabratek, Bokakob), ale nasze doświadczenia z systemem CM są jak róznica w jeżdzie taczkami i Fiatem Punto. System LM porządnie zrobiony stabilizuje sie sam a system VM z automatycznym sterowaniem (e-ARC) jest wprost bezpbsługowy: właczasz, wracasz za 2 godziny, wyłaczasz i odbierasz 2 l bezzapachowego absolutu 96,5%, jak testy na chromatografie pokazują - prawdopodobnie czystszego od sklepowego.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: Andrewosw91 »

Projektując własną aparaturę wybrałem najłatwiejszą w budowie (brak doświadczenia). Opierałem cała budowę na opisie refluksu z tego forum.

http://alkohole-domowe.com/destylat/des ... eflux.html

Czuję się teraz wprowadzony w błąd. Z opisu była to idealna kolumna dla mnie "prosta i wydajna".
Pech chciał że w porywie fantazji zrobiłem już ZP. I co teraz? Dupa? Wszystko od nowa?
Jako że dopiero skończyłem szkołę i z pracą bywa różnie moje fundusze są mocno ograniczone dlatego szukam alternatywnych rozwiązań (typu ten taboret).
Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z pędzeniem więc skomplikowana aparatura raczej mi nie wyjdzie.
Lustrując wszystkie fora znalazłem że i na ZP da się upędzić niezły trunek.

Poradźcie co dalej począć z tą blaszaną ku..wą. Zmiana całej aparatury raczej nie wchodzi w grę, w przeciwnym razie z bólem serca będę musiał porzucić pomysł pędzenia bimbru.
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: radius »

Skoro już masz tą kolumnę z zimnymi palcami wystruganą, to nie załamuj rąk tylko posłuchaj rad.
Oczywiście, że uzyskasz na niej dobry produkt, wielu kolegów ma takie aparaty. Musisz tylko wiedzieć, że przy tej konstrukcji przepływ wody przez ZP musi być stabilny i woda musi mieć stałą temperaturę, więc zapomnij o obiegu zamkniętym i zaopatrz się w zaworek w miarę precyzyjny do regulacji przepływu. To po pierwsze. Po drugie to taboret gazowy będzie cię kosztował dużo więcej niż grzałka (30-40 zł) i trudniej jest nim operować. Po za tym jest bardziej niebezpieczny, jednak to gaz. Za cenę taboretu możesz mieć grzałkę i regulator napięcia do jej sterowania. Prosto i bezpiecznie.
Chłodnica szklana o długości 40-50 cm powinna bez problemu skroplić to co wydestylujesz. Teraz siadaj i szukaj, czytaj i pytaj a wyda czyn owoce :)
Pozdrawiam
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: Andrewosw91 »

Radius a możesz powiedzieć jaka grzałka i jak ją zamontować?
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: radius »

A choćby taka
biawar.jpeg
Na forum jest cały opis jakie stosować grzałki i jak je montować. Naprawdę prościzna.
Poszukaj trochę, przecież wyszukiwarka działa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: pokrec »

Sorry, że postraszyłem, ale ja też zaczynałem od systemu CM, bo tez przeczytałem, że jest wydajniejszy od systemu LM, prostszy i mozna na nim bez problemu dostac 96,5%. Tak to jest, jak się przed projektowaniem nie zada pytania na forum.
Teraz mam system LM/VM Aabratka i ten działa jak burza.
Nie jesteś pierwszy z taką wtopą.
Mój system nie miał zimnych palców, tylko spiralę deflegmacyjną, co dodatkowo powodowało jeszcze większa jego wrazliwość na parametry i przepływ wody. Zimne palce są lepsze - bo znacznie mniej wydajne w chłodzeniu od spirali. Masz szansę na tym systemie się nauczyć, nie panikuj. Tak, czy siak, najwyżej będzie Cię czekało obcięcie kiedyś części z zimnymi palcami i dorobienie głowicy Bokakoba albo Aabratka, niewiele straciłeś - to pocieszenie w tej sytuacji. I pocieszeniem tez może być, że system ZP jest faktycznie najtańszy.
grzałki (polecałbym dwie, o mocy ok. 2 kW) + regulator to razem poniżej 100 zł. To się bardziej opłaci od taboretu.
Zresztą prądem wychodzi nawet nieco taniej od gazu z butli - serio, no i komfort pracy jest nieporównywalny.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: Andrewosw91 »

Faktycznie trochę się zmartwiłem opiniami o ZP. Admin powinien w opisie refluksu dodać ze ZP są problematyczne w stabilizacji, żeby nikt się już nie naciął.

Wsadziłem do kega grzałkę z pralki 2050w. Bardzo ładnie spasowała i nic nie cieknie.
Grzałka wydaje się być całkiem duża jak na taki mały kociołek 30l. Czy wystarczy mi taka jedna zważywszy że keg będzie oizolowany? Wydaje mi się że 2 grzałki czyli ponad 4kw to spora moc jak na taką beczułkę. Czy do jednej grzałki 2kw też potrzebuję regulatora? czy mogę po prostu podłączyć bezpośrednio do sieci?

Posty scalone.
No bardzo miło że admin dorzuca moje pytania. Ale problem bezpieczeństwa jest dla mnie istotny. Mam chłodnicę szklaną. Wewnętrzna rurka nie będzie miała większej średnicy jak fi6 wystarczy?
W jakim przypadku może destylator eksplodować?
Wiem że nudzę ale na żadnym z tematów nie jest to dokładnie opisane. Wiem że nie mogę wlać zbyt dużo nastawu i wiem ze musi być sklarowany. Ale jednak zdarzają się różne akcje. Dla ciekawostki dodam link youtube o mistrzu pędzenia (nie wiem czy mogę ale to zrobię)
http://www.youtube.com/watch?v=E4-kqr84fI4
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: Wald »

Andrewosw91 pisze:Wiem że nudzę
Dobre i tyle.
Andrewosw91 pisze:No bardzo miło że admin dorzuca moje pytania.
Nie admin tylko mod, zgodnie z przyjętymi zasadami.
na żadnym z tematów nie jest to dokładnie opisane
I tu kłamiesz. Leń jesteś, albo zwyczajnie nie radzisz sobie z netem.

Poczytaj, bo tam jest już wszystko opisane.

Film znamy od dawna: http://alkohole-domowe.com/forum/post17689.html#p17689
Albo jeszcze dawniej: http://alkohole-domowe.com/forum/czy-mo ... -t998.html
Bo wiedza jest tu ogromna :!: :respect: Trzeba czytać :!:
Wystarczy troszeczkę poszukać i bingo :!: Jest :!:
Ale po co :?: Nowy temat i niech mi inni szukają :punk:
I ModTeam obszczekać przy okazji można.
A wujek :google: czeka :!:
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: Andrewosw91 »

Wydaje mi się ze znalazłem świetny filtr miedziany do mojej kolumny. Miedź pleciona z bardzo cienkiego drutu. Jest to ekran z przewodu antenowego.
Dodaje zdjęcia w linkach.
http://fotoo.pl/show.php/117778_m1.jpg.html
http://fotoo.pl/show.php/117783_m2.jpg.html

Co o tym sądzicie?
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: Andrewosw91 »

Skoro na to nikt nie zna odpowiedzi mam jeszcze tylko jedno pytanie.
Czy mała chłodnica szklana 40cm długości i wąskiej rurce wewnętrznej nie zagraża jakimś przytkaniem? nie będzie w kegu rosło ciśnienie?
Przykładowa http://allegro.pl/destylator-szklany-bi ... 66690.html

I nie nie znalazłem na forum nic o grubości wewnętrznej rurki w chłodnicy i ewentualnych zagrożeń. Za odpowiedz będę bardzo wdzięczny gdyż zamierzam przeprowadzić pierwsze pędzenie.
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: radius »

Chłodnice szklane mają to do siebie, że widać co się w nich dzieje, więc pilnując procesu i regulując mocą grzania można bez problemu prowadzić destylację, Nawet przy krótkich chłodnicach. Oczywiście nastaw musi być do końca przefermentowany i najlepiej sklarowany, aby nie nastąpiło przerzucenie zawartości do chłodnicy.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

krzysto79
50
Posty: 90
Rejestracja: niedziela, 18 gru 2011, 20:35
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem
Ulubiony Alkohol: Z wlasnej piwniczki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: krzysto79 »

Andrewosw91 pisze:Wydaje mi się ze znalazłem świetny filtr miedziany do mojej kolumny. Miedź pleciona z bardzo cienkiego drutu. Jest to ekran z przewodu antenowego.
Dodaje zdjęcia w linkach.
http://fotoo.pl/show.php/117778_m1.jpg.html
http://fotoo.pl/show.php/117783_m2.jpg.html

Co o tym sądzicie?
Taki sam splot miedzi wykorzystuje w swojej kolumnie dokladnie z ekranu kabla antenowego dolacze foteczke jak ja to zrobilem
http://screenshooter.net/7477647/guquncw

Kupilem sobie drut telefoniczny... Bardzo łatwo nożykiem saciaga zniego koszulke zwinolem go na drucie fi 4 w spirale i wsunolem w ekran miedziany z kabla antenowego i wyszły mi takie spirale jak na fotce w sumie jest ich okolo 20 szt o dł 25 cm i to włożyłem do kolumny
Krzysiek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: Andrewosw91 »

Koniec. Zakończyłem budowę mojej aparatury. Wkładając kilka zmywaków zauważyłem że zostawiają kolor na moich placach... Były gotowane w occie ,płukane i kilka dni moczyły sie w wodzie z solą.
Wasze zmywaki też zostawiały szary osad niklu?
Zmywaki 4 Fuckelman i 4 cleanem coś tam....
I po wygotowaniu miedzi w occie zauważyłem ze z kilku miejscach lekko przyśniedziały... mogą takie być w kolumnie?

Każdy z was wyciąga wszystko z kolumny po destylacji i suszy?
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: Andrewosw91 »

Pierwsze pędzenie:
Destylacja zaczęła się w temperaturze 77,5 i doszła do 93. Temperatury nie umiałem ustabilizować. Jak dałem za dużo wody to temperatura spadała do 77, jak dałem mniej to ciągle rosła. Regulator na max.

Zacier (wstrętne wino ryżowe) 15l. Dolałem 5 litrów wody na wszelki wypadek by nie odsłoniło grzałki.

Destylat na początku prawie że lał ciurkiem, potem w normie, na koniec kapał bardzo wolno.

Odebrałem 1,5 l o mocy 88% o nie najgorszym smaku. Byłoby więcej ale miałem problemy z wodą (pękła opaska zaciskowa na kranie)

Odwiedził mnie sąsiad (mistrz pędzenia na szkle) i stwierdził że destylat nie wymaga drugiego przepuszczania.

Możecie mi jakoś podsunąć sposób na stabilizacje ZP? Wiem że to trudne i właśnie mi nie wyszło...

Załączam fotkę http://fotoo.pl/show.php/147858_zdja-cie0602.jpg.html
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: Wald »

Andrewosw91 pisze:Możecie mi jakoś podsunąć sposób na stabilizacje ZP?
Rozdziel wodę na paluchy i chłodnicę. Do tego oddzielne zawory (dokładne) do regulacji przepływu. Poproś wujka Google o pomoc. Tu jest podpowiedź jak wujek działa. Zygmunt opisał to najprościej jak można.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Mój pierwszy destylator "BUDOWA"

Post autor: Andrewosw91 »

Witam ponownie. Używanie jednej grzałki od pralki 2050w jest męczące z powodu długiego nagrzewania. Mam drugą identyczną grzałkę, tylko nie wiem jak ją zamontować. Czy mogę wsadzić ją na przeciwko tamtej grzałki? Nie będzie problemu, jak będą się dotykać? Inaczej nie jestem wstanie ich ustawić.

Mam drugą sprawę, bo pękła mi szklana chłodnica. Mając rurę fi40 nierdzewkę, o długości 42cm postanowiłem zbudować własną chłodnicę. Kupię do tego miedzianą rurkę (do systemów LPG), tylko nie wiem czy wybrać 2m fi6, czy fi8. Fi8 będzie miała ciasno w tej rurce a fi6 nie wiem czy zda egzamin. W rozbitej chłodnicy wewnętrzna rurka była właśnie fi6 o długości spirali 25cm i radziła sobie z destylatem.
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 kwie 2012, 00:30 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”