Mój pierwszy destylator, kilka pytań odnośnie budowy.

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy

Post autor: Zbynek80 »

Planuję zbudować swój pierwszy destylator.
Do wykorzystania jako kociołek mam aluminiową kankę na mleko (wiem, że aluminium nie jest najlepszym wyborem ale taką akurat dostałem i bynajmniej początkowo chciałbym ją wykorzystać, dodatkowo przekonał mnie wpis: http://alkohole-domowe.com/forum/post30597.html#p30597 )
Kankę mam jak na załączonym zdjęciu, chciałbym do niej dorobić deflegmator z miedzi, coś w podobnie jak zrobił kolega brzoza w temacie Składak : http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view
Na początek chciałbym pędzić proste zaciery cukrowe. Na zwykłą wódeczkę, ew przepalankę cukrową, cytrynówkę , lub z mocniejszego wyrobu jakieś nalewki.
I początkowe pytanie to czy do podłączyć deflegmator do małego wystającego dzióbka w pokrywie fi13mm i nie ma problemu z zamykaniem. Czy może wykorzystać otwór w środku pokrywy fi50mm wiadomo po wkręceniu nypla potem mufki prześwit by się zmniejszył. Taka opcja by mi najbardziej odpowiadały "kolumna" bez pomocy swobodnie by stała a i mogła by podtrzymywać chłodnicę jak u kolegi brzoza. Tylko wtedy pojawia się problem zamknięcia kanki. Może ktoś miał z taką do czynienia i zna na to dobry patent, lub macie jakieś pomysły ? Ja myślę aby zrobić może taki "docisk" np wyciąć lub pospawać element w kształcie znaku mercedesa z okręgiem w środku i dziurkami w ramionach, lub trójkąt z otworem w środku i dziurkami w kątach. Zdjąć uchwyt do noszenia kanki zamocować jakąś obejmę dookoła kołnierza z dospawanymi (do mocowanymi) śrubkami. Nakładać pokrywę "docisk" skręcać na motylki wkręcać deflegmator. Co o tym sądzicie ? Chciałbym aby mój sprzęt posiadał termometr, podobno nie jest potrzebny, ale jeśli jest montowany montujecie w różnych miejscach, więc gdzie było by go dobrze umieścić ? W kanie, na wlocie deflegmatora czy może u jego ujścia ? Jeśli macie ogólnie jakieś uwagi co do mojego projektu proszę o uwagi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

tankok
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 26 sty 2012, 09:22
Krótko o sobie: koneser domowych wyrobów :)
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Góry
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mój pierwszy destylator, kilka pytań odnośnie budowy.

Post autor: tankok »

Witam.
Mam podobną kanę w sprzęcie na którym pracuję. Masz otwór w deklu, więc dopasuj do niego rurę o długości przynajmniej 120cm, a co do typu głowicy poczytaj na forum (osobiście proponuję Abratka). Na priv. wysłałem Ci linka z filmikiem pracującej takiej kolumny na kanie. Może zauważysz jak dekiel jest przymocowany.

Pozdrawiam :odlot:
Ostatnio zmieniony piątek, 4 sty 2013, 12:53 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Mój pierwszy destylator, kilka pytań odnośnie budowy.

Post autor: Zbynek80 »

Koledzy może ktoś jeszcze podpowie coś w moim temacie ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”