Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54

Post autor: michanio91 »

Witam wszystkich,
Jestem Michanio i będę budował swojego pierwszego abratka. Wcześniej robiłem tylko bimber (destylacja) przez najzwyklejsza chłodnice na kegu 50 i 30 litrów. Nie jestem zapalonym spawaczem, ale radzę sobie TIGiem - myślę dam radę. Po małych odwiedzinach u znajomych dostałem sporo nierdzewki w tym zbiornik około 80 L. Do wyboru mam dwie rury - 84mm lub 67mm zewnętrzne. Wysokość max aparatury raczej 220, niby mam 240 w miejscu gdzie chce psocić, ale możliwe że aparatura będzie czasem musiała być mobilna. Zbiornik zamierzam umieścić w pozycji leżącej ( nie jak keg ) co da sporo miejsca na samą kolumnę. W planie jest też bufor. Całość grzana prądem na "siłę", planuje 3x2kw.
Dziś zabieram się za projekt, ale chętnie wysłuchałbym paru wskazówek mądrzejszych stażem kolegów. Np rura 67 czy 84 ?
Rura 84 ma 120cm wysokości natomiast 67 jakieś 110 cm.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 sty 2021, 14:10 przez michanio91, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

aakk
1150
Posty: 1156
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 99 razy
Kontakt:
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: aakk »

Do zbiornika 80L zalejesz powiedzmy 72L, rura 67mm będzie wystarczająca, zyskasz również na jakości - im większa średnica przy zachowaniu wysokości tym tracimy na jakości. Rura dość nietypowa, jak planujesz wykonać połączenia poszczególnych elementów?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Dziękuję za odpowiedź. Planuje zwykłe wywijki na 3-4 śrubki, sprzęt będzie nie często użytkowany. Oczywiście będę chciał by segmenty były zamienne, że np. mogę zdemontować bufor. I zostawić sama kolumnę. W takim razie jest mi to na rękę, bo z buforem będę miał sporo mniej spawania - dysponuje gotowym w pewnym sensie elementem. Tak wiec raczej będzie rura 67mm,ewentualnie chłodnica będzie nie co większej średnicy. Ale to raczej nie wpływa na działanie.
Zastanawiam się też nad jakimś wziernikiem, czymś co ułatwi robotę...

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego i używaj spacji po znakach przestankowych.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 sty 2021, 17:27 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1814
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 201 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: drgranatt »

Strasznie nietypowe te średnice. A jaka grubość ścianki?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Nie mierzyłem ich bardzo dokładnie. W fi84 raczej 2mm w fi67,7 na pewno mniej,1-1,5 max.
Było jak za darmo,więc nie liczyłem że wszystko będzie na rękę... Ta mniejszej średnicy chyba z jakiejś pompy głębinowej :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 sty 2021, 21:31 przez michanio91, łącznie zmieniany 1 raz.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: kondon »

Rura nierdzewna to jeden z tańszych elementów, nie lepiej użyć standardowej, a do tego sms / triclamp? Z czasem zaczniesz narzekać na uciążliwość skręcania, przy złączach nie ma takiego problemu.
michanio91 pisze:możliwe że aparatura będzie czasem musiała być mobilna
Tzn. w innym miejscu jest niżej, czy chodzi Ci o samo przemieszczanie? Nawet lepiej jest kolumnę podzielić, więc przemieszczaniem martwić się nie musisz.
Jakiej wysokości ten zbiornik?

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Zbiornik ma średnicę 40 cm , więc na leżąco jeśli miałby mieć jakieś nóżki miałby około 45cm wysokości. Jeśli chodzi o mobilność to raczej wszędzie będzie nie mniej niż 220cm wysokości. A że na części dzielona będzie to wiem. Zakładam obecnie -zbiornik, bufor, kolumna, chłodnica jako osobne elementy. Ewentualnie mogę wykorzystać keg 50L, ale chyba im większy zbiornik tym lepiej.
Do rury 67,7 musiałbym zastosować wywijkę 69mm lub 70, a dla rury 84 jest normalnie dostępna 84.
Jeśli miałbym dokupić jednak rurę, to jaka średnica do tego zbiornika najlepsza ?
Jeśli chodzi o sms to przekracza mój budżet... 6x sms to 600 zł licząc po łebkach...

Czy jakiś wziernik, u-rurka i inne warto przemyśleć ? Co najbardziej praktyczne ?

Mod.
Jeszcze raz powtarzam, nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 sty 2021, 07:39 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.

moszeusz
200
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: moszeusz »

Średnicę dobierz do mocy którą masz możliwość operować, tak, żebyś mógł spokojnie zalać kolumnę. Jeżeli masz do dyspozycji jakieś 3,5 kW to optymalnym rozwiązaniem byłaby rura 60,3 ewentualnie 63,5. Jak masz trzy fazy to nie ma problemu z większą, natomiast im rura ma większą średnicę tym wyższa powinna być kolumna. Reasumując, i biorąc poprawkę na wysokosc Twojego pomieszczenia - szedłbym w rurę 60,3. Tri clampy kompletne 63,5 (dwa talerzyki, uszczelka i klamra) na allegro za 65 zł, u braci chińczyków być może taniej.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 sty 2021, 08:00 przez moszeusz, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1156
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 99 razy
Kontakt:
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: aakk »

Jeśli chcesz budżetowe połączenia to można wypalić na laserze takie kryzy, pomiędzy uszczelka silikonowa i skręcić. Tanio, solidnie, mniej wygodnie.
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 sty 2021, 08:15 przez aakk, łącznie zmieniany 1 raz.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Dziękuję za rady,
Jednak wolałbym wykorzystać co dostałem więc najbliżej waszych rad jest ta rura 67mm. Biorąc wywijki 70mm rura powinna wejść na ciasno do środka więc dobrze by się spawało. Co do kryz, po co tyle śrub jak w aparaturze nie powstaje ciśnienie ? Ja to zakładałem max 4 śruby,a najlepiej 3.
moszeusz - kwota za 6 sztuk i tak jest duża, raczej zostaje przy flanszach/wywijkach

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Zacząłem spawanie od "papugi" by przypomnieć sobie nie co spawanie TIG. Niestety ręką nie pewna,przewody sztywne od zimna i zrobiły się miejscami przepały. W miejscach dostępnych wiadomo szlif, ale w miejscach niedostępnych nie zrobię z tym nic oprócz kwasu. Czy te przetopy są bardzo złe ,czy alkohol je obmyje i może zostać ?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: .Gacek »

Piszecie cały czas o średnicy ale 110 cm wysokości kolumny to raczej słabo... Wg mnie kolumna przynajmniej 140-150 cm plus OO 25-30 cm.
Pozdrawiam Gacek.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4866
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: rozrywek »

No i Gacek wreszcie się odezwal.
Nareszcie.
Średnica musi być wprostprorcionalna do wysokości . Do kotła. Do mocy grzewczej właściwej. Do wszyskiego właściwie. Nikt przecież nie wsadzi rurk 15mi do kotła 200l. Prawda?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Bardzo bym prosił kolegów o wyrozumiałość, moja wiedza sięga tyle ile tutaj przeczytam.
Proszę mi w takim razie doradzić wysokość kolummny/średnicę... zaznaczam że nie chce na pędzeniu spędzać połowy dnia.
Co z tymi przetopami ? Ewentualnie gdzie można przeczytać coś na ten temat.

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Na pierwszy ogień zrobiłem sobie papugę, niestety nie jestem zadowolony z pracy.
Pewnie zrobię drugą.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 20 sty 2021, 10:58 przez michanio91, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Drugą część gotowa,mam zamiar wykonać jakieś próby na połowie kolumny. Szczelność sprawdzona na samej wodzie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Pierwsza próba zrobiona, nie wiem o ile kłamie mój alkoholomierz ale przy skali do 97 nie było jej widać w probówce.
Jeśli kłamie nawet o 10% to i tak wynik jest zacny jak na tak niskim sprzęcie. Widok pracującego grzyba - bezcenny :)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2507
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 229 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: jakis1234 »

Pamiętaj, że jeżeli pomiar jest w innej temperaturze niż 20 stopni, to alkoholomierz będzie przekłamywał.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Wiem o tym, specjalnie na koniec chłodziłem i mierzyłem w całości.
Zamówiony mam nowy alkoholomierz, zmierzę jeszcze raz jak przyjedzie :)

moszeusz
200
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: moszeusz »

Dlaczego ta głowica ma taką długą rurę? W sensie pionową.

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Długą? Od grzyba do łączenia rur jest jakieś 70cm - jakoś tak. A z wyczytanych informacji to o jakichś dobrych efektach mówi się przy rurze co najmniej 120cm.
Masz na myśli czemu nie mam dzielenia na rurę i głowicę ?
Ostatnio zmieniony środa, 7 kwie 2021, 12:50 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

moszeusz
200
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: moszeusz »

A, w sensie, że to jest cała kolumna? Myślałem, że to po prostu głowica, a kolumnę masz osobno.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: kondon »

Ogólnie to co chcesz osiągnąć? Robić spirytus, bimber czy jakieś alkohole smakowe?
To, co masz teraz, to do spirytusu się nie bardzo nadaje, jednak do innych celów może wystarczyć, choć optymalne nie będzie.

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

moszeusz pisze:A, w sensie, że to jest cała kolumna? Myślałem, że to po prostu głowica, a kolumnę masz osobno.
To głowica z kawałkiem kolumny do lepszej jakości bimberku, mam nadzieje że wystarczy 1 przepuszczenie do uzyskania dobrego efektu.
kondon pisze:Ogólnie to co chcesz osiągnąć? Robić spirytus, bimber czy jakieś alkohole smakowe?
To, co masz teraz, to do spirytusu się nie bardzo nadaje, jednak do innych celów może wystarczyć, choć optymalne nie będzie.
Mam drugą cześć tej kolumny o wysokości 1m łącznie powinno być wypełnienia 1,6metra. Niestety pomieszczenie z taboretem gazowym jest niskie, stad najpierw opcja niska. Jak efekt mnie nie zadowoli to będę przechodził na zbiornik elektryczny i zmienię miejsce do psocenia na wyższe.
Bardzo chciałem robić spirytus, niestety czas nie pozwala na skończenie zbiornika puki co, więc zostaje psocenie na tej krótkiej kolumnie.
Jakie zalecacie ratio dla takiej kolumny ? Rura ma fi wew 84mm, wypełniona zmywakami.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: kondon »

Zbiornik elektryczny jest o wiele wygodniejszy i bezpieczniejszy.
Ogólnie to zabrałeś się do tego od d... strony.
Najpierw zaplanuj sobie co chciałbyś na końcu osiągnąć i po kolei do tego zmierzaj. Takie robienie trochę tego, trochę tego tylko komplikuje.
Kega masz - wystarczy zamontować w nim grzałkę i już jest rozsądny punkt wyjścia.
Jaką wysokość ma Twoje docelowe pomieszczenie? Jaki masz dostępny prąd?

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 55 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: prolog1975 »

Czytam ten Twój temat :cry:
1. Rura 88,9 metr i zmywaki to będzie surówka (bimber)kiepskiej jakości do takiej rury trzeba najlepszego wypełnienia i 1.6 metra złoża gdzie od punktu pomiaru temperatury do odbioru jest minimum 110-120 cm, obniżony odbiór. Do tego wszystkiego trzeba robić na 2.5 inaczej to co wychodzi jest kiepskiej jakości.
2. Moc grzania na 6-6,5kW taboretem gazowym?
3. Prędkość odbioru musisz ustalić sam mierząc wydajność kolumny na suchym wypełnieniu. Normalnie dla tej rury to 70- 80ml z buforem. Był o 88.9 cały temat na innym forum robił testy Akas.
4. Moja rada jest taka zostań przy fi 70 zrób kega na prąd i spawaj kolumnę zgodnie z opisanymi zasadami na forum. Stosując jako wypełnienie najlepsze sprężynki dostępne na rynku. Ty to będziesz pił

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Tylko góra kolumny ma fi84 ( widoczna na zdjęciach ), robiłem z darmowych elementów a osobiście nie zależy mi na pogoni za nieskazitelną czystością trunku.
Założenia były i są aktualne, docelowo kolumna ma mieć z zbiornikiem 240cm wysokości i robić spirytus. Grzanie na 380V sterowanie prockiem w automacie.
Górna część z foto z rury 84 - bo taka leżała, dolna o długości 1m ma fi 70 - bo taka miałem. Bufora nie chce, miał być ale jednak poszedłem w grzybek po oczytaniu się trochę na innych forach uważam że jest on zbędny a jego wykonanie drogie. Właśnie, miało być tanio :)
Dla mnie to zabawa a nie obowiązek.... poćwiczyłem spawanie tigiem, przypomniałem sobie programowanie stm32, w piwnicy mam 5 litrów trunku który przy mojej starej aparaturze jest nieporównywalnie smaczny. Wszystko na plus.

Skoro ludzie skracają swoje kolumny by robić smakówki czy bimber, to nie wiem skąd ten płacz - jak tutaj jest zrobione dokładnie to samo.

Myślę że warto czytać temat od początku - tam są odpowiedzi na wszystkie wasze pytania :)

Mimo wszystko dziękuję za rady :)

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: kondon »

michanio91 pisze:Skoro ludzie skracają swoje kolumny by robić smakówki czy bimber, to nie wiem skąd ten płacz - jak tutaj jest zrobione dokładnie to samo.
Do alkoholi, gdzie chcesz pozostawić smak surowca - ma to sens. Kiedy chcesz zrobić czysty spirytus, czyli tych wszystkich smaków pozbawiony - nie. Wtedy czym dłuższa kolumna (więcej półek teoretycznych), tym lepiej.
W Twoim przypadku lepiej byłoby skrócić tę głowicę do normalnych wymiarów i dołożyć rury 70 mm. Całość zasypać dobrymi sprężynkami i będziesz miał dobry sprzęt. Przydałoby się dorobić olm. Bufor możesz z czasem dodać, jeśli uznasz za stosowne. Nie jest on konieczny, ale ułatwia proces.
Zamiast użycia 400 V możesz sobie podłączyć potrójną grzałkę na 230, ale z 3 faz. Kwestia bezpieczeństwa.

Jeśli sam spawasz, to odchodzi Ci sporo kosztów i relatywnie tanio mógłbyś sobie zrobić dobry sprzęt, a z czasem rozbudowywać. Szkoda przy takich możliwościach robić byle jak.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 55 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: prolog1975 »

michanio91 pisze:
Skoro ludzie skracają swoje kolumny by robić smakówki czy bimber, to nie wiem skąd ten płacz - jak tutaj jest zrobione dokładnie to samo.
Tak ale robią to świadomie gotując owoce, zboża maceraty. Ty chcesz robić spirytus zakładam, że z cukru wierz mi do cukru ludzie nie skracają kolumn. Ale ok rób po swojemu jeśli Ci będzie smakować to tylko się cieszyć z wyniku :ok:

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

prolog1975 pisze:
michanio91 pisze:
Skoro ludzie skracają swoje kolumny by robić smakówki czy bimber, to nie wiem skąd ten płacz - jak tutaj jest zrobione dokładnie to samo.
Tak ale robią to świadomie gotując owoce, zboża maceraty. Ty chcesz robić spirytus zakładam, że z cukru wierz mi do cukru ludzie nie skracają kolumn. Ale ok rób po swojemu jeśli Ci będzie smakować to tylko się cieszyć z wyniku :ok:
Nie robię po swojemu tylko zgodnie z tym co wyczytam na forum...
Dalej nie rozumiem - dokładam drugą część i mam kolumnę jak większość aabratków na forum. A nawet lepszą gdyż w kolumnie będę miał łącznie 160cm wypełnieni, a u większości kończy się na 120cm.... gdzie leży problem? Bo za cholerę nie rozumiem.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 kwie 2021, 17:13 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: kondon »

Jest jeszcze coś takiego, jak smukłość kolumny. Czym większa średnica, tym musi być wyższa.
120 cm wypełnienia pod olm i 30 nad jest rozsądnym minimum przy średnicy 63 mm.
Pisałeś o wypełnieniu zmywakami. Z nimi musiałbyś mieć z 5 metrów kolumnę.
Sprężynki są drogie i wypełnienie kolumny o większej średnicy będzie więcej kosztowało.

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Średnica kolumny ( dokładanego odcinka o wysokości 100cm to 65mm wewnątrz ), na razie cieszę się krótką kolumną.
Czy dam sprężynki to czas pokaże i smak :)

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego w całości.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 kwie 2021, 07:00 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Ważne, abyś był zadowolony, a jeszcze ważniejsze, aby zadowoleni byli Twoi goście, których będziesz raczyć swoimi wyrobami.
Niektórzy lubią smak bimbru i zbytnie wyczyszczenie alkoholu postrzegają jako wadę. Jeśli tak jest u Ciebie, to rozumiem.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Tak naprawdę to nigdy nie piłem spirytusu zrobionego domowym sposobem (wyczyszczonego do cna).
Wczoraj rozpocząłem spawanie zbiornika o którym mowa w pierwszym poście, niestety spawanie od środka nie jest możliwe co mnie trochę martwi.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 kwie 2021, 13:24 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”