Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54

Post autor: michanio91 »

Długą? Od grzyba do łączenia rur jest jakieś 70cm - jakoś tak. A z wyczytanych informacji to o jakichś dobrych efektach mówi się przy rurze co najmniej 120cm.
Masz na myśli czemu nie mam dzielenia na rurę i głowicę ?
Ostatnio zmieniony środa, 7 kwie 2021, 12:50 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

moszeusz
200
Posty: 213
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: moszeusz »

A, w sensie, że to jest cała kolumna? Myślałem, że to po prostu głowica, a kolumnę masz osobno.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: kondon »

Ogólnie to co chcesz osiągnąć? Robić spirytus, bimber czy jakieś alkohole smakowe?
To, co masz teraz, to do spirytusu się nie bardzo nadaje, jednak do innych celów może wystarczyć, choć optymalne nie będzie.

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

moszeusz pisze:A, w sensie, że to jest cała kolumna? Myślałem, że to po prostu głowica, a kolumnę masz osobno.
To głowica z kawałkiem kolumny do lepszej jakości bimberku, mam nadzieje że wystarczy 1 przepuszczenie do uzyskania dobrego efektu.
kondon pisze:Ogólnie to co chcesz osiągnąć? Robić spirytus, bimber czy jakieś alkohole smakowe?
To, co masz teraz, to do spirytusu się nie bardzo nadaje, jednak do innych celów może wystarczyć, choć optymalne nie będzie.
Mam drugą cześć tej kolumny o wysokości 1m łącznie powinno być wypełnienia 1,6metra. Niestety pomieszczenie z taboretem gazowym jest niskie, stad najpierw opcja niska. Jak efekt mnie nie zadowoli to będę przechodził na zbiornik elektryczny i zmienię miejsce do psocenia na wyższe.
Bardzo chciałem robić spirytus, niestety czas nie pozwala na skończenie zbiornika puki co, więc zostaje psocenie na tej krótkiej kolumnie.
Jakie zalecacie ratio dla takiej kolumny ? Rura ma fi wew 84mm, wypełniona zmywakami.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: kondon »

Zbiornik elektryczny jest o wiele wygodniejszy i bezpieczniejszy.
Ogólnie to zabrałeś się do tego od d... strony.
Najpierw zaplanuj sobie co chciałbyś na końcu osiągnąć i po kolei do tego zmierzaj. Takie robienie trochę tego, trochę tego tylko komplikuje.
Kega masz - wystarczy zamontować w nim grzałkę i już jest rozsądny punkt wyjścia.
Jaką wysokość ma Twoje docelowe pomieszczenie? Jaki masz dostępny prąd?

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: prolog1975 »

Czytam ten Twój temat :cry:
1. Rura 88,9 metr i zmywaki to będzie surówka (bimber)kiepskiej jakości do takiej rury trzeba najlepszego wypełnienia i 1.6 metra złoża gdzie od punktu pomiaru temperatury do odbioru jest minimum 110-120 cm, obniżony odbiór. Do tego wszystkiego trzeba robić na 2.5 inaczej to co wychodzi jest kiepskiej jakości.
2. Moc grzania na 6-6,5kW taboretem gazowym?
3. Prędkość odbioru musisz ustalić sam mierząc wydajność kolumny na suchym wypełnieniu. Normalnie dla tej rury to 70- 80ml z buforem. Był o 88.9 cały temat na innym forum robił testy Akas.
4. Moja rada jest taka zostań przy fi 70 zrób kega na prąd i spawaj kolumnę zgodnie z opisanymi zasadami na forum. Stosując jako wypełnienie najlepsze sprężynki dostępne na rynku. Ty to będziesz pił

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Tylko góra kolumny ma fi84 ( widoczna na zdjęciach ), robiłem z darmowych elementów a osobiście nie zależy mi na pogoni za nieskazitelną czystością trunku.
Założenia były i są aktualne, docelowo kolumna ma mieć z zbiornikiem 240cm wysokości i robić spirytus. Grzanie na 380V sterowanie prockiem w automacie.
Górna część z foto z rury 84 - bo taka leżała, dolna o długości 1m ma fi 70 - bo taka miałem. Bufora nie chce, miał być ale jednak poszedłem w grzybek po oczytaniu się trochę na innych forach uważam że jest on zbędny a jego wykonanie drogie. Właśnie, miało być tanio :)
Dla mnie to zabawa a nie obowiązek.... poćwiczyłem spawanie tigiem, przypomniałem sobie programowanie stm32, w piwnicy mam 5 litrów trunku który przy mojej starej aparaturze jest nieporównywalnie smaczny. Wszystko na plus.

Skoro ludzie skracają swoje kolumny by robić smakówki czy bimber, to nie wiem skąd ten płacz - jak tutaj jest zrobione dokładnie to samo.

Myślę że warto czytać temat od początku - tam są odpowiedzi na wszystkie wasze pytania :)

Mimo wszystko dziękuję za rady :)

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: kondon »

michanio91 pisze:Skoro ludzie skracają swoje kolumny by robić smakówki czy bimber, to nie wiem skąd ten płacz - jak tutaj jest zrobione dokładnie to samo.
Do alkoholi, gdzie chcesz pozostawić smak surowca - ma to sens. Kiedy chcesz zrobić czysty spirytus, czyli tych wszystkich smaków pozbawiony - nie. Wtedy czym dłuższa kolumna (więcej półek teoretycznych), tym lepiej.
W Twoim przypadku lepiej byłoby skrócić tę głowicę do normalnych wymiarów i dołożyć rury 70 mm. Całość zasypać dobrymi sprężynkami i będziesz miał dobry sprzęt. Przydałoby się dorobić olm. Bufor możesz z czasem dodać, jeśli uznasz za stosowne. Nie jest on konieczny, ale ułatwia proces.
Zamiast użycia 400 V możesz sobie podłączyć potrójną grzałkę na 230, ale z 3 faz. Kwestia bezpieczeństwa.

Jeśli sam spawasz, to odchodzi Ci sporo kosztów i relatywnie tanio mógłbyś sobie zrobić dobry sprzęt, a z czasem rozbudowywać. Szkoda przy takich możliwościach robić byle jak.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: prolog1975 »

michanio91 pisze:
Skoro ludzie skracają swoje kolumny by robić smakówki czy bimber, to nie wiem skąd ten płacz - jak tutaj jest zrobione dokładnie to samo.
Tak ale robią to świadomie gotując owoce, zboża maceraty. Ty chcesz robić spirytus zakładam, że z cukru wierz mi do cukru ludzie nie skracają kolumn. Ale ok rób po swojemu jeśli Ci będzie smakować to tylko się cieszyć z wyniku :ok:

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

prolog1975 pisze:
michanio91 pisze:
Skoro ludzie skracają swoje kolumny by robić smakówki czy bimber, to nie wiem skąd ten płacz - jak tutaj jest zrobione dokładnie to samo.
Tak ale robią to świadomie gotując owoce, zboża maceraty. Ty chcesz robić spirytus zakładam, że z cukru wierz mi do cukru ludzie nie skracają kolumn. Ale ok rób po swojemu jeśli Ci będzie smakować to tylko się cieszyć z wyniku :ok:
Nie robię po swojemu tylko zgodnie z tym co wyczytam na forum...
Dalej nie rozumiem - dokładam drugą część i mam kolumnę jak większość aabratków na forum. A nawet lepszą gdyż w kolumnie będę miał łącznie 160cm wypełnieni, a u większości kończy się na 120cm.... gdzie leży problem? Bo za cholerę nie rozumiem.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 kwie 2021, 17:13 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: kondon »

Jest jeszcze coś takiego, jak smukłość kolumny. Czym większa średnica, tym musi być wyższa.
120 cm wypełnienia pod olm i 30 nad jest rozsądnym minimum przy średnicy 63 mm.
Pisałeś o wypełnieniu zmywakami. Z nimi musiałbyś mieć z 5 metrów kolumnę.
Sprężynki są drogie i wypełnienie kolumny o większej średnicy będzie więcej kosztowało.

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Średnica kolumny ( dokładanego odcinka o wysokości 100cm to 65mm wewnątrz ), na razie cieszę się krótką kolumną.
Czy dam sprężynki to czas pokaże i smak :)

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego w całości.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 kwie 2021, 07:00 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Ważne, abyś był zadowolony, a jeszcze ważniejsze, aby zadowoleni byli Twoi goście, których będziesz raczyć swoimi wyrobami.
Niektórzy lubią smak bimbru i zbytnie wyczyszczenie alkoholu postrzegają jako wadę. Jeśli tak jest u Ciebie, to rozumiem.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Autor tematu
michanio91
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2020, 20:54
Re: Mój pierwszy aabratek, proszę o rady.

Post autor: michanio91 »

Tak naprawdę to nigdy nie piłem spirytusu zrobionego domowym sposobem (wyczyszczonego do cna).
Wczoraj rozpocząłem spawanie zbiornika o którym mowa w pierwszym poście, niestety spawanie od środka nie jest możliwe co mnie trochę martwi.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 kwie 2021, 13:24 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”