Mój mini still

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy

Post autor: T-rex »

Witam wszystkim, po mojej dłuższej przerwie.
Okazuje się ze jednak małe dzieci robią przerwę w bimbrowniczym życiorysie.
Przed narodzinami syna zacząłem składać po trzech latach skończyłem.....wystarczyło tylko złożyć.
Jest to mini still wg projektu kolegi Radiusa.
90cm wypełnienia sprężynkami
Głowica grzybkowa
Skraplacz zrobiony w rurze 54 taką akurat miałem.
W między czasie rury głównej używałem w innym zestawieniu jako destylator do zbożówek z tąd po niżej głowicy jest jeszcze płaszcz który pewnie rozlutuje, na ta chwile nie widzę aby przeszkadzał. Jednak dopiero uczę się procesu rektyfikacji.
Nie stety mam niskie pomieszczenie wiec ciężko będzie coś wyżej.
Pracy na zestawieniu do zbożówek z płaszczem nie potrafię ogarnąć. Przy minimalnym refluksie wszystko się zatrzymuje, ale to na inny temat.
Miałem 2 próby przez 3 lata.
Na kolumnie spokojnie osiągam 97% . Najpierw odpęd później rektyfikacja ustawiając rr 1:4 powinienem odbierać lekko ponad 0.9l/h staram się trzymać po niżej tej wartości. Teraz będę jeszcze próbował metody 2.5
Zastanawiam się nad rozlutowaniem płaszcza. I zrobienia wziernika po niżej głowicy, jednak muszę to przemyśleć zrobić jeszcze ze 2-3 nastawy zbożowe.....
Poproszę was o ocenę mojej pracy. Mam nadzieje ze odrobiłem prace domowa i powrót na forum nie skończy się laniem :)

Dorzucam zdjęcie w trakcie pracy w opcji turbo stilla.
Powoli się przekonuje....
Czy takie rozwiązanie 2:1 ma sens???
Wydaje mi się ze w pracy kolumnie to nie przeszkadza, tyle ze za każdą zmiana muszę albo wysypać albo wsypać sprężynki. Czy takie działanie wpływa na stabilna prace kolumny?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 7 maja 2021, 06:45 przez T-rex, łącznie zmieniany 2 razy.
alembiki
Awatar użytkownika

bgdancu
20
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 29 mar 2015, 16:34
Podziękował: 35 razy
Re: Mój mini still

Post autor: bgdancu »

Na kolumnie spokojnie osiągam 97% . ???
Z tego co wiem to 96 % to chyba max , w temp. 20 *C . Więc może zmienić alkoholomierz
A jak masz rozlutowywać to może byś jakieś połączenie wstawił . I sprawa załatwiona
Ociepl tylko kega bo energii szkoda
Co do sprężynek to żadnego wpływu na pracę kolumny nie ma . Ja płuczę po każdym psoceniu
Maszynka jak najbardziej OK
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Mój mini still

Post autor: Skir »

@bgdancu tez osiągam 97% na kolumnie z wypełnieniem (bufor, katalizator, OLM też, ale to nie ma tu raczej znaczenia) plus głowica aabratek. Mierzone w temp 20 stopni dwa alkoholomierzami (Gomar i inny, precyzyjny od 70%).
Poświadczone po wysłaniu próbki do kolegi @defacto.
Że zacytuję "Mroczną wieżę" Kinga: "Świat poszedł naprzód"
I love the smell of bimber in the morning.

użytkownik usunięty
Re: Mój mini still

Post autor: użytkownik usunięty »

@bgdancu
Potwierdzam.
97% to żaden problem. Odpowiednie wypełnienie, wysokość, wsad.
Poproszę was o ocenę mojej pracy. Mam nadzieje ze odrobiłem prace domowa i powrót na forum nie skończy się laniem :)
Zbyt cienki w uszach jestem, żeby negować Twój sprzęt, którego jako żywo, cicho ci zazdraszaczam. Jeżeli występują jakieś problemy, to zapewniam, że początki nie zawsze są takie, jakich byśmy sobie życzyli :ok:
Awatar użytkownika

wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Mój mini still

Post autor: wingrul »

To sie autor doczekał opini od 6.05 :hahaha:
Awatar użytkownika

bgdancu
20
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 29 mar 2015, 16:34
Podziękował: 35 razy
Re: Mój mini still

Post autor: bgdancu »

Jak to mówią :
,, Lepiej późno niż wcale "
Maksymalne stężenie alkoholu etylowego jakie można uzyskać w procesie rektyfikacji wynosi 96,5 proc.
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/ ... -6owy.html
I nie żebym upierał się przy swoim, po prostu całe życie max co widziałem na półkach sklepowych to 96.
A teraz to i 95
Ponoć idzie uzyskać nawet 100% ale to jakieś procesy laboratoryjne.
Ostatnio zmieniony środa, 13 paź 2021, 18:18 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Mój mini still

Post autor: użytkownik usunięty »

Chyba tu chodzi o stężenie objętościowe- 97.2 % a wagowe-95.6%
Jeśli jest błąd, proszę o poprawkę.
Awatar użytkownika

bgdancu
20
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 29 mar 2015, 16:34
Podziękował: 35 razy
Re: Mój mini still

Post autor: bgdancu »

A co do czasu od jakiego autor czekał na odpowiedź. To napiszę że tylko przez przypadek natrafiłem na jego posta. I bardzo mnie zdziwiło że nikt nie był zainteresowany daniem odpowiedzi w tak popularnym dziale!
Na znanym portalu aukcyjnym, można kupić 2 opcje. 100 i 96% niektóre wyposażone nawet w termometr, do nanoszenia poprawek w zależności od temperatury psoty.
Niestety nie podają jakie stężenie mierzą: wagowe czy objętościowe?!
Ostatnio zmieniony środa, 13 paź 2021, 19:53 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Mój mini still

Post autor: T-rex »

Cześć wszystkim, niestety albo stety sprzęt już u mojego kolegi. Mam nowa zabawkę na rurze z CU 76mm….
Z tego co wiem większość alkoholomierzy podaje wynik objętościowy a nie wagowy. Na pewno mój pokazuje wynik objętościowy i stąd wynik 97.
Na nowym sprzęcie przy wolnym odbiorze w środku serca mam nawet lekko ponad.
Ale muszę przyznać ze więcej zabawy miałem na tym sprzęcie(mini stillu), a na nowym mam więcej roboty….

Dziękuje za odpowiedzi, to prawda ze po czasie większy uśmiech na mojej mordzie.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 paź 2021, 15:27 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”