Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Seba9401 »

Witam. Przymierzam sie do ulepszenia kojej kolumny. Jest to kolumna Aabratek. Z ktorej jestem baardzo zadowolony, ale wiadomo przydalo by sie ja ulepszyć. Chciał bym poprawic smak, aby było jeszcze mniej fuzli...

Zamierzam zamontowac dolny odbior, tylko w ktorym miejscu to wstawic?
Zastanawiam sie czy dobrym rozwiazaniem bedzie wstawienie buforu?
Jestem troszke do tylu z nowosciami. Zatrzymalem sie na zeszym roku. A w tym roku kompletny brak czasu.

Moja psotnica wyglada nastepujaco;
Keg 50l
Grzałki 2x200 plus elektryczny regulator
Srubunek u podstawy 100mm
Rura 73mm 3x srubunki
Filtr katalityczny z podparciem nierdzewnym i sprezynkami miedzianymi od Pana Pilipek (pozdrawiam tego Pana) dlugosci 35 cm (zrobiony deczko dłuższy)
Kokumna z wypelnieniem nierdzewnym zakonczona wziernikiem tamka i rurką
Pełna wysokość kokumny 210mm(od podłogi do góry)
Chłodnica z rury karbowanej.
Zaworek lm.
Wziernik zasypany w 3/4 aby widzieć gotujacy sie nastaw.
2x termometr z dokładnością 0.01 i odswierzanie 1s.
Kolumna ocieplenia Kalimata, keg.

Tak oto wyglada moja zabawka, oddalem próbki spyrytusu do analizy i powiem ze sa bardzo dobrej jakości ;-). Mozna jeszcze ugrać na tym, tylko nie wiem co bedzie lepsze, olm czy ovm? Z tego co czytam podobno ovm jest lepsze. Warto dodac buffor? Zeby nie stracic na smaku, a zyskac? Czy nie ma sensu?
Pozdrawiam. Przepraszam za bledy, lub przekrecone wyrazy. Slownik T9 moze troszkę przekręcać.
Ostatnio zmieniony piątek, 13 mar 2020, 17:13 przez Seba9401, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: .Gacek »

Obniżony odbiór na pewno warto dodać do Twojej kolumny, pomoże Ci odbierać mniej zanieczyszczone serce przedgonami, które będą się kumulować powyżej OO. Odnośnie OLM czy OVM to podobno OLM wygrywa ten wyścig choć ja nie wyczuwam różnic pomiędzy tymi dwoma systemami. O buforze w maszynie było już sporo napisane, powinieneś znaleźć wątek. Jeżeli masz miejsce pod sufitem to nie ma się nad czym zastanawiać.
Pozdrawiam Gacek.

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: scalak »

Pełna wysokość kokumny 210mm(od podłogi do góry)
Seba, chyba coś namieszałeś 21 cm ma kolumna?
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: sero »

Seba9401 pisze:Przepraszam za bledy, lub przekrecone wyrazy. Slownik T9 moze troszkę przekręcać.
Napisał że mógł popełnić błądy.

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: scalak »

No to jeszcze raz. 210 cm od podłogi do góry. Czyli 210, to jest wysokość Twojej ,,zabawki". 210 - 60 keg - 35 katalizator - 20 głowica zostaje 95 cm na kolumnę. Nie widzę tu miejsca na bufor, czy obniżony odbiór. To nie wina słownika T9.
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: drgranatt »

Seba9401 pisze:...Grzałki 2x200 plus elektryczny regulator
Srubunek u podstawy 100mm
Rura 73mm 3x srubunki
Pomijając wszelkie kwestie to mnie interesuje zupełnie inna sprawa. Jeżeli rzeczywiście masz rurę ø 73 mm to jak przy mocy (podejrzewam, że 2 x 2000 W) zalewasz kolumnę i na jakiej mocy roboczej pracujesz? :scratch:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

jacek8l
50
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 2 lis 2018, 23:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: jacek8l »

imo do fi70 (66 w środku) trzeba zastosować 3x2kW żeby móc zalewać a 2x2kW to moc odpowiednia dla stabilnej pracy.

pierwszy
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 9 lis 2019, 19:54
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: pierwszy »

Jaka musi być minimalna wysokość samej kolumny, żeby dorobić OVM ?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: lesgo58 »

Przy OVM to minimum jest 130cm wypełnionej najlepszymi sprężynkami.
Przy OLM - dla zachowania podobnej jakości - może być nawet krótsza.
Jedna uwaga. Masz kolumnę niską ale o dużej średnicy. A to już przemawia - mając na uwadze jakość - na niekorzyść porównując do kolumny o takiej samej długości ale mniejszej średnicy. Jedynym zyskiem kolumny o dużej średnicy jest jej wydajność.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

pierwszy
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 9 lis 2019, 19:54
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: pierwszy »

Ja mam kolumnę 76 mm , bufor 30 cm -sprężynki miedziane, na górze latarka 20 cm zasypana cała i jeszcze 8 cm głowicy. Czy warto korzystać z OVM ? Mam już wspawaną mufę i chłodniczkę. Nad odbiorem mam 10 cm + 20 cm + 8 cm. Czy to wystarczy ?

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: Seba9401 »

.Gacek pisze:Odnośnie OLM czy OVM to podobno OLM wygrywa ten wyścig choć ja nie wyczuwam różnic pomiędzy tymi dwoma systemami. O buforze w maszynie było już sporo napisane, powinieneś znaleźć wątek. Jeżeli masz miejsce pod sufitem to nie ma się nad czym zastanawiać.
Jak dla mnie liczy sie przedewszystkim smak i zapach. Produkt powinien byc jak najczystrzy. Kazdy kto kosztuje, bez dwóch zadań mowi ze lepszego nie pił :odlot: . Powoli zmieniam mentalność znajomych o Bimberku. Nie ilosc tylko jakosc :D .
Wracajac do wątku, co bedzie według was lepsze?
W tej chwili kolumna stoi w nizszej części garażu. Ma około 2.20. Ale moge ja spokojnie przesunąć gdzie zaczyna sie dach podnosić i spokojnie do 4m moge ja wystrzelić :lol: .
scalak pisze:Seba, chyba coś namieszałeś 21 cm ma kolumna?
Przepraszam, tak zapomniale o jednym 0.
Wysokosc z kegem to 2200mm
Wysokosc od katalizatora do tamki 1500mm
Wysokosc zasypu to 1330mm
I oczywscie na srubunkach sa centrowniki.
scalak pisze:No to jeszcze raz. 210 cm od podłogi do góry. Czyli 210, to jest wysokość Twojej ,,zabawki". 210 - 60 keg - 35 katalizator - 20 głowica zostaje 95 cm na kolumnę. Nie widzę tu miejsca na bufor, czy obniżony odbiór. To nie wina słownika T9.
Wyżej podalem dokładniejsze wymiary.
Tzn. 1330mm samego zasypu spreżynkami
2200 całkowita wysokość od ziemii.
drgranatt pisze:Pomijając wszelkie kwestie to mnie interesuje zupełnie inna sprawa. Jeżeli rzeczywiście masz rurę ø 73 mm to jak przy mocy (podejrzewam, że 2 x 2000 W) zalewasz kolumnę i na jakiej mocy roboczej pracujesz?
Kokumne zalewam na 4000w 3x.
Zadałeś fajne pytanie, bo tutaj nie ma stałego parametru. Schodzę niżej aż zalążki gotowania zejdą poniżej wziernika. Podczas pierwszysch destylacji gdy wszystko było nowe to jechałem na 2000w + 35% z 2000w.
Teraz po roku musze schodzić gdy 3x zaleje kolumne do 2000w + ~25% (czasem 30%).
Nie wiem od czego to zależy.

Aktualnie jade na wodzie ze studnii, bo podczas jednej destylacji wylewam około 1.300m3 wody.
A w studnii woda jest to produkt mozna powiedziec ze mam za połowę ceny. Tylko walczę ze zbiciem temperatury w chłodnicy, oraz studnii. Po czterech razach trzeba zzmieniać źródło zailania wody na sieć. Spowodu zbyt wysokiej temperatury.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: drgranatt »

Seba9401 pisze:Wysokosc zasypu to 1330mm
I oczywscie na srubunkach sa centrowniki.
Taka wysokość zasypu wystarczy na podwójny przebieg. Jeśli masz warunki do tego aby wydłużyć sprzęt to przy wysokości zasypu ponad 3 m możesz pozwolić sobie na jedno gotowanie bez utraty jakości.
Radziłbym też aby wyrzucić te centrowniki a zaraz uzyskasz lepsze warunki pracy kolumny i lepszą wydajność.
Kokumne zalewam na 4000w 3x.
Zadałeś fajne pytanie, bo tutaj nie ma stałego parametru. Schodzę niżej aż zalążki gotowania zejdą poniżej wziernika. Podczas pierwszysch destylacji gdy wszystko było nowe to jechałem na 2000w + 35% z 2000w.
Teraz po roku musze schodzić gdy 3x zaleje kolumne do 2000w + ~25% (czasem 30%).
Nie wiem od czego to zależy.
Jeżeli masz rurę ø 73 mm wewnątrz to moc robocza powinna u ciebie wynosić około 4100-4200 W a jeżeli 73 mm zewnątrz to odpowiednio około 3700-3800 W. To, że grzejesz z mniejszą mocą spowodowane jest prawdopodobnie "centrownikami".
Moc robocza na poziomie 2500-2600 W jest odpowiednia dla rury ø 60,3 mm.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: Seba9401 »

drgranatt pisze:Radziłbym też aby wyrzucić te centrowniki a zaraz uzyskasz lepsze warunki pracy kolumny i lepszą wydajność.
Spróbuję, nic nie zaszkodzi. Akurat mam jeden gotowy odcinek z śrubunekiem o długości około 1 metra. Teraz zostaje tylko dokupic sprężynki.
Jeżeli chodzi o centrowniki mam założony tylko jeden. Nad katalizatorem. Dzisiaj bede przepuszczał 2gi raz cały urobek.
Tylko teraz termometr mam na 10tej półce. Jak wstawie metrowy odcinek miedzy katalizator a górną czesc kolumny to termometr automatycznie pójdzie do góry. Przespawać mufke?
drgranatt pisze:Jeżeli masz rurę ø 73 mm wewnątrz to moc robocza powinna u ciebie wynosić około 4100-4200 W a jeżeli 73 mm zewnątrz to odpowiednio około 3700-3800 W. To, że grzejesz z mniejszą mocą spowodowane jest prawdopodobnie "centrownikami".
Moc robocza na poziomie 2500-2600 W jest odpowiednia dla rury ø 60,3 mm.
Przepraszam mój bład mam fi 63 mm. Nie 73mm

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: scalak »

Rozbudowując sprzęt, planuj całość. Mając jeszcze metr zapasu, ja zaplanowałbym 32 cm na bufor, (25 cm do przelewu), 40 na OLM z zasypem 30 cm, a te 28 cm bym gdzieś dospawał, albo nie. Jak masz rurę dzieloną, to możesz dospawać złącza, jak w jednym kawałku, to przetnij dostawaj rurę i złącza. Możesz też rurę zasypać całą z latarką. Zalanie najlepiej widać na czujniku ciśnienia, a wtedy latarka potrzebna Ci tyle samo, co piłce kółka.
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: drgranatt »

Seba9401 pisze:Przepraszam mój bład mam fi 63 mm. Nie 73mm
Chłopie ogarnij się :angry: Od początku powielasz ten błąd i dopiero po kilku dniach stwierdzasz, że pomyliłeś się :bardzo_zly: Te wszystkie nasze wypociny to teraz o kant :dupa: potłuc.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: Seba9401 »

scalak pisze:Rozbudowując sprzęt, planuj całość. Mając jeszcze metr zapasu, ja zaplanowałbym 32 cm na bufor, (25 cm do przelewu), 40 na OLM z zasypem 30 cm, a te 28 cm bym gdzieś dospawał, albo nie. Jak masz rurę dzieloną, to możesz dospawać złącza, jak w jednym kawałku, to przetnij dostawaj rurę i złącza. Możesz też rurę zasypać całą z latarką. Zalanie najlepiej widać na czujniku ciśnienia, a wtedy latarka potrzebna Ci tyle samo, co piłce kółka.
Wiec wystarczy założyć na obecny filtr katalityczny szerszą rurę żeby zrobić buffor, kilka cieć dwie denniczki i mamy buffor wraz z wypełnieniem miedzianym w środku. Plus dołożyć okolo 1 metr rury plus ovm i mamy sensowną kolumnę ? :scratch: :D

Rozważając wszystkie za i przeciw zastanawiam się nad gruntownym przebudowaniem kolumny.
Przede wszystkim myślę nad wstawieniem większej średnicy rury około fi76cm, i pociągnąć to do około 2.9m (jeżeli trzeba) żeby uzyskać lepszy smak i skrócić czas z trzech gotowań do jednego.
Więc Panowie zastanawiam jakie są za i przeciw tego kroku? Chciał bym więcej odbierać produktu w krótszym czasie nie tracąc przy tym kilku dni na 4x gotowania do uzyskania takiej samej ilości produktu. Jakie są za i przeciw większej średnicy rury?
-Jak wpłynie ta zmiana na skrócenie czasu? Bo przy Fi63mm odbieram około 1l/h więc jaka teraz będzie dopuszczalna szybkość odbioru przy szerszej róże ?
-Czy będzie różnica w ilości odebranego produktu ? W tej chwili z 40l cukrówki odbieram około3,5-4l spirytusu 96% co zajmuje mi około 10h.
Dla mnie najlepszym wyjściem jest wspawanie zbiornika 100l, ponieważ zawsze robię zacier na około 90-120l (takie mam zbiorniki). Cukrówkę puszczam na 3x w kegu o pojemności 50l.
Wiec jeżeli dobrze liczę to zaoszczędzę na kilka złotówek na jednym przepuszczeniu 100 litrów zamiast 4 razy. :scratch:

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: aakk »

Jeśli nie chcesz robić wielkich modernizacji to zainwestuj w bufor. Z buforem spokojnie możesz odbierać 1.5L/h praktycznie przez cały proces. Jeśli to za mało to tylko większa średnica rury. Przy rurze 76.1mm i buforze będziesz mógł odbierać spokojnie około 2.8L/h
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: Seba9401 »

Dziekuję o takie konkrety mi chodziło.
Jakie fi będzie optymalne do pojemności około 100l?
Jaka pojemność buffora bedzie dobra do zbiornika 100l a jaka do 50l keg ?

Mod.
Nie cytuj posta poprzednika.
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 mar 2020, 22:29 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: aakk »

Do zbiornika 100L to optymalne 76mm. Przyjmuje się że pojemność bufora w stosunku do zbiornika to 1:20 a nawet 1:25. Oczywiście jak zrobisz nieco inną pojemność nie oznacza że bufor nie będzie działał, najważniejsze to tak go zaprojektować aby przy takiej pojemności dobrze go dogrzać. Jest na forum temat odnośnie budowy bufora, warto do niego zajrzeć.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 mar 2020, 03:36 przez aakk, łącznie zmieniany 1 raz.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: Seba9401 »

Po całym dniu kalkulacji stwierdziłem że najlepszym rozwiązaniem na tą chwile będzie przebudowa obecnego Aabratka tzn. dołożenie Bufora, Obniżony odbiór boczny i kilka centymetrów z długości.
A Plan z kolumna fi76mm i zbiornikiem około 120l wkładu ruszy miedzy czasie. Aktualnie tak jak wyżej napisałem, zacier robię w dwóch pojemnikach 90l i 120l. Montując kega 100l (gdzie będę mógł wykorzystać 80% pojemności) nie skróci mi czasu na tyle że jedno gotowanie wystarczy. Wiec zbiornik sam wspawam, tylko muszę podjechać na firmę i porozmawiać z szefem za ile wypali mi denniczkę fi 500mm plus wyciśniecie jej w stożek żeby koszty były jak najmniejsze. Potrzeb też rurę zwijaną fi500. A suma za to wszystko robi sie dosyć duza, nie mówiąc o samy wypełnieniu.
Tak wiec na wszystko przyjdzie czas, a w tej chwili proszę zerknijcie na mój rysunek i oceńcie czy wszystko jest dobrze. Na chwilę obecna wysokość to około 2850mm. Mogę pójść w górę do 3 900mm tylko nie wiem czy ten keg utrzyma taki ciężar, bo tam jest bardzo cienka blaszka.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Nefahrius
50
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 12:20
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: Nefahrius »

Zbiornik również pojemności 100 litrów, i podobnych wymiarów co podałeś ale blacha ma grubość 2.5mm, a kosztował z przeróbkami jakieś 500pln, nie lepiej w tą stronę iść?
received_2315693492063137.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 31 mar 2020, 15:26 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modykacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: Seba9401 »

Ładny zbiorniczek. Dennica 3mm ? Kolumna fi76mm jest?
Tak myślę o tym. Tylko dając większy zbiornik pasuje dać większa średnicę rury, bo inaczej proces będzie bardzo długo trwał. a Do tego Trzeba będzie przejść pewnie na 400V, plus sterownik i z tego wszystkiego robią się dosyć duże koszta. A robiąc większy zbiornik to pasuje mi około 150l (w tym 120 wsadu) wiec suma summarum wyjdzie dosyć konkretna suma. Wiec myślę robić wszystko w małych kroczkach. Zorientuję się czy w firmie wypala mi denniczkę i zwiną wargę.

Jaką moc grzałek masz u siebie zamontowaną? Ile trwa u ciebie proces przy zalaniu go w 80%?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: .Gacek »

topic21832.html

Tutaj masz gotowy zbiornik 150 litrów za 800 zł.
Nie wiem czy uda Ci się wyspawać razem z dennicami taniej :scratch:
Do tego kolumna fi 76mm z OLM i masz armatę, którą odpalasz raz na pół roku...
Ostatnio zmieniony wtorek, 31 mar 2020, 17:42 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: aakk »

Ja wyspawałem zbiornik 100L 35cm wysokości. Góra płaska z blachy 3mm grubości. Wspawałem po długości przy złączu sms paski z blachy 3mm i szerokości 10mm ( 2 w jedną stronę i 2 w drugą). Kolumna jest stabilna. Zastosowałem takie rozwiązanie z powodu braku dostępu do prasy aby wycisnąć dennicę.

Przy takim zbiorniku wcale nie trzeba przechodzić na typowe 400V. Ja zastosowałem 3x230V (3x3kW). Przy wsadzie 90L rozgrzewa do ruszenia par w niecałą godzinkę.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: Seba9401 »

.Gacek pisze:topic21832.html

Tutaj masz gotowy zbiornik 150 litrów za 800 zł.
Nie wiem czy uda Ci się wyspawać razem z dennicami taniej :scratch:
Do tego kolumna fi 76mm z OLM i masz armatę, którą odpalasz raz na pół roku...
Nie wiem, jutro zadzwonię i się podpytam Bossa za ile by mnie skasował za zwiniecie cargi i wypalenie dennicy z wyciśnięciem (nie mówię o prasie gdzie dennica jest owalna, tylko kształt stożka)
Kurcze jak byłem w NL to takie denniczki lądowały w kontenerze bo klient się rozmyślił :odlot:
Chyba, że gdzieś w dobrych pieniądzach odcinek rury fi500 x2mm o długości 1m to wtedy też coś się da wymyślić.
Tylko ja tutaj mówię że sam złożę i pospawam taki zbiorniczek. Wiec może mi się to udać. tylko problemem tutaj są koszta materiału. tak naprawdę z płaskim topem i dennicą kolumna będzie funkcjonować. :twisted:
aakk pisze:Ja wyspawałem zbiornik 100L 35cm wysokości. Góra płaska z blachy 3mm grubości. Wspawałem po długości przy złączu sms paski z blachy 3mm i szerokości 10mm ( 2 w jedną stronę i 2 w drugą). Kolumna jest stabilna. Zastosowałem takie rozwiązanie z powodu braku dostępu do prasy aby wycisnąć dennicę.
Dokładnie tak też mozna i bedzie to funkcjonować, tylko trzeba troszkę mniej zacieru wlewać . W jest to fajne rozwiązanie i niezbyt drogie.
aakk pisze:Przy takim zbiorniku wcale nie trzeba przechodzić na typowe 400V. Ja zastosowałem 3x230V (3x3kW). Przy wsadzie 90L rozgrzewa do ruszenia par w niecałą godzinkę.
Tak. myślałem o tym żeby przejść na 3x3kw. Tylko ja bym chciał 150l zbiornik wiec możne być ciężko ogrzać taki zbiornik na 230V. Wtedy raczej pasuje dodać jeszcze jedna grzałkę, tylko która instalacja aż tyle wytrzyma, braknie mi gniazdek w domu :D
Ostatnio zmieniony wtorek, 31 mar 2020, 20:58 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: aakk »

Można też podłączyć się pod gniazdo na 5 bolcy i też działać 3x230V :)
Ostatnio zrobiłem sobie taki regulator. Każda grzałka na innej fazie. Jedna idzie przez regulator. Obrazek
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Modyfikacje kolumny, olm czy ovm?

Post autor: Seba9401 »

Własnie ja mam regulator Bolecki i w tej chwili na jedna grzałke jadę na regulaorze, a druga na 100% .
Myślałem wrzucić 3x3kw, i wszystko na inne gniazdko, 2 w garażu a 3cie pasuje gdzieś oddalic żeby nic nie spalić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”