Moc nalewki

Dyskusja ogólna o wytwarzaniu nalewek i ich przyrządzaniu...

Autor tematu
DamianN12
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 5 wrz 2018, 19:15

Post autor: DamianN12 »

1.Witam mam takie pytanie czy istnieje jakiś przyrząd to mierzenia stężenia alkoholowego już słodzonego?
2.Ile może mieć % nalewka gdy owoce zalane zostały ok.70% roztworem alkoholowym a po maceracji owoce zostały zasypane 0,5kg cukru po złączeniu płynów ile to będzie mieć mocy?
3.Czy można osłabić nalewkę wódką po półrocznym leżakowaniu? nie wpłynie to jakoś mocno na smak?
Pozdrawiam.
koncentraty wina

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Moc nalewki

Post autor: acurlydrug »

2. Trzeba liczyć ilość z procentem wlanego alkoholu, uzyskanej nalewki po wyjęciu /wyciśnięciu owoców. Różnica zmniejsza Tobie %.
3. Skoro nie wiesz jaką moc ma nalewka to skąd wiesz czy ją nie wzmocnisz? Ja bym najlepiej rozcieńczała sokiem.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Moc nalewki

Post autor: JanOkowita »

DamianN12 pisze:1.Witam mam takie pytanie czy istnieje jakiś przyrząd to mierzenia stężenia alkoholowego już słodzonego?
2.Ile może mieć % nalewka gdy owoce zalane zostały ok.70% roztworem alkoholowym a po maceracji owoce zostały zasypane 0,5kg cukru po złączeniu płynów ile to będzie mieć mocy?
3.Czy można osłabić nalewkę wódką po półrocznym leżakowaniu? nie wpłynie to jakoś mocno na smak?
Pozdrawiam.
ad.1. Nie ma takiego przyrządu
ad.2. Arytmetyka i obliczenia - jedyna metoda. Zależy ile było alkoholu w stosunku do owoców. Ja do słoja wsypuję owoce do pełna i dolewam 70% aż alkohol przykryje owoce. Wychodzi średnio jakieś 45%. Ale to tylko pomiar organoleptyczno-głowiasto-kopiący.
ad.3. Dodając wódkę po prostu rozcieńczasz to co jest. Zależy jak mocny smak owoców chcesz zachować po maceracji.
Ostatnio zmieniony piątek, 12 paź 2018, 20:33 przez JanOkowita, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Moc nalewki

Post autor: psotamt »

Ogromne wrażenie robi wrzucenie owoców po nalewkach do kotła, rozcieńczenie wodą i przedestylkowanie. Kolega wrzucił jakieś 20 litrów owoców po ratafii, dolał wody i uzyskał w kotle ~ 42 litrów wsadu. Po zagrzaniu ustaliła się temperatura na niecałych 93*C :o Ja przewidywałem, że stanie > 94*C a tu zonk! Ale wódka ratafiowa, bo tak ją nazwaliśmy - przepyszna :D
Tak więc koledzy nalewkarze, każdy litr owoców ponalewkowych wyrzucony do kosza lub dla drobiu, to jakieś 0,2 litra w przeliczeniu na czysty spiryt. I o tę wartość należy zweryfikować ilość czystego alkoholu w danej ilości gotowej nalewki.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Searcher
100
Posty: 125
Rejestracja: czwartek, 31 sie 2017, 12:42
Krótko o sobie: To skomplikowane :)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: wielkopolskie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Moc nalewki

Post autor: Searcher »

Ja owoce po nalewce zalewam wódka i w ten sposób uzyskuje wódkę owocowa, idealną tam gdzie nalewka okazuje się zbyt "gęstą". Taką pigwe można i 2 razy zalewać! Ewentualnie gotujemy kompocik np. wisniowy :-)
Awatar użytkownika

Jozinek
50
Posty: 98
Rejestracja: sobota, 25 sie 2018, 10:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Moc nalewki

Post autor: Jozinek »

Ja nie kombinuję tylko 2 l spirytusu + 1 l wody i tym zalewam owoce.Roztwór wyciąga jeszcze sok, owoce zasypuję cukrem w przeliczeniu ok 20 dag na 1 l zlanego "wyciągu".Po rozpuszczeniu cukru zlewam syrop i dodaję do "zlanego" mieszam i odstawiam w gąsiorze 5 l. Po pewnym czasie napełniam butelki i po balu panno lalu.
Czasem jak mam czystą wódkę to idzie proporcja 0,5 l spirytusu + 0,5 l wódki bez wody.
To przepis na dereniówkę, bo ostatnimi czasy tylko taki trunek nalewkowy czynię.
Ostatnio zmieniony sobota, 13 paź 2018, 05:59 przez Jozinek, łącznie zmieniany 1 raz.

GTpirat
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 19 sty 2019, 16:06
Re: Moc nalewki

Post autor: GTpirat »

Searcher pisze:Ja owoce po nalewce zalewam wódka i w ten sposób uzyskuje wódkę owocowa
A jak długo moczysz takie owoce w wódce zanim nastąpi konsumpcja? :D
Awatar użytkownika

Searcher
100
Posty: 125
Rejestracja: czwartek, 31 sie 2017, 12:42
Krótko o sobie: To skomplikowane :)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: wielkopolskie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Moc nalewki

Post autor: Searcher »

Zależy od owocu, pigwowiec po 2 tyg jest OK. Polecam doświadczalnie sprawdzić.

Robert09
100
Posty: 145
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 11:39
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Moc nalewki

Post autor: Robert09 »

Witam.
Pomoże ktoś ucelować w moc nalewki z aronii? Chcę ucelować w 35%
Skład:
- 2,3kg aronii
- 1,5 l spirytusu 95%
- 0,6l wody
- 1,5 kg cukru /czyli 0.9l/
Wiem, że owoce coś dały, ale i zabrały. Nie chcę wyciskać owoców po zlaniu nalewu. Owoce zamierzam ponownie później zalać.

użytkownik usunięty
Re: Moc nalewki

Post autor: użytkownik usunięty »

W tej chwili masz 31%, to znaczy będziesz miał po wyciśnięciu soku w prasie. Jeżeli będziesz go wyciskał w inny sposób, to możesz go mieć o 5 - 15% mniej i w takiej sytuacji moc nalewki ci wzrośnie, a i tak ta moc będzie nadal umowna, bo owoc owocowi jest nie równy.
Do rzeczy jak chcesz mieć 35%, to musisz albo dodać jeszcze 310ml spirytusu, lub zmniejszyć ilość wody o 540ml, więc zamiast 600ml wody ma być 60ml

Robert09
100
Posty: 145
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 11:39
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Moc nalewki

Post autor: Robert09 »

:poklon; Dziękuję za radę.
Chciałbym jednak nie odciskać nalewu z owoców , które zamierzam ponownie zalać alkoholem. Jaką moc może mieć ten nalew?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 lut 2020, 09:12 przez Robert09, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Moc nalewki

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie wiem czy się znajdzie śmiałek, który Ci to podliczy.
W takiej sytuacji nie wiesz ile soku samoistnie oddadzą owoce, a ile alkoholu przy tym wypiją...powodzenia :D

Robert09
100
Posty: 145
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 11:39
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Moc nalewki

Post autor: Robert09 »

japitole pisze:W tej chwili masz 31%, to znaczy będziesz miał po wyciśnięciu soku w prasie. Jeżeli będziesz go wyciskał w inny sposób, to możesz go mieć o 5 - 15% mniej i w takiej sytuacji moc nalewki ci wzrośnie, a i tak ta moc będzie nadal umowna, bo owoc owocowi jest nie równy.
Do rzeczy jak chcesz mieć 35%, to musisz albo dodać jeszcze 310ml spirytusu, lub zmniejszyć ilość wody o 540ml, więc zamiast 600ml wody ma być 60ml
A mógłbyś napisać jak obliczyłeś moc mojej nalewki? I ogólnie jak się to liczy? Chodzi mi o nalewki na owocach, a nie na soku.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Moc nalewki

Post autor: eldier »

japitole też mnie to ciekawi, mógłbyś przybliżyć? Własne doświadczenie?

Robert09, nie wiem czy jest sens powtórnie zalewać aronie, ale trzeba przyjąć że w owocach zostanie podobny % jak w nalewie? Najlepiej zalej owoce alko (spirytus+woda) i po zlaniu nalewu zasyp owoce cukrem, postaw w ciepłym miejscu i mieszaj jak Ci się przypomni - nie będziesz musiał wyciskać, a cukier pięknie wyciągnie wszystko z owoców. Jak owoce będą wysuszone jak rodzynki to odcedź wszystko i zmierz ile tego masz. Na tej podstawie wyliczysz moc nalewki.

Jeszcze jedna uwaga, syrop dodawaj stopniowo, bo proponowana ilość cukru wydaje mi się strasznie duża. Dodatkowo warto byłoby dodać trochę soku z cytryny żeby zrównoważyć tę słodycz, bo aronia do najkwaśniejszych nie należy. Na początku do nalewu dolałbym połowę syropu oraz dodał sok z połowy dużej cytryny. Dalej już sobie dopasujesz pod swój smak. Resztę syropu możesz wykorzystać do herbaty albo zrobić likier - dodając odpowiednią ilość spirytusu - pamiętaj o zrównoważeniu kwasowości. Wszystko musi się ze sobą komponować, niezależnie z czego zrobisz ;)
Kolejna rada, moc nalewki ustalaj na smak, a nie na suche liczby. W jednej 35% może być za dużo, a w innej będzie jak kompot.

użytkownik usunięty
Re: Moc nalewki

Post autor: użytkownik usunięty »

Ilość czystego alkoholu
1500ml x 0,95% = 1425
woda - 600ml + 900ml(rozpuszczony cukier z 1,5kg) + 1610ml (sok)
Czyli przy użyciu prasy z 1kg aronii powinno wyjść ok. 700ml soku. Takie są dane dla aronii, ale w życiu może być różnie. Jednak czegoś musiałem się trzymać, więc trzymałem się danych książkowych.
Oczywiście, można bardzo dokładnie obliczyć procent nalewki, dopiero po odciśnięciu soku.
Wracając do obliczeń;
Całkowita ilość wody(rozcieńczalnika) wynosi 3110ml(woda, sok, cukier)
Całkowita ilość płynu(alkohol + rozcieńczalnik) wynosi - 4610
Jak wiemy ile jest płynu i ile czystego alkoholu to: 1425ml alkoholu : 4610ml plynu = 30,9%
Nie wiem czy zrozumiale to opisałem, ale późno jest, a ja jeszcze się nie położyłem, a za chwilę muszę wstać.

Robert09
100
Posty: 145
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 11:39
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Moc nalewki

Post autor: Robert09 »

Napisane jest czytelnie i zrozumiale. Dziękuję.
Znalazłem jeszcze coś takiego:
https://alkohole-domowe.com/nalewka/inf ... lewce.html
Muszę się w to wgryźć. Skoro możemy planować moc wina, to i w nalewkach .... :D

Robert09
100
Posty: 145
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 11:39
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Moc nalewki

Post autor: Robert09 »

eldier pisze: Robert09, nie wiem czy jest sens powtórnie zalewać aronie, ale trzeba przyjąć że w owocach zostanie podobny % jak w nalewie?
Zasugerowałem się przepisem innego użytkownika, dosyć doświadczonego forumowicza, który owoce aronii trzyma w nalewie ok. 3 m-cy i ponownie zalewa alkoholem na kolejne 3 m-ce. Następnie oba nalewy łączy ze sobą.
Zalałem drugi raz te same owoce i powiem, że po miesiącu widać iż sporo naciągnęło. Nalew jest bardzo ciemny i dosyć gęsty. Więc na pewno jakość będzie dobra. Z wiśniami bym tego nie zrobił, one szybko oddają . Co do cukru , to masz rację. Tym razem dam mniej, dosłodzić zawsze można później. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Nalewek”