Znaleziono 52 wyniki

autor: miodzicki
niedziela, 28 lip 2013, 13:59
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak -maliniak
Odpowiedzi: 97
Odsłony: 37488

Re: Trójniak -maliniak

A Zygmunt jak skosztował ten kieliszek wieczorem w maju tak do teraz nie może się otrząsnąć. Mój maliniak z pierwszego postu jeszcze stoi, znaczy pracuje. Kiedy zaczynałem przygodę z miodami a było to rok temu, robiłem tych miodów z czego popadnie (na co sezon akurat był) i tak się stało, że po tym ...
autor: miodzicki
wtorek, 2 kwie 2013, 23:30
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z dzikiej róży.
Odpowiedzi: 121
Odsłony: 79502

Re: Wino z dzikiej róży.

Po około miesiącu w temp. 2-3* C Blg spadło do 21, niby niewiele przez miesiąc ale w tej temperaturze to i tak sporo.
autor: miodzicki
poniedziałek, 11 mar 2013, 12:42
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z dzikiej róży.
Odpowiedzi: 121
Odsłony: 79502

Re: Wino z dzikiej róży.

W/g mnie wszystko jest dobrze.
13 kg cukru x 0,6 = 7,8 l gdybym chciał zrobić trójniaka musiałbym pomnożyć 7,8 x 3 = 23,4 l a u mnie jest 27 litrów wody +7,8 l cukru = 34,8 ~35 l nastawu.
Tak mi się wydaje zatem, że te 30 Blg jest jak najbardziej prawidłowe.
autor: miodzicki
niedziela, 10 mar 2013, 14:06
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z dzikiej róży.
Odpowiedzi: 121
Odsłony: 79502

Re: Wino z dzikiej róży.

Dobrze myślisz ale jednak nie tak do końca bo nastawiłem w 2-ch wiadrach i dość energicznie wymieszałem + przelewałem z wiadra do wiadra co by były jednakowe nastawy.
autor: miodzicki
sobota, 9 mar 2013, 15:51
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z dzikiej róży.
Odpowiedzi: 121
Odsłony: 79502

Re: Wino z dzikiej róży.

Cukier rozpuszczałem we wrzątku prawie i jest na pewno dobrze rozpuszczony. Co do Blg to było 30 i też jest ok bo był kalibrowany w wodzie przed pomiarem wina. Na razie przez te mroziki temp. spadła mi w garażu do +4*C ale fermentacja nie ustaje.
Jak będzie mocne to przerobie na likier ;) .
Pzdr.
autor: miodzicki
czwartek, 7 mar 2013, 13:23
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z dzikiej róży.
Odpowiedzi: 121
Odsłony: 79502

Re: Mój pierwszy raz - czy ja dobrze to liczę?

Dzięki wielki za czas jaki poświęciłeś na ten temat. Tak też myślałem, że Ok ale jakoś tak nie byłem pewny. Co do pijalności to zobaczymy i na pewno dopisze coś w tym temacie ale pewnie nie tak szybko. Co do sypania cukru na raty to nie wydaje mi się przy tych drożdżach konieczne. To wino oscyluje g...
autor: miodzicki
środa, 6 mar 2013, 21:31
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z dzikiej róży.
Odpowiedzi: 121
Odsłony: 79502

Re: Mój pierwszy raz - czy ja dobrze to liczę?

No proszę Was, nikt nie ma czasu zerknąć na cyferki i się określić?
Wiem, że nie powinienem posta pod postem ale po edycji nikt by nie zauważył zmian w temacie.
autor: miodzicki
poniedziałek, 4 mar 2013, 23:36
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z dzikiej róży.
Odpowiedzi: 121
Odsłony: 79502

Mój pierwszy raz - czy ja dobrze to liczę?

Witajcie. Uczyniłem już chyba z 10 miodów pitnych a wina jeszcze nie. W związku z tym, że zlewałem Miód z DR a owoc jeszcze był całkiem twardy i wydawał się być całkiem przydatny do użycia. Więc spontaniczne robienie wina ale że nie mam z tym za dużo do czynienia i nie bardzo się wyznaje dlatego Was...
autor: miodzicki
środa, 27 lut 2013, 22:39
Forum: Miody Pitne
Temat: Mój pierwszy miód. Jak zrobić dobry trójniak?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 12578

Re: Mój pierwszy miód. Jak zrobić dobry trójniak?

@Heniu, czym rzadziej zlewasz tym lepiej i więcej miodu będziesz miał na później
autor: miodzicki
środa, 26 gru 2012, 15:22
Forum: Miody Pitne
Temat: Sfermentowany miód
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 18240

Re: Sfermentowany miód

Ja też szybko zaskoczyłem, że pojemności 5-io litrowe są mało "opłacalne". Nie, żebym był jakimś tam wielkim pijakiem ale jak już siadam to lubię wypić a, że nie lubię siadać w samotności to widzę jak te szlachetne trunki szybko znikają. Z takiej damy (5 L.) po kilku zlaniach i leżakowaniu...
autor: miodzicki
wtorek, 30 paź 2012, 16:16
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak Maliniak-z prawdziwych malin :) CIEKAWOSTKA !!!!!
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2668

Re: Trójniak Maliniak-z prawdziwych malin :) CIEKAWOSTKA !!!!!

Przeniosłem miodzik do domu w garażu jest już 10*C. Maliniak pyka co 2 minuty a blg ciągle 25 :cry: ...
Jutro rano muszę wyjechać na kolejne 4 tyg. i zostawiam maliniaka i gruszniaka w domku. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Napiszę po powrocie.
Pozdrawiam.
autor: miodzicki
wtorek, 30 paź 2012, 16:12
Forum: Miody Pitne
Temat: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 12928

Re: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!

Wiem, Wald co masz na myśli i staram się tak postępować ale czasami... .No więc wolałem dosłodzić i czuć alk. niż nie dosładzać i krzywić się od kwasu.
autor: miodzicki
czwartek, 18 paź 2012, 15:06
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak na dzikiej róży
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 11682

Re: Trójniak na DR

Czemu w brzeczce półtoraka a nie w trójniaka tak jak chciałeś na początku? Chyba że zmieniłeś plan. Robię i już nastawiłem 3-niaka a moczyłem (macerowałem) w brzeczce półtoraka czekając na drożdże. Duże stężenie cukru przeciwdziała rozwojowi dzikich drożdży choć jak widać mnie się nie udało. No i c...
autor: miodzicki
czwartek, 18 paź 2012, 12:56
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak na dzikiej róży
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 11682

Re: Trójniak na DR

Tak na "oko" to moczę DR w brzeczce półtoraka, chciałem nawet zmierzyć blg ale nie da rady bo jest tak gęste (cukrowe), że cukromierz stoi w miejscu i co jest najdziwniejsze to to, że dzikusy to ruszyły?!?!
Dziś mam dostać drożdże i nastawie to w końcu.
autor: miodzicki
czwartek, 18 paź 2012, 12:11
Forum: Miody Pitne
Temat: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 12928

Re: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!

Czwórniakiem to było jakiś czas temu a teraz to już będzie 3-niak. A czy będzie 14 czy 18 to nie dbam o to, niech będzie smaczny a alk. mu nie zaszkodzi.
autor: miodzicki
czwartek, 18 paź 2012, 11:53
Forum: Miody Pitne
Temat: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 12928

Re: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!

U mnie panuje zasada, że zero chemii więc siarkowanie odpada. Po ilości % wnioskuje , że i tak już wiele więcej nie wyciągnie.
Masz Wald racje, że powinienem był to sycić ale nie sądziłem ,że tyle wosku może być w miodzie, no szkoda.
autor: miodzicki
czwartek, 18 paź 2012, 10:29
Forum: Miody Pitne
Temat: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 12928

Re: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!

Witajcie. No i stało się.... dosłodziłem. W sumie nie wiem czy dobrze to czy nie ale dosłodziłem. Najpierw chciałem tak na półwytrawne czyli na moje 4 litry dałem 160g miodu ale sypnęło mi się 200g i tak zostało. Dodałem , wymieszałem i byłem niezadowolony z efektu a potem to już samo poszło... Miod...
autor: miodzicki
wtorek, 16 paź 2012, 20:20
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak na dzikiej róży
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 11682

Re: Trójniak na DR

Sorki, że tak post pod postem ale stało się; No więc tak Rozmroziłem dziką różę; rozmrażanie.JPG dosypałem do wiadra fermentacyjnego w wiaderku.JPG A teraz czas na miód czas na miód .JPG w wiadrze zostało coś jeszcze, więc nie może się zmarnować czyli płukanie wiadra odzyskiwanie.JPG a teraz czekam ...
autor: miodzicki
poniedziałek, 15 paź 2012, 12:16
Forum: Miody Pitne
Temat: Zimowanie miodów - kilka pytań
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 1532

Zimowanie miodów - kilka pytań

Witajcie ponownie. Może zanim rozpocznę, chciałbym usprawiedliwić swoją zwiększoną aktywność na forum. Częstsze pisanie (ostatnie kilka dni) nie wynika z chęci spamowania lub zwiększenia sobie ilości postów a jedynie z tego, że przez ostatni miesiąc będąc w pracy nie miałem dostępu do tej strony a w...
autor: miodzicki
poniedziałek, 15 paź 2012, 10:28
Forum: Miody Pitne
Temat: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 12928

Re: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!

Wygląda zacnie. I dość szybko się sklarował - czy może mu pomagałeś? Gdzieś tam mi obiło się o uszy, ze Cieślak z kaskiem trochę przesadził i należy dawać 50% tego co zaleca. Ja robię tylko owocowe - kwasku do nich nie daję - więc trudno mi się odnieść. W każdym razie to nadal jest młody miód więc ...
autor: miodzicki
niedziela, 14 paź 2012, 23:48
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak Maliniak-z prawdziwych malin :) CIEKAWOSTKA !!!!!
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2668

Re: Trójniak Maliniak-z prawdziwych malin :) CIEKAWOSTKA !!!!!

Tak, wszystko od tego samego pszczelarza z tej samej akcji.
autor: miodzicki
niedziela, 14 paź 2012, 23:46
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak -maliniak
Odpowiedzi: 97
Odsłony: 37488

Re: Trójniak -maliniak

Teraz to zbudowałem sobie prasę (trochę ponad 6 litrów) i następne owoce będą już 100% naturalne ;) . Jabłka już wyciskałem i "jabłczak" od tyg. pracuje.
autor: miodzicki
niedziela, 14 paź 2012, 23:43
Forum: Miody Pitne
Temat: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 12928

Re: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!

Domyślam się, że będzie na nowo klarowało ale coś za coś poza tym narazie czekam a to dosładzanie to opcja. Zobaczymy.
autor: miodzicki
niedziela, 14 paź 2012, 22:40
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak Maliniak-z prawdziwych malin :) CIEKAWOSTKA !!!!!
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2668

Trójniak Maliniak-z prawdziwych malin :) CIEKAWOSTKA !!!!!

Witajcie. 29.08.2012 nastawiłem 20 litrów trójniaczka Maliniaka. -6,6 l miodu lipowego -4 l soku z malin (ręcznie wyciskany) -ok. 9 l wody -1 x Pożywka Kombi -1 x Pożywka +wit.B -2 x Fermivin PDM Blg na starcie 36-37 Miodzik trzymany w domu przez pierwsze 2 doby (24-26*C) i po rozkręceniu się przeni...
autor: miodzicki
niedziela, 14 paź 2012, 22:13
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak -maliniak
Odpowiedzi: 97
Odsłony: 37488

Re: Trójniak -maliniak

4 miesiące później .... Maliniak2.JPG Ładnie już się wyklarował a Blg spadło do 2 stopni. Co do smaku to jest bardzo przyjemny. Może mało malinowy ale to pewnie dlatego, że sok malinowy z "Biedronki" i mało malinowy. Nie mniej jednak bardzo ciekawy choć z drugiej strony trudno określić co ...
autor: miodzicki
niedziela, 14 paź 2012, 21:58
Forum: Miody Pitne
Temat: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 12928

Re: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!

5 miesięcy później.... Miodzik już się dobrze wyklarował, co widać na poniższych obrazkach. BLG na dziś to -1 (minus). Czwórniak2.JPG Czwórniak4.JPG Co do smaku to tak; jest wytrawny, goździki lekko w tle i alkohol, ale na pierwszym planie jest kwaśny... Kwasku cytrynowego też chyba troszkę za mało....
autor: miodzicki
niedziela, 14 paź 2012, 20:58
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak bernardyński.
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 17240

Re: Trójniak bernardyński.

Wald pisze:...
Z konfitury wybrałem wszystkie płatki co dało 10-12 gram, korzenia w przepisie było 2g, ale że nie był świeży tylko suszony, dodałem 50% więcej.
Chodziło mi o różę ale to tak czysto teoretycznie pytałem bo gdzieś mi się tam obiło o uszy, że suszu dajemy 50% mniej świeżych owoców.
Pzdr.
autor: miodzicki
niedziela, 14 paź 2012, 20:55
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak na dzikiej róży
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 11682

Re: Trójniak na DR

No to kamień spadł mi z serca. Czyli mówimy co by uściślić "odszypułkowywanie" to jest to co zrobiłem przed zamrożeniem ;) . Dzięki, bo wydłubywania pesteczek bym chyba nie dał rady.
autor: miodzicki
niedziela, 14 paź 2012, 19:08
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak bernardyński.
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 17240

Re: Trójniak bernardyński.

Rzeczywiście z opisu zapowiada się obiecująco i tak pewnie będzie. A czy suszonych nie powinno być o 50% mniej niż świeżych? Ty pewnie wszystkie "za i przeciw" przerobiłeś w lewo i w prawo po tysiąc razy ale tak pytam z ciekawości czy nie będzie za bardzo różane? Choć różane też pyszne. Pz...
autor: miodzicki
sobota, 13 paź 2012, 15:45
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak na dzikiej róży
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 11682

Re: Trójniak na DR

Dzięki. Akurat nazbierałem 5 kg ale to drenowanie róży to mi się nie podoba. Zobaczę jak to będzie po przemrożeniu bo próbowałem na surowo i raczej nie podjął bym się tego zadania. Chyba spróbuję w całości choć z drugiej strony nie chciałbym zmarnować 20 "litry" miodu w razie gdyby miało b...
autor: miodzicki
środa, 10 paź 2012, 22:53
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak na dzikiej róży
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 11682

Trójniak na dzikiej róży

Witajcie po chwili nieobecności. Chciałbym (i zrobię to) nastawić trójniaczka na dzikiej róży ale nigdy z DR nie miałem do czynienia i mam mały dylemat ile tych owoców zapodać do 20 litrów. To znaczy tak, mam pojemnik ferm. 20 l Miodu będzie ok 6,6 l DR ??? KG Woda do pełna. No i najbardziej mi chod...
autor: miodzicki
środa, 29 sie 2012, 23:39
Forum: Miody Pitne
Temat: Miody pitne
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 37185

Re: Miody pitne

Kucyk pisze:.... Dwójniak ma ponad 30Blg na starcie, więc nie każdy drożdż to zniesie...
Dwójniak na starcie ma `w/g Wiki od 45-50 Blg. a według innych źródeł nawet do 53.
Pzdr.
autor: miodzicki
środa, 29 sie 2012, 00:04
Forum: Miody Pitne
Temat: Co to jest "sycenie" miodu i jaki jest jego cel?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 26340

Trójniak owocowy - sycić czy nie ????

Witajcie. Jakiś czas temu zaopatrzyłem się w plastikowe fermentatory (sztuk 2) 20 l. i czekałem na dogodna okazję, która właśnie się nadarzyła ... . Na dzień dzisiejszy mam miód lipowy, owoce i czas i najprawdopodobniej jutro nastawie oba miody. Zastanawiam się tylko czy sycić to czy nie ? Miód jest...
autor: miodzicki
wtorek, 28 sie 2012, 11:20
Forum: Miody Pitne
Temat: przydatność do spożycia surowego miodu
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 8920

Re: przydatność do spożycia surowego miodu

Witaj.
Moim skromnym zdaniem możesz spokojnie to wykorzystać na miodzik. Miody ponoć się nie psują. Jednakowoż nie znając pochodzenia miodu, sycił bym nastaw.
Smacznego i cierpliwości.
autor: miodzicki
piątek, 29 cze 2012, 00:12
Forum: Przepisy na Piwo Domowe
Temat: Piwo miodowe - przepis.
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 12438

Piwo miodowe - przepis.

Mam pytanie do warzelników i nie tylko - czy ktoś z Was próbował zrobić piwo miodowe z przepisu p. A. Carskiego ? (przepis w załączniku). Zrobienie piwa w/g tego przepisu wydaje się być bardzo proste ale poczytawszy trochę o warzeniu piwa zastanawiam się czy warto próbować tego przepisu? Dziwny i za...
autor: miodzicki
czwartek, 28 cze 2012, 23:35
Forum: Miody Pitne
Temat: Alkoholomierz do miodu ???
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3991

Re: Alkoholomierz do miodu ???

Ciężka sprawa z tymi proporcjami bo miodzik był dosładzany a od początku nie bardzo miałem ten cukromierz (wszystko w TYM wątku. Poza tym nie mam ani grama miodu i nie chcę kupować bo niebawem pszczółki dostarczą krajowego. Przy takim dosładzaniu miodu chyba trudno zweryfikować jakie jest to Blg bo ...
autor: miodzicki
czwartek, 28 cze 2012, 17:03
Forum: Miody Pitne
Temat: Alkoholomierz do miodu ???
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3991

Re: Alkoholomierz do miodu ???

Dzięki za linka ale cukromierz ( multimierz ) już mam.
@Zygmunt -Blg. początkowego nie mam no to chyba kicha .... , szkoda.
Dzięki
autor: miodzicki
czwartek, 28 cze 2012, 15:41
Forum: Miody Pitne
Temat: Alkoholomierz do miodu ???
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3991

Alkoholomierz do miodu ???

Witam wszystkich.
Chciałbym zapytać i poradzić się jakich alkoholomierzy używacie do miodów?
Pytam bo przez przypadek kupiłem taki do wódy (bez cukrów) a drugi to jakiś "kapilarny" (nie jestem pewny nazwy) i w żaden sposób nie mogę tym mierzyć (chyba za skomplikowane urządzenie).
Pozdrawiam.
autor: miodzicki
czwartek, 28 cze 2012, 15:36
Forum: Miody Pitne
Temat: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 12928

Re: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!

Wczoraj przyniosłem miodzik do domu i stał tak przez całą noc. W mieszkaniu temp. wyższa więc zaczął mocniej (częściej) pracować. Osadu na dnie było ok. 0,5 cm. Myślałem o tym, żeby go jeszcze zostawić niech sobie robi ale pomyślałem, że najwyżej będę zlewał za jakiś czas (po powrocie) raz jeszcze. ...
autor: miodzicki
poniedziałek, 25 cze 2012, 22:16
Forum: Miody Pitne
Temat: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 12928

Re: Dylematy amatora przy pierwszym miodzie !!!

Witam po przerwie. Wyjazd mi się nieznacznie opóźnił i w takim układzie będę chyba zlewał już teraz tzn. w przyszłym tygodniu bo wrócę dopiero w połowie sierpnia i nie chciałbym pozostawiać tego miodu aż do tamtego czasu. Jakby się zebrało jeszcze troszeczkę osadu to najwyżej raz jeszcze zleje bo ch...

Wyszukiwanie zaawansowane