O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki
Miedziany Thor a'la master

Postautor: masterpaw2 » środa, 12 gru 2018, 14:33

Na prośbę forumowego kolegi wydłubałem takie oto ustrojstwo ;)
Założeniem projektu było: - zastosowanie miedzi jako głównego materiału, możliwie jak najmniejsza wysokość, jeziorko w granicach 120/150ml (wyszło nieco większe, około 170ml), punkt centralnego mycia, port zabezpieczenia na wypadek zaniku wody chłodzącej i połączenie z resztą kolumny złączem sms. Wybór padł na Thora, na bazie trójnika fi 64 i redukcji nyplowej 64x42. Wysokość całości to niespełna 11cm.
Chcąc uniknąć kontaktu spirali skraplacza z cieczą w jeziorku zastosowałem zamiast niej poziome rurki fi 10 w ilości 12 szt, i 2 fi 8 (w sumie 7m). Połączenie miedzi z KO wykonałem lutem twardym z 45% zawartością srebra w specjalnej otulinie. Poniżej kilka fotek z bydowy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Airacobrator
50
Krótko o sobie: Wielohobbysta
Ulubiony Alkohol: Nalewka pigwowa
Załączniki
Re: Miedziany Thor a'la master

Postautor: Airacobrator » środa, 12 gru 2018, 15:12

Przepiękna. Ehh budzisz moją zazdrość.

Woda
10
Załączniki

Postautor: Woda » środa, 12 gru 2018, 15:21

Piękne dzieło.

Czy redukcja nyplowa weszła w trójnik ?
Do czego jest zaworek u góry centralnie w trójniku ?

Merkor
50
Załączniki

Postautor: Merkor » środa, 12 gru 2018, 15:51

Super wyszło, koszty pewnie przeszło 300-500zł?

Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » środa, 12 gru 2018, 16:10

Oczywiście, że weszła, redukcje nyplowe mają tą samą średnicę co rury, a więc........, sam rozumiesz. Zaworek o który pytasz jest na dolocie wody do centralnego mycia, w trakcie procesu musi być zamknięty, w przeciwnym razie pary uciekałyby na zewnątrz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Awatar użytkownika

kmarian
700
Ulubiony Alkohol: swój
Załączniki

Postautor: kmarian » środa, 12 gru 2018, 17:08

Ładna głowica, piękna robota. Od dziś będę się do Ciebie zwracał "Panie masterpaw2". :)

70-MAREK
150
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki

Postautor: 70-MAREK » środa, 12 gru 2018, 17:51

Fajnie pomysł z tym shot-gunem, ciekawe jak to się sprawdzi w chłodzeniu?
Otwór z boku na zdjęciu nr 7 to pewnie odpowietrzenie?
A te otwory w na zdjęciu nr 6 i 8 ?
Jak się lutowało miedz i nierdzewkę ?
Szukam informacji bo przymierzam się do kociołka niedzianego z płaszczem z nierdzewki
Ostatnio zmieniony środa, 12 gru 2018, 17:56 przez 70-MAREK, łącznie zmieniany 2 razy.

Woda
10
Załączniki

Postautor: Woda » środa, 12 gru 2018, 18:42

Nie ma potrzeb nawet lekkiego podniesienia "rogów", żeby lepiej spływał skroplony płyn ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1500
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » środa, 12 gru 2018, 20:43

Widoczne otworki to porty termometru/zabezpieczenia, odpowietrzenie jest od góry. Głowica będzie miała zastosowanie jako skraplacz do destylatów smakowych, praca na mocach max 2kW, osobiście sprawdzałem ją na 3,5kW i dawała radę, z tym, że przepływ wody musiał być dość duży.
Co do lutowania KO z Cu idzie bardzo fajnie, jednak potrzebny jest mocny palnik. Podejrzewam, a wręcz jestem pewien, że do lutowania kotła bez palnika z tlenem się nie obejdzie.

arkdom
50
Załączniki

Postautor: arkdom » środa, 12 gru 2018, 21:00

Zrobiłem coś podobnego, z tym, że mam tylko 10 rurek fi8. Dodatkowo nad rurkami mam ponawiercaną rurkę fi 15, która jest odpowietrzeniem, a jednocześnie centralnym punktem mycia. No i króćce doprowadzenia i odprowadzenia wody mam zamontowane niesymetrycznie, doprowadzenie z dołu, a odprowadzenie u góry zaślepki. Powinno to dać moim zdaniem bardziej równomierny rozdział wody pomiędzy rurki chłodzące. Na razie jeszcze głowicy nie uruchomiłem.

Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1500
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » środa, 12 gru 2018, 21:15

O równomiernym rozpłwie wody pomyślałem, od wewnętrznej strony zaślepki thora (na wlocie wody) gdzie wlutowana jest redukcja 3/8x1/4 a w nią wkrecony króciec, jest wlutowana nawiercona po obwodzie kapa miedziana.
Arkdom, jakiej średnicy jest Twoja głowica?
Obawiam się, że te 10 rurek fi 8 może nie dać rady, obym się mylił.

PETER29
750
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Załączniki

Postautor: PETER29 » środa, 12 gru 2018, 21:28

Ale odjeb...s dzieło. Pochwalisz sie czym polerujesz takie cudo?

arkdom
50
Załączniki

Postautor: arkdom » środa, 12 gru 2018, 21:43

Mam rurę 54. Łącznię jest 3m rurki fi8, czyli trochę więcej niż w tradycyjnych spiralach.
I jeszcze co do lutowania KO. Strasznie się z tym męczyłem, ale dopiero w jakimś ruskim filmiku zobaczyłem o co chodzi. Element z KO, trzeba pobielić lutownicą z odpowiednim topnikiem i wtedy nie ma już problemu z lutowaniem palnikiem.
Ostatnio zmieniony środa, 12 gru 2018, 21:47 przez arkdom, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1500
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » czwartek, 13 gru 2018, 00:57

@PETER29, topic18071.html#p185059
@arkdom, przy fi 54 moc grzania będzie relatywnie niższa, więc powinno takie zestawienie wystarczyć, ale rzeczywistość potrafi być okrutna :bezradny:
Lutowanie twarde czy miękkie?

arkdom
50
Załączniki

Postautor: arkdom » czwartek, 13 gru 2018, 08:15

Lutowanie miękkie. Lutowanie twarde zwykłym palnikiem przy tej średnicy niestety jest niemożliwe.
Wrzucam link do tego filmu w sprawie lutowania KO:
https://www.youtube.com/watch?v=g9py1ygowKU&t=357s
Chodzi o to, że topniki w płomieniu palnika się spalają lub odparowują. Przy lutownicy efekt jest natychmiastowy.
Ja lutowałem przy użycia topnika z kwasem ortofosforowym. Na allegro jest tego pełno.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 gru 2018, 08:22 przez arkdom, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Feti
150
Krótko o sobie: Kontynuator-moderator dziadkowej tradycji :)
Ulubiony Alkohol: Feliksówka!
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Feti » czwartek, 13 gru 2018, 10:14

Początkowo również miałem problem z odparowującym topnikiem w przypadku lutowania twardego, co zapewne wynikało z niewiedzy. Najwygodniejsze według mnie jest właśnie lutowanie twarde elektrodami w otulinie: nagrzewasz odpowiednio materiał, rozprowadzasz topnik z elektrody i zaraz po tym sam lut srebrny :) wszystko pięknie się rozpływa :D
Kto pyta, nie błądzi! 8-)
Ciągle się uczę, więc z góry przepraszam za moją głupotę :oops:

Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1500
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » czwartek, 13 gru 2018, 11:33

Najmniej inwazyjny dla złączy z KO(odpada czyszczenie po przegrzaniu) wydaje się być sposób z linku arkdoma, muszę to kiedyś wypraktykować. Co do lutu srebrnego w otulinie, to faktycznie daje radę, tylko to czyszczenie :bezradny: Przy odpowiednim doborze średnic można i tak:
https://youtu.be/QtnQemG5Uco

Merkor
50
Załączniki

Postautor: Merkor » czwartek, 13 gru 2018, 14:41

@masterpaw2 w tym filmiku rozgrzał stal KO do czerwoności i wsadził w rurę? W jaki sposób się to szczelnie połączyło, miedź się stopiła ze stalą KO?

arkdom
50
Załączniki

Postautor: arkdom » czwartek, 13 gru 2018, 16:20

Nie, zacisnęła się na rurze miedzianej.
Ale ruscy robią to na rurze 42, akurat pasuje.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 gru 2018, 16:21 przez arkdom, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

.Gacek
950
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » czwartek, 13 gru 2018, 18:01

Rura 42mm jest zawsze taka sama (powiedzmy) ale nyple do łączenia na Tri-clampa już nie. Miałem dwa takie nyple, jeden był za duży i odpadł w przedbiegach a drugi za mały. Ten "za mały nawet po rozgrzaniu do koloru pomarańczowego nie był na tyle szeroki aby weszła rura. Ja delikatnie przytoczyłem ten pierścień i pasuje jak ulał... mój kolega natomiast powiedział, że jak u ruskich się udało to mu też musi się udać. Ustawił zamrażarkę na tryb maxi freeze coś tam i wrzucił rurę na noc, wystarczyło lekko puknąć gumowym młotkiem i wpasowało się idealnie ☺
Pozdrawiam Gacek.

Wróć do „Budowa Aparatury”