Miedziany Mini Still

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

Tym bardziej, że jak napisał Kucyk, zjawisko ściankowania przy drobnym wypełnieniu typu zmywaki, nie występuje. A ja jakoś mu wierzę :lol: Myślę, że na tym zakończymy dyskusję teoretyczną i przejdziemy do praktyki. Ja jutro zaczynam ciąć rurę :help: i zobaczę czym to się zakończy :ok:

---scalone---

Cholera, nie mogę wkleić rysunku :help: (trzeba będzie wziąć korepetycje u córki z obsługi komputera), ale opiszę jak włożyć półkę z wygiętym języczkiem http://homedistiller.org/forum/viewtopi ... 39b5552fc2 w wycięcie w rurze.
Najpierw wiercimy otwór, w który później będzie wlutowana rurka odbioru np. fi 10, później zaczynając poniżej otworu i stycznie do niego, robimy nacięcie na półkę. Język półki robimy tej samej szer. co średnica otworu a więc 10mm, formujemy go na półokrągło, wkładamy półkę w wycięcie (tu właśnie przyda się wcześniej wywiercony otwór), lutujemy i na końcu uderzając lekko z góry, odginamy język ku dołowi. :idea: Taki pomysł tłukł mi się po głowie od wczoraj, może dobry, może nie ale jak nie spróbuję to się nie przekonam.

Dodano:
Właśnie przyszła córka; pięć kliknięć myszką i....."wułala" jak mawiają żabojady.
refluks3.jpg
Dodano raz jeszcze;
Tylko proszę bez śmichów-chichów, pierwszy raz robiłem coś w paincie ale jak powiedział Józek w filmie "Tato, tato, sprawa się rypła" - "uce sie tato, uce!"
Pozdrawiam wszystkich miłośników tego filmu :smiech:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Zygmunt »

Boje się o wlot do kolumny, bo przez kombinowanie z fittingiem i redukcjami mam "wąskie gardło" i na wlocie do kolumny jest dziura tylko 28mm. Mam nadzieję, że nic się nie stanie...

Aha, jak dzisiaj wreszcie dostanę skraplacz, to można będzie odpalić sprzęta :D Cała reszta już zainstalowana.

Obrazek

Tutaj fotka z profilu:

Obrazek
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: radius »

Ja cie qrcze nie kręce :!: :!: :!: Ostatni raz takie cudo widziałem z 15 lat temu. Piękna mosiężna robota :klaszcze:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Kucyk »

Takie gustowne kurki są do nabycia w sklepach oferujących części do ciągników rolniczych i maszyn budowlanych.

newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: newcomer »

Zygmunt pisze:Wg mnie nie ma sensu. Z górnej półki i tak krople przelewają się tylko na dolną (ciężko zmusić kroplę do wędrówki "pod górę"), a wygięcie w dolnej nic nie da. Część kropel dalej będzie sobie spływać, o tak:

Obrazek

Być może ja zrobiłem błąd, że mój języczek jest wycięty za grubą tarczką i sporo kropel zamiast płynąć na języczek może wybrać drogę "obok". Chyba lepsza byłaby półka o takim kształcie...

Obrazek

...i wtedy właśnie lekko "wklęsła", żeby nie przelewało "bokiem", tylko języczkiem.
Witam
Tak sobie myślę że może by się sprawdził pomysł jaki jest stosowany w parapetach okiennych czyli KAPINOS (fosa, rowek) która się znajduje
na całej długości parapetu i służy przed zalaniem ściany pod parapetem np. ze spływającej wody po oknie a następnie parapecie i urywającej się właśnie na
tym Kapinosie. Ale co ja tam wiem :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: radius »

A jak wyobrażasz sobie zrobienie takiego kapinosa w półce z blaszki o grubości 1mm :!: :?: :cry: Ostatecznie można by wygiąć brzeg półki pod kątem > 90*, ale jak taką półkę włożysz w wycięcie w głowicy?
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Zygmunt »

Wsunąć od boku- pytanie czy całe rozwiązanie w ogóle zadziała. Ten zgięty kawałek musiałby być zaostrzony.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: radius »

Wsunąć od boku
No, to jest jakieś rozwiązanie. Mogło by to wyglądać mniej-więcej tak;
nowa głowica.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: lucas070707 »

Widzę, że Kolega szaleje z bliźniaczą połówką rurki ;-)
Z niecierpliwością czekam na generalną próbę kolumienki. Jedno mnie tylko ciekawi: w jaki sposób Kolega to wszystko polutował?? Tzn. jakim palnikiem i z jakim topnikiem, czy może wystarczyło mechaniczne usunięcie tlenków z powierzchnii??

Ja narazie zatrzymałem się na etapie poszukiwań reszty części miedzianych na półki, skraplacz i jakieś połączenie z kotłem. Kotła w sumie też szukam:-P Nie wiem czy warto inwestować w kega 30L skoro ma za wąski wylot i będę się musiał jeszcze z redukcjami bawić :/ Zastanawiam się nad zwykłym "emaliakiem", wydaje mi się to najprostszym i najekonomiczniejszym rozwiązaniem, a cały projekt ma być jak najbardziej ekonomiczny przy pełnej funkcjonalności.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w testach!! :-)

EDIT:
A co do zamocowania do kega (wiem, że za późno bo części do redukcji już idą), ja bym śruby mocujące (jeśli to możliwe) odwrócił, i zakręcał od dołu. Strasznie niewygodne, ale powinno działać. Łebki od góry można byłoby przypiłować, ale skoro nakrętki nie przeszkadzały kolumnie to łebki też nie powinny.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Zygmunt »

Zacznę od końca: śruby są już przyspawane do kryzy i nie mam jak (tzn. mam- kątówką) jaki ich szybko przerzucić. Lutowałem palnikiem GLT-3
Obrazek

typowo propanowo-butanowy palnik, nakręcany na butle turystyczną.

Samo lutowanie to czyta przyjemność- 20 sekund podgrzania i nakładanie lutu, który sam się rozpływa. Półki oczywiście nie byłe najpier idealnie półokrągłe, tylko wystające- lut sam kapilarnie napłynął w spoinę. Potem tarcza ścierna + dremel i wypiłowałem na gładko. Przed lutowaniem pólki przejechane tarczą ścierną, rura "wypapierowana".




No i update:

Skraplacz dotarł, bardzo dobra robota.

Obrazek

Teraz tylko zamocować:

Obrazek

Przylutuję "dekielek" i wypełniam kolumnę. Potem mocuję termometr... i lecimy :) Czarownice już prawie doszły...


Kolejny update:

Dekielek przymocowany:

Obrazek
:D :D :D

No i wreszcie wypełnienie.

Obrazek

Upchałem na początek luźno, żeby zobaczyć jak tam z zalewaniem na redukcji o fi 28mm. Na razie jest 206g/l- jak nie będzie zalewało upcham zmywaki bardziej. Te były "czochrane", dlatego weszły tak luźniutko. Jakby było bardzo źle- mam już zamówiony nypel do kega z Allegro i zrobię sobie bezstratne przejście keg-kolumna o fi 50mm.

Cóż, praktyka pokaże...


Wczoraj sprzęt przeszedł "próbę ognia". Do kega weszło 25l nastawu na "Czarownicach", ok. 14vol, z czego wyszło trochę ponad 3 litry >95,6 i jakieś 0,4l pogonu 70vol. Wydajność więc stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. Alkohol nie śmierdzi, nie ma smaczków, a rozrobiony z wodą gazowaną i przeultradźwiekowany nie wymagał filtra. Tzn. próbka konsumpcyjna po prostu nie zdążyła się przed wieczorem przefiltrować, a w trakcie konsumpcji wyszło, że smakuje nieźle i bez tego. Może dzisiaj uda mi się część przefiltrować i zobaczę, czy będzie rażąca różnica w smaku.

Co do samego mini- stilla: zaskoczyła mnie niesamowita prędkość odbioru. Nawet przy mocno przykręconym zaworku (którego światło w pozycji otwartej to jakieś 4mm) z aparatu dosłownie się wylewało. Przy kolumnie CM z chłodnicy leci bardziej kroplami, tutaj ciurkiem.
Walnąłem gafę na początku, bo za późno odkręciłem wodę chłodzącą i trochę par poszło "w powietrze". Teraz wiem, że lepiej zrobić to wcześniej

Zużycie wody jest na przyzwoitym poziomie, około litra na minutę. Termometr na wyjściu wody pozwoli znacznie zredukować tą ilość, ale w związku ze świętami i burdelem na poczcie nie spodziewam się go dostać przed nowym rokiem.

Problematyczne okazało się łączenie kolumny z redukcją- blacha 1mm jest trochę za cienka na takie coś i pod wpływem śrub się wygina. Trzeba kolumnę albo przylutować bezpośrednio do redukcji, albo zrobić więcej niż 4 otwory pod śruby. W tym miejscu chciałbym też sprostować- redukcja fi 28mm nie powoduje zalania kolumny. Grzałem z dość dużą mocą (min 1000W) i kolumna ani razu się nie zalała. Czyli przez ostrzeżenie kol. Sverige niepotrzebnie zamawiałem nypel z Allegro. Cóż, może przyda się do czegoś innego.

Co trzeba zmienić- na pewno łączenie i uszczelkę. Kolumna dostała też teraz ocieplenie z pianki izolacyjnej. Trzeba dołożyć wspomniany termometr na wyjściu wody i jakiś w połowie wypełnienia. Zastanawiam się, czy nie zrobić tego na popularnych DSach i nie podłączyć od razu do komputera. Mam ochotę zrobić też "papugę" do ciągłego pomiaru odbieranego destylatu. Przydaje się przy pogonach (pogony odbierałem już metodą pot-stillową, po skoku temperatury). Do takiej papugi przyda się też mała chłodnicza Liebiga, bo destylat z zaworku wypływa ciepławy i pomiar będzie zafałszowany.


Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego sprzętu i nie żałuję jego budowy. Po wprowadzeniu niewielkich poprawek będzie bardzo przyjemnym narzędziem pracy:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Posty: 379
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 16:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Lothar von Luene »

Przegapiłem cały bieg wydarzeń. Chciałbym tylko, jako użytkownik szklanej kolumny, potwierdzić słowa Kucyka:
..... kombinujesz jak tu alkohol kierować za pomocą różnych wypustek, a on i tak migruje sobie gdzie sam chce, nawet czasem po spodzie płaskiej powierzchni, mając gdzieś twe wysiłki.
W mojej głowicy, część kropelek nie kapie na końcu rurki w dół, tylko wędruje pod górę :) , ale to nie jest problem, bo:
..."zjawisko ściankowania" w przypadku zastosowania wypełnienia ze zmywaków, wiórów, sprężynek itp. czyli wypełnień drobnych a nie pierścieni fi 20mm, to mit.
Eksperymentuję z różnymi wypełnieniami i mogę powiedzieć, że przy zmywakach nie ma "ściankowania" nawet jak kolumna nie stoi w pionie. Inaczej było w moim pierwszym wsadzie ze złomu metali kolorowych- flegma spływała po ścianie jak rzeka. :)

Też chcę taki aparacik! Do owocówek!

Zdrowych i Miłych Swiąt
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: rozrywek »

Zygmunt 15 flaszek z 25l zacieru, hmmm, i to ma być "niezły" wynik??


Raczej b. dobry a nie niezły
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Maciej_K »

3l 95,6% + 0,4l 70% to jednak wynik przyzwoity :). Teoretycznie powinno wyjść 3,5 litra destylatu 100% - to byłby ideał :).

Ale tak naprawdę zastanowiło mnie jedno:
rozrobiony z wodą gazowaną
Czy to jakiś zabieg uszlachetniający współgrający z ultradźwiękami? Domyślam się, że w myjce woda się odgazowuje, tak?
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Zygmunt »

Nie wiem Rozrywku ile otrzymujesz flaszek z 25l "zacieru", ale uważam, że wynik wyszedł świetny. Pamiętaj o przedgonie i pogonie!

Maćku, woda gazowana ma fajny smak po odgazowaniu właśnie w wanience. Demineralizowana mi się znudziła, poza tym producenci "lepszych" wódek też wykorzystują wody źródlane lub uszlachetniane zamiast demineralizowanych. Uznałem, że coś jest na rzeczy...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: gotiger »

Zygmunt pisze:woda gazowana ma fajny smak po odgazowaniu właśnie w wanience. Demineralizowana mi się znudziła, poza tym producenci "lepszych" wódek też wykorzystują wody źródlane lub uszlachetniane zamiast demineralizowanych. Uznałem, że coś jest na rzeczy...
Zdecydowanie mogę tylko potwierdzić. W prawdzie ja używam lekko mineralnie wody niegazowanej, ale wg mnie jest różnica w smaku "czyściochy".
Wypróbowałem różne wody, ale najlepiej mi pasuje Ustronianka niegazowana (kupuje ją również do picia w bańkach 5L) :)

Pozdrówka i Wesołych, Rodzinnych Świąt Życzę :P
Awatar użytkownika

lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: lucas070707 »

Ja się jeszcze w sprawie łączenia kega z kolumną muszę odezwać...
Tak sobie patrzę na wymiary tej redukcji i doszedłem do wniosku, że rura miedziana powinna na styk wejść na taki nakręcony nypel, który ma 46mm fi wew. co po dodaniu 2mm ścianek da nam idealne 50mm, czyli tyle ile nasza 54mm miedziana w środku.
W razie czego można tą redukcję troszkę podciągnąć papierem ściernym, albo owinąć taśmą teflonową, choć korzystniej by było jakby z oporem się wszystko łączyło. Wtedy pozostaje nam dla świętego spokoju spróbować zalutować łączenie i mamy bardzo wygodne i estetyczne połączenie :-)
Jak nypel dojdzie to wszystko się wyjaśni :-) Ja narazie się wstrzymam z zamawianiem grubszego kawałka blachy miedzianej...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Zygmunt »

Apdejt (za pare godzin scalę):

Wykonałem wreszcie dobrze uszczelniony port termometru. Nie chciałem miec kolejnej kolumny obsmarkanej silikonem i/lub poxiliną, więc postanowiłem zrobić to bardziej "pro". Najpierw coś takiego:

Obrazek

i na równo silikonem bezbarwnym:
Obrazek

Dzisiaj przymierzę nypel, zobaczymy, czy jest sens odlutowywać kołnierze...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: radius »

Zygmunt, jaki był cel takiego wykonania portu termometru? Czy tylko chodziło o dobre uszczelnienie wokół rureczki sondy, czy też o coś innego :?:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Zygmunt »

Dobre uszczelnienie i estetykę. Kolumna docelowo ma wyglądać tak, żeby można ja było sobie postawić w rogu pokoju jako ozdobę, poza tym lubię umiarkowany steampunk :) Dosyć mam kolumn zasmarkanych silikonem, czy obwiązanych trytytkami, czas zrobić coś ładnego!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: radius »

Dokładnie o tym samym myślałem zamawiając te fikuśne mosiężne zaworki od C30. Ciekaw jestem jak się będą prezentować nasze kolumienki "na gotowo" :?: :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Zygmunt »

Np. tak:

Obrazek

Moja jest już właściwie skończona, brakuje jej tylko przeszlifowania :D

Tak wygląda włożony nypel:

Obrazek

Włożyłem go tak głęboko ręką, raczej na pewno trzeba by to zalutować. Nie lutowałem jeszcze Cu i stali KO w takiej skali, poczekam aż ktoś to dobrze opisze :) Wchodzi dość ciasno, ale chyba nie jest to super szczelne połączenie. Podejrzewam, że "nabije" się jeszcze dużo.


UPDATE:

Dorobiłem uchwyt na termometr, a sam termometr dostał krótszy kabelek.

Obrazek


---scalone---

No i udało się połączyć nypel z rurą :) Jest szczelnie i pewnie, wszystko dzięki nitom i silikonowi.

Najpierw robimy serie otworów w rurze (jedne wyżej, drugie niżej), potem wsuwamy nypel i przez tą "matrycę" wiercimy dziury w nyplu. Po każdej wywierconej dziurce trzeba włożyć w nią nit, żeby nypel nam sie nie przekręcił i wszytskie otwory były równe:

Obrazek

Potem wyjmujemy nity, oznaczamy sobie jakoś zbieżność, wysuwamy nypel i odtłuszczamy wszystko. Nypel pokrywamy cienką warstwą silikonu, tak samo środek rury. Najlepiej robić paluchem w rękawiczce gumowej.

Jak wejdzie z oporem wsadzamy nity z powrotem i nitujemy- tylko po przekątnej, bo jak będzimy nitować jeden po drugim, to nam sie nypel zbliży do jednej ze ścianek bardziej. Po zanitowaniu wszystkiego paluchem wygładzamy silikon w środku i na zewnątrz.

Obrazek

Obrazek

I gotowe, szczelne i dość estetyczne :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: lucas070707 »

Jak Kolega zamierza wykończyć kolumnę, w sensie czyszczenie końcowe??
Osobiście to rozważałem 3 sposoby:
- chemia, ale raczej nie zastosuję - ryzyko nierównomiernego wytrawienia, jakieś przebarwienia, no i nie podoba mi się miedź czyszczona np B327 (robi się taka brzydko różowa i matowa),
- papier wodny i polerka pastą do metali kolorowych, efekt wizualnie na pewno lepszy niż trawienie, ale wymagający ładnych paru godzin machania (do tego problem z wyczyszczeniem środka, ale na to już szykuje patent), można kolumnę wykończyć na naprawdę wysoki połysk,
- ostatnia opcja to wata stalowa (staliwo polerskie), trafiłem na to szukając zielonej pasty do polerowania miedzi, zapowiada się obiecująco i wymaga mniej roboty niż zabawa pastą (przykładowa aukcja)

Ja swoją rurę zamierzam wyczyścić (przynajmniej od środka) zanim zacznę lutować, bo potem już będzie trudno się dostać do niektórych miejsc.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Zygmunt »

Uznałem, że polerka nie ma sensu, bo zajmuje za duzo czasu, a efekt pewnie nie będzie rewelacyjny- wolę ją taka jaka jest teraz. Przeleciałem ja drobnym papierem ściernym i czekam na patynę :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Wald »

Wewnątrz czyściłem czyścikiem do miedzi. Takie 5x10cm używane przed lutowaniem. Na dłuższym drucie 6mm zaczepiałem złożony na pół czyścik. Drugi koniec w wiertarkę. Z zewnątrz też odpuszczam. Wystarczy tydzień lub złapać gołą dłonią i po czyszczeniu.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: lucas070707 »

Akurat nasze rury nie były przechowywane w "standardowych" warunkach i przyda im się taki zabieg, myślę, że polerka + delikatne utlenienie po jakimś czasie doda im uroku. Poza tym, moja rura będzie prawie cały czas miała wdzianko z pianki do ocieplania rur i nikt jej paluchami nie zmaca :-)
*Wald: i jak się taki czyścik sprawuje w praktyce? Na prawdę "wystarczy kilka potarć i już widać efekt"? No chyba, że nie jest on z waty stalowej- bo taki mam zamiar wypróbować.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Wald »

Wygląda to jak byś oderwał ostrą część z gąbki-myjki. Działa delikatnie i skutecznie. Ja stosuje nawet do aluminium (np. do czyszczenia głowic samochodowych). Moja kolumna błyszczy w środku bez zarysowań jak po papierze.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: wolan »

Miedz jak i zresztą stal nierdzewna można fajnie doczyścić włókniną na wiertarkę. Koszt nie wielki a są różne gradacje więc jak ktoś ma dużo czasu wolnego można się pobawić :)
Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: newcomer »

A jak ktoś nie ma czasu, a chce mieć sprzęt wypolerowany jak przysłowiowe "psie jajca" w trzy minuty polecam ten przepis osobiście wypróbowany:
Kwas siarkowy 1,84g/cm3-------460-500g/l
Kwas azotowy 1,4g/cm3-------350-380g/l
Azotyn sodu------------------10-12g/l

Temperatura pracy 30-40*C, przedmiot należy trzymać w roztworze 1-3 minuty. Gwarantowana 100% skuteczność.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Zygmunt »

Abstrahując od tematu czyszczenia czystej rury (przeleciało przez nią blisko 7l spirolu i nie zauważyłem zmian zapachowo-smakowych) dodaje następujące uwagi dla budowniczych aparatur LM wg. Bokakoba:
- jak najpłytsze jeziorko- ponieważ głębokie jeziorko to problem z odbiorem, będzie musiał być naprawdę kropelkowy. U mnie średni odbiór przy grzaniu ca. 1300W wynosił 550ml/h z tendencja spadkową aż do 502ml/h.
- jak najdłuższy skraplacz- 2m rury KO fi 8 dają radę (przy przepływie 70l/h woda jest zimna), to jednak dla oszczędności proponuje skraplacz z min. 3m rurki.
- termometr na wysokości półki odbioru- bo termometr umieszczony niżej pokazuje dziwną, aczkolwiek stała temperaturę. Ja już wiem, czego się spodziewać, ale nowi użytkownicy chcący utrzymać 78.3 albo się powieszą, albo zastrzelą.
- dołączenie do zaworu odbioru małej chłodniczki Liebiega- bo wypływający destylat jest na tyle ciepły, że trzeba czekać ok. 20 minut, żeby "wystygł" do 20C i można było przeprowadzić pomiar areometrem. Chyba, że ktoś tak jak ja ma tablice do legalizowanego aerometru i czuły termometr.
-najpierw wiercić dziurkę na rurkę odbioru, a potem ciąć szparę na dolna płytkę- unikniemy problemu przebicia płytki wiertarką.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

masato
50
Posty: 69
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 22:54
Krótko o sobie: Poryty beret.
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: Kalisz
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: masato »

Zjawisko ściankowania nie występuje. Jeśli prawidłowo wykonamy półkę to takiego czegoś nie ma. Dzisiaj robiłem testy tego rozwiązania. Półki umieściłem pod kontem 35 stopni. Wygięty języczek do dołu, od początku do końca sprowadza krople na środek, tak jak chcę.

Na fotkach nie widać pewnie dokładnie, ale woda jak i psota spływa dokładnie po języczku nie podlatując pod spód.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Niki71
20
Posty: 26
Rejestracja: piątek, 29 lip 2011, 21:16
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Niki71 »

Proponuję wykonać taką samą próbę z użyciem spirytusu/destylatu, już nie będzie tak ładnie. Swój aparat wzoruję na rozwiązaniu kolegi Gobo i pierwszy grzybek przyciąłem za mocno, tzn. daszek miał za krótkie spady - alkohol kapilarnie wchodził na spód grzybka i kapał stamtąd w dół, natomiast przy próbie wodnej było ok.
Wszystko jest na forum, wystarczy poszukać - to taka złota myśl ... z podręcznika dla akwizytorów ;)

masato
50
Posty: 69
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 22:54
Krótko o sobie: Poryty beret.
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: Kalisz
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: masato »

Proponuje dobrze czytać moje posty. Próbę wykonywałem na wodzie jak i "psocie" ! ! !.
Mam kilka fotek, z wodą i psotą, a także pod różnymi kątami co by to niedowiarki nie stękały.

Z tego co zauważyłem jeśli dobrze jest coś wykonane z głową to żadnych niespodzianek nie będzie.
Awatar użytkownika

fantik1
50
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 28 sty 2012, 00:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człekiem... :)
Ulubiony Alkohol: DD - dobry, domowy ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Zielona Wyspa
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: fantik1 »

Witam
Mam prośbę do kolegi Zygmunta, czy można zaktualizować foty? :)
Czasami wyobraźnia to za mało i przydało by się poprzeć projekt jakimś obrazkiem :idea:
Pozdrawiam
Slainte!
Awatar użytkownika

Agneskate
200
Posty: 228
Rejestracja: sobota, 11 paź 2008, 21:16
Krótko o sobie: Cicha woda... ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Agneskate »

Nie wiem czy Zygmunt odpowie, ale zdjęcia wcięło nie tylko na necie, ale fizycznie. Szkoda, że nie były zamieszczone jako załączniki do forum. Można by było wtedy coś kombinować.
Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Zygmunt »

Fotki istotnie poszły się... Jednak budowa mini-stilla jest ładnie przedstawiona u Radiusa, a mając choćby szablony Bokakoba wycinanie szpar pod półki jest banalnie proste. Trzeba tylko pamiętać o skalowaniu przy drukowaniu, dla rury 54mm trzeba przeskalować na 103%.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

wampirul
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 15 sie 2014, 12:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Pokarpacie
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: wampirul »

Pozwolę sobie podpiąć się pod istniejący temat. Przymierzam się do budowy Mini Stilla i choć wiele spraw po lekturze forum rozjaśniło mi się, to wciąż rodzą się różne wątpliwości.
Konstrukcja oparta o rurę miedzianą 54 mm długości 93 cm (akurat tyle mam).
Czy wykonanie według załączonego rysunku sprawdzi się (chodzi mi głównie o długość rury skraplacza oraz jego wysokość, montaże termometrów, wysokość odbioru OVM i średnicę oraz długość chłodnicy Liebiga. Węższa część z katalizatorem budzi u mnie obawy, że będzie kolumnę zalewać. Ewentualnie czy można tę krótką dolną rurkę wykorzystać na montaż skraplacza czy nie wyrobi z wydajnością?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Walczę z alkoholizmem! Piję więcej aby inni pili mniej!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: Zygmunt »

Katalizator przy miedzianej kolumnie jest zbędny. Przy tej wysokości rury OVM to zbyt pobożne życzenia, jeżeli koniecznie chcesz VM to daj go w głowicy, ewentualnie 5cm pod nią. Termometr daj niżej- ja mocuję w 2/3 wypełnienia przy jednej sztuce, a przy dwóch dodatkowo dochodzi na 35-40cm (pierwszy można wtedy dać wyżej, będzie do owocówek). 2m fi 10 raczej nie będą wystarczające, chyba, że będziesz grzał b. mała mocą. Do tego zakładasz, że te 2m skręcisz tak, że skraplacz zajmie 17cm- nierealne. Same zwoje z odstępem 0,5cm zajmą powyżej 18cm, a do tego dochodzi Ci oczko na ole, bo rurka musi się jakoś zawinąć. Nie określiłeś długości w skraplaczu Liebiga.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

wampirul
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 15 sie 2014, 12:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Pokarpacie
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: wampirul »

Dziękuję za bardzo rzeczową odpowiedź i wszystkie sugestie wezmę na warsztat. Jeśli chodzi o chłodnicę liebiga to ok. 50 cm - początek tuż pod kolankiem. Nie chciałbym rezygnować z OVM, więc czy obniżenie 10 cm poniżej górnego poziomu zasypu zda egzamin (ok. 5 półek niżej)? W takim wypadku do OVM pozostanie 60 cm sprężynek (zamierzam użyć te o najlepszych parametrach).
Co do montażu termometrów (rozdzielczość 0,1 0c, odświeżanie 1 s.) to myślałem o 4 punktach:
1. keg
2. kolumna na wys. 20-25 cm (teoretyczna wysokość 10-tej półki)
3. pod odbiorem LM
4. wyjście wody ze skraplacza.
Walczę z alkoholizmem! Piję więcej aby inni pili mniej!

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: MikeB »

DO OVMa musisz mieć jakis odcinek między OVMem a głowica, a jak dasz 10cm to bedzie lepiej niż w gowicy ale to nie bedzie to samo. Policz ile cieczy sie gromadzi na tym odcinku.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Miedziany Mini Still

Post autor: radius »

Robiąc mini stilla, zrezygnuj z obniżonego VM-a i rób jak radzi ci Zygmunt. 60 cm zasypu to będzie "ciut" za mało do uzyskania naprawdę dobrego destylatu. Poza tym zrezygnuj z termometru na wyjściu wody ze skraplacza, do niczego nie będzie ci potrzebny.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”