Miedziana kolumna LM/VM nie chce ulec zalaniu. Dlaczego?

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy

Post autor: Trener »

Z kilku powodów.
Po pierwsze z lenistwa. Nie chciało mi się skracać i rozkręcać kolumny. Zresztą chętnie bym ją jeszcze podzielił i przerobił na smsy ale nie znam nikogo w okolicy komu mógłbym to powierzyć.

Po drugie, do smakówek i tak poza może późnym przedgonem nie jest raczej potrzebny czysty początek serca. O ile dobrze Cię zrozumiałem i zapamiętałem, to to co najlepsze w smakówkach otrzymujemy pomiędzy 75%-50% stężenia. Wiem, że pisałeś o drugiej destylacji, ale założyłem przez analogię, że z pewnym przybliżeniem da się to zastosować i do pierwszej. To co uzyskałem z resztą na pot-stillu kończyłem przy 50%. Teraz mogę odzyskać z tego spirytus, albo puścić na szkle przez wypełnienie szkło-miedź i spróbować uzyskać śliwowicę.

Po trzecie, przed wlaniem nastawu do kega, sitkiem do osobnego naczynia zebrałem pływające po powierzchni śliwki i zalałem nastawem. Przepuszczę to przy najbliższej okazji przez szkło i zobaczę co z tego wyjdzie.

A po czwarte nigdy nie piłem prawdziwej śliwowicy i nie wiem jak powinna smakować. A jeśli smakuje podobnie do mojej pierwszej próby, to jakoś mi nie podchodzi.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Autor tematu
Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Miedziana kolumna LM/VM nie chce ulec zalaniu. Dlaczego?

Post autor: Trener »

Zgodnie z obietnicą wstawiam wynik rozważań na temat „zautomatyzowania” tabel Akasa.
Po namowach kolegi Lesgo i konsultacjach z kolegą Akasem (posiada NIESAMOWITĄ wiedzę i łatwość tłumaczenia), powstało to:
Tabela Akasa (up by Trener).xls
Co ciekawe nie wiem co sam Akas o tym skrypcie sądzi, ponieważ nic nie odpisał (może uznał, że skrypt jest do bani). W każdym razie skoro już powstał, to szkoda go kasować. Przetestujcie, sprawdźcie czy teoria ma odzwierciedlenie w rzeczywistości i czy nie palnąłem jakiejś gafy, błędu lub cokolwiek innego. A jeśli faktycznie jest do bani, to ostrzeżcie innych aby tego nie pobierali :)
Instrukcja obsługi w pliku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Miedziana kolumna LM/VM nie chce ulec zalaniu. Dlaczego?

Post autor: Szlumf »

Super ulepszenie tabeli Akasa. Dziękuję za ułatwienie prowadzenia procesu.

1. Czy dysponujesz może jakimiś wzorami by móc określić wymaganą moc grzania w zależności od temperatury w kotle przy stałym odbiorze? Mam grzanie elektryczne i regulator Pamela. Próby regulacji mocą zamiast zaworkiem robione na wyczucie dają obiecujące rezultaty szczególnie jeżeli chodzi o czas.

2. Uciążliwe dla wrażliwych sąsiadów zapachy pewnie w części pochodzą z odpowietrzenia skraplacza. U mnie tuż przed ruszeniem par w górę kolumny i później w trakcie procesu pojawiał się dosyć przyjemny kwiatowy zapaszek. By sprawdzić czy to nie wina słabego skraplacza odpowietrzenie podłączyłem z małą chłodnicą. Kompletnie nic się nie skropliło ale zapaszek zniknął. Ledwo go czuć u wylotu chłodnicy. Pozostawiłem ten układ na stałe z chłodnicą napełnioną wodą ale bez przepływu i zapachów brak. Może zamiast chłodnicy wystarczy dłuższa rurka na odpowietrzeniu na wszelki wypadek (wykipienie nastawu już przeżyłeś) wyprowadzona poza obszar taboretu gazowego?
A przy okazji może ktoś wie jaki to związek chemiczny odpowiada za ten zapach?

3. Kolega Drgranatt słusznie przestrzega przed instalacją aluminiową w mieszkaniu. Jeżeli masz bezpieczniki w mieszkaniu a nie na klatce schodowej to możesz biorąc pod uwagę estetykę zamontować gniazdo natynkowe (pojedyńcze lub podwójne w zależności od ilości faz) przy bezpiecznikach i dalej dać przedłużacz. W razie potrzeby służę radą na PW.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Miedziana kolumna LM/VM nie chce ulec zalaniu. Dlaczego?

Post autor: lesgo58 »

Fajnie i przejrzyście to wyszło... :klaszcze:
Sprawdziłem ją pobieżnie i widzę, że jeśli chodzi o mnie to w dużej mierze pokrywa się z tym jakie prędkości ja używam do odbioru destylatu. Zaobserwowałem też ,że używając tej tabeli pracujemy z nad refluksem, który jest bardzo bezpieczny dla prowadzącego chcącego otrzymać dobrej jakości destylat. Z drugiej strony może być niezadowalający dla kogoś kto preferuje szybki odbiór. Myślę, że można by było pokusić się o wprowadzenie delikatnych poprawek urealniających faktyczny odbiór.
Ostatnio robiłem remanent w moich notatkach i wpadła mi taka tabela jak w załączniku:
Jest dokładniejsza od tej znanej tabeli.
Jestem ciekawy czy można byłoby ją zaadoptować do tej tabeli co ją opracowałeś?
Zwróciłm uwagę na jedną rzecz - wydajność kolumny, która jest wyliczana po podstawieniu mocy grzania. W przypadku mojej kolumny i mocy grzania jaką stosuję powyższa tabela zawyża. Np. przy mocy 1960 u mnie leci nie więcej jak 120 ml, a tabela podaje 137ml/min. Zastanawiam czym to jest spowodowane.? Założeniami na podstawie których tabela powstała czy też charakterystyką kolumny.
Ja swoją kolumnę znam na wylot i mi to nie przeszkadza, ale dla uczących się i chcących podpierać się tabelą przy wyliczaniu RR może być mylące.
A może zrobilibyśmy tak. Chętni do wzięcia udziału w zabawie sprawdziliby wydajność swojej kolumny i podali różnicę - jeśliby ona wystąpiła - z wyliczeniami tabeli. Bo być może tylko u mnie ma miejsce ta różnica. Jeśliby różnica występowała u wszystkich to trzeba by było pomyśleć o poprawieniu założeń tabeli.
Co Wy na to?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Miedziana kolumna LM/VM nie chce ulec zalaniu. Dlaczego?

Post autor: Trener »

Szlumf pisze:Czy dysponujesz może jakimiś wzorami by móc określić wymaganą moc grzania w zależności od temperatury w kotle przy stałym odbiorze? Mam grzanie elektryczne i regulator Pamela. Próby regulacji mocą zamiast zaworkiem robione na wyczucie dają obiecujące rezultaty szczególnie jeżeli chodzi o czas.
Niestety żadnymi takimi wzorami nie dysponuję. Do stworzenia tego skryptu również nie korzystałem ze wzorów. Wykorzystałem fakt, że wartości odbioru destylatu od temperatury w kegu tworzyły funkcje liniowe. Zastosowałem po prostu ekstrapolację funkcji liniowej.
lesgo58 pisze:Ostatnio robiłem remanent w moich notatkach i wpadła mi taka tabela jak w załączniku:
Jest dokładniejsza od tej znanej tabeli.
A masz ją może w postaci excelowej? Oszczędziłoby to trochę czasu na jej wklepanie do komputera.
lesgo58 pisze:Zwróciłm uwagę na jedną rzecz - wydajność kolumny, która jest wyliczana po podstawieniu mocy grzania. W przypadku mojej kolumny i mocy grzania jaką stosuję powyższa tabela zawyża. Np. przy mocy 1960 u mnie leci nie więcej jak 120 ml, a tabela podaje 137ml/min. Zastanawiam czym to jest spowodowane.?
Rozumiem, że masz na myśli RR? Jest to spowodowane uśrednieniem, a konkretnie 70ml/min to średnia wartość którą kolega Akas uzyskał (prawdopodobnie) eksperymentalnie dla mocy 1000W. Jest ona podstawą do reszty obliczeń. Np. dla 2000W reflux ratio będzie miało wartość 140ml/min, itd.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Miedziana kolumna LM/VM nie chce ulec zalaniu. Dlaczego?

Post autor: szfagir »

Trener kawał dobrej roboty! :)

akas
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 22 paź 2008, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Kontakt:
Re: Miedziana kolumna LM/VM nie chce ulec zalaniu. Dlaczego?

Post autor: akas »

Trener pisze:Co ciekawe nie wiem co sam Akas o tym skrypcie sądzi, ponieważ nic nie odpisał (może uznał, że skrypt jest do bani).
Spokojnie, przyjrzę się skryptowi tylko muszę zainstalować arkusz kalkulacyjny.
Trener pisze: lesgo58 napisał(a):Zwróciłm uwagę na jedną rzecz - wydajność kolumny, która jest wyliczana po podstawieniu mocy grzania. W przypadku mojej kolumny i mocy grzania jaką stosuję powyższa tabela zawyża. Np. przy mocy 1960 u mnie leci nie więcej jak 120 ml, a tabela podaje 137ml/min. Zastanawiam czym to jest spowodowane.?


Rozumiem, że masz na myśli RR? Jest to spowodowane uśrednieniem, a konkretnie 70ml/min to średnia wartość którą kolega Akas uzyskał (prawdopodobnie) eksperymentalnie dla mocy 1000W. Jest ona podstawą do reszty obliczeń. Np. dla 2000W reflux ratio będzie miało wartość 140ml/min, itd.
70 ml wychodzi mi dla średnich kolumn z mocno ocieplonym kegiem .
Dla wysokiej kolumny o średnicy 76 mm, całkowity powrót miał wartość 60 ml . Najwidoczniej generuje większe straty cieplne ( moc 4,5kW i większa powierzchnia ścianek)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Miedziana kolumna LM/VM nie chce ulec zalaniu. Dlaczego?

Post autor: Trener »

akas pisze:Spokojnie, przyjrzę się skryptowi tylko muszę zainstalować arkusz kalkulacyjny.
A myślałem, że "skopałem" dokumentnie coś na finiszu...
Wszelkie Twoje uwagi co do sensowności uzyskanych wyników, porady i konstruktywna krytyka będą mile widziane. I myślę, że nie tylko przeze mnie :)
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”