Miedź jako materiał do budowy kolumny

Co można używać do budowy aparatury, a czego unikać.
Awatar użytkownika

soltys
100
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 9 lut 2013, 13:10
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: woj. Podkarpackie
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy

Post autor: soltys »

Witam serdecznie.
Do tej pory byłem jedynie biernym czytaczem. Jednakże znalazłem w sieci coś, co zupełnie kłóci się z pewną wiedzą, jaką nabyłem czytając to forum. Chodzi o szkodliwość materiałów. Studiując posty dowiedziałem się (w skrócie), że miedź jest OK a stal inna niż KO jest be. Przeczytałem coś takiego: http://dieta.mp.pl/lista/show.html?id=75824 i lekko zgłupiałem. Wynika z tego artykułu, że rdza jest bardzo mało toksyczna, a miedź to zło...

Tu mam pytanie do kolegów obeznanych w temacie - jak się do tego ustosunkować? Mam bez problemu bimbrzyć w zardzewiałej kanie, którą mam gdzieś na strychu a pozbyć się wszystkich miedzianych elementów? A może czytam bez zrozumienia?

Pozdrawiam
Jeżeli spożywamy alkohol - nie pijemy
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Szkodliwość miedzi?

Post autor: Pretender »

Postaraj się poczytać na temat już gotowych aparatur, wypełnień. Okaże się, że znaczna część kolumn, deflegmatorów zrobiona jest z miedzi. Do tego wypełnienie również specjalnie stosujemy z Cu, aby "odsmrodzić" destylat. Jak dotąd nikomu miedź nie zaszkodziła, baaaa wszyscy ją stosujący dobrze się mają. Dodam również, że z miedzi wykonane są rury do wody.
Chyba, że coś się zmieniło i od teraz miedź jest "BE".
Także stosujemy Cu i KO i mamy się wszyscy dobrze.
No i czytamy forum.

PS
miedzi jeść nie będziesz, więc bez obaw.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Miedź jako materiał do budowy kolumny

Post autor: Wald »

Przeczytaj temat od początku i zacznij rozróżniać miedź od tlenków, soli i innych związków miedzi.
W linku który podałeś, autor też straszy słabo rozróżniając czysty metal od jego związków.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

vasteq
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 22 lip 2014, 21:04
Re: Miedź jako materiał do budowy kolumny

Post autor: vasteq »

A ja właśnie przegotowałem zaoctowany nastaw ze śliwki, wcześniej odkwasiłem to węglanem sodu. Praktycznie do samego końca leciało niebieskie, chociaż moja miedziana kolumna i wypełnienie miedziane (40 cm zasypu) były myte wodą z kwaskiem (400g kwasku na 2L wody) a później płukane wodą z węglanem sodu. Zastanawiałem się co jeśli nie odkwasiłem tego do końca i w nastawie jest jeszcze spora ilość octu? Wytworzy mi się grynszpan w destylacie? I chyba właśnie on odpowiada za kolor otrzymanego przeze mnie destylatu. Zastanawia mnie też co jeśli w mojej poprzedniej śliwowicy też był ocet (bo trochę na pewno było). Czy tam też mam grynszpan? Czy jego obecność jest widoczna tylko poprzez niebieskie zabarwienie? Czy drugie gotowanie pozostawi grynszpan w odwarze? Zapach otrzymanego destylatu też pozostawia do życzenia, czuć coś jakby siarkę lub amoniak.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Miedź jako materiał do budowy kolumny

Post autor: magius »

Odkopię nieco temat, nowego nie będę zakładał skoro jest już podobny.
Mam pod ręką miedź CuCr1Zr dostawca nazywa tą miedź MHY.
Zamierzam zrobić z tej miedzi porty termometru pod czujniki DS18b20 na wzór tego, tylko na gwint 1/4:
Obrazek
Niepokoi jednak mnie skład chemiczny tej miedzi:
Obrazek
Jak widać zawiera powyżej 0,4% chromu oraz cyrkonu w zakresie 0,03 do 0,15%, reszta to miedź.
Jak myślicie, robić te porty z tego czy sobie odpuścić ten materiał? Fajnie bo miedź ma dobre przewodzenie ciepła przez co bezwładność cieplna będzie mniejsza i pomiar byłby mniej opóźniony. Niepokoi mnie jednak skład tego stopu miedzi.
Dajcie znać co sądzicie :)
Ostatnio zmieniony sobota, 9 maja 2020, 13:36 przez magius, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Miedź jako materiał do budowy kolumny

Post autor: rastro »

Chromem bym się nie przejmował - w każdym razie właściciele kolumn stalowych się nim nie przejmują. Cyrkon za to jest używany w kosmetykach poza tymi w aerozolu, chyba nie należy go wdychać - więc też bym się jakoś szczególnie nie przejmował.

Już nie wspomnę o śladowych ilościach obecnych w tym stopie.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 maja 2020, 12:27 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Miedź jako materiał do budowy kolumny

Post autor: magius »

rastro dziękuję Ci za odpowiedź.
Jednak kupiłem pręt miedziany fi 18, kwota to 42 pln więc nie ma tragedii. Tam gdzie nie jestem pewny tematu, to wolę nie ryzykować :)
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Miedź jako materiał do budowy kolumny

Post autor: masterpaw2 »

@magius, szkoda, że nie widziałem Twojego wcześniejszego posta, takie porty można zrobić w ten sposób https://alkohole-domowe.com/forum/post1 ... ml#p171562
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Miedź jako materiał do budowy kolumny

Post autor: magius »

@masterpaw2 widziałem tą konstrukcje, bardzo fajna. Jednak dla samych portów termometru nie chce mi się organizować całego ekwipunku do lutowania.
Do obróbki mam lepszy dostęp, stad znalazłem gotowca i przerobiłem wymiarowo aby to jakoś zgrabnie wyglądało i przede wszystkim taniej :)
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Miedź jako materiał do budowy kolumny

Post autor: masterpaw2 »

Każdy orze jak może, wszystko rozumiem(sam tak mam), ale czy wziąłeś pod uwagę "plastyczność" miedzi. Oczywiście życzę powodzenia w działaniach, i foto z obróbki rudej.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Miedź jako materiał do budowy kolumny

Post autor: magius »

Tak, już rozmawiałem o tym z operatorem na maszynie. Jak się uda, wrzucę co zostało zmajstrowane :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 maja 2020, 21:59 przez magius, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Miedź jako materiał do budowy kolumny

Post autor: magius »

Edit 19.05.2020r.:
No i porty termometrów zostały popełnione. Wrzucam fotki jak obiecałem:
Obrazek
Obrazek
Jak myślicie, jak głęboko w kolumne ma być wpuszczona taka obudowa czujnika? Przy stanie obecnym jak wspawałbym mufkę bez skracania jej długości to w rurze będzie wpuszczone około 22mm.
Kolumna średnica 60,3 ścianka 2mm.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Miedź jako materiał do budowy kolumny

Post autor: masterpaw2 »

No bardzo ładnie to wyszło :ok:
W kolumnę wspawuj połówki mufy, będzie idealnie.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Materiały”