Metoda 2,5

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy

Post autor: nemeto »

Skir pisze: Więc bufor w części spełnia już zadanie odbioru przedgonu w różnych stężeniach w czasie JEDNEGO procesu.
Jest tak, czy się mylę?
Też się nad tym kiedyś zastanawiałem, wychodziłem z myślą zbliżoną to Twojej. Finalnie jednak prowadzę dwie pełne rekty (o/z bufor) + pół.
Wydaje mi się, że różnica między gotowaniem dwóch różnych stężeń, a jednym o/z bufor to czas "wygotowania" przedgonów.
Przy jednym gotowaniu materiał o wyższym stężeniu, który gromadzi nam się w buforze wciąż jest zasilany przedgonami, które są wygotowywane z niższego znajdującego się w kotle.
Przy "połowicznym" procesie kocioł nie jest zasilany przedgonami. Dodatkowo cały płyn w nim przejdzie przez całe spektrum temperatur co uważam za duży plus w porównaniu do bufora gdzie skład cieczy się zmienia.
Nie wiem czy jasno to wytłumaczyłem: chodzi o to, że przy 0,5 (proces) skład mieszaniny w kotle jest cały czas ten sam i przechodzi całe spektrum temperatur.
Natomiast do bufora dostają się coraz to nowe substancje w różnych temperaturach (od początku do końca ciecz nie ma tego samego składu) i niektóre substancje mogą mieć pewne "przerwy" w byciu w danej temperaturze w wysokim stężeniu.

A że ja jestem maniakiem czystości urobku z cukru to stosuję 2,5 o/z bufor (każda rekta) z każdorazowym trybem PS.
Ostatnio zmieniony sobota, 28 maja 2022, 19:33 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Metoda 2,5

Post autor: Szlumf »

Skir pisze:..........................
Ale przy okazji: stosując bufor proces 2,5 ulega pewnym zmianom. Jestem kiepski z chemii i może źle myślę, ale bufor pozwala pominąć 0,5 procesu. Dlaczego? Myślę tak:
- stabilizacja i odbiór przedgonów na otwartym buforze załatwia nam odbiór przedgonów wsadu/surówki o stężeniu ok 12- 18%
- zamykamy bufor i gromadzi się w nim stężony bardziej alkohol.
- kolejne 20-30 minut stabilizacji
- odbierając teraz przedgony, odbieramy je z bufora, gdzie są w stężeniu dużo wyższym (70-90?)
Więc bufor w części spełnia już zadanie odbioru przedgonu w różnych stężeniach w czasie JEDNEGO procesu.
Jest tak, czy się mylę?
Też tak kiedyś myślałem i starałem się, rezygnując z funkcji stabilizującej, w zewnętrznym buforze uzyskać stężenie 60% wynikające z dostępnego wykresu lotności zanieczyszczeń bo linie odpowiadające niektórym z nich zaczynały się od tego %. Jeden z kolegów (Masakra Domingo?) podważył to twierdząc, że im niższy % tym lepsza separacja. Znalazłem w literaturze małą wzmiankę pośrednio potwierdzającą to twierdzenie i teraz staram się w czasie stabilizacji osiągnąć w kotle wielokrotne przejście nastawu przez jak najniższe stężenie. Jednocześnie prowadzę zrzuty z buforów na dno kotła tak by flegma o wysokim % nie odparowała natychmiast po spłynięciu do kotła. Rezultaty, moim zdaniem, są dobre.

użytkownik usunięty
Re: Metoda 2,5

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus :ok:
nemeto pisze: Finalnie jednak prowadzę dwie pełne rekty (o/z bufor) + pół.
Rozumiem, że te "pół" procesu rektyfikacji z surówki o stężeniu ~55%- rozgrzanie, zalanie, stabilizacja i odbiór przedgonu z LM, prowadzisz przy permanentnie otwartym przelewie z bufora do kotła?
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Metoda 2,5

Post autor: nemeto »

Nie, zamykam przelew po pierwszym zrzucie (jak przy standardowej rekcie). Nie ważne czy w kotle jest nastaw czy surówka o większej lub mniejszej mocy, zawsze jest to: rozgrzanie, tryb PS, zalanie i stabilizacja. Po upłynięciu 1/3 czasu stabilizacji robię pierwszy zrzut i zamykam bufor, po upłynięciu 2/3 czasu stabilizacji - następny zrzut. Nic nie kropelkuje w trakcie stabilizacji czy odbioru serca. Tryb PS i dwa zrzuty (głowica UFO) "załatwiają" mi temat przedgonów w danej rekcie.
Jedyna różnica co do początków procesu to taka, iż stabilizacja nastawu trwa u mnie 60-70 min, natomiast surówki w wyższym i niższym stężeniu 90-100 min.

użytkownik usunięty
Re: Metoda 2,5

Post autor: użytkownik usunięty »

:ok: @nemeto
Czy zawartość bufora po zakończonym "pół" procesie surówki ~55%, wraca z powrotem do kotła?
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Metoda 2,5

Post autor: nemeto »

Tak, natomiast to co uzbiera mi się w jeziorkach (LM i OLM) spuszczam i wlewam do "odpadów" (dodaję je do następnego nastawu).

użytkownik usunięty
Re: Metoda 2,5

Post autor: użytkownik usunięty »

:ok:
Ale mam jeszcze jedno pytanie. Niema lekko :D
Jeśli mamy wsad ~55% do "pól" procesu z którego mamy tylko wygotować przedgon, po co więc uruchamiać bufor, wypełniać i wzmacniać mu %%, skoro i tak jego zawartość, wracana jest do kotła po procesie? Czy w ten sposób odbierasz - pozbywasz się jakiegoś, szczątkowego przedgonu z maxymalnego stężenia w które bufor obfituje?
Zależy nam przecież, żeby ten przedgon, wydostał z kotła i znalazł się pod głowicą?
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Metoda 2,5

Post autor: nemeto »

defacto pisze: Jeśli mamy wsad ~55% do "pól" procesu z którego mamy tylko wygotować przedgon, po co więc uruchamiać bufor, wypełniać i wzmacniać mu %%, skoro i tak jego zawartość, wracana jest do kotła po procesie? Czy w ten sposób odbierasz - pozbywasz się jakiegoś, szczątkowego przedgonu z maxymalnego stężenia w które bufor obfituje?
W zamknięciu bufora chodzi mi przede wszystkim o to, aby mimo, że to tylko "pół" procesu nie zrezygnować z dania możliwości wygotowania się frakcjom, których zgodnie z tabelką współczynnik lotności pojawia się od 60%.
Zaznaczam również, że wszystko to dobrane jest pod mój styl prowadzenia procesu, wydawać by się mogło, że 30 min (do pierwszego zrzutu i zamknięcia bufora) gotowania surówki o wyższym stężeniu to mało.
Ale ja mam jeszcze coś takiego jak tryb PS przed zalaniem - gdy ożyje 10 półka zmniejszam moc na realne 500-600 wat, odkręcam LM na maksa i czekam, aż ukapie mi 200 ml. Potem standard zalanie itp.
Czas, który potrzebuje na ten tryb ("życie" na 10, a początek zalania) to mniej więcej 30-40 min (nigdy nie mierzyłem) więc czas wygotowywania się przedgonów na otwartym buforze znacznie się wydłuża (nastaw - 30/40 + 20 min, surówka wyższe/niższe stężenie - 30/40 + 30 min).
Pod ten styl prowadzenia procesu zostały też dobrane temperatury zakresu odbioru serca, termo prowadzące i zrzuty które gromadzę, a które wylewam.
Wydaje mi się, że pozwoliło to na w miarę moich możliwości maksymalne wyczyszczenie z przedgonu produktu gotowego przy wprowadzaniu racjonalizacji ilości odpadów (przy UFO jest tego troszkę).
Kiedyś próbowałem czyścić same odpady, potraktowałem materiał jak nastaw (czyli pełne 2,5 o/z bufor), ale niepewność została - była ona głównym powodem wypracowania techniki prowadzenia procesu, który stosuję do dzisiaj.

użytkownik usunięty
Re: Metoda 2,5

Post autor: użytkownik usunięty »

No tak. To wiele wyjaśnia.
Czyli..
Otwarty bufor, nie skumuluje w sobie żadnej mocy i w taki sposób jesteśmy w stanie odebrać frakcje lżejsze tylko z~55% wsadu w kotle i podczas finałowego procesu, gdy zamkniemy bufor, nieodebrane wcześniej z "pół procesu" frakcje lżejsze ze wzmocnionego bufora, przedostawać się będą - mimo długiej stabilizacji i odebrania przedgonu z 18-20% wsadu z kotla, do serca- a to spryciarz z tego przedgonu co? :D
Oczywiście, nie wymyślam prochu ale lepiej dojść do czegoś po swojemu.
Dzięki @nemeto :ok:
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Metoda 2,5

Post autor: nemeto »

Jestem bardzo przewrażliwiony na punkcie czystości urobku z serca, z pogonami wydaje mi się, że sobie poradziłem, natomiast przedgony to już "cięższa" bitwa.
Zaznaczam, że wszystkie moje działania opieram tylko i wyłącznie na informacjach z forum, swojej obserwacji procesu, intuicji i logice (przynajmniej tak mi się wydaje ;) ). Nie jestem z wykształcenia fizykiem czy chemikiem więc jest szansa, że niestety błądzę we mgle.
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Metoda 2,5

Post autor: AAmatorek »

lesgo58 pisze:...
2. Teraz będzie "połówka" procesu. Surówkę z odpędu rozcieńczamy do ok. 50%. Gotujemy i odbieramy pieczołowicie przedgon. Po czym kończymy wyłączając grzanie.
...

To jak to w końcu jest? Ma być 55 czy 50 bo w kompendium jest 50, później w kompendium jest 55, a teraz w tym temacie 50 % :scratch: :D ... No i jeszcze do tego w kompendium jest 20 % do 2 po procesie 0,5, a następnie opisujesz, że lepszy efekt daje 18% od 20% :D.
Trzeba tam aktualizacje zrobić i widełki wprowadzić hehe. Przeczytałem całe kompendium- wspaniała lektura
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Metoda 2,5

Post autor: jakis1234 »

55 i 20 to jest maksimum. O ile pamiętam dyskusję, to się mówiło 50 do 55% i maksimum 20% i tutaj im mniej tym lepiej.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 maja 2022, 21:53 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

użytkownik usunięty
Re: Metoda 2,5

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus :ok:
Uważam, że wódeczka czysta z cukru po v2.5 jest pierwsza klasa :ok: Jak człowiek nie spróbuje, to się nie dowie. Fakt- energii, pracy i strat nieco więcej jest ale uważam, że warto. Efekt jest zaskakująco dobry. Wreszcie- nie buraczany duch. Polecam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”