Metaxa

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
marer
200
Posty: 210
Rejestracja: sobota, 15 lis 2008, 21:18
Krótko o sobie: Ja nie wielbłąd , napić się muszę :)
Ulubiony Alkohol: whisky , winiak , koniak , brendy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Post autor: marer »

Witam
Czy może komuś z kolegów udało się zrobić domowym sposobem Metaxę lub coś podobnego ?
Przyznam szczerze że jak pierwszy raz posmakowałem tego trunku to bardzo przypadł mi do gustu.
Fajnie byłoby samemu móc takie coś zrobić.
Pozdrawiam Marer.
koncentraty wina

marcinhes
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2008, 23:42
Re: Metaxa

Post autor: marcinhes »

Witam

Byłem wielkim smakoszem tego trunku

Jednak mało precyzyjnych informacji mam na jej temat , wiem natomiast ,że metaxa jest destylatem winnym i do jej produkcji używa się kilku albo nawet kilkunastu gatunków winogron które rosną raczej w krajach cieplejszych niż Polska.Metaxa tak jak whisky musi leżakować ale w czym i jak długo to nie wiem.

Jest jeszcze Grappa włoska ale grappa z tego co wiem powstaje chyba z nie najświeższych winogron i dlatego ma charakterystyczny zapach podgniłych winogron i intensywny smak.

Ja jestem właśnie po destylacji moszczu winogronowego i smakuje troszkę jak grappa ale ładniej pachnie , troszkę jak Napoleon i doszukałem sie tam posmaku metaxy.

Użyłem :

-3/4 kilo cukru
- 1 kilo winogron czerwonych z Lidla
- rozmnożyłem drożdże w 1 L wody z dwiema łyżkami cukru i garścią winogron i wlałem do głównego nastawu około 350-400ml (drożdże winne biowin)
całość dopełniłem wodą tak żeby było około 4,2 L (żeby winogrona nie wyszły ):)


Po 7 dniach fermentacja się kończyła i wyszło mi z tego 0,7 L płynu o mocy 60 %

co po drugim przepuszczeniu dało mi 0,4 l o mocy ponad 85% czyli 2 flaszki


Polecam robić na winogronach gdyż pięknie i szybko fermentują !

Pozdrawiam


P.S. Jak wyjdzie ci metaxa daj znać , a póki co trenuj i pobieraj nauki i doskonal sztukę!

marcinhes
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2008, 23:42
Re: Metaxa

Post autor: marcinhes »

Coś znalazłem

Metaxę produkuje się według tradycyjnych metod, a jej dokładna receptura jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Wiadomo, że powstaje z mieszanki winogron typowo greckich szczepów - savatiano, sultanina i black corinth. Cały sekret metaxy polega jednak na dodatkach, które dodaje się pod koniec procesu produkcji. Pierwszy z nich to wino z odmiany muskat, pochodzące z wysp Morza Egejskiego, natomiast drugi to sekretna mikstura, której skład znają tylko pracownicy firmy. Prawdopodobnie to zestaw ziół, chodzą też słuchy, że dodaje się do metaxy płatki róż. Po zmieszaniu destylatów w odpowiednich proporcjach, rozlewa się je do beczek z dębu francuskiego, gdzie leżakują przez kilka lub kilkanaście lat w temperaturze 6 st.C.
Po trzech latach leżakowania do butelek rozlewa się Metaxę oznaczoną 3 gwiazdkami, po 5 latach trunek otrzymuje 5 gwiazdek, po 7 latach – 7 gwiazdek, a po 20 latach mamy do czynienia z Metaxą Private Reserve, najbardziej poszukiwaną przez znawców.

clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Metaxa

Post autor: clapus »

Witam.
Marcinhes generalnie odradzam robienia zakupów w Lidlu, Tesco, Biedronkach i w innych tego typu sklepach. Ja miałem nieprzyjemność jedzenia winogron z jednego z hipermarketów i powiem szczerze ze ich skórka waliła niemiłosiernie. W sklepie, przed umyciem to nawet tego nie kosztuję.
Zdecydowanie lepszym miejscem na zakupów wszelkich owoców jest rynek. Owoce, warzywa są lepsze, zdrowsze, jest w czym wybierać, a do tego są tańsze.

Pozdrawiam.

marcinhes
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2008, 23:42
Re: Metaxa

Post autor: marcinhes »

Masz w 100% rację , zważywszy jednak na porę roku dostęp do winogron , zwłaszcza świeżych jest utrudniony - w lidlu akurat były włoskie i nie śmierdziały :) sok też był dobry - wiem że jest spory cień szansy że są pryskane czy konserwowane jakimś syfem - zawsze dokładnie myje owoce - nawet winogrona ziarnko po ziarnku.

Latem jest pole do popisu - planuje zrobić na agreście ,porzeczkach , obok mojej działki rosną morwy - też je poćwiczę

krzg
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 13:17
Re: Metaxa

Post autor: krzg »

Mam trochę inne zdanie. Czy na rynku (targowisku) czy w supermarkecie są te same owoce, od tych samych producentów, to samo z warzywami. Skończyły się czasy gdy na rynek przyjeżdźali rolnicy ze swoimi ekologicznymi plonami. Tera jeśli "rolnik" chce uzyskać zadawalające plony wali chemię i nie patrzy na konsumenta. A na ryneczku sprzedają pośrednicy którzy chcą tanio kupić a drogo sprzedać (zresztą jak każdy).
Nie robię zakupów w Biedronce oprócz jednego: właśnie owoców, wybieram te jakie mi pasują a na ryneczku zawsze wciśnie miękki czy nawet zepsuty owoc. Ale każdy ma swoje upodobania i doświadczenia. Smacznego.

Odnośnie grappy to zawsze wiedziałem, że robią je z wytłoczków winogron, mają tego pod dostatkie.

Kozak Mały
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 13:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Metaxa

Post autor: Kozak Mały »

Wracając do tematu Metaxy. Mam nieco ponad 4 litry tegorocznego, 70% spirytusiku koniakowego (samo serduszko) i planuję postąpic z nim w sposób następujący:
1) 2 -3 tygodnie dębienia (1 szczapka niepalonego dębu, 3-4g średnio i 1-2g mocno palonego)
2) dolewka 3l wina półsłodkiego białego wina typu muscat
3) dokładka 100 g (a może więcej?) rodzynek koryntek (przepłukanych wrzątkiem, spęczniałych, rozdrobnionych)
4) po kolejnych 2-3 (może dłużej?) tygodniach dolewka lekkiego karmelu do 8 litrów pojemności, filtrowanie
5) leżakowanie z malutką ilością dębiny jak długo się da
Proszę o rady i opinie
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Metaxa

Post autor: Wald »

Sposób całkiem poprawny. Tez pokusiłem się o taki trunek, lecz wytwarzanie przebiegało trochę odmiennie. Sam trunek powstał z wina rodzynkowego. Wyraźnie wyczuwalne w gotowym wyrobie, ale chyba tak ma być. Do tego sporo dębu lekko palonego po moczeniu w winie. Zobacz posmaki dębu w zależności do temperatury opalania. Daje on efekt wanilii, ciężki do wydobycia w inny sposób. Na koniec spora porcja karmelu, zrobionego na ciemny brąz, ale bez posmaku spalenizny. Dopiero druga porcja karmelu była udana. Kolor i smak nawet imituje oryginał. Wiele obiecuję sobie po leżakowaniu trunku. Wszak dobra metaxa dojrzewa kilkanaście lat.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Kozak Mały
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 13:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Metaxa

Post autor: Kozak Mały »

Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem. Pomysł z płatkami moczonymi w winie uważam za świetny. Spodziewam się, że zwrócą do destylatu trochę świeżych winnych klimatów. Niestety nie posiadam takowych własnego chowu, bo od jakiegoś czasu przeszedłem chyba definitywnie na wyższy (procentowo) stopień rozwoju wytwórczości. Jak sądzę zastąpić je mogą płatki z beczek po sherry oloroso (widziałem takie na BH)
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Metaxa

Post autor: Wald »

Pomysł nie jest mój. Zwyczajnie wyczytałem że ów trunek leżakują w beczkach po winie. Skoro beczki zastępujemy płatkami, myślę że one mogą również tutaj dobrze działać. Moje właśnie w winie wiśniowym nabierały smaku, więc spokojnie możesz te z BH zastosować. Efektów nie mogę opisać, bo trunek jeszcze zbyt młody. Nie było degustacji.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Dzilet
20
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 23 lis 2015, 14:39
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Metaxa

Post autor: Dzilet »

Domyślam się, że zostanę archeologiem roku, ale trudno (w sumie to wina google, które mnie tu przekierowalo) :D
Ktoś z was ma sprawdzony sklep internetowy do zakupu Metaxą Private Reserve?

mnbm
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 sty 2013, 21:41
Re: Metaxa

Post autor: mnbm »

Zawsze kupowałem w Dom Whisky Jastrzębia Góra. Teraz Reda. Oczywiscie nie metaxę.

Czero69
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 20 sty 2021, 11:32
Re: Metaxa

Post autor: Czero69 »

Ostatnio porównywałem i degustowałem z synem Metaxę 12, Grand Reserve w kamionce w kamionce , Reserve i Angelos.
Jest duża różnica juz pomiędzy 12 a Grand reserve w kamionce, ta w kamionce jest bardziej oleista i ma wyraźniejszy bukiet , w Reserve bardziej uwydatnia się leżakowanie w beczce dębowej , natomiast Angelos to zaiste odlot i trunek Aniołów....
Warta ceny... Od dawna próbuję zrobić coś podobnego , ale chyba to 30 lat trzeba by czekać , aż dojrzeje - a kto normalny tyle ma czasu ,,,
:D Warto eksperymentować , nie zniechęcać się ...
Proponuję zakup Metaxy w "Winnica Lidla" ( z dostawą do wskazanego sklepu) , Mają często promocje , 12 wychodzi ok 93 zł , kamionka 163 zł, Reserve 245 zł ( w chwili promocji). Artur
Ostatnio zmieniony środa, 20 sty 2021, 19:51 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Metaxa

Post autor: kiwitom23 »

Dzilet pisze:Ktoś z was ma sprawdzony sklep internetowy do zakupu Metaxą Private Reserve?
Jest tego od groma, rozpiętość cen też nie mała. Najtaniej jest w Lidlu - 259 złociszy: https://winnicalidla.pl/metaxa-private- ... -0-7l.html
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”