Znaleziono 42 wyniki

autor: Marmur87
sobota, 18 kwie 2015, 16:38
Forum: Warzenie Piwa
Temat: Jak zrobic pierwsze piwo?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 16513

Re: Jak zrobic pierwsze piwo?

Ja też jechałem zawsze na kranówie i było ok. O ile herbata z wody którą masz nie smakuje dziwnie to nie trzeba przy tym kombinować.
wtorek, 7 lut 2012, 12:19
Forum: Kotły
Temat: ZBIORNIK PO MLEKU JAKO KOCIOŁ
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3678

Re: ZBIORNIK PO MLEKU JAKO KOCIOŁ

Ja tam z miasta jestem i się nie znam ;) Skoro tak, to idealna zabawka na browar nawet mały rzemieślniczy. Z tym, że może nie w Polsce z racji bzdurnego prawa, ale np. w Czechach widziałem lokale z browarem który warzono w 3 pospawanych kegach + taborety gazowe ;) PS Rozumiem, że rozmawiamy o czymś ...
poniedziałek, 6 lut 2012, 13:08
Temat: ZBIORNIK PO MLEKU JAKO KOCIOŁ
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3678

Re: ZBIORNIK PO MLEKU JAKO KOCIOŁ

Jakby zamiast chłodzenia miał grzanie to byłby cudowną kadzią zacierną do browaru i nie tylko ;).
poniedziałek, 6 lut 2012, 12:43
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Wódka z kaktusa
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 5898

Re: Wódka z kaktusa

Niekoniecznie drink z pewnego kaktusa musiał oznaczać tequile. Co więcej raczej z etanolem niewiele miał wspólnego ;) Najprawdopodobniej był to ten kaktusik: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jazgrza_Williamsa ;)
poniedziałek, 6 lut 2012, 12:26
Temat: Kolba płaskodenna 10 l Chemland
Odpowiedzi: 0
Odsłony: 1202

Kolba płaskodenna 10 l Chemland

Ktoś może używa tej kolby do grzania: http://sklep.chemland.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=3_191_287&products_id=3884 ? Cena w porównaniu z 10 l z Allegro bardzo zachęcająca (wiem, że to netto ale i tak) jednak wolał bym nie wydać kasy na coś co się rozpadnie przy pierwszej psocie...
niedziela, 5 lut 2012, 15:03
Forum: Galeria destylatorów szklanych
Temat: Sprzęt Wednesa
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2669

Re: Sprzęt Wednesa

Kolba przystosowana do grzania? Bo widzę, że ceny w sklepie ChemLandu całkiem przyjemne dla oka ;). Chłodnicę i deflegmator też tam kupowałeś? Jak tak to możesz podać link do tego drugiego? Za cholerę nie potrafię wygrzebać ;)
sobota, 21 sty 2012, 15:24
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Mycie i dezynfekcja butelek do piwa
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 26649

Re: Mycie i dezynfekcja

Raczej czysty tlen w proszku raczej byłby marnym lekiem ;) Biorąc pod uwagę temperaturę jaka jest konieczna do przejścia czystego tlenu w formę stałą :).
piątek, 20 sty 2012, 21:11
Temat: Naczynie do zacierania
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 7596

Re: Naczynie do zacierania

Nie domknięty fermentor to ryzyko infekcji- a spirytus >70% nie odkaża najlepiej. W ogóle spirytus niszczy bakterie i wirusy, ale nie rusza przetrwalników... Co do spirytusu pełna zgoda, nie jest najlepszą metodą zarówno pod względem wygody jak i ceny oraz skuteczności. Poza tym, znam lepsze sposob...
piątek, 20 sty 2012, 09:01

Tj. masz na myśli tlen w butli? Może się przydać do napowietrzania brzeczki, zwłaszcza przy mocniejszym piwie, ale do dezynfekacji? Po co. Jak bardzo chcesz możesz poszukać na Allegro butli i zatankować w punkcie z gazami technicznymi i raczej jest w większości bo używa się go np. w palnikach. Tlen ...
wtorek, 17 sty 2012, 11:34
Temat: Piwo z niechmielonego ekstraktu - proporcje
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 6156

Re: Piwo z niechmielonego ekstraktu - proporcje

Polecam też eksperymenty z chmieleniem na zimno, czyli dodaniem chmielu do piwa w czasie fermentacji cichej. Najlepiej spisują się chyba odmiany amerykańskie. Niestety po mojej AIPA po świętach pozostało wspomnienie :(. Trzeba będzie uwarzyć więcej.
wtorek, 17 sty 2012, 09:56
Temat: Piwo z niechmielonego ekstraktu - proporcje
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 6156

Re: Piwo z niechmielonego ekstraktu - proporcje

Chmiel "dla smaku"? Pierwsze słyszę. 120g chmielu wystarcza na 80l warki. Owszem chmieli się także piwo "na smak", chodzi o dodatnie chmielu na 15-20 min przed zakończeniem gotowania. Co do 120g na 80l brzeczki. To bardzo zależy od stylu piwa. Przy lekko chmielonych piwach może ...
wtorek, 17 sty 2012, 09:41
Temat: Naczynie do zacierania
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 7596

Re: Naczynie do zacierania

Lodówka będzie super, fermentor też będzie ok, dobrze go owinąć dodatkowo jakąś izolacją. Jednak zastanawia mnie, co nie wyszło ci konkretnie w tych brew-kitach? Bo jeśli np. były one skwaśniałe, to nie jest tyle wina samego procesu przygotowania brzeczki co infekcji przy fermentacji. A wiadomo ta s...
piątek, 13 sty 2012, 23:05

Co do cukru wierzę na słowo, zawsze wydawało mi się, że to niezłe żarełko dla wszelakich mikrobów ale może w czystej formie akurat za nim nie przepadają. Wolę jednak zrobić ten syrop, po pierwsze mniej roboty, po drugie mam równe nagazowanie w całej warce i nie muszę się martwić, że akurat sypnie mi...
czwartek, 12 sty 2012, 13:21

Co do drobnego sprzętu to myślę że nie ma problemu. Ja jednak wolę nie ryzykować i np. badanie areometrem robię w menzurce do której próbkę pobieram chochelką dezynfekowaną nad płomieniem (100% metoda, nic nie przeżyje żywego ognia ;) ). Oczywiście próbka nie wraca już do pojemnika fermentacyjnego, ...
środa, 11 sty 2012, 08:09

Ale takim zwykłym zraszaczem nie spryskasz dokładnie butelki od środka. Tak to bym używał spirytusu (taki ze szpitala mam). Zarówno pirosiarczyn sodu, jak i ChemiPro dezynfekuje oparami, odpowiednio SO2 albo aktywnego tlenu. Niekoniecznie więc musisz bardzo dokładnie zmoczyć każdy mm2 wnętrza butel...
piątek, 16 gru 2011, 10:54

Po co ci sterylizator? :) Owszem jest fajny ale nie niezbędny. Jest urządzenie dużo tańsze niż sterylizator i prostsze w użyciu niż lejek. Mianowicie spryskiwacz, taki jak do roślinek czy płynów do czyszczenia. Wypełniasz roztworem OXI, CLO2 czy tam czego używasz do dezynfekcji i psikasz do każdej b...
środa, 2 lis 2011, 20:48
Forum: Przepisy na Piwo Domowe
Temat: Piwo Pszeniczne
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 10418

Piwo Pszeniczne

Widzę dział powstał a jakoś przepisów prawie brak :). Dam więc przepis na klasyczne piwo pszeniczne, dość ostatnio popularne nawet wśród browarów koncernowych. Słody: Słód pilzneński 1,5 kg Słód pszeniczny 3,0 kg Chmiel i dodatki: Lubelski, szyszka 30 g Drożdże: Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen ( mo...
piątek, 21 paź 2011, 08:14
Temat: Butelki po szampanie do piwa?
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6095

Re: Butelki

Ten specyficzny smak który wytwarza się w zielonych butelkach profesjonalnie nazywa się "nutą skunksową" :)
piątek, 21 paź 2011, 08:12
Forum: Śmietnik
Temat: potrzebuje pomocy przy wyborze zestawu do produkcji piwa
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 11233

Re: potrzebuje pomocy przy wyborze zestawu do produkcji piwa

Nie trzeba tam kupować, taniej wyjdzie kupić ten oplot od rurki z WC w sklepie i po prostu przerobić. Najlepiej wziąć (gdy ma się standardowe wiadro z kranikiem) taki na 3/4" wtedy odpadają przejściówki. 1 koniec odpiłowujemy, z drugiego jak najbliżej nakrętki się da robimy dziury w gumowym węż...
piątek, 21 paź 2011, 08:05

Re: Mycie i dezymfekcja

Dodam, że to chłodzenie jest bardzo ważne bo wsadzenie rozgrzanej do 200 st. C butelki pod zimną wodę źle działa na wzrok i cerę. ;)

Wyszukiwanie zaawansowane