Znaleziono 193 wyniki

autor: markus383
piątek, 12 mar 2021, 11:13
Forum: O Piwie i Nie Tylko
Temat: Mała beczka do dojrzewania piwa
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 6072

Mała beczka do dojrzewania piwa

Witajcie. Czy jest szansa nabyć gdzieś beczkę o pojemności ok 15 - 20 litrową do dojrzewania piwa? Fajnie, jakby beczka była po whisky lub ewentualnie winie. Dobrze też, jakby można było nabyć ją w rozsądnej cenie. Do tej pory niestety nie napotkałem tak małych beczek. Zawsze można kupić z polskiego...
autor: markus383
wtorek, 12 sty 2021, 21:41
Forum: Problemy i pytania
Temat: Spawacz z Warszawy lub bliskich okolic.
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 1634

Spawacz z Warszawy lub bliskich okolic.

Witam. Czy jest na forum, ktoś kto zajmuje się spawaniem nierdzewki?Chodzi mi o raczej drobne spawanko. Wymyśliłem sobie hopstopper do kadzi warzelnej, ale jest trochę nietypowa i potrzebuje indywidualnego wykonania. Posiadam już siatkę do jego budowy, więc pozostałby do wykonania stelaż, a następni...
autor: markus383
niedziela, 25 paź 2020, 08:20
Forum: Po Godzinach
Temat: Wynajmij beczkę
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6506

Re: Wynajmij beczkę

Zdaję sobie sprawę, że jest ryzyko, np. nie zwrócenia beczki, zniszczenia jej, ale są sposoby, aby to rozwiązać, typu kaucja. Można obiecywać, zarzekać się, ale nie będę obiektywny. Myślę, że osoba wypożyczająca beczkę może zyskać na jakości późniejszego trunku. Nuty pochodzące od piwa gęstego, słod...
autor: markus383
sobota, 24 paź 2020, 22:38
Forum: Po Godzinach
Temat: Wynajmij beczkę
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6506

Re: Wynajmij beczkę

Witam.
U mnie aktualne. Jeśli ktoś chciałby taką beczkę wypożyczyć (ok. 15 litrów), na napełnienie uzgodnionym gatunkiem piwa i zwrot beczki w uzgodnionym terminie to zapraszam do kontaktu ☺️
Pozdrawiam
Mateusz.
autor: markus383
piątek, 1 lis 2019, 10:55
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: [szukam] Grzałka 3kW
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2213

Re: [szukam] Grzałka 3kW

Dzięki za pomoc :) Nie wiem, czy dobrze obliczyłem, ale grzałka z poniższego linku powinna być ok. Ma powłokę miedziano-niklową, więc do garnka z nierdzewki powinna być ok. Z moich wyliczeń natężenie mocy powinno wynosić ~1,57 W/cm2 powierzchni grzejnej grzałki. Czy nie mylę się? http://www.selfa.pl...
autor: markus383
piątek, 1 lis 2019, 07:45
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: [szukam] Grzałka 3kW
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2213

[szukam] Grzałka 3kW

Witam. Szukam grzałki o mocy 3kW lub bardzo zbliżonej do 3kW. Chciałbym zamontować grzałkę w garnku ze stali nierdzewnej o średnicy 36 cm. Grzałka pracowałaby w brzeczce piwnej. Nie będzie miała styczności ze słodem, gdyż korzystam z kosza zaciernego. Interesowałby mnie także natężenie mocy na pozio...
autor: markus383
piątek, 16 lut 2018, 17:29
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: Rozdrabniacz do gałęzi?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 8196

Rozdrabniacz do gałęzi?

Witajcie :) Używacie rozdrabniaczy do gałęzi do rozdrabniania twardych owoców, typu: gruszki, jabłka? Jak wygląda ich użytkowanie? Nie zapychają się? łatwo utrzymać je w czystości? Jak z rdzą - kiedy pojawia się? Myślałem o zakupie rozdrabniacza elektrycznego, np. takiego jak w poniższych linkach: h...
autor: markus383
wtorek, 9 sty 2018, 20:03
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: Prasa do owoców.
Odpowiedzi: 360
Odsłony: 149700

Re: Prasa do owoców.

Witam. Chciałbym zapytać o to, czy ktoś z Was wykonuje prasy do wyciskania soku z owoców? Chciałbym zakupić za jakiś czas prasę do owoców i szukam dobrej oferty ;) W grę wchodzi i drewniana i z nierdzewki. Którą z nich polecalibyście ? Do kompletu będę miał jeszcze rozdrabniacz obsługiwany przez wie...
autor: markus383
piątek, 29 gru 2017, 15:38
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33654

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

No właśnie ciężko jest opisać mi go ;) Z początku czuć było tak jak zacier, czyli nie przyjemnie (po roztarciu w palcach blisko było do zapachu wymiocin). Dziś, po dodaniu płatków dębowych, zapach zmienił się. Jest trochę lepiej. Udało mi się ustalić, że to raczej nie przedgony. Nie czuć acetonu, ro...
autor: markus383
czwartek, 28 gru 2017, 22:12
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33654

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

Przedsetylowalem mój zacier, ale zbyt pazernie. Dostało się trochę przedgonów lub pogonów. Objawia się to niezbyt miłym zapaszkiem. Dałem trochę płatków dębowych macerowanych długi czas w winie. Mam też węgiel nieaktywny z brzozy. Dawał ktoś do destylatu? Obecnie mam 80 %, ale pewnie trzeba wcześnie...
autor: markus383
niedziela, 17 gru 2017, 20:49
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Moje Spawanie
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 8260

Re: Moje Spawanie

Witaj.
Możesz napisać w jakiej części Polski tniesz i spawasz?

Fajne bańki robisz ;)
autor: markus383
środa, 13 gru 2017, 21:58
Forum: Po Godzinach
Temat: Wynajmij beczkę
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6506

Re: Wynajmij beczkę

Mam małe zużycie ;) To miałby być taki eksperyment na razie, a później może większa skala ;)
autor: markus383
środa, 13 gru 2017, 21:46
Forum: Po Godzinach
Temat: Wynajmij beczkę
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6506

Re: Wynajmij beczkę

Jeśli ktoś ma beczkę(maks. 10 L) i byłby chętny, to ja mogę zalać ją piwem (jasnym lub ciemnym, lekkim lub ciężkim - do dogadania się, bo jestem otwarty) i przetrzymać w niej piwo. Sam od dłuższego czasu noszę się z zakupem beczki 10 L na piwo, a później na coś mocniejszego, ale nie wiem, jaki efekt...
autor: markus383
niedziela, 3 gru 2017, 19:39
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Bimber z piwa?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 23286

Re: Bimber z piwa?

Nie goniłem, ale kolega przerobił tego dużo i podzielił się próbką. Była bardzo smaczna. Nie zastanawiaj się ;) Destyluj ;) Odnośnie przechodzenia aromatów - pewnie trochę przejdzie - zależy jak będziesz ciął frakcje. Pytanie do ciebie - jak to chcesz dalej starzyć? Beczka? Kamionki? W zależności o...
autor: markus383
sobota, 12 sie 2017, 09:27
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33654

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

Już trzy razy reanimowałem to żyto. Najpierw, na Fermiolach, zeszło z 15 blg (dałem wcześniej 0,5 kg cukru dla ciut lepszej wydajności) do 7 i zaczęło się klarować. Pomyślałem "what the f..ck", tak być nie będzie i dałem więcej Fermioli. Po jednym dniu bez jakiegokolwiek życia poszły Bayan...
autor: markus383
sobota, 5 sie 2017, 08:35
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33654

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

No mam nadzieję ;) Chciałbym otrzymać coś a'la Starka. Ciągle myślę, czy nie dodać z 0,5 kg cukru aby podnieść wydajność i nie stracić smaku i aromatu kosztem zwykłego bimberu ;) Aktualnie brzeczka ma 35*C i czekam aż spadnie do temp. poniżej 30*C i dodam Fermiole. Po spadku temperatury odnotowałem ...
autor: markus383
piątek, 4 sie 2017, 23:22
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33654

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

Dziś zatarłem 6 kg słodu żytniego z małym udziałem enzymów. Temperaturę ustawiłem na maks. 70*C, i nie przekraczałem jej. Wstępny pomiar blg dał wynik 12. Spodziewałem się lepszego wyniku. Otrzymałem ok. 25 L brzeczki. Mała konkluzja. Albo wynajdę lepszy sposób na filtrację niż sitko i miarka, którą...
autor: markus383
czwartek, 27 lip 2017, 22:27
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33654

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

Od lutego zbierałem się do zacierania słodu żytniego i wreszcie nadszedł ten dobry czas. Jutro mam zamiar zatrzeć słód żytni 100%. Mam enzymy: upłynniający, redukujący lepkość, scukrzający. Jak zastosowalibyście enzymy? Czy przy słodzie jest sens grzać do 85*C aby dodać enzym upłynniający? Z postu R...
autor: markus383
sobota, 24 cze 2017, 10:26
Forum: Osprzęt
Temat: Termometr wielokanałowy.
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 8461

Termometr wielokanałowy.

Witam. Moglibyście polecić jakiś termometr wielokanałowy? Zależało by mi na kompletnym sprzęcie razem z sondami temperatury. Kontrola temperatury w kegu, na wys. 10 półki, w głowicy i ewentualnie z możliwością montażu jeszcze w innym miejscu kolumny. Trój- lub czterokanałowy. Jeśli dałoby się to tak...
autor: markus383
piątek, 12 maja 2017, 21:27
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Destylacja wody
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 7150

Re: Destylacja wody

Ja też twierdzę, że filtr RO to najlepsze i najprostsze rozwiązanie. Nie wyobrażam sobie zabawy z destylowaniem większej ilości wody ;) Dodatkowo do wody mogą dostać się jakieś "nieczystości", np. z niedokładnie wyczyszczonego wypełnienia, czy też z samego zbiornika, w którym gotujemy wodę...
autor: markus383
piątek, 12 maja 2017, 21:13
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Destylacja wody
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 7150

Re: Destylacja wody

Ja tez jestem akwarystą i zgadzam się z przedmówcą, ale nie zgadzam się co do tego, ze woda destylowana jest niekorzystna przy zastosowaniach akwarystycznych, a na pewno nie przy wszystkich ;) Polecam zapoznać się z akwariami typu Black Waters - czy to południowa Ameryka, czy Azja. W tych biotopach ...
autor: markus383
poniedziałek, 1 maja 2017, 19:46
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Jak odbierać bimberek?
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 9517

Re: Jak odobierać bimberek?

Po zabawach mogę powiedzieć jedno. Jest ogromna różnica po jednokrotnym procesie na destylatorze prostym oraz po jednym procesie na kolumnie z małym powrotem. Kolejne zabawy będę prowadził na kolumnie z małym refluxem. Odbierałem ok. 80-85% i wyszło ekstra. Polecam wszystkim, którzy chcą mały smrode...
autor: markus383
wtorek, 25 kwie 2017, 08:49
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: Cięcie i spawanie stali nierdzewnej - Warszawa i okolice.
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 4897

Cięcie i spawanie stali nierdzewnej - Warszawa i okolice.

Witam. Szukam specjalisty od cięcia i spawania stali nierdzewnej. Kupilem keg 30L i chcę pozbyć się górnej części oraz wstawić kranik od dna i opcjonalnie grzałkę. Ewentualnie termometr do kontrolowania temperatury cieczy. Generalnie ma powstać kadź warzelna jako jeden z elementów systemu HERMS. Jeś...
autor: markus383
poniedziałek, 27 lut 2017, 20:45
Forum: Po Godzinach
Temat: Starka litewska
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 8185

Re: Starka litewska

Może być ta podana przez Ciebie lub ta poniższa:
http://salonwin.pl/starka-30
autor: markus383
poniedziałek, 27 lut 2017, 20:35
Forum: Po Godzinach
Temat: Starka litewska
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 8185

Re: Starka litewska

Pojemność butelki to 0,5L. Nie sądzę, żeby objętość butelki była tu ważna(zwykle są albo 0,5 albo 0,7L z tych dostępnych w sklepach), ponieważ ta litewska kosztuje 70zł, a Polska ok. 600zł. Rozrzut jest astronomiczny, ale podejrzewam, że i różnica w jakości jest astronomiczna, chociaż chciałbym się ...
autor: markus383
poniedziałek, 27 lut 2017, 10:35
Forum: Po Godzinach
Temat: Starka litewska
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 8185

Re: Starka litewska

No właśnie nie wiem co to jest. Sklepy podają 30 lat, a na butelce na zdjęciach nie widzę, że to jest oznaczenie wieku. Możliwe ze to chwyt marketingowy, dlatego pytam o to czy ktoś testował? ☺
autor: markus383
poniedziałek, 27 lut 2017, 08:59
Forum: Po Godzinach
Temat: Starka litewska
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 8185

Starka litewska

Witajcie.
Co sądzicie o Star ce z Litwy? 30 kosztuje ok. 70zl, wiec cena jest bardzo kusząca i mocno podejrzana. Macie porównanie ze Starka ze Szczecina? Czy są porównywalnej jakości?
autor: markus383
czwartek, 16 lut 2017, 10:44
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Nastaw na Calvadosa
Odpowiedzi: 349
Odsłony: 163755

Re: Calvados

Ja wymyśliłem sobie taki sposób, żeby wziąć z 15 kg jabłek, 10 L soku z tłoczni i z 1 kg cukru oraz z 5L wody. Wodę podgrzać do 90*C dodać cukier, sok lekko podgrzać (do ok. 40-50*C), zalać pokrojone owoce, dodać pektoenzym i czekać na spadek temperatury. Enzym, tak jak zrozumiałem, do działania pot...
autor: markus383
wtorek, 14 lut 2017, 08:07
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: whisky pytanie
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 10304

Re: whisky pytanie

przy zacierach żytnich stosuję enzym rozluźniający lepkość i upłynniający Hej :) Czy zauważyłeś dużą różnicę po użyciu enzymów przy zacieraniu słodu żytniego z enzymami? Mam słód i nie wiem, czy jest sens użycia dodatkowych enzymów. Naczytałem się o tych kisielach i innych glutach i ciągle mam obaw...
autor: markus383
czwartek, 9 lut 2017, 11:00
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33654

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

Mnie też czeka zacieranie 100% słodu żytniego, ale zaopatrzyłem się w enzym upłynniający, redukujący lepkość i łuskę ryżową. Mam nadzieję, że odfiltruje dobrze. Podobno enzym poprawia płynność o 80% w stosunku do sytuacji, kiedy go nie stosujemy. Czekam na efekty autora wątku ;) U mnie to zacieranie...
autor: markus383
wtorek, 7 lut 2017, 21:50
Forum: Bimbrownia
Temat: Procenty i objętość "ućkły"
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 6936

Re: Procenty i objętość "ućkły"

Nie, nie mam żadnych zwierząt. Teraz, po weekendzie, nawet rybek nie mam. Zdechły :/ Znów chyba wpuścili do wody.

Przez całe dnie żywego ducha w domu nie było ;)
autor: markus383
wtorek, 7 lut 2017, 21:38
Forum: Bimbrownia
Temat: Procenty i objętość "ućkły"
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 6936

Re: Procenty i objętość "ućkły"

Hehe... chciałbym, ale niestety nie :) Dajcie znać, jeśli mieliście takie przypadki ;) Mam nadzieję, że takie dziwy dzieją się nie tylko u mnie :)
autor: markus383
wtorek, 7 lut 2017, 20:52
Forum: Bimbrownia
Temat: Procenty i objętość "ućkły"
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 6936

Re: Procenty i objętość "ućkły"

Tak, wcześniej trzymałem w zakręconym słoiki i było oki. Przed "maderyzacją" mierzyłem zawartość alko i było 40%. Co do domowników to nikt nie tyka takich trunków. Raczej nie pijący są, a tym bardziej po powąchaniu nie skosztowaliby ;) Sam miałem obawienia przed skosztowaniem (w czasach gd...
autor: markus383
wtorek, 7 lut 2017, 20:44
Forum: Bimbrownia
Temat: Procenty i objętość "ućkły"
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 6936

Re: Procenty i objętość "ućkły"

I 20% i trochę albo trochę więcej objętości ;) Stało na parapecie nad kaloryferem.

Maderyzacja nie pykła :P
autor: markus383
wtorek, 7 lut 2017, 20:33
Forum: Bimbrownia
Temat: Procenty i objętość "ućkły"
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 6936

Procenty i objętość "ućkły"

Witajcie. Dziś przekonałem się czym są uciekające procenty i objętość butelki, ale niestety napasły się moje anioły ;) Dwa dni temu postanowiłem przewietrzyć mojego domowego Laphroiga i zawartość butelki o stężeniu 40% przelałem do otwartego naczynia z kilkoma płatkami dębowymi. Dziś spróbowałem i p...
autor: markus383
sobota, 4 lut 2017, 12:38
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Jęczmien mocno wędzony torfem - gdzie kupić?
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 17658

Re: Jęczmien mocno wędzony torfem - gdzie kupić?

Osobiście filtrowałem kiedyś zacier workiem (taki stożkowy) do filtrowania wina. Mam 12L worek. To była ostatnia taka moja filtracja. Zacier po ostygnięciu bardzo ciężko jest odfiltrować. 25 L zacieru filtrowałem 1,5 dnia i odzyskałem 15 L płynu. Zacierane było 6 kg słodu jęczmiennego. Będę robił al...
autor: markus383
czwartek, 2 lut 2017, 09:48
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Zacier porzeczkowy - porzeczkowy destylat
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 36754

Re: Zacier porzeczkowy - porzeczkowy destylat

Dziś z rana wąchałem (tylko wąchałem ;) ) zeszłoroczny produkt i powiem, że jestem zadowolony. Zapach złagodniał, mocno czuć owoc. Jest jednak w aromacie coś perfumowanego. Przeniosę butelkę na kilka dni do ciepłego i otworzę, aby trunek nabrał powietrza. Może te perfumy znikną ;) W tym roku jednak ...
autor: markus383
czwartek, 26 sty 2017, 14:30
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY
Odpowiedzi: 1224
Odsłony: 616353

Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Nie będę żałował ;) Cukrowa też będzie ;) W dwoch-trzech odsłonach smakowych.
autor: markus383
czwartek, 26 sty 2017, 07:52
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Prosty przepis na wino/zacier
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 7053

Re: Prosty przepis na wino/zacier

Ewentualnie nastaw na cukrowke rozrobiony mala ilością soku ;) Później mogą jednak nastąpić rewolucje łazienkowe :P
autor: markus383
środa, 25 sty 2017, 20:43
Forum: Pszczelarstwo
Temat: Sprzęt do pasieki.
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 6782

Re: Sprzęt do pasieki.

Dzięki ;)
Najpierw muszę zrobić testy na to czy nie jestem uczulony na jad pszczeli, a później pierwsze zakupy :)
Wydatki rozłożę na dwa lata, chyba, że ud mi się znaleźć pszczelarza z miodarką.

Wyszukiwanie zaawansowane