[LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: lucas070707 »

Witam! Od dłuższego czasu przymierzałem się do budowy kolumny. Punktem kulminacyjnym był szczęśliwy i okazyjny zakup wraz z Kolegą Zygmuntem rury miedzianej 54x1300mm.
Już bez owijania w bawełnę, konkrety:

*co mam:
- miedziana rura 54x1300, w planie polerka, lub czyszczenie chemiczne
- keg 50L zakupiony po długich poszukiwaniach
- komplet zmywaków z Lidla
- grzałki: 1500W i 2000W
- home-made termometr elektroniczny o rozdzielczości 0.1 i dokładności 0.5^C
- komplet narzędzi do cięcia, lutowania itd
*czego brakuje:
- 2m karbowanej rury KO DIN12 z wlutowanymi miedzianymi króćcami 12mm (wkrótce zakupię, myślę, że tyle powinno wystarczyć)
- regulator grzałki - może polecicie coś sprawdzonego (kupnego/schemat)??
- zaworek precyzyjny, myślałem nad czymś takim:
zaworek.jpg
ale wygląda mi to na aluminium, w ostateczności zostanę przy zaciskaczu rurki silikonowej. Chciałem robić zaworek z miedzi, ale ciężko o trójnik miedziany fi8.
- mocowanie kolumny, tutaj dwie opcje: albo wycięte z 2mm blachy miedzianej "kołnierze":
kołnierz.jpg
albo kupno nypla z KO:
nypel.jpg
który powinien z lekkim oporem wejść do środka rury miedzianej i po zalutowaniu w miejscu łączenia dać solidne i szczelne połączenie (odpada wtedy robienie podkładek z silikonu).

Z grubsza wszystko opisałem. Opcję VM planuję wprowadzić po uruchomieniu i przetestowaniu wersji podstawowej.
Nastaw będzie grzany obiema grzałkami a po zagotowaniu samą 1500W z regulatorem.

Teraz, jedna, nurtująca mnie kwestia: zamocowanie tych grzałek, są dwie opcje:
mocowanie.jpg
Albo tak jak z lewej i będę musiał z obu stron robić osłony na grzałki i patrzeć na walające się kable.
Albo zamontować grzałkę pomocniczą nad główną (gdy nastawu już ubędzie to pomocnicza i tak będzie już wyłączona).
W planach mam raczej same cukrówki i owocówki z balonu 30L, więc nastawu nie więcej jak 25L, co w drugim tłoczeniu daje już ilość nie zalewającą obie grzałki (w opcji po prawej). Rozwiązaniem byłoby rozcieńczanie do mniejszych %- ale czy to ma sens??

Pozostaje jeszcze kwestia uszczelnienia grzałek. Raczej nieuniknione jest użycie silikonu, bo nawet w kegu 50L załamanie płaszczyzny na odległości równej średnicy gwintu grzałek (14mm) daje prawie 1mm odchyłkę
grzalki.jpg
a z taką fabryczna, sztywna uszczelka sobie nie poradzi. Teraz pytanie: uszczelki zrobić ze zwykłego silikonu, czy jednak zainwestować w ten spożywczy dla świętego spokoju??

Jeszcze zdjęcie poglądowe na całość (serwer AD już nie przyjmuje obrazków :-P)
Obrazek

To narazie tyle, dzięki za każdą sugestię!!
PS. nie zwracajcie uwagi na niepoprawnie wykonane rysunki, mają one pełnić funkcję tylko poglądową :-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Wald »

@lucas070707.
-Mocowanie kolumny na 2mm blaszce miedzianej (czytaj miękkiej) będzie średnio fajne. Pakując tam uszczelkę nie ściągniesz tego za mocno. Będzie się wyginać. Wywijki z KO wytrzymują to lepiej.
-Grzałkę podstawową OK. Drugą u mnie planuję wyprostować (zwinąć w koło) lub zakupić gotową, taką do parnika i poprowadzić dookoła kega. Długość nie istotna bo albo zostanie kawałek pomiędzy końcówkami, albo kawałkiem się nałożą (miną się). Na zewnątrz nie poznasz bo wyglądać będzie identycznie.
-Jeśli wkurzają Cię kable zagnij 90 stopni końcówki grzałek i wyprowadź od spodu kega.
-Z uszczelnianiem nie będzie tak źle. Dociągając nakrętką końcówkę grzałki sama się ona ustawi w ten sposób że podparcie będzie po obu końcach kołnierza. Prostopadle do ścianki kega. Luz zostanie w setkach. Otwór na tyle osłabi blachę że z łatwością dociągniesz ją do uszczelki.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Zygmunt »

Grzałki:
http://alkohole-domowe.com/forum/jak-za ... t2146.html

U mnie takie połączenie po dwóch miesiącach zaczęło przeciekać, więc mało estetycznie zapaćkałem wszystko gruuubą warstwą zwykłego silikonu sanitarnego. Nie cieknie, a ja dalej żyję.
Co do kołnierzy miedzianych- nie wiem jak 2mm, ale 1mm gięły się jak cholera. Płyta gumy silikonowej 5mm rozwiązuje problem, bo dopasowuje się do wygięcia.

Powodzenia!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Wald »

Zygmunt pisze: Płyta gumy silikonowej 5mm rozwiązuje problem, bo dopasowuje się do wygięcia.
Śmiem dalej twierdzić że nypel będzie lepszym rozwiązaniem. Dużo stabilniejszym i pewniejszym.
Zygmunt pisze:Grzałki:U mnie takie połączenie po dwóch miesiącach zaczęło przeciekać,
Ze zdjęć wnioskuję że zmontowałeś to bez uszczelek. Dałeś je pewnie od zewnątrz po podkładki.


@lukas070707 Uszczelkę zamontuj na grzałkę i dopiero do kega. Wytrzyma.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Zygmunt »

Wald, jak najbardziej były uszczelki. Zdjęcia sa pokazowe, musiałem wszystko rozebrać, żeby porobić zdjęcia. Finalnie jednak uszczelki założone są prawidłowo.

Nypel pewnie będzie lepszy, z tym, że dopóki ja albo Łukasz nie dostaniemy nypla to nikt nie wie, jak będzie pasował do rury. Na moją prośbę dotycząca podania dokładnych wymiarów nypla nikt nie odpowiedział.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Wald »

Nie podpowiem bo sam montowałem do śrubunku 1i1/2 cala. Miedź 54mm musiałem co nie co zacisnąć (około 48mm) by pasowało. Nie powiem -mam gdzie to zrobić, więc nie narzekam. Do tego na tym przewężeniu osadzi się pakunek miedziany.
Myślę że szybciej włożysz rurę na nypel (może po małej korekcji) niż do jego środka.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

Wald pisze:Myślę że szybciej włożysz rurę na nypel (może po małej korekcji) niż do jego środka.
I tak ma to wyglądać. Nypel to jakieś 46mm średnicy wewnętrznej co z 2mm ściankami daje 50mm, czyli średnicę wewnętrzną rury miedzianej.
Pozostaje tylko sprawa jak to się spasuje, dobrze by było jakby z dużym oporem się wszystko łączyło.
Jednak, nawet gdyby się udało to nie obędzie się bez lutowania nypla do rury od wewnątrz. Ma on długość 36mm czyli będą na siebie nachodzić max. na długości 20mm, czyli słabiutko :/ Przydałby się dłuższy ten nypel, napiszę do gościa czy nie jest w stanie wytoczyć przynajmniej o 30mm dłuższego.

Sterownik już wybrałem, będzie to AVT-1007 z zapasem mocy do 3,5kW. Jutro biorę się za trawienie płytki i jadę po części :-)
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Kucyk »

lucas070707 pisze:będą na siebie nachodzić max. na długości 20mm, czyli słabiutko
A to rozumiem, że Kolega zamierza cumować barkę do kolumny? Nawet 10mm + dobre lutowanie to gwarancja stabilności. No, chyba, że jednak powracamy do tematów żeglugowych... ;P
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

A no nigdy nie wiadomo w jakich warunkach przyjdzie pracować kolumnie :-P
W sumie im dłuższy nypel, tym trudniej będzie go zalutować wewnątrz...
Gdy tylko gość wystawi ponownie te nyple, to biorę jeden :-)
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Wald »

20mm to duża powierzchnia do lutowania. Jeśli dasz radę wykonać lut twardy (np. srebrem) będzie trzymać jak spawane. Ja w swoim śrubunku wlutowałem oryginalny gwint (to co wyjąłem). Odciąłem mocowanie rurki-smoka i po odwróceniu ładnie wszystko się spasowało. Gwint musiał pasować, tyle że uszczelkę zakładam na zewnątrz. Ty przy nyplu również uszczelniać będziesz do górnej powierzchni, lub na gwincie.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Zygmunt »

Na samym gwincie nypla teflon załatwi sprawę. Najbardziej boje sie lutowania nypla, bo cholernie nie lubię lutować stali niecynkowanej. Co do stabilności- moja rurwa strasznie się na tych kołnierzach chwieje. Kolumna jest z resztą jednostronnie obciążona wężami wodnymi, więc połączenie musi być trwałe.
Nie ma co czekać żeby gośc wystawił te nyple, napisz mu mejla albo zadzwoń, sprzedaje je poza allegro.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

Witam po krótkiej przerwie!
Dziś udało mi się ostatecznie zamontować grzałki. Roboty było dosłownie na cały dzień, bo z braku stosownego wiertła otwory robiłem 8mm a potem poszerzałem frezem do metalu a wykańczałem pilnikiem. Orobiłem się, ale jest przynajmniej równo :-)
otwory.JPG
Z arkusza silikonu o grubości 2mm (nie znalazłem nic grubszego niestety) wyciąłem uszczelki i wstawiłem po dwie.
uszczelki.JPG
Grzałki zamontowałem wg rady Kol. Walda, z jednej strony kabel poprowadzę pod kegiem i będzie wszystko poukładane :-) Na środku kega zachodzą się wg planu, trochę się dotykają, ale to chyba nie przeszkadza :?:


Teraz keg się moczy w celu sprawdzenia szczelności, na razie nie wyciekła ani kropla. Sprawdziłem też ile potrzeba mi do zalania grzałek. Wartość ta wynosi aż 9L! Sam się dziwiłem na początku, ale dno kega jednak jest dość dobrze wklęsłe.

Zakupiłem dziś piękny, mosiężny zaworek od chłodnicy do C360/330 za jedyne 4.50zł. Niestety jest to typowa konstrukcja kulowa i do tego masakrycznie ciężko się otwiera i zamyka. Ale skoro u Kol. Zygmunta daje radę to na razie zostawiam.
zaworek2.JPG
Udało mi się też dziś dostać rurę karbowaną nierdzewną DN12. Cena trochę przerażająca, bo 25zł/m ale wychodziło na to samo co na allegro z wysyłką, więc wziąłem 2 metry.
karbowana.JPG
Niestety po dokładnym zmierzeniu okazało się, że ma ona fi zew. 17mm a nie 16 i nie wejdzie mi ona w rurę przy takim zwijaniu jak chciałem (bez rdzenia, sama na sobie nawinięta- najpierw prosto w dół a potem powrót spiralą do góry). No chyba, że się trochę spłaszczy przy nawijaniu, będę próbował. Planuję zostawić 30cm środka i nawinąć 17 zwojów w górę (1 zwój ~ 10cm). Wyjdzie 30cm skraplacz więc trochę więcej niż się spodziewałem.

Co do nypla to gość sprzedający je na allegro jeszcze nie odpisał na maila, czekam więc aż się odezwie.
To tyle z mojej strony. Jak prace ruszą będzie kolejny update.
Pozdrawiam!!

EDIT:
No i się kuźwa doigrałem... okazało się, że grzałeczki delikatnie przesączyły na łączeniu. Jako, że nie dokręcałem ich na maxa tylko z umiarem postanowiłem dokończyć dzieła: wylałem wodę, rach ciach kluczem aż grzałki się jakoś tak delikatnie przekręciły i nalewam znowu wodę. Teraz już nie sączą, tylko kapie z nich raz za razem... oby się tylko nie okazało, że pękło coś na grzałce i są do wyrzucenia :/ Dziś już nie próbuje przy tym nic robić, bo do nieszczęścia doprowadzę.. :bardzo_zly: :bardzo_zly: :bardzo_zly:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: radius »

@lucas070707, jaki jest rozmiar gwintu w tym zaworku? Jeżeli 1/4 cala, to się mocno do ciebie uśmiechnę :P bo też bym taki chciał, a nie chce mi się szukać po bliższej i dalszej okolicy. Jakoś się chyba dogadamy :?: :kumple:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli to taki sam zaworek jak mój, to da sie go wkręcić w nakrętkę M8
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: radius »

Cholera, a tokarz dorabia mi złączki na 1/4 cala. Trzeba będzie zmienić zamówienie :evil:
Niestety jest to typowa konstrukcja kulowa i do tego masakrycznie ciężko się otwiera i zamyka
Chyba jednak jest to "konstrukcja stożkowa", stąd ten dociąg sprężynowy, a że ciężko chodzi... po poluzowaniu i parokrotnym pokręceniu w te i nazad powinno być lepiej. Tylko czy wtedy będzie szczelny :?: :cry:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

Rzeczywiście, stożkowy :-) Coś w ten deseń:
Obrazek
Rozkręciłem go właśnie w celu zrobienia zdjęcia i padła bateria w aparacie. Gwint to niestety 1/8'' - sprawdziłem narzynką o takim właśnie rozmiarze.

*obrazek zapożyczony z: http://www.technique.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=43
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: radius »

Gwint to niestety 1/8''
Dlaczego niestety :?: :lol: U mnie nie ma problemu z przeróbką a taki oldschoolowy zaworek pięknie by się komponował przy mojej miedzianej kolumnie, choćby na dopływie wody do skraplacza jeżeli nie zda egzaminu jako zawór odbioru destylatu. Więc jeśli kolega byłby tak uprzejmy to...proszę o nr konta na PM a jeszcze dziś zrobię przelew (oczywiście z kosztami przesyłki).
Pozdrawiam
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

Oto i zdjęcie rozkręconego zaworka:
PICT00083.JPG
Trochę obawiam się kontaktu tej brudzącej mazi z destylatem, ale zobaczymy, może po wyczyszczeniu tego pozostanie szczelny...

Po bliższym przyjrzeniu się zaworkowi okazuje się, że jest on dobrym kandydatem do przeróbki na zawór igłowy:
iglowy.JPG
Tej niezbyt udanej ingerencji w konstrukcje dokonałem ręcznym gwintownikiem 6x1. Śrubka to nie kwasówka, tak na próbę stoczona na zestawie wiertarka + szlifierka kątowa :-) Ingerencja niezbyt udana, bo ręczne gwintowanie mimo usilnych starań trochę "zeszło", dosłownie o ułamek milimetra i iglica już tak dobrze nie wpasowuje się w otwór z drugiej strony. Nieunikniona jest tu ingerencja tokarza niestety. Po spasowaniu wszystkiego zostają nam 2 otwory po stożku: 8mm i 10mm. Jeden z nich można jakoś zalutować, używając do tego stoczoną część stożka kranika a z drugiej naciąć kawałek gwintu i dopasować coś, ewentualnie dolutować kawałek rurki.

*Radius: Jutro jadę po jeszcze dwa takie kraniki, jak będą na stanie to się odezwę na PW.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Wald »

lucas070707 pisze:Grzałki zamontowałem wg rady Kol. Walda, z jednej strony kabel poprowadzę pod kegiem i będzie wszystko poukładane :-) Na środku kega zachodzą się wg planu, trochę się dotykają, ale to chyba nie przeszkadza :?:
No to się do końca nie zrozumieliśmy. Pisałem że króćce grzałek wyprowadzam przez dno kega. Jedna standardowo w poprzek, druga tylko do rozgrzewania dookoła.
Grzałki.pdf
Jedynką oznaczyłem grzałkę (z regulatorem) pracującą, a dwójka do rozgrzewania kega. Chociaż Twoje rozwiązanie jest zupełnie poprawne. Spokojnie zadziała. Będziesz zadowolony.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

A więc o to chodziło :-) Już za późno u mnie na jakiekolwiek przeróbki, ale chyba nie kombinowałbym i tak z gięciem grzałek. Jak taka będzie miała jakąś wadę fabryczną i spali się po jednym gotowaniu to po rozgięciu nie oddam jej raczej na gwarancję, a nigdy nie wiadomo na co się trafi.
Nie chciało mi się dziś wyciągać grzałek w celu poprawienia uszczelnienia. Wziąłem tylko odkręcając po jednej nakrętce (tak żeby grzałka zawsze trzymała się na jednej), uszczelniłem dookoła silikonem i zakręciłem. Keg jest zalany od paru godzin 10L wody i narazie ani kropli nie wypłynęło. Do tego zagrzałem dość mocno jedną grzałką tą wodę i też nic. Można uznać, że pełen sukces. Jak myślicie: zwiększenie się ciśnienia wody po dolaniu pozostałych 20-30L to sprawa pomijalna czy raczej mogę natrafić na niespodziankę??
Próbowałem dziś też zwinąć kondenser z tej nieszczęsnej nierdzewki DN12 i niestety, ale będzie za duży (ma prawie 55mm średnicy). Chyba będę go musiał rozwinąć, spłaszczyć rurkę i nawinąć jeszcze raz. Może się uda, a jak nie to przewinę to na jakiś kawałek miedzianej fi12 która będzie robić za rdzeń.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Wald »

Grzałki masz zupełnie prawidłowo wmontowane. Podpowiadałem tylko jak pozbyć się bałaganu z kablami. Osłona przyłączy też nie wygląda na ozdobę, ale zamontuj coś takiego. Jeśli nie boisz się porażenia prądem to choćby przed uszkodzeniem grzałek się przyda.
Co do uszczelnień to też doszedłeś do poprawnego rozwiązania. Właściwie to Zygmunt pisał że zrobił to samo. Będzie działać nawet przy pełnym kotle. Niespodzianek nie powinno być.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

Keg dorobił się już okablowania wraz ze sterownikiem grzałki.
PICT0015.JPG
Po dzisiejszej zabawie z aspiryną postanowiłem (jak już dostanę nypel) lutować go do rury lutem miękkim.
Tak to wyglądało na przykładzie nierdzewnej blaszki i mosiężnej nakrętki:
zlutowane.JPG
Po zlutowaniu i wkręceniu nakrętki w imadło próbowałem wyginać blaszkę (trochę ponad 1mm grubości). Gięła się ona a lut nie puszczał. Jak przyłożyłem większy wektor to elementy się rozdzieliły.

Jak widać najsłabszym elementem okazała się sama cyna, bo oba elementy pozostały pobielone, czyli aspiryna w 100% się sprawdziła :klaszcze:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 9 sty 2011, 23:31 przez lucas070707, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Kucyk »

...tylko, że ta blaszka z "nierdzewki" jest w rzeczywistości ocynkowaną, tyle że galwanicznie, zwykłą blachą stalową...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Zygmunt »

Taka sama nakrętkę mam przylutowana między rurka odbioru a kranikiem, bardzo łatwo się lutuje nawet bez aspiryny :) BTW- aspiryna to był od zawsze sposób na lutowanie miedzi w emalii, nie słyszałem, żeby ją stosować do KO...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

Po prostu wpisałem w google "lutowanie miękkie stali nierdzewnej" i próbowałem wszystkiego co było polecane i akurat miałem to pod ręką :-) Zmyliła mnie ta blaszka z inpostu. Normalna ocynkowana blacha po oszlifowaniu taką szczotką drucianą dremelem traci warstwę wierzchnią i staje się błyszcząca, a na tej było mało co znać jakiejkolwiek ingerencji więc stwierdziłem, że to musi być nierdzewka :-)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Zygmunt »

Ja przestałem wierzyć w jej nierdzewność, jak zacząłem ją spawać- szło bez problemu zwykłą elektrodą :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

Jako, że z lutowania narazie wyszła :dupa: a gość od nypla nadal się nie odzywa, potrzebowałem czegoś do przepędzenia niezbyt dobrego wina. Poskładałem z butelki po calsberg'u, kawałka rurki silikonowej, korka silikonowego do balonów, 3 zmywaków z lidl'a i małej chłodnicy szklanej prostego pot-stilla z deflegmatorem:
potstill2.JPG
Puściłem dziś na próbę trochę wody. Wszystko okazało się szczelne przy wrzącej wodzie, więc o destylację wina się już nie martwię:-) Gorzej tylko z dostawą prądu:/ Musiałem w połowie grzania wyłączyć grzałkę 2000W, bo wtyczka od przedłużacza do którego była podłączona się mocno zagrzała- muszę ją wymienić, bo jest wytyrana strasznie. Zastanawiam się poważnie na przejście na gniazdo siłowe które mam dostępne w kotłowni albo garażu- nie martwiłbym się już o wytrzymałość instalacji i czy mi się gdzieś w ścianie jakiś kabel nie rozgrzewa. Zawsze obciążenie rozłożyłoby się na 2 fazy i święty spokój.
Osłony na grzałki będą oczywiście wkrótce zrobione, tak jak i uziemiona obudowa metalowa z wentylatorem na regulator. Jedyne co, to chłodniczka okazała się trochę za mała- trzeba będzie wolniej grzać (w kolumnie będzie ona służyć do chłodzenia wykapu).
Aha- wydestylowana woda capi mieszanką: jakiś metal + odrobina gumy, chyba jak każda wydestylowana w domu woda. Tak nawiasem, to ktoś już wie dlaczego tak się dzieje??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

Witam! Post pod postem z racji dłuższej przerwy.
Nastał dla mnie czas dwutygodniowych ferii w związku z szczęśliwie zakończoną sesją, więc czas coś podziałać w temacie mini-stilla.

Dziś skręciłem skraplacz z 2m rurki nierdzewnej karbowanej DN8. Szczegóły TUTAJ.

Od razu, żeby nie zapomnieć, chciałbym podziękować Kol. Zygmuntowi za upór w wysyłaniu kolejnych paczek z blaszkami :poklon; :P dzięki czemu mogłem już dziś zrobić dekielek na wierzch kolumny. Dekielek zrobiony z dwóch kawałków blachy, jeszcze tylko wywiercić otwór odpowietrzający, wyczyścić blachę i można lutować- oczywiście nie do kolumny, w tym miejscu będzie możliwy demontaż w celu np. wyczyszczenia kondensera:
krocce.JPG
Jako, że planuję wypełnienie nasypowe (pocięte zmywaki) to głowica będzie zdejmowana. Tutaj pojawił się problem: jak uciąć równo taki kawał rury bez tokarki :?: Wykombinowałem, więc prymitywne narzędzie do docinania rur złożone ze szlifierki z TESCO i paru listewek:
ciecie_2.JPG
Miałem ciachać jutro, bo w garażu słabe oświetlenie, ale nie mogłem na tyłku usiedzieć i po paru minutach miałem już dwie rury. Dość równo się to ucięło, wygląda nawet lepiej niż "fabryczne" cięcie obcinaczem do rur, które swoją drogą jutro będę poprawiał przy pomocy mojej machiny :P
Jeszcze rzut okiem na całość:
elementy.JPG
To narazie tyle, w miarę postępów prac będę aktualizował temat. Proszę o scalenie postów po jakimś czasie.

EDIT:
Jako, że nie doszły jeszcze do mnie blachy mosiężne na kołnierze a działać trzeba, postanowiłem wyczyścić trochę rurę, bo mało atrakcyjnie wyglądała:
porownanie.JPG
po_czyszczeniu.JPG
Oba kawałki czyszczone papierem wodnym na sucho, najpierw 500 a potem 2000. Środek rur wyczyszczony zestawem wiertarka + papier ścierny + kawałek kija. Teraz czekam na naturalną (mam nadzieję delikatną) warstwę tlenków:-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

Mały update. Kolumna skończona w 90%. Pozostało do zrobienia parę drobnostek jak uszczelka pod kołnierze, obudowanie końcówek grzałek na kegu i wykonanie portu termometru.
Męczyłem się kilka ładnych godzin z wykonaniem kołnierzy mosiężnych, ale udało się. Obyło się bez tokarza, tylko dremel się trochę nacierpiał :) Jak widać kolumna jest już przylutowana do jednego z nich, muszę jeszcze jakoś połączyć drugiego z odpowiednio przyciętym zaworem od kega.
mocowanie.JPG
Dużo problemów miałem ze zrobieniem samej głowicy. Już na początku przy cięciu szczelin na półki skośne szlifierka nie chciała współpracować i wykonałem bliżej nieokreślone coś co łatałem później kawałkami drutu i cyną do wieczora. Ostatecznie wszystko jest szczelne, ale wygląda tragicznie :( Jak przyjdzie do mnie mufa 54mm to zastąpię nią tą część głowicy- tym razem będę ciął brzeszczotem :D
Dekielek wykonany z dwóch kawałków blaszki został już zalutowany i stabilnie podtrzymuje kondenser. Zaworek i jego wykonanie opisałem w TYM temacie.
W tle widać również 13 pociętych zmywaków z LIDL'a gotowych do zasypania kolumny.
glowica.JPG
Tak z grubsza będzie to wyglądać w ostateczności (dojdzie jeszcze ocieplenie na rurę):
calosc.JPG
Jak widać jest różnica między rurą, która po wyczyszczeniu leżała sobie w szafie a głowicą która non stop była poddawana przeróbkom i narażona na kontakt z nieosłoniętymi kończynami górnymi, co w kontakcie z ich lekko kwaśnym odczynem przyspieszyło tworzenie się warstwy tlenków :)

*już poprawiłem, przepraszam wszystkich u których wcześniejsza wersja powyższego zdania wywołała niepotrzebne skojarzenia ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 18 lut 2011, 13:54 przez lucas070707, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: Juliusz »

Należy Ci się wielkie :klaszcze: za tak skrupulatne opisanie procesu budowy, włącznie z problemami, błędami itp. Jest to uczciwie napisane sprawozdanie, z którego wielu z nas się nauczy. :respect:

Jako cenzor muszę jednak, ze smutkiem, zwrócić Ci uwagę na brak skromności:
która non stop była macana gołymi rękami i przerabiana :)
Takie zdanie brzmi dość nieprzyzwoicie, wręcz lubieżnie i ludzie tu czytający - np. bardzo szybko czytający - mogą coś pomieszać, pomylić się, wyobrazić sobie, że opisujesz jakieś świństwa a do grzechu wtedy tylko na odległość kończyny górnej. :)

Popraw się. Następnym razem zamiast słowa 'macana' możesz użyć np.: sprawdzana, oceniana, deliberowana, konsultowana; słowo 'gołymi' można przecież zastąpić: nieokrytymi, czy bez zakładania rękawic, bezrękawicznymi; a już słowo 'rękami' z pewnością można było zastąpić np.: kończynami górnymi czy czymś tam z łaciny...

Wyrazy: 'macana' i 'przerabiana' połączone w dowolnych frazach w Twoich przyszłych postach zostaną wymazane. Jak się domyślasz, normalną konsekwencją naszej czystej moderacji zostanie sporządzony raport, z prośbą o wilczy list, do najbliższej parafii.

Tym razem post puszczam z oklaskami.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

eryk19571
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 2 wrz 2013, 16:01
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: eryk19571 »

Witam! Mam pytanko do Lukasa070707. Podobnie jak Ty, skręciłem skraplacz z rurki karbowanej KO.
Moja kolumna wykonana jest z rur miedzianych fi 50. Skręcony skraplacz miał być przylutowany srebrem do kapy miedzianej stanowiącej przykrywę głowicy. Niestety spawacz stwierdził, że nie zdoła rozgrzać obu tych materiałów bo rurka karbowana spali się jak papier. Na Twoich zdjęciach widzę jakieś końcówki mosiężne nałożone na rurki karbowane. Czy mógłbyś opisać w jaki sposób oba te materiały są z sobą umocowane? Z góry dziękuję za odpowiedź Eryk.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: [LM/VM] Miedziany Bokakob by lucas070707

Post autor: lucas070707 »

Witam! Końcówki te można zakupić razem z rurką w sklepie karbowane.pl. Nie trzeba tu nic lutować, są one zaciskane a połączenie jest szczelne. Możesz dokupić takie osobno, ale nie wiem czy nie będzie problemu z zaciśnięciem, bo ja swoją rurkę dostałem już z zaciśniętymi króćcami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”