Znaleziono 70 wyników

autor: Lich555
poniedziałek, 13 cze 2022, 19:20
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka ogórkowa
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6784

Re: Nalewka ogórkowa

Finlandia ma swoją wersję ogórek + mięta. Smak bardzo ciekawy. Bardzo dobra baza pod wiele odświeżających drinków. Ja jakiś miesiąc temu zrobiłem swoją wersję nalewki ogórkowej z rumiankiem. Niestety za długo trzymałem rumianek i zdominował smak. Jest teraz zbyt przymulające. Dodałem kilka dni temu ...
autor: Lich555
piątek, 10 cze 2022, 13:39
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka ogórkowa
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6784

Nalewka ogórkowa

Witam. Poszukuję sprawdzonego przepisu na ogórkową wódkę. Czy wystarczy po prostu zalać pokrojone na plasterki ogórki wódką i odczekać swoje? Obawiam się tego, że za bardzo rozwodni mi to wódkę. Może by tak ogórki wysuszyć w suszarce żeby zachowały swój aromat, ale wytrąciły całą wodę która mogłaby ...
autor: Lich555
sobota, 21 maja 2022, 14:06
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z owoców czy z soku?
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3361

Nalewka z owoców czy z soku?

Witam.
Pytanie być może banalne, ale od jakiegoś czasu nie daje mi spokoju. Czy na ogół lepszy efekt wyjdzie po zalaniu owoców alkoholem, czy wymieszaniu 100% soku z alkoholem? Jakie te opcje mają minusy i plusy?
autor: Lich555
poniedziałek, 25 kwie 2022, 23:37
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Becherovka
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 7388

Re: Becherovka

Z przepisu wychodzi nalewka całkiem nieźle oddająca smak Becherovki. Nalewka wychodzi troszkę łagodniejsza niż Becherovka. Nie jestem mistrzem opisywania smaków dlatego też nawet nie będę próbował się tutaj wysilać. Jeśli komuś smakuje Becherovka, to na pewno zasmakuje mu również ta nalewka.
autor: Lich555
sobota, 12 mar 2022, 14:33
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Mr Black Cold Brew Liqueur - poszukiwany przepis
Odpowiedzi: 0
Odsłony: 2731

Mr Black Cold Brew Liqueur - poszukiwany przepis

Witam. Czy ktoś z Was próbował odtworzyć smak likieru Mr Black Cold Brew i byłby chętny podzielić się wrażeniami? A może macie pomysł jak można by coś takiego zrobić? Na oficjalnej stronie producenta można znaleźć info, że w skład likieru wchodzi specjalna kawa, woda, wódka i cukier. Tyle. Jest też ...
autor: Lich555
sobota, 26 lut 2022, 07:57
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka/likier z kawy
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 10072

Re: Nalewka/likier z kawy

jakis1234 pisze:A z kawą wychodzi fajna śmietanówka.
Masz konkretny przepis który mógłbyś polecić?
Ostatnio myśląc o kawie wpadł mi do głowy pomysł z alkoholem z Kopiko. Bardzo lubię te cukierki, muszę spróbować.
autor: Lich555
środa, 23 lut 2022, 19:57
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka/likier z kawy
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 10072

Re: Nalewka/likier z kawy

Tak szczerze mówiąc to ta nalewka zniechęciła mnie do robienia nalewek jedynie z kawy. Może to tylko mój gust i komuś innemu by zasmakowała. Smak kawy jest dosyć mocno wyczuwalny i w tej kwestii nic bym nie zmieniał. Kawę jako główny składnik alkoholu widzę bardziej w jakimś likierze, np. Mocca. Nie...
autor: Lich555
wtorek, 1 lut 2022, 19:07
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8476

Re: Czerwona porzeczka

Dzięki Panowie za rady. Skłaniam się ku temu by wrzucić tam porzeczki i je macerować, tak jak pisze Wojtek, a jak po 6 tygodniach nadal będzie za słodkie to dolać soku wyciśniętego praską. W tym roku na pewno powtórzę tą nalewkę z duuużo mniejszą ilością cukru. Taka praska chodzi mi po głowie już od...
autor: Lich555
poniedziałek, 31 sty 2022, 16:33
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8476

Re: Czerwona porzeczka

Rozcieńczyć w ten sposób w jaki napisałem wyżej, czyli maceratem? O kwaśnej porzeczce masz na myśli owoce? A może dodam do nalewki sklepowy sok z czarnej porzeczki 100%?
autor: Lich555
poniedziałek, 31 sty 2022, 15:42
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8476

Re: Czerwona porzeczka

Teraz się zastanawiam czy tą przesłodzoną partię już przekreślić czy próbować z nią kombinować. Myślałem o tym żeby w tym roku zalać porzeczkę alkoholem, poczekać miesiąc i to pomieszać z tym ulepem co teraz mi wyszedł. Co myślicie?
autor: Lich555
poniedziałek, 31 sty 2022, 15:34
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Becherovka
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 7388

Re: Becherovka

Intryguje mnie czym różni się 1/2 laski cynamonu od 1/2 laski cynamonu... ;) Eh, nie zauważyłem błędu przy przepisywaniu z książki, poprawiam :D @Lich555, a możesz opisać na ile przypomina oryginał? Jak najbardziej, ale dzisiaj dopiero będę mieszał z syropem ;) Tak szczerze to nawet oryginału nie m...
autor: Lich555
poniedziałek, 31 sty 2022, 10:57
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Becherovka
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 7388

Becherovka

Witam. Widzę, że na forum rzadko poruszany był wątek Becherovki, dlatego zaczynam ten temat. Nie mam na ten czas żadnego pytania. Będę tutaj dzielił się wynikami jakie uzyskam. Przepis, który mnie zainspirował jest z książki (już większość wie z jakiej i pewnie niektórzy właśnie przestali to czytać)...
autor: Lich555
poniedziałek, 31 sty 2022, 10:45
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8476

Re: Czerwona porzeczka

Postaram się następnym razem słowo..chujowe, zamienić na mało owocowe, zbyt delikatne, rozwodnione... Może być?Pozdrawiam. Jak najbardziej Twoje rady są przydatne. Po prostu czasami mam wrażenie, że nie dopuszczasz do siebie prawdy innej niż Twoja własna. W niektórych wartości uzyskanego soku z owo...
autor: Lich555
niedziela, 30 sty 2022, 14:21
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8476

Re: Czerwona porzeczka

No ale po co Ci wszystko poobliczane skoro nalewka wyjdzie do bani ;) Ano po to, że jak wyjdzie bardzo dobra to będę wiedział jak to powtórzyć :) Kolego zrobisz jak zechcesz ale moim zdaniem nie warto się trzymać sztywno przepisu dlaczego ? To albo skoryguję albo zostawię. Będzie trochę bardziej kw...
autor: Lich555
niedziela, 30 sty 2022, 11:55
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka/likier z kawy
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 10072

Re: Nalewka/likier z kawy

Dodałem tych ziarenek i już po kilku dniach bardzo wyraźna poprawa smaku :)
autor: Lich555
sobota, 29 sty 2022, 17:34
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka/likier z kawy
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 10072

Re: Nalewka/likier z kawy

Odświeżam, ponieważ była pierwsza próba. Dla przypomnienia: 20 g rozdrobnionych ziaren kawy zalałem 1 l czystego spirytusu (tak tak, wiem...). Rozcieńczyłem 1.4 l wody żeby końcowa moc nalewki wyszła 30-35%. Kawę macerowałem 2 tygodnie. Jestem zawiedziony. Nalewka ma słaby smak kawy. Przynajmniej ja...
autor: Lich555
sobota, 29 sty 2022, 13:35
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8476

Re: Czerwona porzeczka

No widzisz, to tutaj się nie dogadamy haha :D Lubię mieć wszystko poobliczane, pod kontrolą, żeby ograniczyć losowość/zmienność smaku między kolejnymi partiami. Taki charakter, nie dałbym rady podchodzić do tego w ten sposób co Ty. Oczywiście bez jakiejkolwiek obrazy, nie mam nic złego na myśli. Róż...
autor: Lich555
sobota, 29 sty 2022, 12:41
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8476

Re: Czerwona porzeczka

A rozgniatać porzeczki zanim zaleję je alkoholem? Jeden z użytkowników tego forum stosuje zasadę, że cukru daje połowę wagi owoców. Lubię tą zasadę, nalewki wychodzą bardzo dobre. Problem jest taki, że gdyby zastosować tą zasadę tutaj to z takich proporcji: 2.8-2.9 kg owoców (przeliczone na litr alk...
autor: Lich555
piątek, 28 sty 2022, 18:03
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8476

Re: Czerwona porzeczka

rozrywek pisze:Zacznij sam weryfikować przepisy i wdrażać je w życie, po swojemu.
Uwierz, że po którymś przepisie zacząłem to robić. Z czerwonej porzeczki jest jednak starej daty, zanim zacząłem sprawdzać.
autor: Lich555
piątek, 28 sty 2022, 17:45
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8476

Czerwona porzeczka

Witam. Spróbowałem ostatnio mojej nalewki z czerwonej porzeczki. Niby bardzo dobra, ale jednak smak samej porzeczki nie jest bardzo wyrazisty. Szczerze mówiąc gdybym tego spróbował bez wiedzy z czego to jest, to bym nie zgadł. Przepis z książki "Nalewki, kordiały i likiery oraz inne domowe spir...
autor: Lich555
sobota, 15 sty 2022, 11:22
Forum: Bimbrownia
Temat: Brandy do 100 zł do drinków
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6754

Re: Brandy do 100 zł do drinków

W drinku mam napisane "brandy". Pytam ponieważ miałem styczność z rumami z niskiej półki, które w aromacie były identyczne jak czysta wódka, a w smaku wcale tak dużo się nie różniły. Dlatego chciałem zapytać Was o radę, która z tych tańszych brandy ma dobry stosunek jakości do ceny, w któr...
autor: Lich555
sobota, 15 sty 2022, 10:26
Forum: Bimbrownia
Temat: Brandy do 100 zł do drinków
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6754

Brandy do 100 zł do drinków

Witam. Nie wiem czy to odpowiedni dział do takich tematów. Jeśli nie to z góry przepraszam. Zamierzam rozpocząć swoją amatorską przygodę ze światem drinków. Szukam uniwersalnej brandy do 100 zł (no, ewentualnie 150 jeśli miałoby to dużo zmienić) do drinków. Polecicie którąś? Czy Metaxa bądź Stock 84...
autor: Lich555
czwartek, 13 sty 2022, 20:10
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z owoców dzikiej róży
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 5125

Re: Nalewka z owoców dzikiej róży

Czyszczenie tych nasion, nawet mi nie przypominajcie... Z 1 kg owoców dokładne oczyszczenie nasion zajęło mi łącznie około 8 godzin! Bałbym się dać to do maszynki do mięsa. Nie wiem czy następnym razem zdecyduję się na takie męki. Z drugiej strony będę czekał na coś pół roku i ryzykował, że mi wyjdz...
autor: Lich555
wtorek, 11 sty 2022, 20:00
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z owoców dzikiej róży
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 5125

Re: Nalewka z owoców dzikiej róży

Dzięki :) A czemu w ten sposób łatwiej kontrolować słodkość? W sumie to przeważnie robię tak jak Ty mówisz, nie pomyślałem tutaj. Ile byś je trzymał? 4-6 tygodni? Teraz trzymałem 2 i smak jest nawet nieźle wyczuwalny, ale jednak wolałbym bardziej. Masz jakąś regułę co do % alkoholu jakim zalewasz ow...
autor: Lich555
wtorek, 11 sty 2022, 19:28
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z owoców dzikiej róży
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 5125

Nalewka z owoców dzikiej róży

Witam. Dzisiaj spróbowałem robionej przeze mnie nalewki z dzikiej róży. Właściwie to powinienem za tydzień, ale eh... skusiła mnie, przyznaję się bez bicia. Piszę o tym dlatego, żeby zachęcić większą ilość ludzi do zrobienia tej nalewki, ponieważ ma ona naprawdę ciekawy smak. Żadna z osób, które ją ...
autor: Lich555
czwartek, 30 gru 2021, 18:05
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Krupnik
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 8470

Re: Krupnik

I miód jakiś neutralny, najlepiej wielokwiat, ale na pewno nie gryczany, spadziowy lub z tych białych . Tak, dałem wielokwiatowy, ale nie powiem, zaciekawiło mnie jak to by smakowało na gryczanym albo spadziowym :D Ktoś próbował? Może warto z ciekawości. W necie widzę, że coś tam wyskakuje po wpisa...
autor: Lich555
czwartek, 30 gru 2021, 12:40
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Krupnik
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 8470

Re: Krupnik

Przepis na krupnik wyborowy jest na 45 %. Planuję zrobić to w ten sposób: 1.Zrobić syrop z miodu i wody 2.Do ciepłego syropu (35-40°C) dodać skórki cytrusów + sok, wszystkie przyprawy i ostudzić 3.Dodać spirytus, i wszystko to macerować... no właśnie, ile? W Wyborowym widzę, że zaprawa korzenna mac...
autor: Lich555
czwartek, 30 gru 2021, 07:37
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Imbir
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5505

Re: Imbir

Chodzi zapewne o to, żeby nie był on wysuszony i pomarszczony jak to czasami się spotyka.

Dzięki za pomoc :)
autor: Lich555
środa, 29 gru 2021, 19:45
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Imbir
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5505

Re: Imbir

W takim razie zostawię tak jak jest, dzięki :)
autor: Lich555
środa, 29 gru 2021, 19:42
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Krupnik
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 8470

Re: Krupnik

Ja robię krupnik wg Cieślaka i tam ze względu na ilość miodu, dodatek soku z cytryny jest moim zdaniem konieczny. Jaką ilość cytryny dajesz na litr krupniku? W jakie % celujesz przy Krupniku? Z tego co widzę to z większości przepisów jest 35-45%. Nie jest to za dużo? Nie psuje smaku? :D Pewnie z pó...
autor: Lich555
środa, 29 gru 2021, 17:49
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Krupnik
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 8470

Re: Krupnik

Tutaj jest skórka z cytryny lub pomarańczy. Myślisz, że to nie wystarczy?
autor: Lich555
środa, 29 gru 2021, 17:33
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Imbir
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5505

Imbir

Witam. W książce pt. "Nalewki, kordiały i likiery oraz inne domowe spirytualia" Z. Skibickiego jest taki oto przepis na nalewkę z imbiru: Składniki: • 10 dag świeżego korzenia imbiru • 2 duże cytryny o grubej skórce (lub limonki) • 10 dag cukru • 3 łyżki miodu • 0,75 l wódki 45% Mam wątpli...
autor: Lich555
środa, 29 gru 2021, 17:27
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Grejpfrutówka
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4256

Re: Grejpfrutówka

Oddzieliłem skórkę od owoców, zdarłem albedo z obu, zalałem całe owoce i skórkę (bez wyciskania soku). Oddzieliłem skórkę, ponieważ w grejpfrucie albedo jest grube i po zwykłym przekrojeniu duża część tego albedo była odsłonięta. Za 4 tygodnie owoce zasypię cukrem. Do tego sposobu zachęciła mnie pom...
autor: Lich555
środa, 29 gru 2021, 13:12
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Krupnik
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 8470

Krupnik

Witam. W książce pt. "Nalewki, kordiały i likiery oraz inne domowe spirytualia" Z. Skibickiego jest m.in. taki oto przepis na krupnik: Składniki: • 1 szklanka miodu wielokwiatowego • 0,5 laski wanilii • 5 goździków • 3 ziarna ziela angielskiego • Kawałek laski cynamonu - wielkości paznokci...
autor: Lich555
wtorek, 28 gru 2021, 07:26
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Grejpfrutówka
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4256

Re: Grejpfrutówka

Tak na marginesie i aby ci oszczędzić nerwów: Zapomnij o tym że ci się uda to sklarować. Ja wiem, jestem dziwny, ale to czy nalewka jest klarowna nie jest dla mnie szczególnie ważne. Raczej traktuję to jako fajny bonus. Jeśli smak jest fajny, niech sobie będzie mętne. Czyli wg Ciebie robić na soku,...
autor: Lich555
poniedziałek, 27 gru 2021, 19:19
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Grejpfrutówka
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4256

Re: Grejpfrutówka

Bardzo dobrze kombinujesz że chcesz trunek esencjonalny, mocny w smaku. Zatem spróbujmy obliczyć to po Twojemu. Końcową moc nalewki chcę mieć 30%. 1) Jeśli użyję 1 l alkoholu 50%, to będę musiał dodać do niego płynu 0% w ilości 666 ml. Na tą brzydką liczbę składa się sok z grejpfrutów + cukier. Daj...
autor: Lich555
poniedziałek, 27 gru 2021, 17:52
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Grejpfrutówka
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4256

Re: Grejpfrutówka

Chcę, żeby nalewka miała smak grejpfruta, dlatego zwiększyłem ilość owoców w stosunku do ilości płynów. Nigdy nie robiłem takiej nalewki i nie wiem jaką ilość owoców powinienem użyć na daną ilość płynu. Powiedzmy, że alkoholu (wódka + spirol + ew. woda) wyjdzie mi 2 l. Z ilu owoców sok wycisnąć do t...
autor: Lich555
poniedziałek, 27 gru 2021, 16:55
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Grejpfrutówka
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4256

Re: Grejpfrutówka

Pierwszy przepis jaki wyskakuje w internecie składa się z 1,5 l wody, 0,5 l wódki 40% i 0,25 l spirytusu 95%. Tyle że 4 grejpfruty... Wg tych proporcji do nalewki z przepisu, który ja podałem powinno wejść ponad 8 owoców... "Mój" przepis różni się od tego z internetu: -Ilością spirytusu (w...
autor: Lich555
poniedziałek, 27 gru 2021, 15:47
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Grejpfrutówka
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4256

Re: Grejpfrutówka

Tak, skórka + sok z 1 owocu
autor: Lich555
poniedziałek, 27 gru 2021, 11:28
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Grejpfrutówka
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4256

Grejpfrutówka

Witam. Robił ktoś grejpfrutówkę? Mam taki przepis i chciałem Was zapytać co o nim myślicie. Pochodzi on z książki "Nalewki, kordiały i likiery oraz inne domowe spirytualia" • Skórka i sok z grejpfruta bez albedo • Skórka z niewielkiej pomarańczy bez albedo • 400 g cukru • 5-6 cm laski wani...

Wyszukiwanie zaawansowane