Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki
Re: Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie (kukurydza).

Postautor: .Gacek » środa, 5 sie 2020, 22:16

Oczywiście można... Warunkiem jest skład owej kaszy kukurydzianej. Jeżeli jest to po prostu zmielona kukurydza z jakimś dodatkiem 2% a nie kukurydza 30% i 70% jakiegoś gówna...
Pozdrawiam Gacek.

alembiki
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

elmiscuzi
5
Załączniki

Postautor: elmiscuzi » środa, 5 sie 2020, 23:10

I o taką odpowiedź mi chodziło
Dzięki wielkie :klaszcze:

Awatar użytkownika

artur.sukiennik
250
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Cytrynówka bodzia
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Załączniki

Postautor: artur.sukiennik » piątek, 20 lis 2020, 20:14

Może w tym poście kogoś zainteresuje. Co myślicie o nastawieniu łkzwj na dundrze po owocówce? czy ktoś próbował?;-);-)

acurlydrug
300
Załączniki

Postautor: acurlydrug » piątek, 20 lis 2020, 20:28

Robiłam, ale nie pamiętam na jakim. Generalnie posmak nie przechodzi, nie ma już co.

wawaldek11
2000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: wawaldek11 » sobota, 21 lis 2020, 00:13

Mam inne spostrzeżenia - w ub. roku do pachnącego wywaru śliwkowego dolałem czystego spirytusu. Po destylacji otrzymałem adekwatną do wlanej ilość spirytusu o wyraźnym aromacie śliwki. Ale mogę przypuszczać, że jak "cienki" dunder, to niewiele wniesie do produktu końcowego.
Pozdrawiam,
Waldek

acurlydrug
300
Załączniki

Postautor: acurlydrug » sobota, 21 lis 2020, 10:00

Zauważ że ten przepis zakłada użycie tylko części dundru wraz z wodą i kilkoma kilogramami kukurydzy. Nie padło pytanie o ogólne użycie dundru do czegokolwiek...

Awatar użytkownika

emil.ka
10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Brandy, Calvados
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: emil.ka » środa, 24 mar 2021, 11:10

Cześć, mam szybkie pytanko. Kolega nastawił kolejny nastaw ŁKZWJ i kolejny raz do zdębienia użył kostek własnej produkcji ( destylat 50%) - i destylat mu zmętniał ( delikatnie, w kieliszku nie widać, ale w czymś większym tak). Kolega twierdzi, że to zapewne dlatego, że zapomniał wypłukać tym razem szczapki dębu. Czy myślicie, że ma rację? Macie jakiś sposób, żeby taki destylat wyklarować (o bentonit to chyba do procentów się nie nada)? Dzięki za info
Emka
Ostatnio zmieniony środa, 24 mar 2021, 13:47 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » środa, 24 mar 2021, 21:43

Jeżeli jest tego mała ilość to do zamrażalnika na kilka dni w pionowym naczyniu (najlepiej) i delikatnie zlać znad osadu.
Jeżeli wina leży po stronie nieopłukanych szczapkach to ten zabieg pomoże, jeżeli nie to szukałbym problemu w czymś innym...
Być może kolega rozcieńczał destylat kiepską wodą a w najgorszym wypadku sam destylat był słabej jakości.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

defacto
1300
Krótko o sobie: Nie produkuję, nie sprzedaję - tworzę. Jestem artystą.
Załączniki

Postautor: defacto » czwartek, 25 mar 2021, 05:33

Serwus
Miałem podobny shit happens z płatkami dębu i faktycznie były nie wypłukane. Niestety zadębiłem prawie pełną damę 40% wyrobu i pomimo wielotygodniowego trzymania w chłodzie, osad nie wytrącił się. W smaku dobre, nawet w temperaturze pokojowej, bez negatywnych odczuć, niemniej w kieliszku widoq trochę mizerny był. Cóż na męską popijawę ze szwagrami, to może (gdybym miał jedno oko breszczate) bym się na to zdecydował ale, że rodzina cała prawie, to nie byłoby się czym chwalić. Poszło to na drugi przemiał. Moim zdaniem, zmętnienie wynikające z kostek dębu, jest wysoce prawdopodobne i kolega może mieć rację. Przed zapodaniem kostek, szczapek, płatków dębowych do destylatu, trzeba je niestety opłukać.
"Wszyscyśmy z płócien Rembrandta. To tylko kwestia światła"

Pawlik67
150
Krótko o sobie: Nawrócony degustator, który kiedyś nie cierpiał bimbru
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: Pawlik67 » czwartek, 25 mar 2021, 09:32

Ja nigdy nie płucze wiórków a efekty są zmienne. Czasem efekt koncowy mam jak kryształ, a czasem zbiera sie na dnie butelki brązowy osad,Ja zawsze leżakuje Jessego od 6 miesięcy do 3 lat. Raz mi sie zdarzylo ze zamiast osadu miałem nie klarowny płyn . Dwukrotne przepuszczone przez filtr do kawy dużo nie pomogło, ale teraz stoi juz okolo 5 miesiecy i sie troche wyklarowało. Nie jest idealne, ale powiedzmy że o 50% bardziej klarowne. Nie wiem co moze byc przyczyną wodę zawsze używam kranówkę, ale wiórki od rożnych producentów. Bardziej bym obstawiał przy tym nie klarownym płynie, że moze pociągnąłem za długo pogony. Ktoś pisał na forum że pogony potrafią mącić płyn. Przetestowałem to na czystej, Jak rozcieńczałem do 60% to było klarowne, jak potem to rozcieńczam do 40% ,ta samą kranówką to zmętniało.

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”