Laska wanili a gorzka nalewka.

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...

Autor tematu
montholio
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 25 lut 2018, 12:14
Podziękował: 5 razy

Post autor: montholio »

Witam. Znalazłem u was bardzo fajny przepis na nalewkę na orzechach ziemnych i chciałbym go zrobić, jest tam w przepisie dorzucenie laski wanilii. Chciałbym się zapytać czy dorzuca się do maceracji laskę w całości czy wyskrobuje się miąsz z jej środka ponieważ w przepisie na inną nalewkę wyczytałem że należy wybrać środek z laski wanili gdyż jeśli wrzucimy całą laskę to nalewka będzie gorzka. Czy to prawda?
alembiki
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Laska wanili a gorzka nalewka.

Post autor: masterpaw2 »

Kolego od jakiegoś czasu robię "ekstrakt waniliowy" jako dodatek do niektórych napitków, laski kroję dość drobno i w całości (razem z miąszem) zalewam niewielką ilością destylatu do maceracji. Póki co żadnej goryczy w trunkach z dodatkiem ekstraktu nie wuczułem, ale jak dotrę do spiżarni, to z ciekawości spróbuję samego "koncentratu" i dam znać.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Laska wanili a gorzka nalewka.

Post autor: janik »

Laskę wanilii do maceracji w alkoholu możemy pociąć na drobne kawałki jak napisał @masterpaw2,albo przeciąć ją wzdłuż nożem,aby otworzyć jej wnętrze. Nic nie wyskrobujemy ze środka . :idea:
Pewne absmaki typu goryczki mogą wystąpić jedynie wtedy kiedy macerujemy zbyt długo ,ale to dotyczy również innych suszów z owoców. Właściwa maceracja powinna trwać ok. 4 tygodni,chociaż dla niektórych owoców czy też skórek z owoców cytrusowych to jest już zupełnie inny przedział czasowy. :czytaj:
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Laska wanili a gorzka nalewka.

Post autor: masterpaw2 »

Potwierdzam brak gorzkości w blisko dwumiesięcznym maceracie wanili w alco, także śmiało możesz ją rozdrobnić, niczego nie wrzucając i być spokojnym o nalewkę.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
montholio
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 25 lut 2018, 12:14
Podziękował: 5 razy
Re: Laska wanili a gorzka nalewka.

Post autor: montholio »

Dzieki wielkie za pomoc ;-) zabieram się w takim razie do roboty :-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”