Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1814
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 201 razy

Post autor: drgranatt »

Tytuł tematu: "Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę"
W dobie dzisiejszej globalizacji a szczególnie po wstąpieniu do EU, mało jest "typowo" polskich produktów z udziałem blisko 100%. Dlatego też ważnym jest aby podczas zakupów włączyć myślenie. Jeśli z wydanej złotówki ponad 60 groszy będzie podlegać opodatkowaniu na terenie Rzeczypospolitej to już będzie nieźle :ok:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Radius. Jak będziesz w biedrze to sobie zobacz opony Dębica. Czasem jest na nich made in Poland czasami made in France. Poczytaj fora oponiarskie. Ja mam kilka aut i jeżdżę po 30-50tys rocznie więc zmieniam często gumy i się tym interesuje. A jeśli coś do mnie masz to zapraszam na Podlasie, przy okazji możesz podjechać pod Kowno i sam zobaczysz. Lepszy oponiarz Ci opowie co i jak jeśli mi nie wierzysz. Prowadząc duże dwie agroturystyki muszę się znać na wielu rzeczach, a pracując jako barman musialem się nauczyć wielu rzeczy o alkoholach


Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

michal278 pisze: pracując jako barman musialem się nauczyć wielu rzeczy o alkoholach
Tak, zwłaszcza, że wszystko co piszesz to takie urban legends i "chłyt marketingowy" :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: MASaKrA_Domingo »

kiwitom23 pisze: Czy sprawdzasz na bieżąco procentowy stan udziałowców w każdej firmie? Nie, nie sprawdzasz, więc jaką masz pewność, że procentowy udział podmiotów zagranicznych w POLSKIEJ firmie nie przekroczył progu 51%????
Korzystaj z aplikacji Pola.
Tu nie chodzi o to, aby wydawać każdą złotówkę tylko na polskie produkty, bo auta nie kupię przecież. Chodzi o to, aby starać się takie produkty wybierać, jeśli tylko cena i jakość są podobne. To czy masło jest polskie czy norweskie, dla mnie ma ogromne znaczenie. I nigdy nie kupię tego drugiego, bo jakość jest zbliżona, a cena niższa nawet za rodzime. A które "polskie" firmy są rzeczywiście takie? Jak wspomniałem, korzystam z aplikacji Pola.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: kiwitom23 »

MASaKrA_Domingo pisze:Korzystaj z aplikacji Pola.
Kolego nie będę z niczego korzystał, bo to jest czysty marketing. Aplikacji nie znam, ale znam wszystkie mechanizmy współczesnego handlu i produkcji. Programik prawdopodobnie korzysta z bazy NIP-ów, czyli sprawdza czy podmiot jest zarestrowany w Polsce i nic poza tym. Nie sprawdza, czy dany podmiot zmienił strukturę własnościową, nie sprawdza gdzie nabywa surowce, nie sprawdza gdzie są zatrudniami pracownicy, ani nie sprawdza gdzie podmiot się opodatkowuje. To jest zwykły marketing, czyli bardziej zaawansowana reklama dla mniej uświadomionych i podatnych na tego typu zabiegi maluczkich.

Zróbmy próbę i zeskanuj sobie produkt firmy Hortex w sklepie, co Ci pokaże apka? Właścicielem Hortexu jest Mid Europa Partners, która nie ma nic wspólnego z Polską. A zróbmy próbę na Tymbarku, temat znam z autopsji. Tymbark wbrew pozorom bazuje w 68% na importowanych surowcach, NIE POLSKICH. Do tego ma filie w kilku krajach i mechanizm jest bardzo prosty, filia wystawia faktury obciążające dla centrali w wysokości np uzyskanego zysku (za marketing, za transport - obojętnie) i tym samym centrala wykazuje na terenie Polski zerowy zysk, czyli nie płaci podatków, a filia opodatkowuje się tam, gdzie jest zarejestrowana, czyli w kraju gdzie podatki są niższe i bardziej się to opłaca. Proste jak budowa cepa.

Nawet kupując chleb w małym sklepiku za rogiem z myślą o wspieraniu lokalnego handlu jesteś w błędzie, bo mąka i drożdże dostarczane do tej piekarenki przez hurtownika pochodzą z importu.

W dobie globalizacji tak już po prostu jest i ktoś, kto pisze "wspierajmy nasz krajowy business", po prostu jest naiwniakiem, uwierz mi zęby na tym zjadłem...

Firma Wolarek z Nowej Wsi Szlacheckiej, jako nieliczny posiadający ceryfikat Unii Europejskiej na wyrób tradycyjny zwany kiełbasą lisiecką, lokalny wytwórca, wędzi wszystko na prawdziwym drzewie.... tyle że wieprzowina do jego wyrobów pochodzi w 100% z Niemiec (nie w 99%, w 100%!!!), drzewo niby to sciągane z Bieszczed pochodzi ze Słowacji. Dlaczego??? BO TAM TANIEJ!!!! ZYSK. zysk jest jedynym wyznaczniczkiem businessu.

Za bardzo poddaliście się tej prymitywnej propagandzie pisowskiej..... obudźcie się ludzie, żyjemy w XXI wieku!!!
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Kolego, w swoim zachwycie nad własną osobą ( nie będę jednocześnie negować Twojego doświadczenia ), zapominasz o takiej prostej rzeczy.
Ja nie mam 40+ lat. Chociaż urodziłem się w komunie, to nie mam tej mentalności. Widząc sąsiada, który ma lepiej, nie myślę sobie "oby miał tak źle jak ja", ale myślę "chciałbym mieć tak, jak on".
Doszedłem do całkiem przyjemnej klasy średniej swoją pracą, umiejętnościami i dozą szczęścia.
I z tak cholernie prostego powodu wolę, aby finalnie zysk szedł do Jana Kowalskiego, niż do Martina Schmidta, czy Paula Johnsona. Wolę, aby ta kasa została w polskich rękach.

Pracuję w firmie produkcyjnej, ponad 400 pracowników. Również ściągamy podzespoły z całego świata, nawet z Chin. Część dlatego, że nie ma ich w innych miejscach, a część z uwagi na zysk. Wiadomo. Nie mniej, właścicielem jest Kazek Nowak, a nie Eleonora Gianni. I ten wspomniany Kazek wybuduje dom gdzieś pod Krakowem, korzystając z pracy polskich robotników. Ten wspomniany Kazek będzie miał na tyle kasy, aby kupić sobie nowego Mercedesa. Tak, zagraniczne auto, ale zarobi na tym polski dealer, polski mechanik, polski serwisant.

Poza tym, tym zdaniem:
Za bardzo poddaliście się tej prymitywnej propagandzie pisowskiej..... obudźcie się ludzie, żyjemy w XXI wieku!!!
Akurat o polityce to ja wiem bardzo dużo. Nie tylko od strony teoretycznej i jestem przekonany, że po tak wyświechtanym frazesie, jakim tu rzucasz, jesteś zbyt cienki w uszach, aby w ogóle próbować o tym dyskutować. Dlatego nie rób tego, nie argumentum ad persona.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: bociann2 »

[quote="JanOkowita"]

Ktoś w tym temacie słyszał o cenach transferowych? Nie chodzi o sprzedaż marki po zawyżone cenie, to zostało już wyprostowane w wielu krajach. Ale może są tu tacy, co pracowali w korporacjach na wyższych stanowiskach bliżej dyrekcji finansowej? Są na temat wyprowadzania pieniędzy z poszczególnych krajach niezależne raporty międzynarodowej organizacji, która się tym zajmuje. I niestety jesteśmy w czołówce. A jak to się robi? To proste - kupuje się surowce do produkcji w swojej spółce zarejestrowanej w innym kraju.."

A i owszem. Nawet je kiedyś liczyłem dla eksportowanych produktów z dawnej mojej fabryki. Większość surowców i opakowań była polska, robocizna też. Ceny liczone właściwie po kosztach zmiennych, żeby nie "karać" finansowo zagranicznych dywizji mojej ówczesnej firmy, ale...
No własńie, był taki składnik kalkulacji pt. "royalty fee" czyli opłata za używanie znaku towarowego (logo) w wys. 5%, płacony do centrali koncernu w...no, poza Polską właśnie. Bez podatków.

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rastro »

To chyba jest standard kiedy to firma działa w umowie franczyzy... z tej opłaty teoretycznie idzie kasa na globalną reklamę itp. - to znaczy to jest takie oficjalne tłumaczenie. Ale to mniej więcej tak działa - wielkie globalne marki w dużej mierze działają na takiej zasadzie. Firma matka sprzedaje tylko i wyłącznie prawa do używania znaku towarowego i po za tym absolutnie nic nie robi.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1406
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 506 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: mtx »

MASaKrA_Domingo pisze:Jak wspomniałem, korzystam z aplikacji Pola.
I na zakupy tracisz 3x więcej czasu dla pozornego wspierania gospodarki :klaszcze:
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2507
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 229 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: jakis1234 »

nie argumentum ad persona.
I o to apeluję do wszystkich. Odnośmy się do poglądów i argumentów, nie do osób!
Przypominam też o regulaminie forum:
Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Za bardzo poddaliście się tej prymitywnej propagandzie pisowskiej..... obudźcie się ludzie, żyjemy w XXI wieku!!!
Ech @kiwitom23, argument faktycznie na poziomie....propagandy pisowskiej :hahaha:
Firma Wolarek z Nowej Wsi Szlacheckiej, jako nieliczny posiadający certyfikat Unii Europejskiej na wyrób tradycyjny zwany kiełbasą lisiecką, lokalny wytwórca, wędzi wszystko na prawdziwym drzewie.... tyle że wieprzowina do jego wyrobów pochodzi w 100% z Niemiec (nie w 99%, w 100%!!!), drzewo niby to ściągane z Bieszczad pochodzi ze Słowacji. Dlaczego??? BO TAM TANIEJ!!!! ZYSK. zysk jest jedynym wyznacznikiem businessu.
I co, pracują w tej firmie Niemcy?
A właściciel płaci podatki na Słowacji?
Zyski inwestuje gdzie?
To, że firma robi wszystko, żeby mieć jak największy zysk, to jest oczywiste. Takie jest zadanie firmy.
Natomiast to, gdzie te zyski inwestuje, to już inna sprawa.
Ja akurat pracuję w małej firmie prywatnej (15 osób), właściciel płaci podatki w Polsce i swój zysk inwestuje na miejscu rozwijając swoje firmy (ma ich więcej).
Jak dla mnie, firma może być z Kuala Lumpur, jeżeli inwestuje w Polsce i tutaj płaci podatki - to jest w porządku.
A jeżeli firma cały zysk wyprowadza do innego kraju, podatki płaci też tam gdzie ma centralę, to ja się na nią nie obrażam, ale wolę dać zarobić komuś innemu.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: MASaKrA_Domingo »

mtx pisze:
MASaKrA_Domingo pisze:Jak wspomniałem, korzystam z aplikacji Pola.
I na zakupy tracisz 3x więcej czasu dla pozornego wspierania gospodarki :klaszcze:
No tak, Polacy absolutnie muszą być specjalistami we wszystkim. Nic to, że gość mtx nie wie, jak wygląda używanie aplikacji Pola. Nigdy nawet jej nie widział.
Musi tak dla zasady storpedować pomysł. Bo przecież lepiej wie, ile spędzam czasu na zakupach. Ile JA spędzam czasu na zakupach do MOJEGO domu.
Oczywiście w sprawie produkcji ręczników papierowych w Kuala Lumpur też miałby swoje niepodważalne zdanie.

Jak dyskutować w ogóle z takim gościem? Jaki tu sens i logika?

Odpowiadając na Twoje infantylne zaczepki - nie spędzam ani minuty dłużej.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Mnie jedno zastanawia w jaki sposób Pola wie że tyle % to Polski kapitał.. Mi tu pachnie ściemą na km. Takie rzeczy w większości to tajemnica handlowa. Nie mówiąc o całej logistyce w firmie. My jako konsumenci mamy niewielką możliwość wspierania. To ustawodawca powinien tak tworzyć prawo by się opłacało w Polsce mieć firmy. Nie tylko Polskie zresztą.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1406
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 506 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: mtx »

MASaKrA_Domingo pisze:Nigdy nawet jej nie widział.
No masz rację, nie widziałem, nie widzę i widzieć nie zamierzam, nie jestem z tych co nawet do robienia zakupów używają smarkfonów.
Nic to, że gość mtx nie wie, jak wygląda używanie aplikacji
Żeby wiedzieć jak działa dana aplikacja wystarczy o niej przeczytać w miejscu z którego zamierza się ja pobrać, i na zwykłym google play instrukcja jest prosta:
Zeskanuj kod kreskowy z dowolnego produktu i dowiedz się więcej o firmie, która go wyprodukowała.
Czyli mam łazić po sklepie i skanować kody - spoko :respect:

Reszty nawet nie chce mnie się komentować...
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: lesgo58 »

kiwitom23 pisze: Za bardzo poddaliście się tej prymitywnej propagandzie pisowskiej..... obudźcie się ludzie, żyjemy w XXI wieku!!!
Typowe wyznanie typowego osobnika ery globalizmu i wirtualnej pracy. Polegającej tylko na zarządzaniu i optymalizowaniu zysku i pracy innych. Czyli po prostu na wyzysku. Zastanawiałeś się dlaczego zanika klasa średnia. I nie mam na myśli nasz kraj - bo u nas tak naprawdę nim się ta klasa wykształciła to już została wchłonięta. Zanika na całym świecie, który to świat opierał się na prawdziwej pracy tejże klasy średniej, która tworzyła prawdziwy a nie wirtualny PKB.
Pisząc to zdanie, - które zacytowałem powyżej - obrażasz wiele osób o których nie masz żadnego pojęcia. Jesteś zadufany w swoim ego i w tym, ze Tobie się powiodło, bo zasiadałeś w iluś tam zarządach czy prezesowałeś innym. Taka biegunowość postrzegania otaczającej rzeczywistości jest godna mentalności ludzi których jedynym zadaniem jest transfer maksymalnych zysków z dołu w górę. omamionych szybkim i łatwym zyskiem.
Tak jak opisał kol. Masakra - dorobiłem się swojego statusu pracą własnych rąk i zarządzaniu grupą ludzi, która ze mną współpracowała aby razem ze mną czegoś się dorobić. Dawałem pracę godnie ją wynagradzając. Dzisiaj - niestety - już nie stać mnie na godne wynagradzanie pracowników. Bo ta mozliwośc została mi zabrana.. Właśnie przez takich ludzi ja Ty. Pewnie mi powiesz, że powinienem się dostosować, przekształcić, cwaniaczyć i zacząć myśleć Tobie podobnym. Niestety to nie jest w mojej mentalności. I nigdy bym tego nie zrobił.
Kolega, który założył ten temat myślę, że go niefortunnie nazwał. Prawdopodobnie miał na myśli ten chory transfer zysków z naszego kraju w ręce kapitału ponadnarodowego. Pod przysłowiowym produktem polskim miał na myśli nie konkretny polski produkt ale obrót kapitału u nas na miejscu. Bo pieniądz robi pieniądz. Ale jak krąży wśród nas. Użyłem skrótu myślowego. Ale chyba kumasz co mam na myśli.
Tak jak - i tu zacytuję ponownie kolegę Masakra:
Pracuję w firmie produkcyjnej, ponad 400 pracowników. Również ściągamy podzespoły z całego świata, nawet z Chin. Część dlatego, że nie ma ich w innych miejscach, a część z uwagi na zysk. Wiadomo. Nie mniej, właścicielem jest Kazek Nowak, a nie Eleonora Gianni. I ten wspomniany Kazek wybuduje dom gdzieś pod Krakowem, korzystając z pracy polskich robotników. Ten wspomniany Kazek będzie miał na tyle kasy, aby kupić sobie nowego Mercedesa. Tak, zagraniczne auto, ale zarobi na tym polski dealer, polski mechanik, polski serwisant.
Niestety ale świat w którym się urodziliśmy zanika. Struktury społeczeństw zostają przewrócone do góry nogami. A raczej uproszczone do kilkuprocentowej klasy kapitałowej i reszty walczącej o przeżycie. Na zasadzie wyścigów szczurów, którzy nie mają myśleć perspektywicznie. Mają ślepo wykonywać założenia wspomnianej optymalizacji. Stajemy się społeczeństwem "neoniewolników" na niespotykaną dotychczas skalę.
Czy to jest normalne, że malutka grupa ludzi staje się posiadaczem kapitału równego 80-90% kapitału całego świata? Kapitału, który trzęsie całymi państwami, w których prawo jest stanowione pod ten kapitał.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Leszko of ponad wieku 80% kapitału świata jest w rękach mniej niż 100 osób. To nic złego. Wolę kapitalizm niż socjalizm. Świat się sam obroni. Takie Chiny za 10-20 lat będą miały takie problemy i jakich nam się nie śniło. Problem polaka to problem że nie chce się przebranzowic, szukać nowych wyzwań.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: lesgo58 »

Ja też jestem kapitalistą. Tak, że nie mieszajmy pojęć. Bo i kapitalizm potrafi mieć "ludzką twarz".
Problemem Polaka nie jest to o czym piszesz. Bo Polacy mają sporo inicjatywy i pomysłów. Spojrzyj na to co się działo w latach dziewięćdziesiątych i na początku tego wieku. Hossa trwała do momentu wpuszczenia międzynarodowego kapitału w sposób nie kontrolowany. Przebranżawiać się można dziesiątki razy. I nic z tego nie wyniknie. Samo przebranżowienie niczego nie załatwia ani nie zapewnia. Ja przebranżawiałem się 3 razy. I jakoś dawałem radę. Ale ostatnio widzę, że jest coraz gorzej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 sty 2021, 14:23 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Skir »

Do niedawna uważałem się za skrajnego liberała. Ot, państwo nie powinno wtrącać się w życie obywateli, a ich życie ekonomiczne tym bardziej. Konkurencja zawsze wypadała na korzyść konsumenta.
Ale to realizować się może jedynie w momencie ustalenia wspólnych, w miarę równych standardów. Silniejszy w biznesie, może nie silniejszy: POTĘŻNIEJSZY, jest w stanie zdominować całkowicie dany rynek i stać się potęgą na niespotykaną niegdyś skalę. Nawet stanowiąc zagrożenie. Nie bez powodu po wojnie w Niemczech wprowadzono dekartelizację. Dziś potrzebna byłaby dekartelizacja świata.
Od zawsze czynnikiem sprawczym rozwoju była klasa średnia. Dziś klasa średnia to "wyrobnicy" zarabiający ledwo trochę wyżej niż niewykfalifikowany pracownik produkcji. Oligarchia finansowana rozwija się w tak zastraszającym tempie, że stanowić może realne zagrożenie funkcjonowania państwa.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4866
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rozrywek »

Aleście polecieli. Globalizmem i resztą.
A gdzie ta baba z jajkami??
Nie tak sobie wyobrażam takowe wspieranie.

Drukowanymi trzeba:

NIE MA KURWA POLSKIEGO MARKETU. NIE MA NIC. NIE MA CO SIĘ PARTOLIĆ CO POLSKIE CO NIE. SĄSIAD MA ŚWINIĘ KTÓRĄ SAM WYCHODOWAŁ.
NA NASZYCH. POLSKICH POMYJACH.

za bardzo wchodzicie w gospodarkę wielkorynkową. Dalej popieram nasze. I popierał będę. Zluzujcie rządowe majty i popatrzcie na swoje...lokalne.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: kiwitom23 »

MASaKrA_Domingo proszę nie obrażaj mnie. Starałem się tylko udowodnić, że nikt nie ma najmniejszego wpływu na to ile z wydanej złotówki na dowolny produkt w dowolnym sklepie zostanie w kraju. Tak, jak napisał michal278, to rządzący powinni tak stanowić prawo, żeby jak najwięcej z tej złotówki zostawało na miejscu i żeby nikt nie musiał się zastanawiać co włożyć do koszyka. Żebyśmy mogli i Lidla, Biedronkę i inne firmy traktować jak polskie, bo czemu nie skoro kupują polskie produkty, zatrudniają polskich pracowników i zostawiają gros swoich zysków w postaci podatków w Polsce.

lesgo58 co znaczy "wpuszczenia międzynarodowego kapitału"??? Do 1989 nie było międzynarodowego kapitału, chciałbyś wrócić do tamtych czasów? Globalizacji i optymalizacji w dzisiejszych czasach już nie da się uniknąć, no chyba że w takich krajach jak Korea Północna.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

W latach 90 temu się wszystko rozwijało bo Polacy pragnęli wszystkiego, bo wcześniej nie było nic na półkach. Jeden z pierwszych milionerów zarobił na sprzadazy kremu Nivea. Teraz spójrz Leszku, w sklepie masz do wyboru do koloru kremów. Wtedy wystarczyło mieć trochę zł i głowę na karku i można było zostać milionerem w kilka dni. A państwo jeszcze bardziej na to pozwalało. Nie wiem czy pamiętasz jak był nakaz prywatyzować Polskie firmy oddając w ręce Polskie, nawet za mniejsze pieniądze. Efekt był taki że to potem Polacy je odsprzedali zewnętrznemu kapitałowi. Mówi się że Polskę sprzedali. Kto sprzedam? Oni? Sami jesteśmy sobie winni. Masz pomysł na biznes to go rozwijał. Wspieraj sasiada, pomagaj innym. Ja zauważyłem że jak często wpuszczam auta, to i mnie wpuszczają. Taki przykład. Co do gospodarki Chin, dużo ludzi straszy Chinami. Chiny mają dwa problemy po pierwsze demografia - bardzo szybko się starzą, po drugie to eksport. Sprzedają na potęgę, mają potężne zapasy głównie dolarów, tylko że nie mogą ich wypuścić bo w efekcie obniżą wartość dolara i innych walut zależnych od niego. Spowoduje to zwiększenie wartości Juana, co spowoduje nieopłacalność eksportu. Już i tak stucznie utrzymują wartość Juana. Mnie uczono o tym ponad 10lat temu.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: kiwitom23 »

Ano właśnie, zobaczcie sobie jak Chiny umiały wykorzystać globalizację i w kilkadziesiąt lat stały się z zacofanego, rolniczego kraju pierwszą gospodarką świata. Ja już widzę to oburzenie, jakby w Polsce ten paskudny kapitał zagraniczny robił to co w Chinach, że jesteśmy niewolnikami, że jesteśmy kolonią itp. A oni po prostu robili swoje i umieli to wykorzystać.
Swoją drogą jest to chichot historii, że korzyści płynące z kapitalizmu, żaden kapitalistyczny kraj nie wykorzystał tak, jak komunistyczny.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Wojtek5 »

Trochę pojechałeś mocno z tą tezą
zobaczcie sobie jak Chiny umiały wykorzystać globalizację i w kilkadziesiąt lat stały się z zacofanego, rolniczego kraju pierwszą gospodarką świata
Czy Ty w ogóle wiesz co piszesz, mnie też zdarzy się pojechać mocno po bandzie, ale bijesz na głowę większość.

Czy zdajesz sobie sprawę ile tam jest warte zdrowie, nawet nie zdrowie, a życie ludzkie? Jak bardzo są tam łamane podstawowe prawa człowieka już nie wspominając o wynagrodzeniu, kodeksie pracy i wszystkim tym wg. czego mierzymy żyjąc w naszym kraju? Chiny mają potencjał ludzki, z którym się nie liczą i który jest wart pewnie mniej niż pojedyncze wyroby produkowane przez chińczyka w fabryce w której pracuje. To co widzimy w TV to tylko kropla w morzu całej populacji Chin i wielkości regionu.

Czy już sobie wyobraziłeś? pewnie jeszcze nie, więc spróbuj sobie wyobrazić, że ktoś każe Ci pracować w fabryce po 14h przy taśmie, gdzie pracujesz jak robot. Wyobraź sobie, że Twoja matka, siostra, brat, nieletnie dzieci muszą robić to samo by mieć nie na samochód, mieszkanie, przyjemności tylko co do przysłowiowej gęby włożyć.

Masz rację, poradziły sobie! Też byśmy sobie poradzili, gdyby Nas wszystkich albo na polu zostawili, albo pracowalibyśmy w fabryce na maksa za michę ku chwale partii i wyższym celom.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Chiny nie były nigdy zacofane. I ich rozwój trwa od bardzo dawna. Nie zapominajmy że to kraj który jest potęgą jądrową. Życie i zdrowie w Chinach jest coraz na wyższym poziomie, bo się bardzo spoleczenstwo bogaci i już zaczyna być tak, że koszty produkcji przestają być konkurencyjne do zachodnich. Siłą motoryczną Chin były dzieci urodzone poza systemem. Kiedy Chiny zaczęły kontrolować liczbę urodzeń, dużo dzieci rodziło się na wsi po kryjomu. Potem te dzieci nie miały gdzie pracować, to one zasiliły fabryki w tzw tanią siłę roboczą. Obecnie ta siła jak reszta Chin się starzeje. W Chinach z powodu kontroli urodzeń też rodziło się mało dziewczynek. Efekt obecnie mają największy na świecie spadek liczby urodzeń. Niezadowolenie mieszkańców, wzrost dochodów i świadomości ekologi dużej ilości Chińczyków, starzenie się, i mamy obraz Chin. No i coraz więcej osób nie chce płacić partii.
Wracając do Polski to bardziej za kupnem krajowych rzeczy przemawia do mnie pro ekologia. Ale jeśli ktoś ma mi narzucać co mam kupować. To już to było. Zresztą coraz bardziej zaczyna mi się przypominać PRL. Napoje bez cukru, czyn społeczny, gigantyzm w budowach, kolejki, kupuj tylko Polskie, propaganda sukcesu, nie ważne wykształcenie aby tylko odpowiednią partia, tylko zamiast odmieniać przez wszystkie przypadki Socjalistyczny, odmieniają Narodowy. Przepraszam ale nie mogłem wytrzymać.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: kiwitom23 »

michal278 pisze:Wracając do Polski to bardziej za kupnem krajowych rzeczy przemawia do mnie pro ekologia.
Mądrego to aż miło poczytać... owszem kiedyś Chiny nie były zacofane, ale nie uważasz chyba, że za Mao były technologicznym gigantem? Ekologia też do mnie bardziej przemawia i staram się żyć ekologicznie. A co do Polski, to powiem Ci, że to nie jest socjalizm. Od 2015 roku mamy nowy system, który już kiedyś był w Europie i nazywał się Narodowy - Socjalizm, do czego doprowadził każdy wie.

Narodowy, bo chyba widzisz jak często uderza się w nuty narodowe. Niemcy be, Francuzi be, kupuj tylko polskie itp - to wszystko już było, tylko w wydaniu niemieckim. A Socjalizm, bo 500+ itp. Metoda kija i marchewki, odbierzemy wam trochę wolności, zalejemy was propagandą, ale za to dostaniecie kasę i siedźcie cicho. W Polsce aktualnie panuje narodowy-socjalizm.

A jeszcze parę lat temu zachodziłem w głowę, jak tak inteligentny naród, jak Niemcy, którzy wydali tak wielkich ludzi jak Guttenberg, Kant, Goethe, Schiller, Nitzche i innych, dał się ogłupić przez jednego kurdupla z Austrii. Teraz już wiem jak, bo widzę dokładnie to samo w Polsce od 2015 roku, te same mechanizmy.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Wojtek5 »

Siłą napędową Chin był zawsze ustrój i wszechobecna władza, strach i doktryna społeczeństwa. Taki ustrój skrajnie socjalistyczny, który doszedł do wniosku że w połączeniu z myśleniem kapitalistycznym zyska więcej. Nie mówię, że w chinach pewnym grupom społecznym żyje się źle, ale to jest mniejszość biorąc pod uwagę 1,4 mld ludzi. Łamanie praw człowieka, łamanie praw autorskich, dostęp do najnowszych technologii z racji wykonywanej produkcji. Tego jest cała masa zarówno na plus jak i minus. Myślimy o Chinach jako całej zbiorowej populacji, że ma to i tamto, że jest lepiej. Czy wielu chińczykom, żyje się lepiej?
Chyba nie chciałbym tam żyć jako statystyczny chińczyk.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: lesgo58 »

kiwitom23 pisze:...Ekologia też do mnie bardziej przemawia i staram się żyć ekologicznie. ...
I wszystko jasne. ;)
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: pepe59 »

Kapitał nie jest patriotą i bardzo lubi się rozmnażać, więc wędruje tam, gdzie warunki namnażania są najlepsze i istnieją, w miarę bezpieczne, warunki do inwestowania (stabilne prawo) To nasi rządzący tworząc takie, a nie inne przepisy, są w stanie stworzyć dobre warunki do inwestowania w Polsce, albo złe. Zakładając, że kraj ma się rozwijać gospodarczo, w tempie przynajmniej dorównującym naszym zachodnim sąsiadom, musimy pozwolić na napływ zagranicznego kapitału, i jego ciągłą reinwestycję, bo sami go zbyt wiele nie zgromadziliśmy, aby ten rozwój realizować.
Wielokrotnie się zastanawiałem, nad tym jaka jest różnica w tym, kto posiada kapitał, kapitalista (nasz czy obcy) czy też państwo. Kapitalista (nasz czy obcy) inwestuje, aby kapitał jak najlepiej i najszybciej pomnożyć, a zyski dalej zainwestować i tak w kółko, żyjąc przy tym na bardzo wysokim poziomie. Nie słyszałem o takim kapitaliście, który codziennie kupuje sobie inny samolot do latania, choć nie jednego na to stać, więc przejadanie kapitału przez ich właścicieli jest mitem. Prawdą jest żądza inwestowania i pomnażania kasy, za którą powstaje to, czego ludzie potrzebują najbardziej. Cechą własności prywatnej jest minimalizacja kosztów i maksymalizacja efektywności, więc nie należy się dziwić sposobom eksploatacji kadry i jej nagradzania.
Państwo (władza) zarządza kapitałem odebranym społeczeństwu w tym przedsiębiorstwom, więc nie martwi się o udane inwestycje, te musi robić podatnik, aby przeżyć. Największym zmartwieniem rządzących jest możliwość pozyskania kapitału, a więc uszczelnienie i nakładanie coraz to nowych podatków, aby IM, rządzącym, żyło się coraz lepiej.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: kiwitom23 »

pepe59 pisze:Kapitał nie jest patriotą i bardzo lubi się rozmnażać.
W 100% racja!!! Piszę o tym od początku tego wątku. Tak zwana repolonizacja tej, czy innej działalności jest robiona tylko i wyłącznie po to, żeby rządzący mieli gdzie plasować swoich znajomków i rodziny, no i dochodzi do takich absurdów, że pani która całe życie prowadziła jednoosobowy warzywniak ląduje w zarządzie dużej spółki. Ciekawe, czy namnoży kapitał tej polskiej bądź co bądź już spółki???
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Kwitom dokładnie. Wojas siła Chin to były te dzieci, oblicza się że jest ich jakieś 100-200mln tanich robotników. Jest taka fajna książka "Początki Polskie Demokracji Gospodarczej". Czy wiecie że od 90 roku powstało mniej niż 100 dużych przedsiębiorstw, mniej niż 1000 średnich przedsiębiorst? Koszty utrzymania państwa w Polsce to małe przedsiębiorstwa!! Ja chciałbym dożyć czasów kiedy Polska będzie jak Irlandia, pozyskała nowoczesne technologie a następnie Polskie firmy na tym zyskuje.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Wojtek5 »

@kiwitom23
a sekretarka zarabia 23 tyś zł miesięcznie, kierowca 50 tyś zł m-cznie - były i takie przypadki. Dla mnie takie myślenie jak wyżej jest bardzo ubogie. Może jeszcze trochę więcej PISu, srysu itd. Bo rządzący powinni stworzyć takie a nie inne mechanizmy, a obywatele to co - świnie bezmyślnie idące na rzeź?
Dla mnie takie myślenie to myślenie roszczeniowe, albo zwykłe życzeniowe.
Czy konsument ma na coś wpływ - oczywiście, że ma. Kwestią jest to jak wydamy naszą kasę. Możemy ją wydać zawsze i wszędzie, rozmyślnie lub bezmyślnie. Jak wspominałem wcześniej, to tylko idea nic nie mająca wspólnego z "Narodowym Socjalizmem" i prosiłbym o nie szukaniu na siłę drugiego, głębszego dna. Nie chodzi nawet tu o szczególny patriotyzm, tylko o kwestię dokonywania świadomego (przynajmniej po części) wyboru. Wydaje mi się, że w dobie trudnych miesięcy jak częste Lockdowny ma to dodatkowe uzasadnienie.
Ideą postu jest świadome kupowanie, nie kupowanie za wszelką cenę i na siłę. Przerabiałem to sam i tak się nie da.
więc:
Jeśli uznasz, że możesz coś kupić Polskiego, coś wyprodukowanego w kraju i co najważniejsze jest to produkt zgodny z Twoją, Waszymi procesami zakupowymi to weź i wybierz go. Po prostu zastanów się pomiędzy wkładaniem bezmyślnie lub z przyzwyczajenia produktów nad tymi, które mogą choć po części pomóc innym - Innym, może znaczy nawet Tobie! Może to właśnie Twoja firma świadczy jakieś usługi dla innej, a ta z kolei na rzecz tej firmy której produkt włożyłeś do koszyka.

Wiem, że może to i trochę naiwne, ale gdy wszyscy będziemy myśleli, bo rządzący powinni!, bo ktoś powinien, niech ktoś inny tylko nie ja, to tak naprawdę wszyscy finalnie na tym stracimy. Kupuję majonez Kielecki - wiem uczepiłem się go, może dlatego, że "my wife" jest scyzorykiem :) a mnie on smakuje i nie widzę powodu by brać coś innego i w dodatku czegoś obcego. Myślę, że takich produktów jest dużo w każdym domu, na każdej liście zakupowej. Kwestia to tylko przetarcia oczu i spojrzenia na półkę, etykietę i dokonania świadomego wyboru - nic więcej!
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 sty 2021, 20:36 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Otóż to @Wojtek5. Dziwnym trafem w Norwegii nie ma KFC. Wiecie czemu? Bo taki biedny naród jak Norwedzy muszą mieć 50% wartości danego produktu ( jeśli jest w określonej grupie ).
Niemcy to samo. Wchodził Orlen na ich rynek i co? I nic! Niemcy nie będę kupować w zagranicznym koncernie paliwa, a już na pewno nie w polskim. Orlen musiał zmienić logo.
Oba wymienione kraje to oczywiście biedota...
Ciekawe, skąd tacy biedni są? Na pewno przez kupowanie swoich własnych produktów i faworyzowanie własnej gospodarki.

Minie dużo czasu, zanim Polak zmieni myślenie i nabierze świadomości, jak dużo od nas samych zależy.
My musimy to pojąć, rząd nie może sprzedawać monopolistów obcemu kapitałowi, ukrócić korupcję. Może to górnolotne marzenia, ale to naprawdę niewiele i we wszystkich trzech etapach to od nas to zależy.
1. My wybieramy co kupujemy
2. My decydujemy o tym, jakich mamy polityków w rządzie
3. My decydujemy, czy weźmiemy łapówkę.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Szlumf »

MASaKrA_Domingo pisze: ...........................
3. My decydujemy, czy weźmiemy łapówkę.
Podejrzewam, że 99% forumowiczów raczej musi się decydować czy dać łapówkę. Czasami - niestety - od "drobnego" prezentu lub "prowizji" zależy nas los i przyszłość.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Drupi »

A mnie najbardziej denerwuje jak ukryte kłamstwo traktuje się jako marketing gospodarczy. Żremy najwięcej leków i suplementów diety na świecie, i w tych suplementach jest szczypta składnika który graniczy z cudem żeby pomógł, i zalew reklam od których się niedobrze robi a żeby grupa naiwnych kupiła. To jest okłamywanie ludzi i drażnienie całymi latami reklamą leków do znudzenia. Albo telefon za złotówkę, albo lichwa w której znajdzie się i taka która jako zabezpieczenie małego kredytu ma ukrytą na innej stronie w szufladzie, i odniesienie w umowie do tej szuflady że ludzie potracili mieszkania, bo były sztuczki żeby nie mogli spłacić. Czasem myślę że za dużo wolności krzywdzi innych ludzi którzy dają się wciągnąć w kłopoty. I powinien być ktoś kto upomni się za takimi ludźmi. Oczywiście w rządzie. Jako ludzie zawsze powinni mieć sumienie, bo tym różnimy się od zwierząt.
I like noble drinks.

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rastro »

Achtung! Achtung! Jeszcze ze dwa posty i uaktywni się wielki odkurzacz wsysający posty do czarnej dziury...

Ale poważnie żeby sprawy szły we właściwym kierunku musimy zerwać z tym nadętym patriotyzmem... wiecie pochody flagi itp - to ważne, ale czy aż tak. Trzeba patrzeć w kierunku tzw. lokalnego patriotyzmu - czyli już tu ktoś wspominał chyba niejaki @rozwywek - kupować produkty od zaufanego sąsiada - nauczyć młodzież szacunku do dobra wspólnego i najbliższego otoczenia. Wpajać że nie mażemy po przystanku, a z całą pewnością nie wybijamy szyb - bo on jest dla nas za nasze pieniądze (nie jak niektórzy myślą - państwowe czyli niczyje można roz..lić albo lepiej zanieść do skupu złomu) i tak dalej można wymieniać. Jak już to ogarniemy to dopiero przyjdzie czas nadęty patriotyzm wtedy będzie miał on solidne podstawy.
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 lut 2021, 20:24 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2673
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 431 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: JanOkowita »

Drób 15-22 zł/kg, od kurczaka poprzez kaczkę aż po gęś. Jaki jest tłuszcz z kaczki albo z gęsi użyty potem do smażenia nie będę opisywał. Ten wie kto wie. Jajka z dupy wiejskiej kury 1 zł/szt. Na targu wypatruj rolnika lekko przyśniętego przy budzie samochodu dostawczego, zajrzyj na budę i jak zobaczysz warzywa pokręcone, uwalone w ziemi, w wielu różnych workach - to kupuj. Zapłać mu więcej niż chce - wspomagasz rolnika. Skup go eliminuje z łańcucha dostawców - korporacje pożerają wszystko w okolicy.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Tak @rastro, dziś nie potrzeba nam patriotyzmu w stylu Piłsudskiego, a tego Dmowskiego. Czyli praca na co dzień, od podstaw. Słusznie prawi JanOkowita, tak trzeba robić. Bo może drożej, niż w sklepie. Ale jakość! Owoce brzydkie ale smaczne. Kura mała, ale bez sterydów.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

marcin2441
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 28 lip 2020, 23:44
Podziękował: 18 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: marcin2441 »

Mam wrażenie że w Polsce wiele rzeczy jest za bardzo w jedną albo w drugą stronę. Polak wieszający flagę na maszcie przed domem zostanie okrzyknięty nazistą,rasistą itp. Natomiast Amerykanin robiąc to samo przez tych samych Polaków będzie nazwany patriotą. Mieszkam za granicą i tutaj kupowanie krajowych produktów jest czymś normalnym i popularnym. Tak się wspiera narodową gospodarkę. Nikt nie mówi o jakimś narodowym socjaliźmie. Większość obcego kapitału i tak wróci tam skąd przyszedł.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4866
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rozrywek »

JanOkowita pisze:Drób 15-22 zł/kg, od kurczaka poprzez kaczkę aż po gęś. Jaki jest tłuszcz z kaczki albo z gęsi użyty potem do smażenia nie będę opisywał. Ten wie kto wie. Jajka z dupy wiejskiej kury 1 zł/szt. Na targu wypatruj rolnika lekko przyśniętego przy budzie samochodu dostawczego, zajrzyj na budę i jak zobaczysz warzywa pokręcone, uwalone w ziemi, w wielu różnych workach - to kupuj. Zapłać mu więcej niż chce - wspomagasz rolnika. Skup go eliminuje z łańcucha dostawców - korporacje pożerają wszystko w okolicy.
No to jest to o czym ja też pisałem.
Zgadzam się w całej rozciągłości.
To takie dla mnie wsparcie bezpośrednie.
Najbardziej bezpośrednie niż można sobie wyobrazić.
Ta marchewka która marnie wygląda. Te prawdziwe jajka. I ta babinka która nawet wytłoczek nie ma.
Ja pamiętam mleko. W butelkach pet zawsze kupowaliśmy. Butelki na wymianę oczywiście. Prawdziwe z Polskiego krowiego cycka. Nie te badziewia uht odwirowane i odtłuszczone. Chociaż kartonowe też nie z Argentyny jedzie tylko od naszych rodzimych dostawców.

A co do korporacjii. Niejeden chłop podpisał kontrakt z marketem. Myślał że boga za nogi złapał. A potem market mu pierdyknàł takie ceny że wszystko za grosze sprzedawali. Po kosztach produkcji. A przestawić produkcję ttudno jak inwestycje poszły na kredyt spore.

Ja wolę tę babinkę z jajkami gdzie nawet na skorupkach i piórko i gówienko ptasie się trafi.
Wolę masarnię swojską prawdziwą.
Malutką piekarnię.

Nie wszystko oczywiście co nasze jest idealne. Bo nie jest.
Tylko że te towary ładne nawoskowane i przerośniete ani zapachu ani smaku nie mają. A na drugi dzień jak nie zjesz to do wywalenia.
Ugotuj teraz rosół. Z kurczaka. Kupnego badziewia. Owszem rosól wyjdzie.......jak dodasz 5 kostek rosołowych winiary.
Ale cena była 4,99 za sztukę.
A prawdziwy kurczak po podwórku lata i pieje ze śmiechu. Jakie te ludzie głupie.


Też oczywiście nasi potrafią odwalić. Pietruszka droższa od bananów. Borówek czy innych daktyli.

Cena akurat nie ma dla mnie aż takiego znaczenia. Nie to że bogaty jestem. Nie.
Nie jestem. Ale nie szkoda mi tych 20 groszy więcej dać za coś co może być malutką cegiełkà ale bardzo ważną dla kogoś.

Na kilometr widać kto na rynku handluje towarem z hurtowni a kto naprawdę ma swoje.

Jedni patrzą na cenę. Nie można ich ganić za to. Kupują taniej chujowiej i syf.

Inni patrzą na jakość. I cena ich nie obchodzi. Inni z kolei patrzą na wygląd. Ładne. Wielkie. Czyściutkie.
Naszpikowane chemią. Ale jakie ładne.

Ale zawsze w sezonie jedna kobitka ma truskawki. I tylko truskawki. Nie handluje nimi tylko sama z dzieciakami zbiera. I sprzedaje na rynku. Trochę marne czasem ale jakie przepyszne.
Inna ma bób. Na który zawsze czekam. Bo lubię popierdzieć rozrywkowo.

A ziemniaki też od jednego gościa. Ocxywiście w workach. Brudne prawdziwe bulwiaki. Konkretna odmiana. Nie ładne umyte z cieniutką skórką w woreczkach. Fuj.

Wsparcie bezpośrednie. Wtedy pomagamy swoim najbardziej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 lut 2021, 23:47 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1814
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 201 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: drgranatt »

MASaKrA_Domingo pisze: 1. My wybieramy co kupujemy
2. My decydujemy o tym, jakich mamy polityków w rządzie
3. My decydujemy, czy weźmiemy łapówkę.
Do tego dodałbym punkt
4. My decydujemy kogo wybieramy w wyborach żeby nie mieć np takich kwiatków
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Ko ... 53335.html
Jezdnie dziurawe, że jedzie się jak w latach początku motoryzacji, chodniki z wystającymi płytami i wiele innych ale plac zabaw dla dorosłych trzeba za wszelką cenę bo to potrzeba chwili i jak tego nie będzie to dorośli... ach szkoda mówić :angry:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rastro »

No ale budżet obywatelski to chyba jest na zachcianki obywateli. Jak by nie powstało to cudo to kasa i tak nie poszła by na drogi. Mylę się? Takie projekty mają swoje widełki w jakich kosztach mają się mieścić. Już dawno się tym nie interesowałem, ale jakiś czas temu robiliśmy tego typu projekt i już na wstępie trzeba dość dobrze oszacować wartość takiego przedsięwzięcia. Ciekawe że nasz projekt też dotyczył placu zabaw. Też wielu miało spore obiekcje wiadomo... dla wielu ważniejsze było miejsce do parkowania cieknących szrotów. Ostatecznie projekt przepadł, na całe szczęście w mieście było więcej zdewastowanych placów zabaw i jako całość przeszło w kolejnym roku.

Tak patrząc na koszty podane w linku to radni chcieli zabłysnąć bo się w ratuszu nudnawo robiło. W takich inwestycjach cały ten szpej nie może być najtańszą oferta z allegro. Całość musi posiadać atesty itp. Jak my szukaliśmy sprzętów to też się okazywało że to co można postawić w ogródku kosztuje połowę tego co można użyć na takim publicznym placu zabaw.

Swoją drogą takie projekty są o tyle cenne że to one właśnie przyczyniają się do budowania lokalnego patriotyzmu, ludzie zarówno tworząc te projekty jak i na nie głosując wiedzą że mogą mieć jakikolwiek wpływ na najbliższą okolicę.
Ostatnio zmieniony środa, 17 lut 2021, 08:30 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”