Znaleziono 93 wyniki

autor: Krzysztof63
środa, 21 paź 2020, 11:37
Forum: Nastaw na Rum
Temat: Rum krzysiowy
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 7954

Re: Rum krzysiowy

Początek nowej serii: 5 l. melasy paragwajskiej, 1 kg cukru Dark Muscovado, woda do 30 litrów, rozmieszane na gorąco. Po schłodzeniu i napowietrzeniu zadałem drożdżami piwnymi "Belgijskie pagórki" firmy Fermentum Mobile. Dlaczego takie? Otóż są to drożdże dedykowane do mocnych i aromatyczn...
niedziela, 13 wrz 2020, 14:27
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacieranie metodą "na lenia".
Odpowiedzi: 553
Odsłony: 123249

Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Zagotować, żeby zabić dzikusy, nstępnie SZYBKO schłodzić i dać właściwe drożdże.
sobota, 16 maja 2020, 21:16

To, co oddzielam jako przedgon, wali acetonem i trzymam to jako dezynfektant. Nie mam zamiaru tego używać do niczego innego. A koncepcja bardziej ambitnego podziału gonu i rezygnacja z resztek generalnie mi odpowiada.
sobota, 16 maja 2020, 10:45

Trochę skomplikowane, ale rozumiem koncepcję. Realizację zostawię na następny rum. Ten dokończę tak, jak zacząłem. Do rumu to odnosi się tak samo, jak do owocówek i zbożówek? Melasa to specyficzny surowiec, nie wgłębiałem się co prawda w szczegóły składu, ale właśnie dlatego nie jestem pewien, czy c...
sobota, 16 maja 2020, 09:30

Dzięki, ale wiele nowego się nie dowiedziałem. Np. jaka będzie różnica w efektach przy szybkiej i wolnej destylacji. Na odcinanie przegonów już w pierwszym przebiegu sam wpadłem, odcinam dość obficie, bo na zaoszczędzeniu kielonka czy dwóch mi nie zależy. Czy odpędzać do zera, czy rezygnować z reszt...
piątek, 15 maja 2020, 18:24

No dobra, ale jak dzielicie tę pierwszą destylację? W pogonach jest znaczna część smaku i aromatu. Kiedy przestać? Dla mnie czas nie jest priorytetem, również oszczędność prądu i gazu traktuję drugoplanowo.
środa, 13 maja 2020, 22:18

Czy będzie jakaś różnica w efektach organoleptycznych produktu, przy pierwszej destylacji (do zera) na potstillu: powoli, na małym grzaniu a szybko, na mocnym grzaniu? Surówki otrzymane w pierwszy i drugi rzucie całkiem niezłe - nie walą jakimś strasznym bimbrem, powiedziałbym nawet, że aromat jest ...
środa, 6 maja 2020, 17:38
Temat: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.
Odpowiedzi: 389
Odsłony: 136091

Re: Whisky single malt - próba stworzenia polskiej whisky w szkockim stylu.

Brak fosforu można uzupełnić poprzez zakwaszenie zacieru kwasem fosforowym.
wtorek, 21 kwie 2020, 22:33

Też mam wątpliwości, ale na początek tak zdecydowałem. Widziałem w tematach, że w ogóle ludzie robili z samego cukru, i pewnie zbytnio się tym zasugerowałem. Mogłem dac trochę mniej, ale skoro już tak zacząłem, to trzeba skończyć. Następny będę robił lepiej. Nie ma co ukrywać, że chodziło też o zwię...
wtorek, 21 kwie 2020, 19:22

Na razie robię na potstillu pierwszy przegon, a surówka czeka na koniec trzeciego dobiegu i wtedy pójdzie drugi raz - chyba też na potstillu. Mam co prawda kolumnę z trzema półeczkami, ale chyba zbyt mocno obetnie cechy rumu. Weź i określ to co tworzysz. Jest w tytule. Jest jakiś bulwers z powodu cu...
niedziela, 19 kwie 2020, 21:28

Taki temat, że muszę sam pod sobą pisać. Dzisiaj poszła druga tura, zebrałem 10 litrów surówki, treści chyba mniej niż przy pierwszym nastawie. Jak widać po datach, stało baardzo długo - chyba złamałem wszelkie zasady produkcji rumów. Dunder został jeszcze bardziej tęgi, więc wylałem pięć litrów i d...
wtorek, 31 mar 2020, 11:10
Forum: Śmietnik
Temat: Błędny tytuł poddziału.
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 983

Błędny tytuł poddziału.

Poddział, w którym jesteśmy, ma błędny tytuł. Powinien być "Nastaw na rum", ponieważ nic się tu nie zaciera. Bełta się po prostu melasę z wodą i dodaje drożdże.
wtorek, 31 mar 2020, 11:05
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 104488

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Kleikowanie rozbija długie łańcuchy skrobiowe na krótkie. Po to robi się kleikowanie.
wtorek, 31 mar 2020, 07:21
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 104488

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Jeśli skrobia ziemniaczan kleikuje się w temp. do 66 stopni, to nie ma zadnej potrzeby grzania do wyższej temperatury - potrzebna jeste najniża temperatura aktywności alfaamylazy. Wedle informacji, które znalazłem w necie, wystarczy zresztą sama glukoamylaza, czyli po skleikowaniu skrobii obniżasz t...
środa, 25 mar 2020, 08:16
Temat: Ziarno bez zacierania
Odpowiedzi: 580
Odsłony: 170451

Re: Ziarno bez zacierania

Przyczyną wydłużonej fermentacji kukurydzy, może być zawartość tłuszczu. W ziarnie żyta jest go ok. 17 gramów w kilogramie, natomiast w ziarnie kukurydzy ok. 46 gramów, ale to tylko moje przypuszczenia ;) Raczej nie. Kilka lat temu przez branżę piwną przewinęła się wiadomość (efekt badania naukoweg...
poniedziałek, 23 mar 2020, 10:25
Temat: Zacier z mąki ziemniaczanej
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 18882

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Nie całkiem. Alfaamylazy tną skrobię losowo - mianowicie ciachają różne wiązania, w wyniku którego powstają zarówno monocukry, dwucukry, jak i dekstryny o różnej długości łańcucha. Betaamylaza zaś odcina z końca łańcucha skrobi kolejne cząstki dwucukrów, aż pozostaną niefermentowalne dekstryny grani...
sobota, 21 mar 2020, 13:56

Im bardziej się wgłębić, tym bardziej to jest skomplikowane. Parę danych, dotyczących alfaamylaz pochodzenia bakteryjnego (kolejno gatunek, optymalne pH, optymalna temperatura działania w stopniach Celsjusza): Aspergillus avamori: 4,8 - 5,0 / 50 Aspergillus usamii: 3,0 - 5,5 / 60 - 70 Bacillus liche...
sobota, 21 mar 2020, 12:33

Dwa tygodnie temu poszło na rurki. Wyszło 10 litrów surówki, i pływak cały czas pokazywał nieco ponad zerem w urobku, więc chyba nie wszystko wygoniłem. Uznałem jednak, że nie warto dalej grzać, bo wartość urobku względem ekspensu gazu uznałem za niekorzystną. Do pozostałego, gorącego dundru dodałem...
wtorek, 17 mar 2020, 15:57

Pogrzebałem trochę w literaturze i faktycznie, alfaamylaza pochodzenia bakteryjnego wytrzymuje temperaturę do 95C, niektóre nawet powyżej 100 C. Alfaamylaza w słodzie inaktywuje się przy 76 stopniach. Przy okazji poczytałem trochę o hydrolizie skrobi ziemniaczanej i ręce mi opadły. Pełna hydroliza w...
wtorek, 17 mar 2020, 11:51

Przy tradycyjnym zacieraniu enzym upłunniający, czyli alfaamylaza, inaktywuje się w temperaturze 76 C. Chyba, że to jakiś inny enzym. Ale moim zdaniem instrukcja w takim brzmieniu jest do bani.

Wyszukiwanie zaawansowane