Krótki deflegmator

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: Durik »

Jako że wczoraj szkło okazało się kruche, i mój szklany deflegmator zmienił się nie do poznania, podjechałem do znajomego spawacza z moim fitingiem do kega z myślą żeby zrobić coś trwalszego. No i okazało się że znalazła się rurka około 50 mm długość 46 cm zaślepka i rurka 16mm. Plan jest taki żeby przyspawać do fitngu tą rurkę w zaślepce otworek z małej rurki zrobić kolanko co by było na co wężyk założyć. Ma mi to oczywiście wytrawić i na jutro będę miał. Mam zamiar w Lidlu kupic 12 zmywaków, wygotować i upchać w rurę. Na ta chwilę w grę wchodzi tylko taki krótki deflegmator bo grzeję całość na kuchence w 50 l kegu, i tylko tyle pozostaje mi do sufitu.

Będzie to działało??

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: Zbynek80 »

Działać będzie a z jakim rezultatem to się przekonasz sam, skoro już się sprzęt robi.

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: Durik »

Mam rozumieć że będzie aż tak źle... ???

Sprzęt jak sprzęt, skoro cukrówka już przelana do kega i ustawiona na kuchence to coś trzeba na szybko wymyślić. Mam nadzieje że będzie to troszkę lepiej działało jak moje poprzednie szkiełko, tzn że wydajność będzie przynajmniej lepsza.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: Zbynek80 »

Nie miałem na myśli, że będzie aż tak źle, tylko że jakoś będzie działało w końcu kocioł duży a wydajność deflegmatora nie wielka ale zawsze to troszkę więcej niż szkiełko.
Ja pewnie jutro dostanę mój pospawany i wybłyszczony deflegmator z rurki 50,8x1000mm

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: Durik »

No to się zobaczy. Dlaczego sądzisz że wydajność będzie niewiele większa od szkiełka?? Szkiełko miło wejście 12mm, a tu będzie 50. wydaje mi się że to będzie wielka różnica.
A te zmywaki 12 szt będą OK??

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: Zbynek80 »

Nie napisałem, że będzie nie wiele większa od szkiełka a wręcz przeciwnie, ale ogólnie nie będzie duża biorąc pod uwagę kocioł 50l i deflegmator 46 cm. Myślę, że nie ma co tego roztrząsać dokonasz psocenia to się okaże jak działa. myślę że 12 zmywaków to w zupełności wystarczy a nawet za dużo. Ja do mojej rurki 50x1000mm kupiłem 18 zmywaków i nakręciłem 0,7 sprężynek miedzianych.

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: major »

Oba Wasze deflegmatory mają podobne wypełnienie i średnicę, więc ich wydajność będzie zbliżona. Od średnicy zależy maksymalna wydajność (litry na godzinę), przy której deflegmator się nie zalewa. Rozmiar kega wpływa tylko na to, ile będzie trwał cały proces (ten czas zależy od wydajności). Za to długość rury przekłada się na poprawę jakości (zawartości %) produktu. Tylko ta zależność nie jest już taka prosta - szczególnie w pot stillu.

Na pewno będziesz zadowolony z nowej konstrukcji :ok:

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: Durik »

Jeśli mi do to wydajność 1l/h to będę zadowolony. Teoretycznie ten sprzęcik będzie służył do smakówek.
Do reszty mam zamiar na dniach zamówić kolumnę, tylko jeszcze do końca nie wiem jaką.

No i mam rurkę. zaraz gotuje zmywaki i upycham. Zobaczymy co wyjdzie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: Durik »

Odebrałem rurkę od spawacza. Zakorkowałem rurkę, zalałem Antoxem przepłukałem, potem końcówki wygotowałem w wodzie z octem umyłem. Zmywaki wypłukałem, wygotowałem w wodzie z octem i w wodzie z płynem do mycia naczyń. Upchałem 9 zmywaków do rurki. Kega zalałem wodą i dałem na ogień. Po pewnym czasie zaczęło kapać. Wszytko ładnie pięknie tylko że woda która nakapała bardzo niefajnie śmierdzi. Zapach taki ostry niemiły. Żonka stwierdziła że ta woda śmierdzi jak mocz!!!

O co chodzi??????
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: Wald »

Normalka. Zrobiłeś aparaturę do gotowania alkoholu, nie wody. Wstawiaj co trzeba, a będzie dobrze.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: Durik »

Na pewno?? Nie chciałbym zepsuć 40 litrów superwyklarowanej cukrówki.
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: BartekBartek1 »

Cześć, też tak miałem na swoim pot-stillu. Woda śmierdziała, ale jabłka wyszły super. Ponoć woda nawet na kolumnie śmierdzi. Pozdrawiam Bartek :)
Pędzić, pić, zalegalizować.

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: Durik »

Mam nadziej że teraz wydajność, będzie znacznie lepsza jak na szkiełku, i jakość się też nie popsuje....

10 godzin później, sprzęcik pracuje całkiem, całkiem. Wydajność to około 1,5 litra na godzinkę psotki 75%!!!

Po 4,5 godz kapania mam 4l 75%, 1l 65%, 0,5 55% i jeszcze kapie!!!

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Krótki deflegmator

Post autor: Durik »

Niestety psotka ma dziwny, taki metaliczny zapaszek.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”