Znaleziono 960 wyników

autor: Kòpôcz
poniedziałek, 22 kwie 2024, 17:42
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Lekki bimberek
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 1448

Re: Lekki bimberek

Jakoś mi tu ostatnio nie po drodze, zaglądam i... Impreza, lekko brązowe, bimberek... Na moje brązowe to popularna przepalanka, na czerwone nie mam pomysłu. Byłem już częstowany "oszczędnym" bimbrem zaprawionym sokiem wiśniowym, miało udawać wiśniówkę, gawiedź mlaskała, ja przełknąłem skry...
autor: Kòpôcz
środa, 7 lut 2024, 08:21
Forum: Grzanie
Temat: Kuchenka elektryczna "First" - przeróbka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 1801

Re: Kuchenka elektryczna

Wit_Old pisze:(...) Moc kuchenki to 2500W, 1250 na palnik.
A to przepraszam - dostałem jakiejś zaćmy i nie wiem skąd mi się wzięło, że 2,5 ma jeden z palników.
Jak widzisz po wpisach warto zrobić test, czy przeróbki w ogóle będą potrzebne.
autor: Kòpôcz
wtorek, 6 lut 2024, 17:07
Forum: Grzanie
Temat: Kuchenka elektryczna "First" - przeróbka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 1801

Re: Kuchenka elektryczna "First" - przeróbka

@Wit_Old, a ja się pytam dlaczego to w ogóle przerabiać? Stawiam, że jeśli mój oporowy Clatronic działa, to i Twój First zadziała normalnie, jeśli będziesz używał zewnetrznego regulatora przy potencjometrze kuchenki odkręconym na max - powinno wtedy grzać bez przerw. Możesz to sprawdzić już teraz - ...
autor: Kòpôcz
poniedziałek, 5 lut 2024, 13:05
Forum: Grzanie
Temat: Kuchenka elektryczna "First" - przeróbka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 1801

Re: Kuchenka elektryczna "First" - przeróbka

Używam takiej (no dobra - podobnej, ale oporowej) do parzenia wędlin w szynkowarze. Niczego nie przerabiałem, niczego nie odłączałem, potencjometr w kuchence na max (termostat nie będzie działał), kuchenka podłączona do zewnętrznego regulatora z termostatem, którym kontroluję cały proces.
autor: Kòpôcz
sobota, 20 sty 2024, 15:54
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

Wodorotlenek sodu, to chyba ostatnia substancja którą bym chciał dodawać do zobojętnienia spożywki. (...) Ale zgaduję, że np. cukier kandyzowany, albo przynajmniej belgijskie piwko przyjmiesz ze smakiem? To związek jak każdy inny, w którym niebezpieczna jest odpowiednia dawka, w bezpiecznej można s...
autor: Kòpôcz
środa, 17 sty 2024, 10:08
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

(...) Ostatnio myślałem nad sposobem na odgazowanie nastawu pompą próżniową bo mnie wkurza mielenie wiertarką. Zasadniczo odgazowanie + klarowanie żelatyną i destylat jest nie do poznania. Było już sporo badań opublikowanych na to, że strasznie dużo syfu przechodzi właśnie z gotowania drożdży. Robi...
autor: Kòpôcz
wtorek, 16 sty 2024, 21:14
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

Jak w kotle z płaszczem - otwiera się, gdy ciśnienie osiągnie poziom nominalny, ale nie bulka, tylko przeciągle syczy. Przynajmniej u mnie tak działają w autoklawach.
autor: Kòpôcz
wtorek, 16 sty 2024, 20:51
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

Na rynku jest sporo fermentorów ciśnieniowych. Trzebaby się przyjrzeć jak to ciśnienie jest utrzymywane - nie kojarzę zaworów bezpieczeństwa na 1,4 - standardem jest 1,5. Nie wiem czy to 0,1 miałoby istotne znaczenie. Spokojnie taką fermentację da się przeprowadzić w naszych zbiornikach (dobrze posp...
autor: Kòpôcz
wtorek, 16 sty 2024, 19:22
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

W wątku ciśnieniowym może warto o ciśnieniu pomyśleć już na etapie fermentacji? Co raz bardziej popularna w piwowarstwie fermentacja ciśnieniowa w domowym gorzelnictwie praktycznie nie istnieje, a wszak jedna z jej zalet jest ograniczenie ilości octanu etylu. W destylatach raczej tego nie widzę, bo ...
autor: Kòpôcz
wtorek, 16 sty 2024, 11:46
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

rozrywek pisze:(...) Każdy się zapewnie zapyta. Czy ty jesteś normalny? (...)
Zapewniam Cię, że nikt sobie takiego pytania nie zadaje. Nie wiem skąd w Tobie to przekonanie o zaprzątaniu sobą cudzych głów. Przyjmij ode mnie naukę, którą przekazuję swoim dzieciom: wszyscy myślą o sobie, tylko ja myślę o mnie.
autor: Kòpôcz
wtorek, 9 sty 2024, 18:57
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

Czy masz kega 30l, czy zbiornik 200l, to ostatecznie we flaszce zawsze będzie ich podobna ilość. ;)
Temat na tą chwilę zmierza w kierunku pogoni za czystością absolutną, ale chyba taki nieco hydeparkowy miał być.
autor: Kòpôcz
wtorek, 9 sty 2024, 11:42
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

To samo chciałem napisać mając w pamięci przygody z wybuchami bodajże Górala Bagiennego, ale w kotle przy półkowej. Wówczas początkowo podejrzewano, że może to być nagłe rozwarstwienie/wymieszanie warstw, potem jednak stanęło na cieczy przegrzanej. Być może te wybuchy w kotle i w buforze to to samo ...
autor: Kòpôcz
sobota, 6 sty 2024, 22:20
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

(...) Co to za zwierz to "torpedo"? https://www.stilldragon.eu/en/45-torpedos Ponoć trochę więcej, niż tylko rzeczywista półka, ale jeszcze nie bufor. Kiedyś na rosyjskojęzycznych forach zacząłem się przedzierać przez to, ale niestety nie starczyło mi werwy. Chyba jest też temat na forum ...
autor: Kòpôcz
sobota, 6 sty 2024, 14:30
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

(...) Edit: jeżeli to możliwe to prosiłbym moderatora o wydzielenie stąd wątku o naukowych podstawach metody 2.5, bo zginie w tłoku luźnych dyskusji. Dziękuję :piwo: Daj spokój - już klikamy w wydzielonym, teraz jeszcze wydzielać z wydzielonego...? (...) Z tego co kojarzę to tak robi Kolega @Szlumf...
autor: Kòpôcz
sobota, 6 sty 2024, 00:41
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

(...) w głowicy (...) etanolu jest na pewno powyżej 90%. (...) Ja dodatkowo mam wciąż problem ze zrozumieniem roli bufora w tym układzie. Jakkolwiek tego sobie nie próbuję wizualizować, to odnoszę wrażenie, że odbiór przedgonu z tych 55% (czy 60%) opiera się na założeniu, że w tym momencie nie ma w...
autor: Kòpôcz
piątek, 5 sty 2024, 16:48
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji


tanczacy-z-drozdzami pisze:Akurat jestem w trakcie przeglądania tabel ze współczynnikami rektyfikacji i nie jestem w stanie się doszukać co takiego wychodzi jako przedgony przy mitycznych 60% stężenia etanolu a nie przy niższych stężeniach.
Przy 55% - o ile dobrze pamiętam to chodziło o amylowy.
autor: Kòpôcz
piątek, 5 sty 2024, 12:38
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: dyskusja o destylacji
Odpowiedzi: 208
Odsłony: 12570

Re: dyskusja o destylacji

Ciekaw jestem co wyjdzie z tematu - zanosi się na hyde park. Na moje w tej domowej działalności za dużo jest zasad opierających się nie o jakieś znormalizowane wytyczne, a po prostu o umowę społeczną. Samo operowanie pojęciem "metoda 2,5" jest tylko pewnym określeniem właściwym dla naszego...
autor: Kòpôcz
wtorek, 2 sty 2024, 14:07
Forum: Zaciery i Nastawy
Temat: Spirytus z żołędzi
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1044

Re: Spirytus z żołędzi

Kasztany były stosowane właśnie w czasach kryzysów surowcowych. W podobnym wątku wspominałem, że w mojej rodzinie do późnych czasów powojennych były osoby prowadzące skup runa (grzybów, jagód itp), ale wspominano, że tuż po wojnie skupowano także kasztany. Bodaj na białym był kiedyś wątek o "bi...
autor: Kòpôcz
wtorek, 2 sty 2024, 08:13
Forum: Zaciery i Nastawy
Temat: Spirytus z żołędzi
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1044

Re: Spirytus z żołędzi

Temat cyklicznie wraca, jest rozstrzelony w kilku wątkach, a szkoda. https://www.scribd.com/document/44092900/gorzelnictwo W opracowaniu jest mowa o kasztanach niestety nic nie ma o żołędziach. Nie ma też wyjaśnienia dlaczego kasztany mogą być stosowane tylko jako dodatek. Być może podobnie jak np. ...
autor: Kòpôcz
niedziela, 31 gru 2023, 18:19
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: NALEWKA DŁUGOTERMINOWA - proszę o opinie doświadczonych
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 13989

Re: NALEWKA DŁUGOTERMINOWA - proszę o opinie doświadczonych

Myślę, że to może być cecha wspólna dla suszu - aromaty będą na pewno inne, niż świeżych, ale mogę się nadawać na długoterminowe "inwestycje". Szukam w tym celu przepisu na rodzynki ;)
autor: Kòpôcz
niedziela, 31 gru 2023, 13:38
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: NALEWKA DŁUGOTERMINOWA - proszę o opinie doświadczonych
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 13989

Re: NALEWKA DŁUGOTERMINOWA - proszę o opinie doświadczonych

Generalnie owocowe nalewki bardzo źle się starzeją. Wczoraj wlałem sobie wiśniówkę i porzeczkówkę (smorodinówkę) z 2016 - słodkie deserowe cukierki bez żadnego smaku surowca, obie smakowały podobnie. Porzeczkówka była robiona na wcześniejszej wiosennej listkówce tym bardziej mnie zadziwił brak smaku...
autor: Kòpôcz
wtorek, 5 gru 2023, 17:21
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Długość - Wysokość -- Kolumny
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 980

Re: Długość - Wysokość -- Kolumny


m_mroczny pisze:(...) Idąc tym tropem 18-25 krotności jej wewnętrznej średnicy to 73x25=182,5cm to jak dołożę odcinek 20cm to akurat ten wynik mi się pokryje licząc odcinek od bufora do głowicy.
Weź tylko pod uwagę, że ten współczynnik dotyczy tylko samego zasypu poniżej odbioru.
autor: Kòpôcz
wtorek, 5 gru 2023, 10:19
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodnica Liebiga - jakie wymiary
Odpowiedzi: 122
Odsłony: 47307

Re: Chłodnica Liebiga - jakie wymiary

Przepraszam - z pewnych względów część postów omijam, niechcący padło na ważny ;)
autor: Kòpôcz
wtorek, 5 gru 2023, 10:14
Forum: Chłodzenie
Temat: Chłodnica Liebiga - jakie wymiary
Odpowiedzi: 122
Odsłony: 47307

Re: Chłodnica Liebiga - jakie wymiary

A czy problemem nie jest tu zastosowanie zaworka precyzyjnego? Kiedyś tu komuś kulowy 1/4" płatał figle, rekomendowano na zmianę na 1/2". Nie miałem OVM, ale z tego co kojarzę, to w tym systemie nie używa się precyzyjnego na odbiorze.
autor: Kòpôcz
poniedziałek, 4 gru 2023, 15:52
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Długość - Wysokość -- Kolumny
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 980

Re: Długość - Wysokość -- Kolumny

Kiedyś nieśmiało próbowano operować współczynnikiem smukłości kolumny - wg. niego wysokość powinna się mieścić w przedziale 18-25 - krotności jej wewnętrznej średnicy. Nie potrafię Ci powiedzieć, czy to zasadny kierunek, jednak zauważyć warto, że kolumienki niższe, niż te 18x funkcjonują raczej pod ...
autor: Kòpôcz
piątek, 24 lis 2023, 20:48
Forum: Problemy i pytania
Temat: Czyszczenie kotła, kega bez płaszcza
Odpowiedzi: 106
Odsłony: 30192

Re: Czyszczenie kotła, kega bez płaszcza

Skończ, proszę... Już pisałeś te dyrdymały o pogiętych rurach. Ale mam rozwiązanie Twojego problemy zbrylonego NaOH (niewazne czy w granulkach, czy płatkach) - nie zapomnij, że żeby był roztwór, to jeszcze trzeba dolać wody.
autor: Kòpôcz
wtorek, 26 wrz 2023, 15:22
Forum: Przetwory Domowe
Temat: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 5347

Re: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu

Złapałem chwilę na odniesienie do kilku zdań, które zwróciły moją uwagę... Ustawienie ciśnienia na zaworze roboczym determinuje temperaturę pracy. (…) (…) Z powodu obecności powietrza nie ma bezpośredniego związku między ciśnieniem i temperaturą. Się pogubiłem… albo nie ja. (…)Szybkowar w czasie pra...
autor: Kòpôcz
wtorek, 19 wrz 2023, 23:12
Forum: Przetwory Domowe
Temat: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 5347

Re: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu

Sypiesz do słoika suchą fasolę? (...) Namoczoną. Kasze tylko płuczę, choć nie za bardzo wiem po co - chyba jak w tym dowcipie o kaczce w brytfance, skoro babcia tak robiła, to ja... Możesz podać sposób z dokładnymi proporcjami? Chciałbym w autoklawie zrobić kilkanaście(16) testowych słoików z fasol...
autor: Kòpôcz
poniedziałek, 18 wrz 2023, 19:33
Forum: Przetwory Domowe
Temat: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 5347

Re: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu

[(...)Czyli jak ktoś nie przerabia mięsa setkami kilogramów a od czasu do czasu zrobi sobie kilkanaście słoików to zakup autoklawu mija się z celem. (...) Jeśli traktować go tylko jako narzędzie do konserwacji mięsa, to pewnie nie warto. Ale warto spróbować np. w szybkowarze. Mi autoklaw rozwiązał ...
autor: Kòpôcz
czwartek, 14 wrz 2023, 19:35
Forum: Przetwory Domowe
Temat: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 5347

Re: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu

@Resal, Jeśli zewnętrzna farba to jedyna różnica, to sobie daruję - nigdy jej mi nie ruszyło, rozważyłbym gdyby o gumy chodziło. Ale dziękuję za wskazówkę - dodam sobie do ulubionych na wszelki wypadek. @wawaldek11 , też się zbytnio nie siłuję, ale zanurzam przed zakręcaniem we wrzątku - uszczelka m...
autor: Kòpôcz
czwartek, 14 wrz 2023, 11:17
Forum: Przetwory Domowe
Temat: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 5347

Re: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu

(...) W przypadku zakrętek warto potwierdzić ze sprzedawcą, że wytrzymają 115 czy 121 stopni. (...) Przyznaję, że nie używam zakrętek jednorazowo, a i tak wiele wytrzymało także kilka cykli piekarnikowych nawet po 160°C. Na kacapskim rynku wprawdzie są nakrętki przeznaczone stricte pod autoklaw (np...
autor: Kòpôcz
środa, 13 wrz 2023, 07:44
Forum: Przetwory Domowe
Temat: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 5347

Re: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu

Normalne zakrętki dobrze sobie radzą, nic nie wciąga - jakieś 2 lata działam na normalnych słoikach i zakrętkach. Dotychczas robiłem głównie właśnie gotowe dania - kasze, fasole, zupy itp, teraz pewnie więcej będę eksperymentował. Jedyna uwaga - jeśli masz białoruski, to zapewne wodny wysokociśnieni...
autor: Kòpôcz
wtorek, 12 wrz 2023, 23:20
Forum: Przetwory Domowe
Temat: Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 5347

Dostawa z autoklawa, czyli przetwory z autoklwu

Od jakiegoś czasu dręczę kilku takich doniesieniami o poczynionych przetworach. Ta forma przygotowywania i utrwalania żywności nie jest u nas popularna, a właściwie to jest niemal kompletnie nieobecna mimo, że posiadane przez nas kotły nietrudno jest do tego dostosować - takie dotychczas właśnie mia...
autor: Kòpôcz
sobota, 19 sie 2023, 22:43
Forum: Śmietnik
Temat: Destylator
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 925

Re: Destylator

W Mandżurii biorą po trzy. Pierwszy bywa lepszy, ale po dwóch leci na lewo. Jak trzeci nie pomoże, to można wrzucić do plecaka lekko podgrzane, ale koniecznie na żywicznych szczapkach, żeby smoła izolowała. Można też na czczo, ale wodą od nich popić.
autor: Kòpôcz
sobota, 12 sie 2023, 00:58
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Zepsuta nalewka orzechowa
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 14940

Re: Zepsuta nalewka orzechowa

No wiesz... Jeden lubi bułki, drugi młynarza córki ;). Problem w tym, że młoda smakuje "czymś gorzkawo-zielonym", a dopiero po długim czasie pojawia się orzech. Odkąd go poczułem w zapomnianej gdzieś w tyle szafy kilkuletniej butelce - na młodą nawet nie patrzę.
autor: Kòpôcz
piątek, 11 sie 2023, 08:42
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Zepsuta nalewka orzechowa
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 14940

Re: Zepsuta nalewka orzechowa

Prawdopodobnie czas. Orzechówka potrzebuje go niemal tyle, co zbożowe destylaty. W pierwszym roku jest niepijalna. Po 5 latach wychodzą z niej wyraźnie orzechy.
autor: Kòpôcz
środa, 2 sie 2023, 19:11
Forum: Po Godzinach
Temat: Stare kolorowe szkło PRL
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2241

Re: Stare kolorowe szkło PRL

Nie wiem o tej dziedzinie wzornictwa użytkowego kompletnie nic, ale często odwiedzam pewien sklep ze "złomem". Jeśli coś z tego ma wartość i Cię interesuje, daj znać na PW - mogę się podjąć zakupu i wysyłki. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230802/a54db23906de9049f02d3158148f7725.jpg htt...
autor: Kòpôcz
piątek, 21 lip 2023, 19:17
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy destylator
Odpowiedzi: 72
Odsłony: 24802

Re: Pierwszy destylator

Jeśli np. na bazarze to bardzo - z płaszczem, albo grzałkami ULWD... Wystawiają tu także producenci sprzętu testowe, albo niewiele używane, albo zapomniane półkowniki.
autor: Kòpôcz
piątek, 21 lip 2023, 15:43
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy destylator
Odpowiedzi: 72
Odsłony: 24802

Re: Pierwszy destylator

(...) Ty od razu wywalasz z zakupami kotłów w płaszczu i innych bajerów(...) Uważam, że to dobra wskazówka, o czym za chwilę... Mówienie, że whisk(e)y jest destylowane z wysłodzonego piwa gorzelnianego jest ograniczającym domowego gorzelnika uproszczeniem. Wiele destylarni gotuje z młótem - były tu...
autor: Kòpôcz
środa, 12 lip 2023, 16:17
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Budowa kolumny półkowej - CU + KO
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 18333

Re: Budowa kolumny półkowej - CU + KO

bieri13 pisze:(...) Pierwsze dwie to grzałki (...) teoretycznie ULWD (...)
Ta teoria mocno naciągana... Pojęcie ULWD przyjęło się tu stosować dla grzałek z obciążeniem max 2W/cm². Tą esowatą mam wystawioną na bazarze. Jeśli chcesz się przekonać czy to ULWD to polecam uwadze ;)

Wyszukiwanie zaawansowane