Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt »

bimbrowar pisze: Trochę wrócę do tego CIP-a bo mi nie daje spokoju :) Zastanawiałem się dlaczego każda półka ma swoją dyszę? W przemyśle jest szansa, że się ubabrzą na tyle żeby to było istotne (na kolumny trafia to już raczej jako czyste pary, ew. po pierwszym procesie)? I dlaczego wszystkie a nie tylko najwyższa? Tak z ciekawości pytam przy okazji :)
Idea jest taka, że ma być możliwość umycia każdej przestrzeni zamkniętej lub pół-zamkniętej, a takie warunki spełnia każda przestrzeń między półkami. I nad półkami. I pod nimi- w kotle :) Po złożeniu sprzętu już nie będziesz miał do tych miejsc łatwego (a czasami nawet żadnego) dojścia. Poza tym instalacja CIP nie służy tylko do mycia z "mechanicznych" brudów, jak osady, czy resztki piany. Pozbyć chcemy się też resztek olei fuzlowych, czy olei roślinnych (np. z botaników), które wpływają na smak kolejnych partii. Instalacja CIP służy wtedy do odświeżenia powierzchni reaktywnej- stosuje się specjalne mieszanki. Często inne do kolumny, a inne do kotła- te "kotłowe" są zwykle bardziej zasadowe.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

użytkownik usunięty
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: użytkownik usunięty »

Obrazek

Półki po gotowaniu zacieru z ziemniaków. Bez rozebrania kolumny tak łatwo tego Nie wyczyścisz :odlot:

Mam również odbiór bezpośrednio z jednej z półek i używam go niekiedy podczas odbioru przedgonu :P

Autor tematu
bimbrowar
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 24 cze 2020, 12:16
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: bimbrowar »

marcingrzesik pisze:Tutaj właśnie mają taki odbiór z każdej półki, robią blend jaki im pasuje.
Zaczyna się od piątej minuty.
https://youtu.be/byY0uImZiw8
Dzięki!
Czyli jednak coś jest na rzeczy. Chociaż faktycznie tutaj mówią o duuużej kolumnie (50ft to będzie jakieś 15m), do pracy ciągłej i pewnie dość stałych parametrach wsadu.
btw. polecam kanał jak ktoś nie zna :)
Feti pisze: Półki po gotowaniu zacieru z ziemniaków. Bez rozebrania kolumny tak łatwo tego Nie wyczyścisz
Hmm. Chyba Ci bardzo zależało ;) A czy to nie jest konsekwencja za dużej ilości wsadu, za dużej mocy, pienienia itp.? Oczywiście przykład słuszny - jak się stało znaczy się możliwe. Dlatego też pisałem, że przypuszczam że pewnie w przemyśle jest jakaś faza przed puszczeniem na kolumnę żeby takich sytuacji uniknąć.
Ostatnio zmieniony sobota, 12 gru 2020, 23:50 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: użytkownik usunięty »

bimbrowar pisze:Hmm. Chyba Ci bardzo zależało ;) A czy to nie jest konsekwencja za dużej ilości wsadu, za dużej mocy, pienienia itp.?
Wydaje mi się, że to nie wina za dużej ilości, miejsca w kotle było sporo, do tego antypiana. Moc od 2,5kW do 3,5kW. Prowadzę też próby z zasypem dolnego szkła sprężynkami miedzianymi oraz poprzez wyłożenie kilkoma warstwami siateczki nierdzewnej co tworzy pewnego rodzaju dysperser piany... Najlepiej z tych dwóch metod spisują się sprężynki, większość zanieczyszczeń pozostaje na nich.
Im wyższa moc tym większe wrzenie w kotle i po prostu z oparami unoszą się różne dodatkowe "elementy" :) Najwyraźniej obserwowałem to na pot stillu, kiedy grzałem z większą mocą.

Autor tematu
bimbrowar
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 24 cze 2020, 12:16
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: bimbrowar »

To Jeszcze jedno zdjęcie.
IMG-20201213-WA0000.jpg
Na nim ewidentnie widać CIP (po prawej, bez widocznych zaworów za to widać ładnie sporą pompę podłączoną bezpośrednio). Ale są symetryczne wprowadzenia p drugiej stronie, wyposażone w zawory. Tutaj zagadka bo wygląda jak odprowadzanie z półek do kotła a nie by-pass dla oparów. Chyba, że to odbiór skroplin z opcją zwrotu do kotła.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: lesgo58 »

Dlatego, żeby uniknąć problemów najlepiej odpęd robić na aparacie prostym. A półkową używać do destylacji/rektyfikacji końcowej.
Nie sądzę (takie przypuszczenie bo nie interesuję się tak za bardzo szczegółowo tym zagadnieniem) żeby profesjonalne gorzelnie przerabiały produkt na tym samym sprzęcie. Od zacieru do finalnego alkoholu. No chyba, że jest złożony z kilku niezależnych elementów. Co często widać na zdjęciach z gorzelni. Jednak mimo wszystko przerabiają tylko już wstępnie oczyszczony alkohol.
Jak myślicie - dlaczego proces produkcji alkoholu jest podzielony na gorzelnie rolnicze i tzw. "polmosy".
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

użytkownik usunięty
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: użytkownik usunięty »

Dlatego używam 2 rodzajów kolumn:
1. Konfiguracja "zacierowa":
- kocioł 100l z płaszczem,
- segment 6 kołpaków,
- segment 4 kołpaki,
- głowica z OLM.
2. Konfiguracja "surówkowa":
- kocioł 50l z leżącego kega,
- bufor,
- segment 4 półki,
- segment 50cm zasypu,
- głowica z OLM.

Zmieniam de facto "dół" kolumny. Gdy alkohol dociera do segmentu 4 półek jest już na tyle oczyszczony, że nie brudzi reszty.
Awatar użytkownika

escalar
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 21 mar 2021, 13:30
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: escalar »

Szlumf pisze:
kondon pisze:W szklanych najtaniej jest dość gruby płaskownik nierdzewny wygiąć w okrąg i zespawać oraz wspawać nypel na zaworek i port na termometr....................
Najprościej i chyba najtaniej to kupić multinarzędzie typu Dremel (80-100zł) i do niego frezy "diamentowe". Zrobić dziurkę i wsadzić w nią wężyk silikonowy.
...czy nie najlepiej byłoby to zrobić po prostu z rury nierdzewnej z grubszą ścianką? bez szwu? Tylko nawierty trzeba wtedy wykonać...
pytanie... jaka średnica... ale to nie powinno być problemem... tutaj mam ofertę przykładową nawet na 325mm średnicy rurę, a firma dotnie kilka centymetrów... i bez żadnych skomplikowanych akcji można zamówić przez neta... wystarczy wysortować średnicę, ściankę, długość odcinka... ewentualnie gatunek... pod uwagę zostawiam: https://www.stainlesseurope.pl/pl/c/Rur ... zszwowe/16
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 mar 2021, 10:22 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: Szlumf »

escalar pisze: ...czy nie najlepiej byłoby to zrobić po prostu z rury nierdzewnej z grubszą ścianką? bez szwu?
Rura nierdzewna jest niestety nie przeźroczysta a podgląd tego co się dzieje na półkach jest w naszych amatorskich konstrukcjach dosyć ważny.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3804
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: Doody »

No i ten hipnotyzujący widok w szkle... bezcenne :ok:
Pozdrawiam
Darek

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: Moskit81 »

HerbataObrazek

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: kondon »

escalar pisze:...czy nie najlepiej byłoby to zrobić po prostu z rury nierdzewnej z grubszą ścianką? bez szwu? Tylko nawierty trzeba wtedy wykonać...
Najlepiej mieć wymiar rur taki sam, jak szkła w kolumnie. Może być problem kupić 20 mm rury, a takie grube są bardzo drogie.
Jeśli Ci się uda tak trafić - pewnie, że będzie lepiej niż giąć i spawać płaskownik. A otwory można wyciąć kątówką, bo i tak nypel na zaworek dobrze dać najniżej jak się da, czyli całkiem od dołu i go jeszcze zeszlifować.

Po co Ci tyle .... ? Utrudnia to czytanie, a niczego nie wnosi.
Awatar użytkownika

escalar
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 21 mar 2021, 13:30
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: escalar »

kondon pisze:
escalar pisze:...czy nie najlepiej byłoby to zrobić po prostu z rury nierdzewnej z grubszą ścianką? bez szwu? Tylko nawierty trzeba wtedy wykonać...
Najlepiej mieć wymiar rur taki sam, jak szkła w kolumnie. Może być problem kupić 20 mm rury, a takie grube są bardzo drogie.
w podanym przeze mnie sklepie internetowym można zamówić dla grubszych ścianek nawet 20-30mm rury... tylko jest dopłata... mnie kasowali 37groszy za 1mm średnicy brutto... czyli np. jeśli chciałem kupić 3cm rury bez szwu 219,1 x 6,3 [mm] w gatunku 316/316L - to dopłacałem do ceny bazowej odcinka 10cm, który kosztuje 485,70 PLN: 219,1x0,37PLN=81,07PLN brutto za jedno docięcie - czyli za 3cm zapłaciłem 485,7*0,3+81,07 = 226,78 PLN brutto - trzeba tylko to ogarnąć mailowo z nimi, choć i tak tania taka zabawa nie jest ;-)

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: kondon »

Za 3 cm 226 zł?
Nie no, to ja wolę sobie kupić płaskownik i go wygiąć...
Masz taką dużą kolumnę?
Ostatnio zmieniony sobota, 27 mar 2021, 20:57 przez kondon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: Nowacky »

Że cooo?? Na olx 1m rury 219.1 w gatunku 316 kosztuje niecałe 153zł mam nadzieję że przecinek Ci się pomylił...

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: kondon »

Jakiej grubości?
Do tego rury bezszwowe są droższe. Dla nas nie ma to znaczenia, ale cena się różni.
Awatar użytkownika

escalar
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 21 mar 2021, 13:30
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna z systemem odbioru z wielu/wszystkich półek

Post autor: escalar »

kondon pisze:Masz taką dużą kolumnę?
to akurat nie było na kolumnę. Potrzebowałem pierścień na rolkę. Musiała być rura z grubą ścianką i bez spawów.
Co do uwagi kolegi Nowacky, to za tyle rurę zespawaną z blachy oczywiście można kupić... bezszwowe są wiercone/wyciskane z pręta, dlatego droższe, nie pękają na spawie, nadają się też tam gdzie mogą wystąpić napięcia: zgniatanie, ciśnienie. Można je doszlifowywać i nie będzie problemu, że mi puści na spawie :-)
...sorry, że trochę zboczyłem z tematu ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”